Event URN:
245973
Start date:
Sat, 8th Sep 2012
Finish date:
Sun, 9th Sep 2012
Event Type:
MTB DH (Competitive)
Venue:
Farmer John's
Cote Green Road, Marple Bridge, Stockport, SK6 5EN
( View map )
Online Entry FAQs
Event organiser:
Mr John Thorpe
Hillside Farm
Cote Green Road
Marple Bridge
Gb
SK6 5EN
07837704198
fjmtb@hotmail.co.uk
Cheques payable to:
Enter on the day
Info for Riders:
Event format

Saturday 8th
Open gates 9.30am. Sign in.
DH track open for practice 10.30am
DH track closed for practice 4pm

Night track practice open 4.30pm - 6.30pm

Tea time

Night race 8.30pm onwards
Fancy dress which must inc full face helmets
Prize giving then relax.

Sunday 9th
Track open for practice 9.30am - 11.30am

Lunch

Racing starts 12.30 onwards

Prize giving

Home.
Preview Races:
Date Start Race name Classification Band Rider Cat Duration
9 Sep 12 09:30 Hardtail Men Non-Ranking None N/A
9 Sep 12 09:30 Junior Men Non-Ranking None Junior
9 Sep 12 09:30 Master Men Non-Ranking None Master
9 Sep 12 09:30 Senior Men Non-Ranking None Elite, Expert, ...

View All

Event Location:

Cote Green Road,
Marple Bridge,
Stockport,
SK6 5EN

Race: Hardtail Men

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
9 Sep 12 09:30 Non-Ranking None N/A ---

Race: Junior Men

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
9 Sep 12 09:30 Non-Ranking None Junior ---

Race: Master Men

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
9 Sep 12 09:30 Non-Ranking None Master ---

Race: Senior Men

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
9 Sep 12 09:30 Non-Ranking None Elite, Expert, Senio... ---

Race: Veteran Men

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
9 Sep 12 09:30 Non-Ranking None G/Vet, Veteran ---

Race: Women

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
9 Sep 12 09:30 Non-Ranking None Junior, Master, N/A,... ---

Race: Youth Men

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
9 Sep 12 09:30 Non-Ranking None Youth ---

Confirmed Results

Race name: Hardtail Men

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 AJ Howe Finished 00:01:33:305 0
2 Adam Lyons Finished 00:01:44:074 0
3 Ben Eardley Finished 00:01:47:761 0
4 James Thompson Finished Juvenile 00:02:03:484 0
5 Liam Jones Finished Junior 00:02:06:370 0
6 Mark Austin Finished 00:02:07:808 0
7 Tom Martin Finished 00:02:15:979 0

Confirmed Results

Race name: Junior Men

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Michael Newbould Moonglu RT Finished Junior 00:01:25:165 0
2 Luke Taylor Finished 00:01:28:545 0
3 Benn Goodwill Finished 00:01:28:999 0
4 Peter Hook Finished Senior 00:01:30:310 0
5 George Clark Finished 00:01:33:362 0
6 William Oddy Finished Junior 00:01:35:966 0
7 Adam Hurst Finished Junior 00:01:36:129 0
8 Arron Hilton Finished Junior 00:01:37:908 0
9 Charlie Flynn Finished N/A 00:01:38:195 0
10 James Wilson Finished N/A 00:01:38:779 0
11 Steve Dawson Finished 00:01:41:011 0
12 Ben Hodges Finished 00:01:43:439 0
13 Michael Yaxley Finished 00:01:46:326 0
14 Mischa Pork-Yate Finished 00:01:48:694 0
15 Oliver Ramsay Finished 00:01:52:571 0
16 Thomas Parkin RWD Brakes Factory Racing Team Finished N/A 00:01:53:202 0
17 Nicholas Stewart Finished 00:01:55:107 0
18 Harry Thorpe-Codman Finished 00:02:03:985 0
19 William Crampton Finished Junior 00:03:01:669 0

Confirmed Results

Race name: Master Men

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Steven Wager Finished N/A 00:01:27:005 0
2 Alex Bayne Finished Master 00:01:28:557 0
3 Kingsley Mears Finished Senior 00:01:29:914 0
4 Robert Pollen Finished 00:01:33:597 0
5 Alex Bennett Finished 00:01:34:104 0
6 Wayne Tabernor Finished Master 00:01:34:377 0
7 Stephen Scott Finished N/A 00:01:34:966 0
8 Matt Richardson Finished 00:01:35:453 0
9 Brian Monks Finished 00:01:35:763 0
10 Ricki O'Rourke Finished 00:01:35:945 0
11 Mark ??? Finished 00:01:36:203 0
12 Ben Tilford Finished Veteran 00:01:38:046 0
13 Rob Jackson Finished N/A 00:01:38:903 0
14 Richard Mitchell Finished 00:01:39:858 0
15 Andy Dykes Finished 00:01:41:605 0
16 Andy Smith Finished 00:01:44:109 0
17 Conneth Poland Finished 00:01:47:315 0
18 Arthur C Finished 00:01:49:644 0
19 Lee Thornley Finished 00:01:50:965 0
20 Chad May Finished 00:01:58:357 0
21 Chris Bell Finished 00:02:02:326 0
22 James Tresman Manchester BMX Club Finished Master 00:02:27:795 0
23 Simon Anders Finished N/A 00:02:37:950 0

