Manchester Regional Track League Premier Division 2013

Track League , Manchester – Tuesday, 05 Mar 2013

Event Summary

Event Details

Event URN:

248405

Start Date:

Tue, 5th Mar 2013

Event Type:

Track League (Competitive)

Venue:

Manchester Velodrome, National Cycling Centre, Stuart Street, Manchester, Lancashire, M11 4DQ
View map

Entry close date

Tue, 26th Feb 2013

Results

Confirmed Results

Event 1 - 40 lap Scratch Group 1

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 1 - 40 lap Scratch Group 1 - Results
1.  Julian Pearson Teamwallis Racing Team Finished 1st 00:12:39:897 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:12:39:897
2.  Paul Johnson Team Wheelguru Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  James Claydon Bill Nickson Cycles RT Finished 2nd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Sean McGovern Teamwallis Racing Team Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Event 2 - 40 lap Scratch Group 2

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 2 - 40 lap Scratch Group 2 - Results
1.  Jacob Ragan Champion System VCUK Racing Te... Finished 1st 00:12:00:136 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:12:00:136
2.  Gabriel Cullaigh RST Racing Team Finished 2nd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Jacob Scott Polypipe Cycling Team Finished 1st --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
4.  Harry Tanfield Herbalife-Leisure Lakes Bikes.... Finished Elite --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite

Event 3 - 50 lap Points Race Group 1

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 3 - 50 lap Points Race Group 1 - Results
1.  Dillon Byrne Champion System VCUK Racing Te... Finished Elite 00:15:57:961 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:15:57:961
2.  Sean McGovern Teamwallis Racing Team Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  James Claydon Bill Nickson Cycles RT Finished 2nd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Christian Braybrooke Velocity Globalbike Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

Event 4 - 50 lap Points Race Group 2

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 4 - 50 lap Points Race Group 2 - Results
1.  Oliver Wood Polypipe Cycling Team Finished 2nd 00:16:40:822 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:16:40:822
2.  James Shaw Forme Bikes UK Finished 2nd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Gabriel Cullaigh RST Racing Team Finished 2nd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Luc Hall Kuota - Spinergy - GSG Finished 2nd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

Event 5 - Devil Take The Hindmost Group 1

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 5 - Devil Take The Hindmost Group 1 - Results
1.  Jordan Hargreaves Hope Factory Racing Finished 2nd 00:04:56:537 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:04:56:537
2.  Christian Braybrooke Velocity Globalbike Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Jerrod Hartley Horwich CC Finished 2nd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Mark Hammersley Finished 2nd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

Event 6 - Devil Take the Hindmost Group 2

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 6 - Devil Take the Hindmost Group 2 - Results
1.  Jacob Ragan Champion System VCUK Racing Te... Finished 1st 00:04:31:605 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:04:31:605
2.  Gabriel Cullaigh RST Racing Team Finished 2nd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Harry Tanfield Herbalife-Leisure Lakes Bikes.... Finished Elite --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
4.  Ryan Whatmough Team Terminator Finished 2nd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

Event 7 - 64 lap Scratch Group 1

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 7 - 64 lap Scratch Group 1 - Results
1.  Julian Pearson Teamwallis Racing Team Finished 1st 00:20:49:971 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:20:49:971
2.  James Claydon Bill Nickson Cycles RT Finished 2nd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Sean McGovern Teamwallis Racing Team Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Dillon Byrne Champion System VCUK Racing Te... Finished Elite --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite

Event 7 - 64 lap Scratch Group 1 Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 7 - 64 lap Scratch Group 1 Sprint - Results
1.  James Claydon Bill Nickson Cycles RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

Event 8 - 64 lap Scratch Group 2

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 8 - 64 lap Scratch Group 2 - Results
1.  Jacob Scott Polypipe Cycling Team Finished 1st 00:20:29:543 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:20:29:543
2.  Jacob Ragan Champion System VCUK Racing Te... Finished 1st --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
3.  James Shaw Forme Bikes UK Finished 2nd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Matthew Gibson Velocity Globalbike Finished 2nd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

