Event URN:
248466
Start date:
Sat, 1st Jun 2013
Finish date:
Sun, 2nd Jun 2013
Event Type:
MTB DH (Competitive)
Venue:
Innerleithen
Traquair Road, Innerleithen, Peeblesshire, EH44 6PD
( View map )
Online Entry FAQs
Payment instructions
Pay Online
Entry close date
Tue, 28th May 2013
Event promoted by:
British Downhill Series ( website )
Event website:
http://www.gravity-racing.co.uk/
Event organiser:
Mr Simon Paton
si@descent-gear.com
Cheques payable to:
N/A
Info for Riders:
To register in December, riders must have at least 100 Downhill British Cycling ranking points from 2012.
Registration and sign on Friday 18:00-20:00 and Saturday 08:00-11:00
Preview Races:
Date Start Race name Classification Band Rider Cat Duration
1 Jun 13 09:00 Juvenile Men MTB National B MTB DH National B Juvenile
1 Jun 13 09:00 Youth Men MTB National B MTB DH National B Youth
1 Jun 13 09:00 Junior Men MTB National B MTB DH National B Junior
1 Jun 13 09:00 Women MTB National B MTB DH National B G/Vet, Junior, ...

View All

Event Location:

Traquair Road,
Innerleithen,
Peeblesshire,
EH44 6PD

Race: Juvenile Men

View Entrants

Fully Booked
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
1 Jun 13 09:00 MTB National B MTB DH National B Juvenile ---

Race: Youth Men

View Entrants

Fully Booked
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
1 Jun 13 09:00 MTB National B MTB DH National B Youth ---

Race: Junior Men

View Entrants

Fully Booked
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
1 Jun 13 09:00 MTB National B MTB DH National B Junior ---

Race: Women

View Entrants

Fully Booked
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
1 Jun 13 09:00 MTB National B MTB DH National B G/Vet, Junior, Juven... ---

Race: Senior Men

View Entrants

Fully Booked
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
1 Jun 13 09:00 MTB National B MTB DH National B Senior ---

Race: Master Men

View Entrants

Fully Booked
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
1 Jun 13 09:00 MTB National B MTB DH National B Master ---

Race: Veteran Men

View Entrants

Fully Booked
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
1 Jun 13 09:00 MTB National B MTB DH National B Veteran ---

Race: G-Veteran Men

View Entrants

Fully Booked
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
1 Jun 13 01:00 MTB National B MTB DH National B G/Vet ---

Race: Expert Men

View Entrants

Fully Booked
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
1 Jun 13 09:00 MTB National B MTB DH National B Expert ---

Race: Elite Women

View Entrants

Fully Booked
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
1 Jun 13 01:00 MTB National B MTB DH National B Elite ---

Race: Elite Men

View Entrants

Fully Booked
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
1 Jun 13 09:00 MTB National B MTB DH National B Elite ---

Confirmed Results

Race name: Juvenile Men

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Jack Tennyson MTBGuisborough Finished Juvenile 00:03:02:501 150
2 Matt Walker Finished Juvenile 00:03:05:855 125
3 Kade Edwards Finished Juvenile 00:03:16:673 110
4 Conor Bate Stenaline.co.uk Finished 00:03:18:035 0
5 Ewan Mackay Peebles CC Finished Juvenile 00:03:20:369 90
6 Corey Watson Finished Juvenile 00:03:27:383 80
7 Aaron Nathan Finished Juvenile 00:03:30:015 70
8 Ollie Crosdil Finished Juvenile 00:03:42:681 65
9 Oliver Whitehurst Finished Juvenile 00:04:03:353 60
10 Louis Thomas Finished Juvenile 00:04:43:298 55
Joe Parfitt Swift Racing/Orange/Sunset Cyc... Did not finish Juvenile 0

