Event URN:
247519
Start date:
Mon, 20th May 2013
Event Type:
Track League (Competitive)
Venue:
Roundhay Park
Roundhay Park, Leeds, Yorkshire, LS8 2JL
( View map )
Online Entry FAQs
Event promoted by:
West Riding Track League ( website )
Event website:
http://www.cycleroundhay.co.uk
Event organiser:
Mrs Mandy Parker
22 Airedale Gardens
Leeds
Yorkshire
LS13 1DN
01132 555775
mandyparker2@ntlworld.com
Cheques payable to:
R M Parker
Info for Riders:
Check out the website for information.
Preview Races:
Date Start Race name Classification Band Rider Cat Duration
20 May 13 01:00 Event 1 - Juv TT Free Youth Only None A, B, C, D, E, ...
20 May 13 01:00 Event 2 - Group C/D Scratch 1 Lap Youth Only None C, D
20 May 13 01:00 Event 2 - Group E/F 1/2 Lap Scratch Youth Only None C, D, E
20 May 13 01:00 Event 3 - Group C/D Scratch 1 Lap Youth Only None C, D, E

View All

Competative grass track cycling at the historic banked grass track in Roundhay Park. Under 12's and below ride freewheel bikes as long as they are in full working order and have brakes. Under 14/Under16 and adults ride fixed wheel track bikes with no brakes and grass track tyres. Join in the rapidly growing sport which runs on the only track in Yorkshire!

Event Location:

Roundhay Park,
Leeds,
Yorkshire,
LS8 2JL

Race: Event 1 - Juv TT Free

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
20 May 13 01:00 Youth Only None A, B, C, D, E, N/A ---

Race: Event 2 - Group C/D Scratch 1 Lap

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
20 May 13 01:00 Youth Only None C, D ---

Race: Event 2 - Group E/F 1/2 Lap Scratch

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
20 May 13 01:00 Youth Only None C, D, E ---

Race: Event 3 - Group C/D Scratch 1 Lap

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
20 May 13 01:00 Youth Only None C, D, E ---

Race: Event 3 - Group E/F 1/2 Lap Scratch

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
20 May 13 01:00 Youth Only None C, D, E ---

Race: Event 4 - Block Handicap 6 Lap

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
20 May 13 01:00 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: Event 5 - Group 4 : 3 Lap Scratch

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
20 May 13 01:00 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: Event 6 - Freewheel A/B Scratch

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
20 May 13 01:00 Youth Only None A, B, C, D, E ---

Race: Event 7 - Freewheel Group E/F 500 H/C

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
20 May 13 01:00 Youth Only None C, D, E ---

Race: Event 7 - Freewheel Group C/D 500 H/C

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
20 May 13 01:00 Youth Only None C, D, E ---

Race: Event 8 - Womens 1 Lap Sprint

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
20 May 13 19:30 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: Event 10 - Freewheel U12 A/B 500m H/C

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
20 May 13 01:00 Youth Only None C, D, E ---

Race: Event 11 - Fixed Wheel Sprint

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
20 May 13 01:00 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: Event 12 - Womens/Girls 500m H/C

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
20 May 13 01:00 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: Event 13 - Devil

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
20 May 13 01:00 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: Event 14 - Unknown

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
20 May 13 01:00 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: U16/U14/U12/U10/U8

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
20 May 13 19:00 Youth Only Track League Youth A, B, C, D, E ---

Race: E/1/2/3/4

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
20 May 13 19:30 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Confirmed Results

Race name: Event 1 - Juv TT Free

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Finlay Cooper-Oldroyd Kirklees Cycling Academy Finished C 0
2 Dylan Westley Wakefield Junior Triathlon Clu... Finished C 0
3 Megan Cullen Otley CC Finished C 0
4 Joshua Greenwood Kirklees Cycling Academy Finished C 0

Confirmed Results

Race name: Event 2 - Group C/D Scratch 1 Lap

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 George Southby East Bradford CC Finished C 0
2 Sasha Kitching Otley CC Finished C 0
3 Luke Middlemiss PH-MAS Cycling Finished C 0
4 Jamel Rickerby Finished 0

Confirmed Results

Race name: Event 2 - Group E/F 1/2 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Alex Beldon Team Swift Finished E 0
2 Orla Hunt Leeds Mercury Cycling Club Finished D 0
3 Anna Kippen Leeds Mercury Cycling Club Finished E 0
4 Domonic Bottomley West Riding Track League Finished E 0