Event 8 - 24 lap Scratch Group 2 Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 8 - 24 lap Scratch Group 2 Sprint - Results
1.  Joel Partington Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

About the Event

Info for Riders

Women by Invitation Only. Youth A Subject to Track League Position

The Races

E/1/2/3/4/J Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 05/03/13 19:45 Regional C None ---
Entry: On Day: (£10.00)
Tue 05/03/13 – 19:45
Regional C, None
U16 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 05/03/13 19:45 Youth Only Track League Youth ---
Entry: On Day: (£7.00)
Tue 05/03/13 – 19:45

U16

Youth Only, Track League Youth
Event 1 - 40 lap Scratch Group 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 05/03/13 20:00 Regional C None ---
Entry:
Tue 05/03/13 – 20:00
Event 2 - 40 lap Scratch Group 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 05/03/13 20:01 Regional C None ---
Entry:
Tue 05/03/13 – 20:01
Event 3 - 50 lap Points Race Group 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 05/03/13 20:02 Regional C None ---
Entry:
Tue 05/03/13 – 20:02
Event 4 - 50 lap Points Race Group 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 05/03/13 20:03 Regional C None ---
Entry:
Tue 05/03/13 – 20:03
Event 5 - Devil Take The Hindmost Group 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 05/03/13 20:04 Regional C None ---
Entry:
Tue 05/03/13 – 20:04
Event 6 - Devil Take the Hindmost Group 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 05/03/13 20:05 Regional C None ---
Entry:
Tue 05/03/13 – 20:05
Event 7 - 64 lap Scratch Group 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 05/03/13 20:06 Regional C None ---
Entry:
Tue 05/03/13 – 20:06
Event 7 - 64 lap Scratch Group 1 Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 05/03/13 20:07 Regional C None ---
Entry:
Tue 05/03/13 – 20:07
Event 8 - 64 lap Scratch Group 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 05/03/13 20:08 Regional C None ---
Entry:
Tue 05/03/13 – 20:08
Event 8 - 24 lap Scratch Group 2 Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 05/03/13 20:09 Regional C None ---
Entry:
Tue 05/03/13 – 20:09

Event Summary

Event Details

Event URN:

248405

Start Date:

Tue, 5th Mar 2013

Event Type:

Track League (Competitive)

Venue:

Manchester Velodrome, National Cycling Centre, Stuart Street, Manchester, Lancashire, M11 4DQ
View map

Entry close date

Tue, 26th Feb 2013

Results

Confirmed Results

Event 1 - 40 lap Scratch Group 1

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 1 - 40 lap Scratch Group 1 - Results
1.  Julian Pearson Teamwallis Racing Team Finished 1st 00:12:39:897 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:12:39:897
2.  Paul Johnson Team Wheelguru Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  James Claydon Bill Nickson Cycles RT Finished 2nd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Sean McGovern Teamwallis Racing Team Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Event 2 - 40 lap Scratch Group 2

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 2 - 40 lap Scratch Group 2 - Results
1.  Jacob Ragan Champion System VCUK Racing Te... Finished 1st 00:12:00:136 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:12:00:136
2.  Gabriel Cullaigh RST Racing Team Finished 2nd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Jacob Scott Polypipe Cycling Team Finished 1st --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
4.  Harry Tanfield Herbalife-Leisure Lakes Bikes.... Finished Elite --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite

Event 3 - 50 lap Points Race Group 1

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 3 - 50 lap Points Race Group 1 - Results
1.  Dillon Byrne Champion System VCUK Racing Te... Finished Elite 00:15:57:961 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:15:57:961
2.  Sean McGovern Teamwallis Racing Team Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  James Claydon Bill Nickson Cycles RT Finished 2nd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Christian Braybrooke Velocity Globalbike Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

Event 4 - 50 lap Points Race Group 2

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 4 - 50 lap Points Race Group 2 - Results
1.  Oliver Wood Polypipe Cycling Team Finished 2nd 00:16:40:822 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:16:40:822
2.  James Shaw Forme Bikes UK Finished 2nd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Gabriel Cullaigh RST Racing Team Finished 2nd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Luc Hall Kuota - Spinergy - GSG Finished 2nd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