Confirmed Results

Race name: Youth Men

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Laurie Greenland Finished Youth 00:02:39:162 150
2 Frazer McCubbing Lapierre - Cadets Finished Youth 00:02:45:675 125
3 Brad Swinbank RST Racing Team Finished Youth 00:02:47:665 110
4 Kyle Havard Team Skene/Don Skene Cycles Finished Youth 00:02:57:763 100
5 Charlie Hatton Flyupdowhill Finished Youth 00:02:58:710 90
6 Robin Spence J-TECH/Spence Racing Finished Youth 00:03:01:544 80
7 Andrew Dorritt F8management Finished Youth 00:03:01:584 70
8 Adam Hughes Orange Bikes Finished Youth 00:03:03:379 65
9 Ben Kennedy Finished 00:03:06:805 0
10 Jamie Stewart stepup cycles Finished Youth 00:03:07:127 55
11 James Hurst Evolution Racing Finished Youth 00:03:12:146 50
12 Alastair MacLennan West Highland Wheelers Finished Youth 00:03:13:804 47
13 Bradley Phillips Steve Peat Syndicate Finished Youth 00:03:18:498 44
14 Davey Brookes Finished Youth 00:03:19:057 41
15 Dan Priestley Finished 00:03:20:871 0
16 Charles Cranston Finished Youth 00:03:24:632 36
17 Elliot Thompson-Knight The Bike Yard Finished Youth 00:03:26:809 34
18 Ross Swinton Innerleithen MTB Racing Finished Youth 00:03:28:114 32
19 Keir Coupland Finished Youth 00:03:31:168 30
20 Adam Yates F8management Finished Youth 00:03:35:136 28
21 Ciaran King Gawton Gravity Hub Finished Youth 00:03:35:313 26
22 Daniel Churchill Finished Youth 00:03:36:756 24
23 Jack Hoyle Finished Youth 00:03:39:173 22
24 Niall Simpson Stepup Cycles Finished Youth 00:03:46:406 20
25 Benjamin Garrard Steve Peat Syndicate Finished Youth 00:03:49:366 18
26 Ryan Dickie Finished Youth 00:03:50:994 16
27 Jay Little Black 8 Bikes - FOD Fotos Finished Youth 00:03:55:432 14
28 Bradley Eve clive powell mountain bikes Finished Youth 00:04:17:203 12
29 Ben Williams Finished Youth 00:04:53:699 10
30 James Purvis Team CHR Finished Youth 00:06:41:786 8
Jacob Dickson Giant Factory Racing Did not start 0
Nial Oxley GreatRock.co.uk Did not start Youth 0
William Sainsbury Did not finish Youth 0
Dean Stevenson Decade-Europe, Be-spoke Bikes Did not finish Youth 0
Neil Stewart Wolfpax Riders Did not start Youth 0
Scott Tupper Did not start Youth 0
Alistair Warrell Aston Hill MTB Club Did not start Youth 0
Nils Williams Steve Peat Syndicate Did not start Youth 0
Jack Wilson F8management Did not finish Youth 0

Confirmed Results

Race name: Junior Men

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Philip Atwill Madison Saracen Factory Team Finished Junior 00:02:31:376 150
2 Michael Jones FMD Racing / Intense Finished Junior 00:02:38:714 125
3 Innes Graham F8management Finished Junior 00:02:40:078 110
4 Mark Wallace Finished 00:02:41:306 0
5 Bill Farrington Finished Junior 00:02:45:428 90
6 Taylor Vernon GT Factory Racing Finished Junior 00:02:46:964 80
7 Morgan Gulland Finished Junior 00:02:47:660 70
8 Sam Herd Perth City Cycles Finished Junior 00:02:48:230 65
9 Charlie Ross Gawton Gravity Hub Finished Junior 00:02:48:563 60
10 William Weston Madison Saracen Factory Team Finished Junior 00:02:48:578 55
11 Cameron Cornforth Finished 00:02:48:850 0
12 Drew Carters Finished Junior 00:02:48:856 47
13 Shaun Richards Three Valleys MTB Club Finished Junior 00:02:49:964 44
14 Zach Peters Finished Junior 00:02:50:364 41
15 Dan Farley KonaGrassroots/Wheelbase/Hamst... Finished Junior 00:02:52:158 38
16 Ross Wilcox Innerleithen MTB Racing Finished Junior 00:02:52:836 36
17 Lewis Summers Perth City Cycles Finished Junior 00:02:54:034 34
18 Stephen McCormack Finished 00:02:54:109 0
19 Ruaridh McRitchie McRitchie Racing Finished Junior 00:02:57:142 30
20 Liam McDermott TeamRockGardener Finished Junior 00:02:58:668 28
21 Ross Johnston Finished Junior 00:03:01:092 26
22 Ryan Middleton Perth City Cycles Finished Junior 00:03:02:163 24
23 Joseph Mallen Team CHR Finished Junior 00:03:03:681 22
24 Lachlan Blair West Highland Wheelers Finished Junior 00:03:03:828 20
25 Hywel Lloyd Jones Finished Junior 00:03:04:724 18
26 John Shiell Team CHR Finished Junior 00:03:10:423 16
27 Christopher Walters Northerndownhill Finished Junior 00:03:10:581 14
28 Joe Paterson Scottish Downhill Association Finished Junior 00:03:12:170 12
29 Josh Chambers Finished Junior 00:03:16:383 10
30 Jack Yapp Finished Junior 00:03:20:923 8
31 Anthony Preston Finished Junior 00:03:24:292 7
32 Adam Hurst Evolution Racing Finished Junior 00:03:27:555 6
33 Jack Klimowicz Finished Junior 00:03:28:652 5
34 Fraser Leadbetter Scottish Downhill Association Finished Junior 00:03:39:641 4
35 Tol Hemming Steve Peat Syndicate Finished Junior 00:03:44:521 4
36 Jack Perry Finished Junior 00:06:11:112 3
Tom Anderson empire cycles Did not start Junior 0
Kyle Brookes Did not start N/A 0
George Gannicott Dirt Norco Race Team Did not finish Junior 0
Callum Havard Team Skene/Don Skene Cycles Did not start Junior 0
Noel Niederberger Gstaad Scott Did not start 0
Owen Willicombe Kustom Bikes Downhill Did not start Junior 0

