Event URN:
248005
Start date:
Tue, 1st Jan 2013
Event Type:
Closed Circuit (Competitive)
Venue:
Hillingdon Cycle Circuit
Springfield Road, Hayes, Middlesex, UB4 0LP
( View map )
Online Entry FAQs
Event promoted by:
Imperial Racing Team ( website )
Event website:
http://www.imperialracingteam.com
Event organiser:
Mrs Lucy Collins
0208 4009863
lucy@imperialracingteam.com
Cheques payable to:
enter online at Rider HQ
Info for Riders:
A one-off series registration fee of £5 is payable. Online entry via Rider HQ is available or enter on the day. Youth A riders who have a current Dispensation are allowed to enter these events. The Women's race today is FREE of charge, just turn up.
Preview Races:
Date Start Race name Classification Band Rider Cat Duration
1 Jan 13 11:40 4th Cat only Regional C+ Band 5 4th 40 mins / plus 5 laps
1 Jan 13 12:40 3rd Cat only Regional C+ Band 5 3rd 50 mins / plus 5 laps
1 Jan 13 12:41 Women Women Only Band 5 1st, 2nd, 3rd, ... 40 mins / plus 5 laps
1 Jan 13 14:00 E/1/2/3 Regional C+ Band 5 1st, 2nd, 3rd, ... 01 hr / plus 5 laps

View All

Event Location:

Springfield Road,
Hayes,
Middlesex,
UB4 0LP

Race: 4th Cat only

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
1 Jan 13 11:40 Regional C+ Band 5 4th 40 mins / plus 5 laps

Race: 3rd Cat only

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
1 Jan 13 12:40 Regional C+ Band 5 3rd 50 mins / plus 5 laps

Race: Women

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
1 Jan 13 12:41 Women Only Band 5 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... 40 mins / plus 5 laps

Race: E/1/2/3

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
1 Jan 13 14:00 Regional C+ Band 5 1st, 2nd, 3rd, Elite 01 hr / plus 5 laps

Provisional Report and Results

Posted 05/01/2013 - British Cycling

James Locker wins E123 race at Imperial Winter Series.. [more]


Confirmed Results

Race name: 4th Cat only

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Chris Carter La Fuga.CC Finished 4th 10
2 Robert Hobson VC10 Finished 4th 8
3 Scott Shepherd London Dynamo Finished 4th 7
4 James McCarthy Twickenham CC Finished 4th 6
5 Edward Everett Finished 4th 5
6 Stuart Clark Finished 4th 0
7 Simon Bromley Finished 4th 3
8 Lee King Finished 4th 2
9 David Beckett London Dynamo Finished 4th 1
10 Giles Porter London Dynamo Finished 4th 1
11 Christopher Stone Redhill CC Finished 4th 0
12 Peter Blencowe Finished 4th 0
13 Darryl Green Inverse/ Cycling Components RT Finished 4th 0
14 Jon Shillingford Finished 4th 0
15 David Morgan Charlotteville CC Finished N/A 0
16 Tim Childs Westerley CC Finished 4th 0
17 Frank Proud Westerley CC Finished 4th 0
18 Jason Snell Finished 4th 0
19 David Wong Min London Dynamo Finished 4th 0
20 George Lancaster Finished 4th 0
21 Daniel Goldsmith Twickenham CC Finished 4th 0
22 Damien Lodge Finished 4th 0
23 Paul Martin Dulwich Paragon CC Finished N/A 0

Confirmed Results

Race name: 3rd Cat only

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Ken Buckley AW Cycles Finished 3rd 0
2 Simon Oxenham VC10 Finished 3rd 8
3 Steve Atkinson Southdowns Bikes Cycling Club Finished 3rd 7
4 Neil Wass TMG Horizon Cycling Team Finished 3rd 0
5 Alex Tinsley Finished 3rd 5
6 Charles Batho Dulwich Paragon CC Finished 3rd 4
7 Mike Saunders Team Corridori Finished 3rd 3
8 Paul Carr Club Corley Cycles Finished 3rd 2
9 Jake Norman WyndyMilla Finished 3rd 1
10 Andrew Fowkes Finished 3rd 0
11 Andrew Stronge Finished 3rd 0
12 Liam Earl Prestige Velo Club Finished 3rd 0
13 Graham Crow Twickenham CC Finished 3rd 0
14 Nathan Hereward Kingston Whls CC Finished 3rd 0
15 Tyler Lemmon Medway VC Finished 3rd 0
16 Richard Rose Bikelux - Progression Finished 3rd 0
17 Brian Hennessey Redhill CC Finished 3rd 0
18 James Walsby Catford CC Finished 3rd 0
19 Gavin Francis London Dynamo Finished 3rd 0
20 Stuart Stow Hounslow & District Wheele... Finished 3rd 0
21 Cosmo Kedros WyndyMilla Finished 3rd 0
22 Craig White Finished N/A 0
23 Wayne Thomas G.S. Henley Finished 3rd 0
24 Jim Kent London Dynamo Finished 3rd 0
25 Mike Jubb Verulam CC Finished 3rd 0
26 Alexander Donaldson London Dynamo Finished 3rd 0

Confirmed Results

Race name: E/1/2/3

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 James Locker Finished 3rd 10
2 Philip Holloway Southend Wheelers Finished 2nd 8
3 Arjan Planting Dulwich Paragon CC Finished 2nd 7
4 Steve Golla High Wycombe Cycling Club Finished 1st 6
5 Matthew Carden Finished 3rd 0
6 Rudie Marais La Fuga.CC Finished 2nd 0
7 Tom Smith Felt-Colbornes-Hargroves RT Finished 1st 3
8 Vincent Halpern Handsling Racing Finished 1st 2
9 Jo Skelton Look Mum No Hands! Finished 3rd 1
10 Jerzy Kuzminski Finished 2nd 1
11 Dan Tamplin Aylesbury CC Finished 2nd 0
12 Stuart Williams Reading CC Finished 2nd 0
13 Max Stedman AW Cycles Finished 2nd 0
14 Matthew Butt Team ASL360/The Health Clinic Finished 2nd 0
15 Robin Basford WyndyMilla Finished 3rd 0
16 Steven Cottington Cadence RT Finished 2nd 0
17 Joseph Fry RST Racing Team Finished A 0
18 Michael Williams Dulwich Paragon CC Finished 3rd 0
19 Martin Garratt London Dynamo Finished 3rd 0
20 Anthony Gibb Metaltek KUOTA RT Finished 1st 0
21 Liam Bremer London Phoenix CC Finished 3rd 0