Event URN:
250328
Start date:
Sun, 7th Apr 2013
Event Type:
MTB DH (Competitive)
Venue:
Tremough Campus
Carnsew Farm, Treliever Road, Penryn, Cornwall, TR10 9EY
( View map )
Online Entry FAQs
Entry close date
Wed, 3rd Apr 2013
Event promoted by:
Carrick Riders ( website )
View other events promoted by this organisation
Event website:
http://www.facebook.com/events/374813282614842/
Event organiser:
Miss Heather Kay
Flat 4 Durant House
2 Exeter Street
North Tawton
Devon
EX20 2HB
01326373115
info@carrickriders.org.uk
Cheques payable to:
Carrick Riders
Info for Riders:
Please fel free to contact Heather on info@carrickriders.org.uk for any more information.
If you wish to race in Elite or Hardtail instead of your usual age category, please state at point of entry.
Preview Races:
Date Start Race name Classification Band Rider Cat Duration
7 Apr 13 09:00 Elite Men MTB Regional B MTB DH Regional B Elite 01 mins / 1km / 1m
7 Apr 13 09:00 Grand Veteran Men MTB Regional B MTB DH Regional B G/Vet
7 Apr 13 09:00 Hardtail Men Non-Ranking None N/A
7 Apr 13 09:00 Junior Men MTB Regional B MTB DH Regional B Junior

View All

Urban downhill event to be held at Tremough Campus (Falmouth University), this will be the first edition of the event, prizes for all categories. All profits will go to charity.

Event Location:

Carnsew Farm,
Treliever Road,
Penryn,
Cornwall,
TR10 9EY

Race: Elite Men

View Entrants

Online entry closed 2 years 1 month 18 days 19 hours 38 minutes 14 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
7 Apr 13 09:00 MTB Regional B MTB DH Regional B Elite 01 mins / 1km / 1m

Race: Grand Veteran Men

View Entrants

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
7 Apr 13 09:00 MTB Regional B MTB DH Regional B G/Vet ---

Race: Hardtail Men

View Entrants

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
7 Apr 13 09:00 Non-Ranking None N/A ---

Race: Junior Men

View Entrants

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
7 Apr 13 09:00 MTB Regional B MTB DH Regional B Junior ---

Race: Juvenile Men

View Entrants

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
7 Apr 13 09:00 MTB Regional B MTB DH Regional B Juvenile ---

Race: Master Men

View Entrants

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
7 Apr 13 09:00 MTB Regional B MTB DH Regional B Master ---

Race: Ripper Men

View Entrants

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
7 Apr 13 09:00 Non-Ranking None N/A ---

Race: Senior Men

View Entrants

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
7 Apr 13 09:00 MTB Regional B MTB DH Regional B Senior ---

Race: Veteran Men

View Entrants

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
7 Apr 13 09:00 MTB Regional B MTB DH Regional B Veteran ---

Race: Women

View Entrants

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
7 Apr 13 09:00 MTB Regional B MTB DH Regional B Elite, Junior, Juven... ---

Race: Youth Men

View Entrants

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
7 Apr 13 09:00 MTB Regional B MTB DH Regional B Youth ---

Confirmed Results

Race name: Elite Men

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Duncan Ferris Finished Master 00:00:56:940 0
2 Chris Smith Finished 00:00:57:630 0
3 William Evans Finished Expert 00:00:57:790 30
4 Daniel Payne Finished 00:01:01:820 0
Clive Forth Did not start N/A 0

Confirmed Results

Race name: Grand Veteran Men

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Tony Hicks Finished N/A 00:01:08:180 0

Confirmed Results

Race name: Hardtail Men

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Liam Smitheram Finished 00:00:58:730 0
2 William Gilchrist Finished 00:01:02:750 0
3 Clinton Johns Finished 00:01:03:680 0
4 William Schofield Finished 00:01:05:120 0
5 Richard Holroyd Finished Senior 00:01:13:730 0
6 Alex Kemp Decoy BMX Club Finished N/A 00:01:17:720 0
Paul Blackburn Did not start 0
Oliver Cannon Did not start 0

Confirmed Results

Race name: Junior Men

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Jordan Scott Gawton Gravity Hub Finished Junior 00:01:00:260 40
2 Arran Barriball Gawton Gravity Hub Finished 00:01:02:010 0
3 Chris Vroon Finished 00:01:02:680 0
4 Aidan Maskell Finished N/A 00:01:03:160 0
5 Harry Wallwork Finished 00:01:04:750 0
6 Max Diment Duchy Pirates Finished Youth 00:01:10:140 0