Confirmed Results

Race name: Women

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Rebecca Kennedy Lauderdale Renewables Finished Senior 00:03:47:396 150
2 Charlotte Mallin Martin Finished Junior 00:03:59:009 150
3 Beverley Barnes Muddybumbikes.com Finished Master 00:04:02:129 150
4 Alice Taylor Diva Descent Finished Senior 00:04:12:278 125
5 Annie Matthews Pearce Cycles RT Finished Senior 00:04:14:011 110
6 Morag Paterson Scottish Downhill Association Finished Veteran 00:05:00:727 150

Confirmed Results

Race name: Senior Men

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Mitchell Ingley Racer's Guild Of Cannock Chase Finished Senior 00:02:46:942 150
2 Jack Read Steve Peat Syndicate Finished Senior 00:02:50:449 125
3 Darren Evans Aston Hill MTB Club Finished Senior 00:02:51:562 110
4 Matthew Hakes Finished Senior 00:02:52:383 100
5 Willem Herd Perth City Cycles Finished Senior 00:02:54:108 90
6 Matthew Atkinson Finished Senior 00:02:55:753 80
7 Matthew Rushton Finished Senior 00:02:55:810 70
8 Richard Acott DMR/XFusion/YBN/TRP Finished Senior 00:02:56:680 65
9 Jake Hancock Scott UK Finished Senior 00:02:57:579 60
10 Jake Ward Finished Senior 00:02:59:787 55
11 Ryan Tunnell Gawton Gravity Hub Finished Senior 00:03:01:145 50
12 William Swinden bakewell bikes Finished Senior 00:03:01:322 47
13 Joe Mallinson Finished Senior 00:03:01:734 44
14 Blake White Finished Senior 00:03:03:095 41
15 Kris Gemmell Finished Senior 00:03:03:190 38
16 Jonathan Coulier Propain/Sixpack Racing Finished Senior 00:03:03:638 36
17 Lee Rayton Finished Senior 00:03:05:927 34
18 Benjamin Williamson Perth City Cycles Finished Senior 00:03:06:178 32
19 Shane Craig Team CHR Finished Senior 00:03:06:324 30
20 Jason Gaiger www.pyatecycles.co.uk Finished Senior 00:03:06:877 28
21 Sam Flockhart Xtreme MTB Coaching Finished Senior 00:03:07:468 26
22 Callum McCubbing Finished N/A 00:03:08:106 0
23 Simon Gummer Finished Senior 00:03:08:260 22
24 Adam Lock Gawton Gravity Hub Finished Senior 00:03:08:843 20
25 James Bourne Finished Senior 00:03:08:932 18
26 Matt Lynn www.supernovacycles.co.uk Finished Senior 00:03:09:306 16
27 Ruairidh Fraser Cycle Highlands Finished Senior 00:03:09:974 14
28 Gareth Jones Freeborn Horsham, Dirty Devil Finished Senior 00:03:10:494 12
29 James Wilson Finished N/A 00:03:10:795 0
30 Benjamin Merckel Grizedale mountain bikes Finished Senior 00:03:11:039 8
31 Edd McIntosh Finished Senior 00:03:11:570 7
32 Lindsay Watson Finished 00:03:12:351 0
33 Matthew Downes Descend/Hamsterley Finished Senior 00:03:15:079 5
34 Andrew Bond Finished Senior 00:03:15:746 4
35 James Goodley Finished Senior 00:03:17:355 4
36 Nigel Stanley Finished Senior 00:03:19:055 3
37 Simon Ross Finished Senior 00:03:20:738 3
38 Daniel Kean Finished Senior 00:03:26:916 2
39 Matthew Forster Army Cycling Union Finished Senior 00:03:27:159 2
40 Tom Mumby Lincoln Wheelers CC Finished Senior 00:03:28:787 1
41 Christopher Borrowdale Finished Senior 00:03:49:560 1
42 Fraser Coates WILCO Racing International Finished Senior 00:04:01:210 1
43 Charles Price Army Cycling Union Finished Senior 00:04:31:251 1
44 Luke Constanza super saturated Finished Senior 00:04:50:828 1
Brian Anderson Army Cycling Union Did not finish Senior 0
Euan Bisset Did not start Senior 0
Michael Coupe Did not start Senior 0
Thomas Davies Mojo Suspension Did not finish Senior 0
Josh Gibson We Love Mountains Racing Team Did not start Senior 0
David Hillis Hillis Racing Did not start Senior 0
Matthew Lean Did not start Senior 0
Christopher Maltby Did not start Senior 0
Craig Munro Did not start Senior 0
Ben Singleton Did not start Senior 0
Colin Stewart Did not start Senior 0
Peter Yates Did not start Senior 0

