MIJ Downhill 2013, Round 1

MTB DH , - – Saturday, 09 Mar 2013

Event Details

Event URN:

246241

Start Date:

Sat, 9th Mar 2013

Finish date:

Sun, 10th Mar 2013

Event Type:

MTB DH (Competitive)

Venue:

Taff Buggy, Pontypridd, -, CF83 4JG
View map

Info for Riders

Open practice 8am-11.45am. Timed runs 12-5pm


The Races

Date Start Race name Classification Band Rider Cat Race length
9/03/13 12:00 Elite MTB Regional A MTB DH Regional A Elite ---
9/03/13 12:00 Expert MTB Regional A MTB DH Regional A Expert ---
9/03/13 12:00 Female MTB Regional A MTB DH Regional A Elite, Junior, Juven... ---
9/03/13 12:00 Hardtail Non-Ranking None Elite, Expert, G/Vet... ---
9/03/13 12:00 Junior MTB Regional A MTB DH Regional A Junior ---
9/03/13 12:00 Juvenile MTB Regional A MTB DH Regional A Juvenile ---
9/03/13 12:00 Master MTB Regional A MTB DH Regional A Master ---
9/03/13 12:00 Senior MTB Regional A MTB DH Regional A Senior ---
9/03/13 12:00 Veteran MTB Regional A MTB DH Regional A Veteran ---
9/03/13 12:00 Youth MTB Regional A MTB DH Regional A Youth ---

View All

Enter a Race

Race Elite
Date Start Classification Band Rider Cat
Sat 09/03/13 12:00 MTB Regional A MTB DH Regional A Elite
Race Elite
Sat 09/03/13 - 12:00
Classification: MTB Regional A
Band: MTB DH Regional A
Rider Cat: Elite
Race Expert
Date Start Classification Band Rider Cat
Sat 09/03/13 12:00 MTB Regional A MTB DH Regional A Expert
Race Expert
Sat 09/03/13 - 12:00
Classification: MTB Regional A
Band: MTB DH Regional A
Rider Cat: Expert
Race Female
Date Start Classification Band Rider Cat
Sat 09/03/13 12:00 MTB Regional A MTB DH Regional A Elite, Junior, Juvenile, Master, Senior, Veteran, Youth
Race Female
Sat 09/03/13 - 12:00
Classification: MTB Regional A
Band: MTB DH Regional A
Rider Cat: Elite, Junior, Juvenile, Master, Senior, Veteran, Youth
Race Hardtail
Date Start Classification Band Rider Cat
Sat 09/03/13 12:00 Non-Ranking None Elite, Expert, G/Vet, Junior, Juvenile, Master, Senior, Sport, Veteran, Youth
Race Hardtail
Sat 09/03/13 - 12:00
Classification: Non-Ranking
Band: None
Rider Cat: Elite, Expert, G/Vet, Junior, Juvenile, Master, Senior, Sport, Veteran, Youth
Race Junior
Date Start Classification Band Rider Cat
Sat 09/03/13 12:00 MTB Regional A MTB DH Regional A Junior
Race Junior
Sat 09/03/13 - 12:00
Classification: MTB Regional A
Band: MTB DH Regional A
Rider Cat: Junior
Race Juvenile
Date Start Classification Band Rider Cat
Sat 09/03/13 12:00 MTB Regional A MTB DH Regional A Juvenile
Race Juvenile
Sat 09/03/13 - 12:00
Classification: MTB Regional A
Band: MTB DH Regional A
Rider Cat: Juvenile
Race Master
Date Start Classification Band Rider Cat
Sat 09/03/13 12:00 MTB Regional A MTB DH Regional A Master
Race Master
Sat 09/03/13 - 12:00
Classification: MTB Regional A
Band: MTB DH Regional A
Rider Cat: Master
Race Senior
Date Start Classification Band Rider Cat
Sat 09/03/13 12:00 MTB Regional A MTB DH Regional A Senior
Race Senior
Sat 09/03/13 - 12:00
Classification: MTB Regional A
Band: MTB DH Regional A
Rider Cat: Senior
Race Veteran
Date Start Classification Band Rider Cat
Sat 09/03/13 12:00 MTB Regional A MTB DH Regional A Veteran
Race Veteran
Sat 09/03/13 - 12:00
Classification: MTB Regional A
Band: MTB DH Regional A
Rider Cat: Veteran
Race Youth
Date Start Classification Band Rider Cat
Sat 09/03/13 12:00 MTB Regional A MTB DH Regional A Youth
Race Youth
Sat 09/03/13 - 12:00
Classification: MTB Regional A
Band: MTB DH Regional A
Rider Cat: Youth