Confirmed Results

Race name: Juvenile Men

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Harrison Fawcett Finished Juvenile 00:01:03:560 40
2 Matt Luscombe Finished 00:01:09:490 0
3 Fin Keogh DBS Finished Juvenile 00:01:11:620 30
4 Alex Diment Duchy Pirates Finished N/A 00:01:14:650 0

Confirmed Results

Race name: Master Men

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Joshua Everest Finished 00:00:59:030 0
2 Joe Prowse Finished 00:00:59:220 0
3 Mark Fernihough Duchy Pirates Finished Master 00:01:00:120 30
4 Ollie Mckenna Finished 00:01:00:170 0
5 Seb Frost Team Skene/Don Skene Cycles Finished Master 00:01:00:430 23
6 Tristan Easterbrook Finished 00:01:01:830 0
7 Jim Kahane Finished 00:01:02:740 0
8 Andrew McRobbie Gawton Gravity Hub Finished 00:01:03:200 0
9 Tobie Abrey Finished N/A 00:01:03:700 0
10 Chris Cumming Carrick Riders Finished Master 00:01:03:740 12
11 Steven De'ath Gawton Gravity Hub Finished 00:01:03:860 0
12 Andy Roberts Finished 00:01:03:900 0
13 david Highland Finished 00:01:04:780 0
14 Craig Hugo Finished 00:01:04:870 0
15 Nick Mock J D Tuning Finished Senior 00:01:05:370 0
16 Tim Lake Finished 00:01:06:940 0
17 Lee Burnett Finished N/A 00:01:07:790 0
18 Andy Bray Finished 00:01:09:720 0
19 Ian Vellender Finished 00:01:18:110 0

Confirmed Results

Race name: Ripper Men

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Harry Fernihough Duchy Pirates Finished N/A 00:01:17:710 0

Confirmed Results

Race name: Senior Men

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Peter Robinson University of Plymouth Cycling Finished Senior 00:00:56:750 40
2 James Farrow Gawton Gravity Hub Finished N/A 00:00:57:000 0
3 Mathew Lake Finished 00:01:00:070 0
4 Iain Docherty Gawton Gravity Hub Finished 00:01:01:600 0
5 Stuart Nickor Finished 00:01:02:990 0
6 Jon Credicott Finished 00:01:03:000 0
7 James Pumford Gawton Gravity Hub Finished 00:01:03:540 0
8 Jonathan Samuel Finished 00:01:03:800 0
9 tom martin Finished 00:01:04:570 0
10 Dominic Pearce Whackjob Clothing/RiderRunCo Finished Senior 00:01:04:930 12
11 David Waters Finished 00:01:05:940 0
12 Tom Freegard Cardiff University Mountainbik... Finished 00:01:06:390 0
13 Henry seibert outlaw riders Finished 00:01:06:590 0
14 Chris McAlluam Finished 00:01:06:840 0
15 Jeremy Miles Finished 00:01:07:650 0
16 George Osman Cardiff University Mountainbik... Finished 00:01:09:240 0
17 Tom Elwood Finished Senior 00:01:10:560 0
18 Jordan Fry Gawton Gravity Hub Finished Senior 00:01:14:750 3
19 Bruce Armstrong Finished 00:01:14:890 0
20 Tom Coady Finished 00:01:18:650 0
Alexander Smith Did not start N/A 0

Confirmed Results

Race name: Veteran Men

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Paul Datson Finished 00:01:02:660 0
2 Steve Martin Finished 00:01:04:960 0
3 lee barnecutt Finished 00:01:05:530 0
4 Ashley Mc Duffie Finished 00:01:06:120 0
5 Tony Griffiths Finished N/A 00:01:06:320 0
6 Jon Oakley Finished 00:01:06:058 0
7 Mike Richardson Finished 00:01:07:940 0
8 Steve Murray Finished 00:01:09:290 0
9 Matt Oakley Finished Veteran 00:01:09:330 0

Confirmed Results

Race name: Women

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Laura Griffiths Finished 00:01:17:940 0

Confirmed Results

Race name: Youth Men

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Kieran Reynolds Finished 00:01:02:370 0
2 Joshua Dray One and All Cycling Finished N/A 00:01:09:250 0