Confirmed Results

Race name: Master Men

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Dave Wardell Finished Master 00:02:37:753 150
2 Rowan Sorrell Finished Master 00:02:45:244 125
3 Will Longden Madison Saracen Factory Team Finished Master 00:02:45:383 110
4 Daniel Haines Foes Finished Master 00:02:50:620 100
5 Andrew Titley Ghost 661 Finished Master 00:02:52:530 90
6 Seb Frost Team Skene/Don Skene Cycles Finished Master 00:02:56:326 80
7 John Young Finished Master 00:02:56:340 70
8 David List Pyates Cycles Finished Master 00:02:57:321 65
9 William Gough Finished Master 00:03:00:846 60
10 Chris Spooner Finished Master 00:03:00:850 55
11 Kye Forte Finished Master 00:03:03:090 50
12 Chas Barker Finished Master 00:03:03:280 47
13 Steve Jones Muddybumbikes.com Finished Master 00:03:07:325 44
14 Jason Macbeth Muddybumbikes.com Finished Master 00:03:08:950 41
15 Chris Coates Finished Master 00:03:09:635 38
16 Robert Tait Team CHR Finished Master 00:03:15:015 36
17 Mark Croxall Finished Master 00:03:15:615 34
18 Alan Boyne Tooltime Racers Finished Master 00:03:16:085 0
19 Mark Gibson Finished Master 00:03:16:234 30
20 Matthew Davies Finished Master 00:03:19:062 28
21 Craig Taylor Devinci/Haven Distribution/Rid... Finished Master 00:03:20:160 26
22 Neil Irving Finished Master 00:03:22:867 24
23 Daz Westwood Finished N/A 00:03:23:401 22
24 Stephen Hardcastle Finished Master 00:03:26:230 20
25 Matthew Duck Macclesfield Wheelers Finished Master 00:03:26:985 18
26 Steven Rayton grizedale mtb Finished Master 00:03:31:211 16
27 Daniel Braund Finished Master 00:03:34:066 14
28 Gavin Sweeney Finished Master 00:04:17:378 12
Gareth Lake Army Cycling Union Did not start Master 0
Gary Neale freeflowbikes.com Did not start Master 0

