Event URN:
246247
Start date:
Sat, 21st Sep 2013
Event Type:
MTB DH (Competitive)
Venue:
Taff Buggy
Pontypridd, -, CF83 4JG
( View map )
Online Entry FAQs
Event promoted by:
MIJ Downhill Events
Event website:
http://www.mijdownhillevents.co.uk
Event organiser:
Mr Jon Davies
07708946877
jondaviesthewelsh@hotmail.co.uk
Cheques payable to:
MIJ DH Events
Download Entry Form
Info for Riders:
Open practice 8am-11.45am. Timed runs 12-5pm
Preview Races:
Date Start Race name Classification Band Rider Cat Duration
21 Sep 13 12:00 Elite MTB Regional A MTB DH Regional A Elite
21 Sep 13 12:00 Expert MTB Regional A MTB DH Regional A Expert
21 Sep 13 12:00 Female MTB Regional A MTB DH Regional A Elite, Master, ...
21 Sep 13 12:00 Hardtail Non-Ranking Elite, Expert, ...

View All

Event Location:

Pontypridd,
-,
CF83 4JG

Race: Elite

View Entrants

Online entry closed 7 months 4 days 13 hours 4 minutes 30 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
21 Sep 13 12:00 MTB Regional A MTB DH Regional A Elite ---

Race: Expert

View Entrants

Online entry closed 7 months 4 days 13 hours 4 minutes 30 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
21 Sep 13 12:00 MTB Regional A MTB DH Regional A Expert ---

Race: Female

View Entrants

Online entry closed 7 months 4 days 13 hours 4 minutes 30 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
21 Sep 13 12:00 MTB Regional A MTB DH Regional A Elite, Master, Senio... ---

Race: Hardtail

View Entrants

Online entry closed 7 months 4 days 13 hours 4 minutes 30 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
21 Sep 13 12:00 Non-Ranking --- Elite, Expert, G/Vet... ---

Race: Junior

View Entrants

Online entry closed 7 months 4 days 13 hours 4 minutes 30 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
21 Sep 13 12:00 MTB Regional A MTB DH Regional A Junior ---

Race: Juvenile

View Entrants

Online entry closed 7 months 4 days 13 hours 4 minutes 30 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
21 Sep 13 12:00 MTB Regional A MTB DH Regional A Juvenile ---

Race: Master

View Entrants

Online entry closed 7 months 4 days 13 hours 4 minutes 30 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
21 Sep 13 12:00 MTB Regional A MTB DH Regional A Master ---

Race: Senior

View Entrants

Online entry closed 7 months 4 days 13 hours 4 minutes 30 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
21 Sep 13 12:00 MTB Regional A MTB DH Regional A Senior ---

Race: Veteran

View Entrants

Online entry closed 7 months 4 days 13 hours 4 minutes 30 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
21 Sep 13 12:00 MTB Regional A MTB DH Regional A Veteran ---

Race: Youth

View Entrants

Online entry closed 7 months 4 days 13 hours 4 minutes 30 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
21 Sep 13 12:00 MTB Regional A MTB DH Regional A Youth ---

Confirmed Results

Race name: Elite

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Joel Moore Finished Elite 00:01:53:140 60
2 Leon Rosser Finished Elite 00:01:58:096 50
3 Grant Boyce Finished Elite 00:01:59:574 45

Confirmed Results

Race name: Expert

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Duncan Porter Finished Expert 00:01:58:807 60
2 Robert Williams Finished Expert 00:02:00:315 50
3 David Valler Finished Expert 00:02:02:840 45

Confirmed Results

Race name: Female

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Louise Williams Bike It ! Finished Senior 00:02:26:353 60
2 Lauren Jenkins Team Skene/Don Skene Cycles Finished Senior 00:03:02:810 50
3 Hannah Escott MB Swindon Finished Senior 00:03:35:597 45
4 Gayle Atherfold-Dudley Finished Master 00:04:08:452 0

Confirmed Results

Race name: Hardtail

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Ash Brown Finished 00:02:19:565 0
2 Aaron Chorlton Finished 00:02:22:234 0
3 Wayne Gill Finished 00:02:37:466 0

Confirmed Results

Race name: Junior

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Leigh Johnson Finished Junior 00:01:58:481 60
2 Lewis Boyce Finished Junior 00:01:58:528 50
3 Daniel Tay Finished Junior 00:02:03:106 45
4 Jack Perry Finished Junior 00:02:07:158 40
5 Samuel Robson Finished Junior 00:02:09:014 36
6 Kalum Hoskins Finished 00:02:10:071 0
7 Kyle Gannon Finished Junior 00:02:13:707 28
8 Thomas Evans Finished 00:02:26:810 0
9 Emlyn Price Finished Junior 00:02:38:108 24

Confirmed Results

Race name: Juvenile

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Joe Parfitt Finished Juvenile 00:02:08:886 60
2 Evan Davies Finished 00:02:40:831 0
3 Morgan Tyrell Finished 00:02:41:577 0
4 Drew Whatley Finished Juvenile 00:02:59:175 0

Confirmed Results

Race name: Master

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Steve Jones Finished Master 00:02:02:153 60
2 Oliver Medcalf Finished Master 00:02:02:830 50
3 Richard Smith Finished 00:02:05:322 0
4 Tricky Moore Finished 00:02:07:655 0
5 John Heath Finished Master 00:02:08:049 36
6 Stuart Wiltshire Finished Master 00:02:08:139 32
7 Chris Crook Finished 00:02:11:289 0
8 Gareth Fox Finished N/A 00:02:22:543 0

Confirmed Results

Race name: Senior

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Thomas Davies Finished 00:01:59:525 0
2 Max Robinson Finished Senior 00:02:00:037 50
3 Jack Manley Finished 00:02:04:725 0
4 Steve Garrod Finished Senior 00:02:07:140 40
5 Nick Burton-Legge Finished Senior 00:02:09:109 36
6 Paul Pickup Finished 00:02:09:814 0
7 Pete Durston Finished Senior 00:02:12:684 28
8 Adam Whittle Finished N/A 00:02:22:912 0
9 Mark Griffiths Finished 00:02:23:107 0
10 William Warren Finished N/A 00:02:25:043 0
11 James Eden Finished 00:02:32:184 0
12 Andrew Jenkins Ystwyth Cycling Club Finished N/A 00:02:33:086 0
13 John Wright Finished 00:02:36:583 0

Confirmed Results

Race name: Veteran

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Ian Bray Finished N/A 00:02:21:887 0
2 Simon Williams Finished 00:02:24:806 0

Confirmed Results

Race name: Youth

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Oli Evans Finished Youth 00:02:01:645 60
2 Jack Jenkins Three Valleys MTB Club Finished Youth 00:02:03:166 50
3 Kyle Havard Team Skene/Don Skene Cycles Finished Youth 00:02:07:136 45
4 Will Hart Finished Youth 00:02:11:553 40
5 Bradley Anderson Finished Youth 00:02:15:079 36
6 James Rowe M & D Cycles/Scimitar Spor... Finished Youth 00:02:17:030 32
7 Bradley Eve DECADE EUROPE Finished Youth 00:02:21:608 28
8 Thomas Jones Leah Finished Youth 00:02:21:645 26
9 Thomas Jarvis Newport Phoenix CC Finished Youth 00:02:25:093 24
10 Connor Myring Finished Youth 00:03:00:370 22