Confirmed Results

Race Elite

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Results
1 Joel Moore Finished Elite 00:01:48:061 60
2 Will Soffe Finished Elite 00:01:48:890 50
3 Guy Gibbs Finished Elite 00:01:52:371 45
4 Grant Boyce Finished Elite 00:01:52:750 40
5 Ashley Maller Finished Elite 00:01:53:372 36
6 Leon Rosser Finished Elite 00:01:53:436 34
--- Oliver Morris Muddybumbikes.com Did not start Elite --- 0

Race Expert

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Results
1 Duncan Porter Finished Expert 00:01:52:415 60
2 Samuel Shucksmith Finished Expert 00:01:53:860 50
3 James Anderson MDE Bikes/Shaman uk Finished Expert 00:01:57:215 45
4 Ian Stark Finished Expert 00:01:57:935 40
5 Adam Price Finished Expert 00:01:58:814 36

Race Female

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Results
1 Hazel Wakefield howies Finished Master 00:02:20:603 0
2 Louise Williams Finished Senior 00:02:23:878 60
3 Beverley Barnes Finished Master 00:02:24:225 50
4 Lauren Jenkins Team Skene/Don Skene Cycles Finished Senior 00:02:45:993 50
5 Jessica Greaves Bristol BMX Club Finished Senior 00:02:49:349 45
--- Lindsay Hanley Did not start Veteran --- 0

Race Hardtail

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Results
1 Aaron Chorlton Finished 00:02:24:097 0
2 Wayne Gill Finished 00:02:42:322 0

Race Junior

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Results
1 Leigh Johnson LODGE CYCLES Finished Junior 00:01:55:179 60
2 Lewis Boyce Finished Junior 00:01:56:463 50
3 Daniel Tay Lodge Cycles / WDMBA Finished Junior 00:01:58:916 45
4 Toby Down Finished Junior 00:01:58:982 40
5 Samuel Robson Finished Junior 00:01:59:821 0
6 Liam Jones Finished Junior 00:02:01:037 34
7 Matthew Davies Finished Junior 00:02:02:412 0
8 Scott Hoskins Finished Junior 00:02:02:732 30
9 Hywel Lloyd Jones Finished Junior 00:02:05:401 24
10 Jordan Scott Gawton Gravity Hub Finished Junior 00:02:05:519 26
11 Jack Perry Finished Junior 00:02:07:690 20
12 Daniel Bowen Finished Juvenile 00:02:09:707 0
13 Kyle Gannon Finished Junior 00:02:15:137 22
14 Ryan Bullimore Finished 00:02:23:851 0
--- Dewi Uridge Did not start Junior --- 0
Show More

Race Juvenile

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Results
1 Joe Parfitt Finished Juvenile 00:02:14:136 60
2 Garreg Rogers Finished 00:02:26:321 0
3 Lewis Cardwell Halfway Up MTB Finished Juvenile 00:02:32:069 45
4 Joseph Derrick PS Cycles/ Cwmdown Finished Juvenile 00:02:40:200 40
5 Liam Gannon EC Cycles Finished 00:02:53:083 0

Race Master

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Results
1 Ricky Dorrington Bad Ass Bikes Finished Master 00:01:59:820 60
2 Steve Jones Muddybumbikes.com Finished Master 00:02:00:032 50
3 Jim Davage Finished Master 00:02:00:751 0
4 Stuart Wiltshire Delta bikes Finished Master 00:02:01:225 40
5 Shaun Bevan Finished N/A 00:02:02:890 0
6 Jason Macbeth Finished Master 00:02:03:139 34
7 Chris Wooliscroft JD Tuned Finished 00:02:04:172 0
8 Richard Smith Finished 00:02:05:220 0
9 Christopher Crook Dragon Downhill Finished Master 00:02:06:755 0
10 Matt Booker Finished 00:02:09:903 0
11 Jason Hasaka Finished 00:02:25:111 0
--- Tom Davage Did not start --- 0
--- Nick Mock Did not start Senior --- 0
--- Paul Tambini Did not start --- 0
Show More