Confirmed Results

Race name: Veteran Men

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Darren Howarth Finished Veteran 00:02:58:099 150
2 Mark Weightman Finished Veteran 00:03:00:137 125
3 Alastair Maclennan West Highland Wheelers Finished Veteran 00:03:01:792 110
4 Peter Little PeddleABikeAway - Fly Up Downh... Finished Veteran 00:03:08:425 100
5 Neil Wilson MTB Ride Guide Finished Veteran 00:03:10:189 90
6 Rich Simpson www.supernovacycles.co.uk Finished Veteran 00:03:12:592 80
7 Joseph Ward Finished 00:03:14:829 0
8 Neil Edgar Rave Racing Finished Veteran 00:03:22:704 65
9 Peter Hoggan Scottish Downhill Association Finished Veteran 00:03:29:235 60
10 Graeme Cochrane Wheelbase Altura MGD Finished Veteran 00:03:29:575 55
11 Jonathan Beckett Scottish Downhill Association Finished Veteran 00:03:33:604 50
12 David Ingleby Finished Veteran 00:03:36:697 47
13 Michael Hill Finished Veteran 00:03:37:200 44
14 Zak Needham Army Cycling Union Finished Veteran 00:03:43:680 41
15 Richie Molloy TeamRockGardener Finished Veteran 00:04:14:437 38
16 Russell Evans Finished Veteran 00:05:03:329 36
Kem Avis Did not start Veteran 0
Dominic Gallagher Steve Peat Syndicate Did not start Veteran 0
Greg Taylor Did not start Veteran 0
Paul Warnock Did not start Veteran 0

Confirmed Results

Race name: G-Veteran Men

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Steven Felstead Finished G/Vet 00:03:23:495 150
2 Howard Stuttard RideOn/Slik MucOff Finished G/Vet 00:03:26:655 125
3 Thomas Sheridan Nukeproof Finished 00:04:16:714 0

Confirmed Results

Race name: Expert Men

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Jack Geoghegan Madison Saracen Factory Team Finished Expert 00:02:39:647 150
2 James Ramsay Steve Peat Syndicate Finished Expert 00:02:43:277 125
3 James Flinders Finished Expert 00:02:44:322 110
4 Perry Gardener Pearce Cycles RT Finished Expert 00:02:44:747 100
5 Sean Davies Nema/Spank/J-tech/Fast and Bik... Finished Expert 00:02:45:082 90
6 Reece Langhorn Team Skene/Don Skene Cycles Finished Expert 00:02:45:185 80
7 Josh Lowe Madison Saracen Factory Team Finished Expert 00:02:45:372 70
8 Tom Deacon Finished Expert 00:02:46:443 65
9 Glenroy Martin Aston Hill MTB Club Finished Expert 00:02:46:958 60
10 Calum McRitchie McRitchie Racing Finished Expert 00:02:47:213 55
11 James Stock Finished Expert 00:02:49:261 50
12 George Belk Maxim Bikes Finished Expert 00:02:49:390 47
13 Michael Spence J-TECH/Spence Racing Finished Expert 00:02:49:557 44
14 Mitchell Skene Perth City Cycles Finished Expert 00:02:50:605 41
15 Andrew Kelly All Terrain Cycles Finished Expert 00:02:50:933 38
16 Gavin Kelly Finished 00:02:51:803 0
17 Jack Graham Finished Expert 00:02:52:386 34
18 Ben Nott Pearce Cycles Race Team Finished Expert 00:02:53:069 32
19 Chris Hutchens Scottish Downhill Association Finished Expert 00:02:53:247 30
20 Nigel Page ChainReactionCycles.com/Nukepr... Finished Expert 00:02:53:367 28
21 Simon Parsons Finished Expert 00:02:53:792 26
22 Jamie Scott Finished Expert 00:02:54:004 24
23 Josh Lewis Steve Peat Syndicate Finished Expert 00:02:55:613 22
24 Steven Turnbull Team CHR Finished Expert 00:02:56:890 20
25 Leo Housman MDE Bikes/Shaman UK Finished Expert 00:02:56:907 18
26 Gavin Black Perth City Cycles Finished Expert 00:02:57:372 16
27 Jon Stout Finished Expert 00:02:58:498 14
28 Ewan Findlay Base Camp Bikes Finished Expert 00:02:59:120 12
29 Gareth Weston Devinci/Haven Finished Expert 00:02:59:204 10
30 Micky Boswell Finished Expert 00:03:00:861 8
31 Sean Radcliff WFO Downhill Finished Expert 00:03:00:867 7
32 Jonathan-James Foster-Smith Finished Expert 00:03:00:872 6
33 Tom Cartigny Bike Station Uk ltd Finished Expert 00:03:01:607 5
34 James Kidd Haven Devinci Finished Expert 00:03:02:224 4
35 Adam Price Finished Expert 00:03:03:489 4
36 Gregor Notman All Terrain Cycles Finished Expert 00:03:03:520 3
37 James Anderson Finished Expert 00:03:04:349 3
38 Lewis McLaughlin Finished Senior 00:03:06:249 0
39 Freddie Oxley ticket2ride/ wharncliffe cycle... Finished Expert 00:03:07:467 2
40 Nick Turner Finished Expert 00:03:08:055 1
41 David Moulson Three Valleys MTB Club Finished Expert 00:03:08:580 1
42 Michael Vickers Steve Peat Syndicate Finished Expert 00:03:09:968 1
43 Craig Shaw Finished Expert 00:03:09:976 1
44 Benjamin Worrall Lyme RC Finished Expert 00:03:12:554 1
45 Chris Charles East Hants MTB Club Finished Expert 00:03:18:663 1
46 Peter Walton Finished Expert 00:03:20:660 1
47 Simon Stuttard Ride On Finished Expert 00:04:15:236 1
Tom Attlee Pearce Cycles RT Did not start Elite 0
Scott Barley P Yates cycles/SBR+ Did not start Expert 0
Jack Bell Did not start Expert 0
Daniel Carrigan Did not start Expert 0
Rhys Evans maxim bikes Did not start Expert 0
Christopher Gallagher Wigwam Holidays MTB Race Team Did not start Expert 0
Nick Geoghegan 44Racing Rockstar Did not start Expert 0
Tom Housman MDE Bikes/Shaman UK Did not start Expert 0
David Kynaston Did not start Expert 0
Billy Matthews Did not start Expert 0

