Event URN:
249509
Start date:
Sat, 9th Mar 2013
Event Type:
Road (Competitive)
Venue:
Winslow CofE School
Lowndes Way, Winslow, Buckinghamshire, MK18 3EN
( View map )
Online Entry FAQs
Event promoted by:
Hemel Hempstead CC ( website )
Event website:
http://www.hemelcycling.org.uk/events/spring-road-races
Event organiser:
Mr Paul Thomson
46 Bencroft Road
Hemel Hempstead
Hertfordshire
HP2 5UY
07973675052
paulthomo@aol.com
Cheques payable to:
Paul Thomson
Download Entry Form
Info for Riders:
On 9 March 2013 our annual open road races, the Roy Thame Cup & Spring Chicken Road Races will be held on a rolling circuit in the Claydons in Buckinghamshire. With luck this 25th edition of the popular early season event (& for many years the previous incarnation the Circuit of Cublington making it 35 years) will be blessed with fair Spring weather as has been the case on so many previous occasions. Two races take place during the day: the Spring Chicken RR starts at 09:30 and is for 3rd & 4th category riders over 70km (just under 3 laps). The Roy Thame Cup starts at 13:30 and is for Elite, 1st & 2nd cats over a distance of 120km (just under 5 laps). The entry fee is £15 in advance for each event or £20 if you enter on the line or after the closing date.
Headquarters are at Winslow CofE Combined School, Lawndes Way, Winslow MK18 3EN(Note the change to previous years)
Preview Races:
Date Start Race name Classification Band Rider Cat Duration
9 Mar 13 09:30 Spring Chicken Road Race Regional B Band 4 3rd, 4th 71km / 44m
9 Mar 13 13:30 Roy Thame Cup National B Band 2 1st, 2nd, Elite 120km / 75m

View All

On 9 March 2013 our annual open road races, the Roy Thame Cup & Spring Chicken Road Races will be held on a rolling circuit in the Claydons in Buckinghamshire. With luck this 25th edition of the popular early season event (& for many years the previous incarnation the Circuit of Cublington making it 35 years) will be blessed with fair Spring weather as has been the case on so many previous occasions. Two races take place during the day: the Spring Chicken RR starts at 09:30 and is for 3rd & 4th category riders over 70km (just under 3 laps). The Roy Thame Cup starts at 13:30 and is for Elite, 1st & 2nd cats over a distance of 120km (just under 5 laps). The entry fee is £15 in advance for each event or £20 if you enter on the line or after the closing date. Headquarters are at East & Botolph Claydon Village Hall

Event Location:

Lowndes Way,
Winslow,
Buckinghamshire,
MK18 3EN

Race: Spring Chicken Road Race

View Entrants

Online entry closed 1 year 2 months 4 days 4 hours 26 minutes 27 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
9 Mar 13 09:30 Regional B Band 4 3rd, 4th 71km / 44m

Race: Roy Thame Cup

View Entrants

Online entry closed 1 year 2 months 4 days 4 hours 26 minutes 27 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
9 Mar 13 13:30 National B Band 2 1st, 2nd, Elite 120km / 75m

Posted 27/02/2013

Provisional Report and Results

Posted 10/03/2013 - British Cycling

Second win for Olympic champion Clancy.. [more]


Confirmed Results

Race name: Spring Chicken Road Race

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 James Locker Team V-Sprint Racing Finished 2nd 15
2 Jordan Bason MG-Maxifuel Pro Cycling Finished 3rd 12
3 Hamish Floyd G.S. Henley Finished 3rd 10
4 James Archibald G.S. Henley Finished 3rd 8
5 Edward Palfreeman Arbis - Colbert Cycles RT Finished 3rd 6
6 Harry Walton Cheltenham & County CC Finished 3rd 5
7 Andrew Daniels Zappi's Cycling Club Finished 3rd 4
8 Henry Farrell Welwyn Wheelers CC Finished 3rd 3
9 Joe Fox MG-Maxifuel Pro Cycling Finished 3rd 2
10 Richard Jerome Willesden Cycling Club Finished 3rd 1
11 Trevor Ormes Velo Schils - Interbike RT Finished 3rd 0
12 Shaun Culpin Witham Wheelers Cycling Club Finished 3rd 0
13 Stephen Shellard Finished 3rd 0
14 Ryan Witchell Welwyn Wheelers CC Finished 3rd 0
15 Karla Boddy High Wycombe Cycling Club Finished 1st 0
16 Neil Heffernan Inverse/ Cycling Components RT Finished 3rd 0
17 Chris Grange LBRCC Finished 3rd 0
18 James Milligan G.S. Henley Finished 3rd 0
19 Ian Baynes LBRCC Finished 3rd 0
20 John Lacey TMG Horizon Cycling Team Finished 3rd 0
21 David Emms Didcot Phoenix CC Finished 4th 0
22 Paul Dring Team Echelon - Rotor Finished 3rd 0
23 Matthew Exley www.twenty3c.co.uk Finished 3rd 0
24 Sam Williamson Hemel Hempstead CC Finished 4th 0
25 Desmond Gayler Kenton RC Finished 3rd 0
26 Richard John Spirit Bikes Racing Team Finished 3rd 0
27 Jeff Roberts High Wycombe Cycling Club Finished 3rd 0
28 Fraser Houston Team Quest - The Bike Shop Finished 3rd 0
29 Campbell Noon Virgin Active Finished 3rd 0
30 Ellis Dudley Cycle Club Ashwell (CCA) Finished 3rd 0
31 Justin Garon Arbis - Colbert Cycles RT Finished 3rd 0
32 Ben Howard Finished 4th 0
33 Lindz Barral www.twenty3c.co.uk Finished 3rd 0
34 Luke Souter Banbury Star CC Finished 3rd 0
35 Michael Miach Pretorius Bikes Finished 3rd 0
36 Kenneth Ross Willesden Cycling Club Finished 3rd 0
37 Ben Crone Halesowen A & CC Finished 3rd 0
38 Matthew Coulter Cowley Road Condors Finished 4th 0
39 Jason Pitt AW Cycles Finished 3rd 0
40 Ben Smith Welwyn Wheelers CC Finished 3rd 0
41 Thomas McLaren East London Vélo Finished 3rd 0
42 Tristan Grigalis Southampton University RC Finished 3rd 0
43 Tim Clark Personal Best Cycling Services Finished 3rd 0
44 A Other Finished 0
45 David Weir Bio Cadenza RT Finished 3rd 0
46 Colin Roshier Team Quest - The Bike Shop Finished 3rd 0
47 Andrew Bower High Wycombe Cycling Club Finished 4th 0
48 Neil Harris University of York CC Finished 4th 0

