Event URN:
248785
Start date:
Mon, 13th May 2013
Event Type:
Closed Circuit (Competitive)
Venue:
Angmering Raceway
Water Lane, Angmering, West Sussex, BN16 4EJ
( View map )
Online Entry FAQs
Event promoted by:
Surrey Cycle Racing League ( website )
View other events promoted by this organisation
Event website:
http://www.surreyleague.co.uk
Event organiser:
Mr Glyn Durrant
glyn@surreyleague.co.uk
Cheques payable to:
Surrey Cycle Racing League
Info for Riders:
Entries on the day only; £5 for members of the Surrey Cycle Racing League, £6 for non-members. 12-event series, every Monday except Bank Holidays
Preview Races:
Date Start Race name Classification Band Rider Cat Duration
13 May 13 18:30 Youth D/E - 6 lap Scratch Youth Only None D, E
13 May 13 18:31 Youth A/B/C - 8 lap Scratch Youth Only None A, B, C
13 May 13 18:32 Youth D/E - 6 lap Handicap Youth Only None D, E
13 May 13 18:33 Youth A/B/C - 9 lap Handicap Youth Only None A, B, C

View All

Event Location:

Water Lane,
Angmering,
West Sussex,
BN16 4EJ

Race: Youth D/E - 6 lap Scratch

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
13 May 13 18:30 Youth Only None D, E ---

Race: Youth A/B/C - 8 lap Scratch

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
13 May 13 18:31 Youth Only None A, B, C ---

Race: Youth D/E - 6 lap Handicap

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
13 May 13 18:32 Youth Only None D, E ---

Race: Youth A/B/C - 9 lap Handicap

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
13 May 13 18:33 Youth Only None A, B, C ---

Race: Youth D/E - 8 lap Handicap

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
13 May 13 18:34 Youth Only None D, E ---

Race: Youth A/B/C - 8 lap Handicap

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
13 May 13 18:35 Youth Only None A, B, C ---

Race: Youth D/E - 5 lap Handicap

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
13 May 13 18:36 Youth Only None D, E ---

Race: Youth A/B/C - 8 lap Handicap

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
13 May 13 18:37 Youth Only None A, B, C ---

Race: Youth C/D/E - 1 lap Time Trial

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
13 May 13 18:38 Youth Only None C, D, E ---

Race: Youth A/B - 2 lap Time Trial

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
13 May 13 18:39 Youth Only None A, B ---

Race: Youth Overall on points

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
13 May 13 19:30 Youth Only Youth A, B, C, D, E ---

Confirmed Results

Race name: Youth D/E - 6 lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Frederick Newman Preston Park Youth CC Finished D 0
2 Henry Cordner Eastbourne Rovers CC Finished D 0
3 Archie Sloan VC Jubilee Finished D 0
4 Isaac Warrington Southdown Velo Finished D 0
5 Isabella Escalera Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
6 Gilbert Cordner Eastbourne Rovers CC Finished E 0

Confirmed Results

Race name: Youth A/B/C - 8 lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Gabriel De Gouveia Finished A 0
2 George Sloan VC Jubilee Finished C 0
3 Laurence Clough-Young Southdowns Bikes – Casco Finished B 0
4 Oscar Warrington Southdown Velo Finished B 0

Confirmed Results

Race name: Youth D/E - 6 lap Handicap

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Isabella Escalera Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
2 Henry Cordner Eastbourne Rovers CC Finished D 0
3 Isaac Warrington Southdown Velo Finished D 0
4 Frederick Newman Preston Park Youth CC Finished D 0
5 Archie Sloan VC Jubilee Finished D 0
6 Gilbert Cordner Eastbourne Rovers CC Finished E 0

Confirmed Results

Race name: Youth A/B/C - 9 lap Handicap

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Oscar Warrington Southdown Velo Finished B 0
2 Gabriel De Gouveia Finished A 0
3 George Sloan VC Jubilee Finished C 0
4 Laurence Clough-Young Southdowns Bikes – Casco Finished B 0

Confirmed Results

Race name: Youth D/E - 8 lap Handicap

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Archie Sloan VC Jubilee Finished D 0
2 Isabella Escalera Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
3 Henry Cordner Eastbourne Rovers CC Finished D 0
4 Frederick Newman Preston Park Youth CC Finished D 0
5 Isaac Warrington Southdown Velo Finished D 0
6 Gilbert Cordner Eastbourne Rovers CC Finished E 0

Confirmed Results

Race name: Youth A/B/C - 8 lap Handicap

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Laurence Clough-Young Southdowns Bikes – Casco Finished B 0
2 Oscar Warrington Southdown Velo Finished B 0
3 George Sloan VC Jubilee Finished C 0
4 Gabriel De Gouveia Finished A 0

Confirmed Results

Race name: Youth D/E - 5 lap Handicap

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Archie Sloan VC Jubilee Finished D 0
2 Isaac Warrington Southdown Velo Finished D 0
3 Isabella Escalera Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
4 Frederick Newman Preston Park Youth CC Finished D 0
5 Henry Cordner Eastbourne Rovers CC Finished D 0
6 Gilbert Cordner Eastbourne Rovers CC Finished E 0

Confirmed Results

Race name: Youth A/B/C - 8 lap Handicap

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Gabriel De Gouveia Finished A 0
2 George Sloan VC Jubilee Finished C 0
2 Oscar Warrington Southdown Velo Finished B 0
Laurence Clough-Young Southdowns Bikes – Casco Did not finish B 0

Confirmed Results

Race name: Youth C/D/E - 1 lap Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Frederick Newman Preston Park Youth CC Finished D 0
2 Henry Cordner Eastbourne Rovers CC Finished D 0
3 George Sloan VC Jubilee Finished C 0
4 Isabella Escalera Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
5 Archie Sloan VC Jubilee Finished D 0
6 Isaac Warrington Southdown Velo Finished D 0
7 Gilbert Cordner Eastbourne Rovers CC Finished E 0

Confirmed Results

Race name: Youth A/B - 2 lap Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Gabriel De Gouveia Finished A 0
2 Oscar Warrington Southdown Velo Finished B 0
3 Laurence Clough-Young Southdowns Bikes – Casco Finished B 0

Confirmed Results

Race name: Youth Overall on points

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Frederick Newman Preston Park Youth CC Finished D 3
2 Henry Cordner Eastbourne Rovers CC Finished D 2
3 Archie Sloan VC Jubilee Finished D 1
4 Isabella Escalera Hillingdon Slipstreamers Finished D 3
5 Isaac Warrington Southdown Velo Finished D 0
6 Gabriel De Gouveia Finished A 3
7 George Sloan VC Jubilee Finished C 3
7 Oscar Warrington Southdown Velo Finished B 3
9 Laurence Clough-Young Southdowns Bikes – Casco Finished B 2
10 Gilbert Cordner Eastbourne Rovers CC Finished E 3