Confirmed Results

Race name: Elite Women

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Rachel Atherton GT Factory Racing Finished Elite 00:02:50:430 150
2 Manon Carpenter Madison Saracen Factory Team Finished Elite 00:02:52:112 125
3 Florian Pugin GSTAAD-SCOTT Finished 00:02:59:011 0
4 Casey Brown Finished 00:03:09:307 0
5 Fionn Griffiths Team GR Finished Elite 00:03:09:410 90
6 Jessica Stone Unior Tools Team Finished Elite 00:03:18:748 80
7 Alanna Columb Offroad Adventures Queenstown ... Finished 00:03:21:978 0
8 Veronique Sandler Finished N/A 00:03:29:263 0
9 Steffi Marth Finished 00:03:36:085 0
10 Rachael Walker Hope Factory Racing Finished Elite 00:03:38:575 55
Emilie Siegenthaler Gstaad Scott Did not start 0

Confirmed Results

Race name: Elite Men

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Adam Brayton Hope Factory Racing Finished Elite 00:02:29:558 150
2 Gee Atherton GT Factory Racing Finished Elite 00:02:29:976 125
3 Lewis Buchanan Suspension Centre/Intense Finished Elite 00:02:30:391 110
4 Brook MacDonald Trek World Racing Finished 00:02:30:455 0
5 Steve Peat Santa Cruz Syndicate Finished Elite 00:02:30:496 90
6 Loic Bruni Finished 00:02:30:581 0
7 Marc Beaumont GT Factory Racing Finished Elite 00:02:30:830 70
8 Steve Smith Finished 00:02:31:023 0
9 Joshua Bryceland Santa Cruz Syndicate Finished Elite 00:02:31:787 60
10 Matthew Simmonds ChainReactionCycles.com/Nukepr... Finished Elite 00:02:32:130 55
11 Jack Reading Jack Reading Racing Finished Elite 00:02:32:144 50
12 Nick Beer Devinci Global Racing Finished 00:02:32:769 0
13 Greg Williamson Trek World Racing Finished Elite 00:02:32:948 44
14 Harry Heath Cyclestore.co.uk/Renthal/5 Ten... Finished Elite 00:02:33:730 41
15 Joseph Smith ChainReactionCycles.com/Nukepr... Finished Elite 00:02:33:828 38
16 Sam Hill CRC/Nukeproof Finished 00:02:34:083 0
17 Neko Mulally Trek World Racing Finished 00:02:34:542 0
18 Samuel Blenkinsop Finished 00:02:35:358 0
19 Richard Thomas Wideopenmagazine Finished Elite 00:02:35:466 30
20 Ben Reid Finished Youth 00:02:35:995 0
21 Emyr Davies Team Skene/Don Skene Cycles Finished Elite 00:02:36:151 26
22 Sam Dale Madison Saracen Factory Team Finished Elite 00:02:36:495 24
23 Wyn Masters Finished 00:02:37:230 0
24 Jay Williamson Certini Finished Elite 00:02:37:620 20
25 Joseph Connell Finished Elite 00:02:37:736 18
26 Joel Moore muddybumbikes.com Finished Elite 00:02:37:747 16
