Event URN:
250279
Start date:
Sun, 10th Mar 2013
Event Type:
Closed Circuit (Competitive)
Venue:
Norwich Airport Circuit
Buck Courtney Crescent, Buck Courtney Crescent, Norwich, Norfolk, NR6 6JT
( View map )
Series:
NCA Spring Circuit Series
Online Entry FAQs
Event promoted by:
Norfolk Cycling Academy ( website )
Event website:
http://www.pedalrevolution.co.uk
Event organiser:
Mr Neil Turner
07850 999594
Cheques payable to:
entry on the day only
Info for Riders:
This series focuses on developing and improving your race technique specifically:
- group riding, cornering, sprinting, race tactics
Coaches are available throughout the day to help and advice on your technique and performance.
Club Road Bikes are available for FREE loan - please email info@activatingCIC.co.uk for bookings.
Each event hosts 2 Rounds of the Norfolk Cycling Academy Spring Racing League:

Preview Races:
Date Start Race name Classification Band Rider Cat Duration
10 Mar 13 09:30 Go-Ride - Children's Racing Go-Ride Racing None A, B, C, D, E, ... 10 mins
10 Mar 13 10:35 U16 Boys Round 1 Youth Only Youth A 20 mins
10 Mar 13 10:35 U14 Boys Round 1 Youth Only Youth B
10 Mar 13 09:50 U12 Boys Round 1 Youth Only Youth C 15 mins

View All

Racing for young riders (Go-Ride and Youth A-E), female adults and novice/intermediate adults wanting to improve their racing technique on the fantastic closed road traffic-free circuit at Norwich Airport. Each event hosts 2 Rounds of the Norfolk Cycling Academy Spring Racing League: 

Race Number Guide Times Category
Start Finish
1 9.30 9.40 Go-ride & u8s race 1
2 9.50 10.00 Youth C&D race 1 
3 10.10 10.20 Go-ride & u8s race 2
4 10.30 10.40 Youth C&D race 2
5 10.50 11.05 YouthA&B race 1
6 11.15 11.30 Adults race 1
Break
7 12.00 12.15 YouthA&B race 2
8 12.25 12.40 Female-only race 1
9 12.50 13.05 Adults race 2
10 13.15 13.30 Female-only race 2

Also, road coaching for families, novices, intermediates and experienced riders available. 

Event Location:

Buck Courtney Crescent,
Buck Courtney Crescent,
Norwich,
Norfolk,
NR6 6JT

Race: Go-Ride - Children's Racing

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
10 Mar 13 09:30 Go-Ride Racing None A, B, C, D, E, N/A 10 mins

Race: U16 Boys Round 1

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
10 Mar 13 10:35 Youth Only Youth A 20 mins

Race: U14 Boys Round 1

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
10 Mar 13 10:35 Youth Only Youth B ---

Race: U12 Boys Round 1

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
10 Mar 13 09:50 Youth Only Youth C 15 mins

Race: U16 Girls Round 1

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
10 Mar 13 10:40 Youth Only Youth A ---

Race: U14 Girls Round 1

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
10 Mar 13 10:40 Youth Only Youth B ---

Race: U10 Girls Round 1

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
10 Mar 13 10:40 Youth Only Youth D ---

Race: Women

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
10 Mar 13 12:20 Go-Race None 4th, N/A 20 mins

Race: Men

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
10 Mar 13 12:50 Go-Race None 4th, N/A 20 mins

Race: U16 Boys Round 2

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
10 Mar 13 14:00 Youth Only Youth A ---

Race: U14 Boys Round 2

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
10 Mar 13 14:00 Youth Only Youth B ---

Race: U12 Boys Round 2

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
10 Mar 13 14:00 Youth Only Youth C ---

Race: U16 Girls Round 2

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
10 Mar 13 14:00 Youth Only Youth A ---

Race: U14 Girls Round 2

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
10 Mar 13 14:00 Youth Only Youth B ---

Race: U10 Girls Round 2

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
10 Mar 13 14:00 Youth Only Youth D ---

Twitter Feed

Confirmed Results

Race name: U16 Boys Round 1

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Chris Jackson Strada-Sport Finished A 3
2 Harvey Etheridge Gt Yarmouth CC Finished A 2
3 Jali Packer North Norfolk Wheelers CC Finished A 1

Confirmed Results

Race name: U14 Boys Round 1

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Dougal Toms Iceni Velo Finished B 3
2 Patrick Manning Gt Yarmouth CC Finished B 2
3 Ben Turner Gt Yarmouth CC Finished B 1

Confirmed Results

Race name: U12 Boys Round 1

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Samuel Asker West Suffolk Wheelers & Tr... Finished C 3
2 Seth Houlgate Gt Yarmouth CC Finished C 2
3 Rowan Baker Gt Yarmouth CC Finished C 1

Confirmed Results

Race name: U16 Girls Round 1

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Ella Gilbert Norfolk Cycling Academy Finished A 3
2 Corinne Geraghty Norfolk Cycling Academy Finished A 2

Confirmed Results

Race name: U14 Girls Round 1

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Sophie Wright Finished B 3
2 Alice Codling Gt Yarmouth CC Finished B 2
3 Emma Codling Gt Yarmouth CC Finished B 1

Confirmed Results

Race name: U10 Girls Round 1

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Emily Haslem Finished 0

Confirmed Results

Race name: U16 Boys Round 2

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Chris Jackson Strada-Sport Finished A 3
2 Harvey Etheridge Gt Yarmouth CC Finished A 2
3 Jali Packer North Norfolk Wheelers CC Finished A 1

Confirmed Results

Race name: U14 Boys Round 2

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Patrick Manning Gt Yarmouth CC Finished B 3
2 Dougal Toms Iceni Velo Finished B 2
3 Matthew Baker Gt Yarmouth CC Finished B 1

Confirmed Results

Race name: U12 Boys Round 2

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Seth Houlgate Gt Yarmouth CC Finished C 3
2 Samuel Asker West Suffolk Wheelers & Tr... Finished C 2
3 Rowan Baker Gt Yarmouth CC Finished C 1

Confirmed Results

Race name: U16 Girls Round 2

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Corinne Geraghty Norfolk Cycling Academy Finished A 3

Confirmed Results

Race name: U14 Girls Round 2

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Sophie Wright Finished B 3
2 Alice Codling Gt Yarmouth CC Finished B 2
3 Emma Codling Gt Yarmouth CC Finished B 1

Confirmed Results

Race name: U10 Girls Round 2

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Emily Haslem Finished 0