Confirmed Results

Race name: Event 3 - Group C/D Scratch 1 Lap

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Jamel Rickerby Finished 0
2 Amber Hull West Riding Track League Finished D 0
3 Adam Mills York Cycleworks Finished C 0
4 Sebastien Cuming East Bradford CC Finished D 0

Confirmed Results

Race name: Event 3 - Group E/F 1/2 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Domonic Bottomley West Riding Track League Finished E 0
2 Emily Middlebrooke Otley CC Finished E 0
3 Anna Kippen Leeds Mercury Cycling Club Finished E 0
4 Alex Beldon Team Swift Finished E 0

Confirmed Results

Race name: Event 4 - Block Handicap 6 Lap

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Nicholas Barnes www.zepnat.com RT/GSG Clothing Finished 0
2 Lewis Meadows Cottingham Coureurs RT Finished 1st 0
3 Christopher Barnes www.zepnat.com RT/GSG Clothing Finished A 0
4 Jack Duffy Cottingham Coureurs RT Finished 2nd 0

Confirmed Results

Race name: Event 5 - Group 4 : 3 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Alex Foley Leeds Mercury Cycling Club Finished A 0
2 Luke O'Connell East Bradford CC Finished B 0
3 Thomas Wilson East Bradford CC Finished B 0
4 Hannah Banks BBM Revolution Cycling Club Finished B 0

Confirmed Results

Race name: Event 6 - Freewheel A/B Scratch

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Finlay Cooper-Oldroyd Kirklees Cycling Academy Finished C 0
2 Dylan Westley Wakefield Junior Triathlon Clu... Finished C 0
3 Joshua Greenwood Kirklees Cycling Academy Finished C 0
4 Megan Cullen Otley CC Finished C 0

Confirmed Results

Race name: Event 7 - Freewheel Group E/F 500 H/C

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Eoghan Thompson Leeds Mercury Cycling Club Finished E 0
2 Orla Hunt Leeds Mercury Cycling Club Finished D 0
3 Barnaby Sumner West Riding Track League Finished E 0
4 Emily Middlebrooke Otley CC Finished E 0

Confirmed Results

Race name: Event 7 - Freewheel Group C/D 500 H/C

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Max Crompton West Riding Track League Finished E 0
2 Sebastien Cuming East Bradford CC Finished D 0
3 Robyn Swainston West Riding Track League Finished D 0
4 Amber Hull West Riding Track League Finished D 0

Confirmed Results

Race name: Event 8 - Womens 1 Lap Sprint

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Caitlin Tromans East Bradford CC Finished 4th 0
2 Hannah Banks BBM Revolution Cycling Club Finished B 0
3 Sophie Benn Otley CC Finished 0
4 Sophie English Finished 0

Confirmed Results

Race name: Event 10 - Freewheel U12 A/B 500m H/C

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Luke Middlemiss PH-MAS Cycling Finished C 0
2 Samuel Watson Finished C 0
3 Jamie Asquith East Bradford CC Finished D 0
4 James Veitch Otley CC Finished C 0

Confirmed Results

Race name: Event 11 - Fixed Wheel Sprint

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Lewis Meadows Cottingham Coureurs RT Finished 1st 0
2 Nicholas Barnes www.zepnat.com RT/GSG Clothing Finished 0
3 Jack Duffy Cottingham Coureurs RT Finished 2nd 0
4 Christopher Barnes www.zepnat.com RT/GSG Clothing Finished A 0

Confirmed Results

Race name: Event 12 - Womens/Girls 500m H/C

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Sophie Newmarch Finished N/A 0
2 Hannah Banks BBM Revolution Cycling Club Finished B 0
3 Sophie Benn Otley CC Finished 0
4 Sophie English Finished 0

Confirmed Results

Race name: Event 13 - Devil

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Christopher Barnes www.zepnat.com RT/GSG Clothing Finished A 0
2 Jamie Ridehalgh Kirklees Cycling Academy Finished B 0
3 Alex Ridehalgh Kirklees Cycling Academy Finished B 0
4 Ian Cliffe Ilkley Cycling Club Finished 4th 0

Confirmed Results

Race name: Event 14 - Unknown

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Nicholas Barnes www.zepnat.com RT/GSG Clothing Finished 0
2 Christopher Barnes www.zepnat.com RT/GSG Clothing Finished A 0
3 Jamie Ridehalgh Kirklees Cycling Academy Finished B 0
4 Jack Duffy Cottingham Coureurs RT Finished 2nd 0