Event URN:
247794
Start date:
Sun, 12th May 2013
Event Type:
Closed Circuit (Competitive)
Venue:
Hetton Lyons Country Park
Eppleton Quarry, Downs Pit Lane, Hetton-Le-Hole, Houghton Le Spring, Tyne And Wear, DH5 9AR
( View map )
Online Entry FAQs
Entry close date
Sat, 11th May 2013
Event promoted by:
Houghton CC
View other events promoted by this organisation
Event website:
http://www.houghtoncc.com
Event organiser:
Mr John Reed
01915263286
denevilla@btinternet.com
Cheques payable to:
enter online at British Cycling
Info for Riders:
This event includes the North East Youth League, Round 4. The event programme is available for download from the club website.
Preview Races:
Date Start Race name Classification Band Rider Cat Duration
12 May 13 10:30 U10 Boys Youth Only Youth D
12 May 13 10:30 U10 Girls Youth Only Youth D
12 May 13 10:30 U12 Boys Youth Only Youth C
12 May 13 10:30 U12 Girls Youth Only Youth C

View All

Event Location:

Eppleton Quarry,
Downs Pit Lane,
Hetton-Le-Hole,
Houghton Le Spring,
Tyne And Wear,
DH5 9AR

Race: U10 Boys

View Entrants

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
12 May 13 10:30 Youth Only Youth D ---

Race: U10 Girls

View Entrants

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
12 May 13 10:30 Youth Only Youth D ---

Race: U12 Boys

View Entrants

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
12 May 13 10:30 Youth Only Youth C ---

Race: U12 Girls

View Entrants

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
12 May 13 10:30 Youth Only Youth C ---

Race: U14 Boys

View Entrants

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
12 May 13 10:30 Youth Only Youth B ---

Race: U14 Girls

View Entrants

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
12 May 13 10:30 Youth Only Youth B ---

Race: U16 Boys

View Entrants

Online entry closed 1 year 11 months 23 days 7 hours 12 minutes 56 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
12 May 13 10:30 Youth Only Youth A 01 hr 15 mins

Race: U16 Girls

View Entrants

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
12 May 13 10:30 Youth Only Youth A ---

Race: U8 Boys

View Entrants

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
12 May 13 10:30 Youth Only Youth E ---

Race: U8 Girls

View Entrants

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
12 May 13 10:30 Youth Only Youth E ---

Race: 3/4

View Entrants

Online entry closed 1 year 11 months 23 days 7 hours 12 minutes 56 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
12 May 13 12:00 Regional B Band 5 3rd, 4th 01 hr

Race: E/1/2/3

View Entrants

Online entry closed 1 year 11 months 23 days 7 hours 12 minutes 56 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
12 May 13 13:30 National B Band 3 1st, 2nd, 3rd, Elite 01 hr 30 mins

Confirmed Results

Race name: U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Daniel Holmes Tyneside Vagabonds CC Finished D 3
2 Matthew Wells Tyneside Vagabonds CC Finished D 2
3 Henry Demoily Cleveland Wheelers CC Finished D 1

Confirmed Results

Race name: U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Grace Castle Newcastle Phoenix Cycling Club Finished D 3
2 Lititia Hay Hetton Hawks Cycling Club Finished D 2

Confirmed Results

Race name: U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Joe Wilson Stockton Wheelers CC Finished C 3
2 Connor Eyeington Finished C 2
3 Harrison Lee Hetton Hawks Cycling Club Finished C 1

Confirmed Results

Race name: U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Ava Oxley-Szilagyi Wakefield Junior Triathlon Clu... Finished C 3
2 Robyn Jones Stockton Wheelers CC Finished C 2

Confirmed Results

Race name: U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Hamish Turnbull Speedflex Race Team Finished B 3
2 Benjamin Moody Achieve Northside Skinnergate Finished B 2
3 Aaron Preston Cleveland Wheelers CC Finished B 1

Confirmed Results

Race name: U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Samantha Verrill Speedflex Race Team Finished B 3
2 Fiona Turnbull Tyneside Vagabonds CC Finished B 2
3 Sophie Enever Tyneside Vagabonds CC Finished B 1

Confirmed Results

Race name: U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Ralf Hodgson Speedflex Race Team Finished A 3
2 Joe Mann Derwentside CC Finished A 2
3 Alex Evans Speedflex Race Team Finished A 1

Confirmed Results

Race name: U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Kirsty Boak Speedflex Race Team Finished A 3
2 Esther Farnell Clifton CC Finished A 2

Confirmed Results

Race name: U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Daniel Saba Newcastle Phoenix Cycling Club Finished E 3
2 Joel Hurt Stockton Wheelers CC Finished E 2
3 Fergal Deane Finished 0

Confirmed Results

Race name: U8 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Daisy Freer Stockton Wheelers CC Finished E 3
2 Kacey Eyeington Finished E 2
3 Amelia Cleathero Barnesbury CC Finished E 1