Event URN:
247792
Start date:
Sun, 8th Sep 2013
Event Type:
Closed Circuit (Competitive)
Venue:
Gateshead College Performance Test Track
Washington Road, Sunderland, Durham, SR5 3NS
( View map )
Series:
National Paracycling Circuit Race Series
Online Entry FAQs
Entry close date
Fri, 6th Sep 2013
Event promoted by:
Houghton CC
View other events promoted by this organisation
Event website:
http://www.houghtoncc.com
Event organiser:
Mr John Reed
01915263286
denevilla@btinternet.com
Cheques payable to:
enter online at British Cycling
Info for Riders:
Access to Test Track is via the South Gate (Goods) of the Nissan UK plant in Washington, Tyne and Wear. 'on the day entries' accepted. See club website for details. This event includes the North East Youth League, Round 18.
Preview Races:
Date Start Race name Classification Band Rider Cat Duration
8 Sep 13 10:30 Youth (NEYL, Rd 18) Youth Only Youth A, B, C, D, E
8 Sep 13 10:30 U8 Boys Youth Only Youth E
8 Sep 13 10:30 U8 Girls Youth Only Youth E
8 Sep 13 10:30 U10 Boys Youth Only Youth D

View All

Event Location:

Washington Road,
Sunderland,
Durham,
SR5 3NS

Race: Youth (NEYL, Rd 18)

View Entrants

Online entry closed 1 year 7 months 29 days 11 hours 38 minutes 34 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
8 Sep 13 10:30 Youth Only Youth A, B, C, D, E ---

Race: U8 Boys

View Entrants

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
8 Sep 13 10:30 Youth Only Youth E ---

Race: U8 Girls

View Entrants

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
8 Sep 13 10:30 Youth Only Youth E ---

Race: U10 Boys

View Entrants

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
8 Sep 13 10:30 Youth Only Youth D ---

Race: U10 Girls

View Entrants

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
8 Sep 13 10:30 Youth Only Youth D ---

Race: U12 Boys

View Entrants

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
8 Sep 13 10:30 Youth Only Youth C ---

Race: U12 Girls

View Entrants

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
8 Sep 13 10:30 Youth Only Youth C ---

Race: U14 Boys

View Entrants

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
8 Sep 13 10:30 Youth Only Youth B ---

Race: U14 Girls

View Entrants

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
8 Sep 13 10:30 Youth Only Youth B ---

Race: U16 Boys

View Entrants

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
8 Sep 13 10:30 Youth Only Youth A 30 mins

Race: U16 Girls

View Entrants

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
8 Sep 13 10:30 Youth Only Youth A ---

Race: 3/4

View Entrants

Online entry closed 1 year 7 months 29 days 11 hours 38 minutes 34 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
8 Sep 13 12:00 Regional B Band 5 3rd, 4th 01 hr

Race: E/1/2/3

View Entrants

Online entry closed 1 year 7 months 29 days 11 hours 38 minutes 34 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
8 Sep 13 12:30 National B Band 3 1st, 2nd, 3rd, Elite 01 hr 30 mins

Confirmed Results

Race name: U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Daniel Saba Newcastle Phoenix Cycling Club Finished E 3
2 Joel Hurt Stockton Wheelers CC Finished E 2
3 Sam Officer Stockton Wheelers CC Finished E 1

Confirmed Results

Race name: U8 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Kacey Eyeington Finished E 3
2 Willow Morris Hetton Hawks Cycling Club Finished E 2
3 Amelia Cleathero Barnesbury CC Finished E 1

Confirmed Results

Race name: U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Henry Demoily Cleveland Wheelers CC Finished D 3
2 Matthew Wells Tyneside Vagabonds CC Finished D 2
3 Benjamin Partridge Hetton Hawks Cycling Club Finished D 1

Confirmed Results

Race name: U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Grace Castle Newcastle Phoenix Cycling Club Finished D 3
2 Lititia Hay Hetton Hawks Cycling Club Finished D 2

Confirmed Results

Race name: U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Joe Wilson Stockton Wheelers CC Finished C 3
2 Oscar Onley Kelso Wheelers Finished C 2
3 Hugo Lutz-Atkinson Speedflex Race Team Finished C 1

Confirmed Results

Race name: U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Robyn Jones Stockton Wheelers CC Finished C 3
2 Eve Baines Stockton Wheelers CC Finished C 2
3 Maisie Hurt Stockton Wheelers CC Finished C 1

Confirmed Results

Race name: U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Aaron Preston Cleveland Wheelers CC Finished B 3
2 Toby Tanfield Cleveland Wheelers CC Finished B 2
3 Benjamin Moody Achieve Northside Skinnergate Finished B 1

Confirmed Results

Race name: U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Charlotte Morris Finished B 3
2 Fiona Turnbull Tyneside Vagabonds CC Finished B 2

Confirmed Results

Race name: U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Jake Dobson Newcastle Phoenix Cycling Club Finished A 3
2 Ralf Hodgson Speedflex Race Team Finished A 2
3 Lyle Carter Hetton Hawks Cycling Club Finished A 1

Confirmed Results

Race name: U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Kirsty Boak Speedflex Race Team Finished A 3

Confirmed Results

Race name: E/1/2/3

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Ian Taylor Ciclocostablanca.com Finished 1st 30
2 Craig Anderson Achieve Northside Skinnergate Finished 1st 25
3 Alex Luhrs Gosforth RC Finished 2nd 21
4 Michael Sloanes Sunderland Clarion CC Finished 2nd 17
5 Shaun Nicholson Blackhawk Bikes Finished 2nd 14
6 Neil Wallbank Sunderland Clarion CC Finished 2nd 12
7 Alexander Foster Motivo.cc Finished A 10
8 Genadijs Tilgalis Peterborough CC Finished 2nd 8
9 Richard Ranson Houghton Cycling Club Finished N/A 7
10 Chris Ranson Houghton Cycling Club Finished 2nd 6
11 Andrew Brennan Houghton Cycling Club Finished 3rd 5