Event URN:
249905
Start date:
Fri, 5th Jul 2013
Event Type:
Closed Circuit (Competitive)
Venue:
Cheltenham Racecourse
Evesham Road, Cheltenham, Gloucestershire, GL50 4SH
( View map )
Online Entry FAQs
Event promoted by:
Velo Club Montpellier ( website )
View other events promoted by this organisation
Event website:
http://www.vcmontpellier.com
Event organiser:
Mr John Cumming
07900 933937
john@jsolutions.co.uk
Cheques payable to:
entry on the day only
Preview Races:
Date Start Race name Classification Band Rider Cat Duration
5 Jul 13 19:00 U10 Boys Youth Only Youth D
5 Jul 13 19:00 U10 Girls Youth Only Youth D
5 Jul 13 19:00 U12 Boys Youth Only Youth C
5 Jul 13 19:00 U12 Girls Youth Only Youth C

View All

Event Location:

Evesham Road,
Cheltenham,
Gloucestershire,
GL50 4SH

Race: U10 Boys

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
5 Jul 13 19:00 Youth Only Youth D ---

Race: U10 Girls

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
5 Jul 13 19:00 Youth Only Youth D ---

Race: U12 Boys

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
5 Jul 13 19:00 Youth Only Youth C ---

Race: U12 Girls

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
5 Jul 13 19:00 Youth Only Youth C ---

Race: U14 Boys

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
5 Jul 13 19:00 Youth Only Youth B ---

Race: U16 Boys

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
5 Jul 13 19:00 Youth Only Youth A ---

Race: U16 Girls

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
5 Jul 13 19:00 Youth Only Youth A ---

Race: U8 Boys

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
5 Jul 13 19:00 Youth Only Youth E ---

Race: U8 Girls

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
5 Jul 13 19:00 Youth Only Youth E ---

Race: 2/3/4

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
5 Jul 13 19:45 Regional C+ Band 5 2nd, 3rd, 4th 40km / 24.85m

Confirmed Results

Race name: U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Bevan Smith Maindy Flyers Youth CC Finished D 3
2 Ayrton Smith Maindy Flyers Youth CC Finished D 2
3 James Bullar Gannet CC Finished D 1
4 Harvey Jackson Finished 0
5 Baden Green Stratford CC Finished D 0
6 Atom Gill Finished 0
7 Jacob Barritt Stratford CC Finished D 0
8 Max Turner Finished 0
9 Alfie Watkins Finished 0
10 William Evans Finished 0
11 Luke Flindall Finished 0
12 Lewis Anderson Finished 0

Confirmed Results

Race name: U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Charlotte Gray Finished 0

Confirmed Results

Race name: U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Luke Simmonds Stratford CC Finished C 3
2 Henry Johnson Finished 0
3 David Meyer Cheltenham & County CC Finished D 0
4 Ben Sluman Finished 0
5 Milo Watkins Finished 0

Confirmed Results

Race name: U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Victoria Price Finished 0

Confirmed Results

Race name: U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 William Crofts Performance Cycles Finished B 3
2 Will Swarbrick Cheltenham & County CC Finished B 2
3 Gabriel Chinn Cheltenham & County CC Finished B 1
4 Harry Mattock Finished B 0
5 Elliot Davis Finished 0
6 Tom Fielding Finished 0

Confirmed Results

Race name: U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Jack Mattock One and All Cycling Finished A 3
2 Keir Lewis Stratford CC Finished A 2
3 Etienne Georgi Giant Cycling Club - Halo Film... Finished A 1
4 Thomas Lane Stratford CC Finished A 0
5 Patrick Fotheringham Halesowen A & CC Finished A 0
6 Joe Wood Finished 0
7 Peter Musgrave Stratford CC Finished A 0

Confirmed Results

Race name: U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Claire Neil Stratford CC Finished A 3

Confirmed Results

Race name: U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Yusuf Morgan Maindy Flyers Youth CC Finished E 3
2 Kyle Jones Maindy Flyers Youth CC Finished E 2
3 Spencer Corder Finished 0
4 Oliver Dade Finished 0
5 Tom Evans Finished 0
6 Leo Tarrant Finished 0

Confirmed Results

Race name: U8 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Cerys Simmonds Stratford CC Finished E 3
2 Jessica Johnson Finished 0
3 Isobel Johnson Finished 0
4 Hannah Gray Finished 0

Provisional Results

Race name: 2/3/4asdf

1  Ryan Bevis - NFTO
2  Mike Ward - Ride 24/7
3  Ewen McDonald - NFTO
4  Dean Robson - Somerset RC
5  Richard Cleaver - LeisureLakesBikes.com
6  Peter Banham - Freds RT
7  Daniel Marshall - Team Diabetes UK
8  Deacon Cutterham - NFTO
9  Preslav Dimitrov - Solihull CC
10 Pat Alexander - Cheltenham & County CC
11  James Jenkins - Wyre Forest CRC
12 Lee Finch - Gloucester City CC
13  Matt Ullmer - Dynamic Bikes RPC
14  Aled Jones - Ausompol CC
15  Joe Barry - Ride 24/7
16  Garry Jones - Gloucester City CC
17  Jack Coombe - Wyre Forest CRC
18 Adam Beddall - Gloucester City CC
19 Andrew Butler - Stratford CC
20 James Knight - Cheltenham & County CC
21 Ian Threadgold - Cheltenham & County CC
22 David Anderson - Cheltenham & County CC
23 Richard Gray - (No Club)

11 riders DNF