27 Scott Mears Finished Elite 00:02:37:749 14
28 Harry Molloy Madison Saracen Factory Team Finished Elite 00:02:38:481 12
29 Eddie Masters Rockstar Racing Finished 00:02:39:035 0
30 James Swinden Steve Peat Syndicate Finished Elite 00:02:39:376 8
31 George Brannigan Trek World Racing Finished 00:02:39:797 0
32 Ben Cathro Sick Skills MTB cocahing Finished Elite 00:02:39:854 6
33 Christopher McGlinchey Finished 00:02:40:006 0
34 Patrick Thome GSTAAD-SCOTT Finished 00:02:41:566 0
35 Mathew Stuttard Ride On Finished Elite 00:02:42:019 4
36 Peter Williams Finished Elite 00:02:42:026 3
37 Bernard Kerr Pivot Factory DH Team Finished Elite 00:02:42:660 3
38 Sean McCarroll Finished 00:02:43:074 0
39 Robert Smith Finished Elite 00:02:43:230 2
40 Allan Findlay Finished Elite 00:02:43:641 1
41 William Jones santa cruz uk Finished Elite 00:02:43:669 1
42 Reece Potter Finished 00:02:44:456 0
43 Will Soffe Finished Elite 00:02:44:735 1
44 Fraser McGlone Finished Elite 00:02:44:877 1
44 David Smith Leisure Lakes Bikes.com Finished Elite 00:02:44:877 1
46 Brad Mather empier cycles Finished Elite 00:02:45:499 1
47 Tommy Herrhmann Finished 00:02:46:062 0
48 Tom Attlee Pearce Cycles RT Finished Elite 00:02:46:418 1
49 Gareth Brewin Team Skene/Don Skene Cycles Finished Elite 00:02:46:497 1
50 Dan Sheridan Finished 00:02:46:778 0
51 Oliver Morris Muddybumbikes.com Finished Elite 00:02:47:096 1
52 Daniel Stanbridge Dirt Norco RT Finished Elite 00:02:47:318 1
53 Elliot Machin Bike Morzine Finished Elite 00:02:47:623 1
54 Nico Vink Scott Sports/Hope Technology Finished 00:02:48:081 0
55 Jono Jones Finished Elite 00:02:48:416 1
56 Leon Rosser Finished Elite 00:02:48:824 1
57 Kristof Lenssens Kona/Barracuda/Hope Technology Finished 00:02:49:810 0
58 Mathew Walker Finished 00:02:50:146 0
59 Dale Russell Grizedale Mountain Bikes Finished Elite 00:02:50:875 1
60 Christian Textor Finished 00:02:51:688 0
61 Grant Boyce Team Skene / Mojo Finished Elite 00:02:56:836 1
62 Cam Johnson Specilized/Fox Finished 00:02:56:860 0
63 Chris Barlin Finished 00:03:01:111 0
64 Lachlan McKillop Fagins Furniture, Trek, Park B... Finished 00:03:01:229 0
65 Ronan Taylor Perth City Cycles Finished Elite 00:04:30:688 1
Ruaridh Cunningham Unior Tools Team Did not start Elite 0
Brendan Fairclough Did not start Elite 0
Seanan O'Riordan Did not start 0
Chris Sinden 44racing rockstar diamondback Did not start Elite 0
Mark Wallace Did not start 0
Austin Warren Did not start 0