Event 5 - Devil Take The Hindmost Group 1

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 5 - Devil Take The Hindmost Group 1 - Results
1.  Jordan Hargreaves Hope Factory Racing Finished 2nd 00:04:56:537 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:04:56:537
2.  Christian Braybrooke Velocity Globalbike Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Jerrod Hartley Horwich CC Finished 2nd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Mark Hammersley Finished 2nd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

Event 6 - Devil Take the Hindmost Group 2

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 6 - Devil Take the Hindmost Group 2 - Results
1.  Jacob Ragan Champion System VCUK Racing Te... Finished 1st 00:04:31:605 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:04:31:605
2.  Gabriel Cullaigh RST Racing Team Finished 2nd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Harry Tanfield Herbalife-Leisure Lakes Bikes.... Finished Elite --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
4.  Ryan Whatmough Team Terminator Finished 2nd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

Event 7 - 64 lap Scratch Group 1

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 7 - 64 lap Scratch Group 1 - Results
1.  Julian Pearson Teamwallis Racing Team Finished 1st 00:20:49:971 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:20:49:971
2.  James Claydon Bill Nickson Cycles RT Finished 2nd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Sean McGovern Teamwallis Racing Team Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Dillon Byrne Champion System VCUK Racing Te... Finished Elite --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite

Event 7 - 64 lap Scratch Group 1 Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 7 - 64 lap Scratch Group 1 Sprint - Results
1.  James Claydon Bill Nickson Cycles RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

Event 8 - 64 lap Scratch Group 2

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 8 - 64 lap Scratch Group 2 - Results
1.  Jacob Scott Polypipe Cycling Team Finished 1st 00:20:29:543 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:20:29:543
2.  Jacob Ragan Champion System VCUK Racing Te... Finished 1st --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
3.  James Shaw Forme Bikes UK Finished 2nd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Matthew Gibson Velocity Globalbike Finished 2nd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

Event 8 - 24 lap Scratch Group 2 Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 8 - 24 lap Scratch Group 2 Sprint - Results
1.  Joel Partington Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

About the Event

Info for Riders

Women by Invitation Only. Youth A Subject to Track League Position

The Races

E/1/2/3/4/J Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 05/03/13 19:45 Regional C None ---
Entry: On Day: (£10.00)
Tue 05/03/13 – 19:45
Regional C, None
U16 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 05/03/13 19:45 Youth Only Track League Youth ---
Entry: On Day: (£7.00)
Tue 05/03/13 – 19:45

U16

Youth Only, Track League Youth
Event 1 - 40 lap Scratch Group 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 05/03/13 20:00 Regional C None ---
Entry:
Tue 05/03/13 – 20:00
Event 2 - 40 lap Scratch Group 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 05/03/13 20:01 Regional C None ---
Entry:
Tue 05/03/13 – 20:01
Event 3 - 50 lap Points Race Group 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 05/03/13 20:02 Regional C None ---
Entry:
Tue 05/03/13 – 20:02
Event 4 - 50 lap Points Race Group 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 05/03/13 20:03 Regional C None ---
Entry:
Tue 05/03/13 – 20:03
Event 5 - Devil Take The Hindmost Group 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 05/03/13 20:04 Regional C None ---
Entry:
Tue 05/03/13 – 20:04
Event 6 - Devil Take the Hindmost Group 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 05/03/13 20:05 Regional C None ---
Entry:
Tue 05/03/13 – 20:05
Event 7 - 64 lap Scratch Group 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 05/03/13 20:06 Regional C None ---
Entry:
Tue 05/03/13 – 20:06
Event 7 - 64 lap Scratch Group 1 Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 05/03/13 20:07 Regional C None ---
Entry:
Tue 05/03/13 – 20:07
Event 8 - 64 lap Scratch Group 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 05/03/13 20:08 Regional C None ---
Entry:
Tue 05/03/13 – 20:08
Event 8 - 24 lap Scratch Group 2 Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 05/03/13 20:09 Regional C None ---
Entry:
Tue 05/03/13 – 20:09

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk

Try a Sportive challenge in 2016