Race Senior

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Results
1 Jake Ward Finished Senior 00:01:53:210 60
2 Jonny Howe Finished Senior 00:01:55:296 50
3 Jack Manley PS Cycles/ Cwmdown Finished Senior 00:01:56:725 45
4 Max Robinson Koo Bikes/Swansea Uni Finished Senior 00:01:57:658 40
5 Danny Bradford Banjo Cycles Finished Senior 00:01:58:038 36
6 Bill Colwill Finished Senior 00:01:58:425 34
7 Harry Steer Finished Senior 00:01:58:809 28
8 Sean Smith Finished 00:01:58:877 0
9 Freddy Tuckey Finished Senior 00:02:01:556 24
10 Peter Warner Trole Industries / Swansea Uni Finished Senior 00:02:01:981 26
11 Greg Hampton Finished Senior 00:02:02:199 20
12 Ali Courtney Finished Senior 00:02:02:645 0
13 Daniel Ingram Finished Senior 00:02:03:540 18
14 Lawrence Bigg Finished N/A 00:02:03:610 17
15 Christopher Astle Finished Senior 00:02:03:662 0
16 Luke Constanza Finished Senior 00:02:03:753 19
17 Timothy Hall Finished Senior 00:02:04:021 18
18 James Heal Army Cycling Union Finished Senior 00:02:04:764 16
19 James Shortman Finished 00:02:04:852 0
20 Steve Garrod Finished N/A 00:02:06:763 12
21 Jordan Gilbert Finished Senior 00:02:07:195 10
22 Greg Berry Hot Pursuit Cycles/Bike Glove ... Finished Senior 00:02:07:882 9
23 Rich Somervell Slam69 Finished Senior 00:02:08:509 8
24 Nick Burton-Legge Finished Senior 00:02:09:631 7
25 Robert Hinds Finished Senior 00:02:10:126 0
26 Tristan Toms PS Cycles/ Cwmdown Finished Senior 00:02:10:588 0
27 Joe Stevens Finished Senior 00:02:12:042 4
28 Thomas James Finished N/A 00:02:16:752 0
29 Christopher Edwards Finished N/A 00:02:18:381 0
30 scott lewis Finished 00:02:20:748 0
31 Owen Siddall Finished 00:02:23:118 0
32 Jason Dalling Deity Components Finished Senior 00:02:24:579 0
33 james park Finished 00:02:25:786 0
34 Daniel Cotterell Finished N/A 00:02:30:558 0
35 Philip Cordery Finished 00:02:31:319 0
36 Mark Beynon Finished N/A 00:02:31:539 0
37 Chris Dower Finished 00:02:35:097 0
38 Ben Brotherwood Finished 00:02:41:449 0
39 Adam Sawyer Army Cycling Union Finished N/A 00:02:41:474 0
--- Ben williams Did not start --- 0
--- Sam Brotherwood Did not start --- 0
--- Jason McBeth Did not start --- 0
--- Taylor Dolson Did not start --- 0
Show More

Race Veteran

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Results
1 Jason Carpenter Finished Veteran 00:02:00:904 60
2 John Cobb Devinci Haven Finished Veteran 00:02:03:603 50
3 Dean Williams Finished 00:02:06:677 0
4 Ian Sanders North Nibley Racing Finished Veteran 00:02:07:640 40
5 Niall Ingram Finished Veteran 00:02:07:737 36
6 Jonathan Beckett Scottish Downhill Association Finished Veteran 00:02:27:887 34
--- james davies Did not start --- 0
--- Simon Williams Did not start --- 0

Race Youth

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Results
1 Laurie Greenland Finished Youth 00:01:53:806 60
2 Kyle Havard Team Skene/Don Skene Cycles Finished Youth 00:02:04:093 50
3 Nils Williams Finished Youth 00:02:04:597 45
4 Austin Salmon PS Cycles/ Cwmdown Finished Youth 00:02:04:915 40
5 Jack Clothier Finished Youth 00:02:06:073 36
6 Jack Jenkins Three Valleys MTB Club Finished Youth 00:02:07:202 34
7 Reuben Kouidri Finished Youth 00:02:07:292 28
8 Obi Eichhorn Bristol BMX Club Finished Youth 00:02:09:010 30
9 Lewis Bradley lodge cycles Finished Youth 00:02:11:355 24
10 Will Hart Finished Youth 00:02:12:199 26
11 Jason Green Bike It ! Finished Youth 00:02:14:171 20
12 Bradley Eve DECADE EUROPE Finished Youth 00:02:22:840 23
13 Thomas Jarvis Mwdlyd Riders Finished Youth 00:02:23:366 22
14 James Rowe mwdlyd riders Finished Youth 00:02:25:087 17
15 Luke Nicolle Gawton Gravity Hub Finished Youth 00:02:25:101 20
16 Jack Idiens not in one Finished Youth 00:02:26:452 19
--- Mikey Bacchetta Did not start --- 0
--- adam bray Did not start --- 0
--- Kyle Gannon Did not start Junior --- 0
--- Morgan Hammacott Did not start --- 0
--- Ryan Hughes Did not start Youth --- 0
Show More

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk

Great Britain Cycling Team kit 15/16