Confirmed Results

Race name: Roy Thame Cup

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Edward Clancy MBE Rapha Condor JLT Finished Elite 60
2 Richard Lang Team Raleigh Finished Elite 52
3 Oliver Rossi Richardsons-Trek RT Finished 1st 45
4 Felix English Rapha Condor JLT Finished 1st 40
5 Thomas Moses Team Raleigh Finished Elite 35
6 Richard Hepworth Velosure - Giordana RT Finished Elite 31
7 William Bjergfelt MG-Maxifuel Pro Cycling Finished Elite 27
8 Robert Smail Metaltek KUOTA RT Finished 1st 23
9 Aaron Buggle Rapha Condor JLT Finished Elite 20
10 Steve Lampier Velosure - Giordana RT Finished Elite 17
11 Peter Wager Felt-Colbornes-Hargroves RT Finished 1st 15
12 Edward Clemens Spirit Bikes Racing Team Finished 1st 13
13 Matthew Clarke Halesowen A & CC Finished 1st 11
14 George Harper Felt-Colbornes-Hargroves RT Finished 1st 9
15 Lee Smith Felt-Colbornes-Hargroves RT Finished Elite 7
16 Jack Waller Spirit Bikes Racing Team Finished 1st 6
17 Matt Cronshaw Team IG - Sigma Sport Finished Elite 5
18 Grant Bayton Ride 24/7 Finished 1st 3
19 Dexter Gardias Metaltek KUOTA RT Finished 1st 2
20 Michael Ward Ride 24/7 Finished 2nd 1
21 Ashley Cox CC Luton Finished Elite 0
22 Douglas Coleman CC Luton Finished 2nd 0
23 Edward Laverack Rapha Condor JLT Finished 0
24 Joshua Maynard Welwyn Wheelers CC Finished 2nd 0
25 Nathan Edmondson Velosure - Giordana RT Finished 2nd 0
26 Michael Smith Team Corley Cycles Finished 1st 0
27 Jason Lazard www.twenty3c.co.uk Finished 2nd 0
28 Richard Wood Arbis - Colbert Cycles RT Finished 1st 0
29 Mark Munns Ride 24/7 Finished 2nd 0
30 Jamie Caldwell MG-Maxifuel Pro Cycling Finished Elite 0
31 Roy Chamberlain Team Corley Cycles Finished Elite 0
32 James Fox CC Luton Finished 1st 0
33 Nicholas Baker Felt-Colbornes-Hargroves RT Finished Elite 0
34 Peter Williams Team IG - Sigma Sport Finished 0
35 Matthew Jones Team IG - Sigma Sport Finished 0
36 Simon Henley Team Corley Cycles Finished 2nd 0
37 Christopher Dredge Spirit Bikes Racing Team Finished 1st 0
38 Will Stephenson Rapha Condor JLT Finished 0
39 Russell Hampton Team Raleigh Finished Elite 0
40 Alexander King GPM10 Cycling Finished 1st 0
41 Dean Shannon Richardsons-Trek RT Finished Elite 0
42 Kristian House Rapha Condor JLT Finished 0
43 Andrew Magnier Velosure - Giordana RT Finished 2nd 0
44 Rob Yeatman Dream Cycling Race Team Finished 2nd 0
45 Benjamin Luckwell Ride 24/7 Finished 1st 0
46 Michael Cuming Finished Elite 0
47 Conor Ryan Equipe CMI Finished 1st 0
48 Thomas Scully Team Raleigh Finished 0
49 Mark O'Brien Team Raleigh Finished 0
50 Andrew Hargroves Felt-Colbornes-Hargroves RT Finished 1st 0
51 Jake Martin Kingsnorth International Whlrs Finished Elite 0
52 Declan Byrne MG-Maxifuel Pro Cycling Finished 1st 0
53 Matthew Higgins Felt-Colbornes-Hargroves RT Finished Elite 0
54 Tom Stockdale Spin Rotor Primal C-Originals ... Finished Elite 0
55 Ben Stockdale Metaltek KUOTA RT Finished Elite 0