Confirmed Results

Race name: Senior Men

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Jack Reading Finished Elite 00:01:18:090 0
2 Arran Lever Finished Expert 00:01:22:385 0
3 Robert Young Finished Expert 00:01:22:920 0
4 Kurtis Knowles Ride On Finished Expert 00:01:23:419 0
5 Michael Coupe Finished Senior 00:01:24:046 0
6 Matthew Hakes Finished Senior 00:01:24:554 0
7 Alex Holowko Mojo Suspension Finished Expert 00:01:24:909 0
8 Damian Groves Cheshire Ghostriders BMX Finished Senior 00:01:25:815 0
9 Tom England Finished N/A 00:01:29:282 0
10 Jonathan Oddy Finished Senior 00:01:30:004 0
11 Aaron Shearer Finished Junior 00:01:30:585 0
12 Phil Hinton Finished 00:01:31:557 0
13 Tom Rogers Finished Senior 00:01:32:766 0
14 Dan Lighten Finished 00:01:33:426 0
15 Josh Brown Finished N/A 00:01:33:585 0
16 Bez Berrill Finished 00:01:34:534 0
17 Tom Towers Finished 00:01:34:916 0
18 Sam Atkinson Finished N/A 00:01:35:050 0
19 Murray Kemp Finished N/A 00:01:35:565 0
20 Jake Crabtree Finished Youth 00:01:36:045 0
21 Kris Gilyeat Finished 00:01:36:188 0
22 Ben Singleton Finished 00:01:36:501 0
23 Lee Hardie Finished 00:01:36:553 0
24 Daniel Keane Finished 00:01:36:597 0
25 Sam Oldfield Finished 00:01:36:944 0
26 Richard Hill Finished N/A 00:01:37:621 0
27 Thomas Price Finished Senior 00:01:37:687 0
28 Chris Bland Finished 00:01:38:405 0
29 Paul Leach Finished 00:01:38:501 0
30 Tristan Chadderton Finished 00:01:39:506 0
31 Matt Gander Icknield Road Club Finished N/A 00:01:40:497 0
32 Andrew Murphy Finished N/A 00:01:41:225 0
33 Luke Cook Finished 00:01:41:849 0
34 Scott Heyworth Finished 00:01:41:859 0
35 Tom Hughes Finished 00:01:42:055 0
36 Tom Entwistle Finished 00:01:42:191 0
37 Oliver Smallman Finished 00:01:42:923 0
38 Sam Isaac Finished Senior 00:01:43:944 0
39 Ben Seeger Finished 00:01:44:349 0
40 Adam Edgar Finished 00:01:45:501 0
41 Phillip Vines Finished 00:01:46:469 0
42 Ali Fay Finished N/A 00:01:46:648 0
43 Jamie Hinde Finished 00:01:49:488 0
44 Thomas Yaxley Finished 00:01:52:938 0
45 James Smurthwaite Finished 00:01:57:677 0
46 Jonathon Palmer Finished 00:02:01:706 0

Confirmed Results

Race name: Veteran Men

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Jamie Armitage High Peak Cycles RT Finished Veteran 00:01:35:780 0
2 David Andrew Finished Veteran 00:01:37:686 0
3 Roger Wilbraham Manchester BMX Club Finished Veteran 00:01:37:928 0
4 Colin Leith Finished 00:01:40:877 0
5 Steve Allan Finished 00:02:07:369 0
6 Clement Collier Finished 00:02:16:401 0

Confirmed Results

Race name: Women

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Llinos Brown Finished N/A 00:02:03:660 0
2 Vanessa Paul Finished 00:02:11:404 0
3 Cath Tilford Finished Master 00:02:18:961 0
4 Sarah Bower Finished 00:03:34:504 0

Confirmed Results

Race name: Youth Men

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Tom Lindley Finished 00:01:27:157 0
2 Tom Bell Finished 00:01:27:762 0
3 Luke Bell Finished 00:01:31:233 0
4 Euan Bugler Finished Youth 00:01:31:727 0
5 James Hurst Bike Doctor Racing Finished Youth 00:01:32:580 0
6 Callum Russell Ben Wyvis Cycle Club Finished Youth 00:01:33:257 0
7 Adam Dawson Finished 00:01:33:695 0
8 Nyle Cresswell Finished Youth 00:01:35:329 0
9 Callum Smyth Bike Doctor Racing Finished N/A 00:01:35:678 0
10 Callum Hadfield Finished Youth 00:01:36:020 0
11 Alex Hewitt Finished 00:01:37:543 0
12 Daniel Bladon Finished Youth 00:01:39:069 0
13 Jacob Apanasionok Finished 00:01:42:264 0
14 Tom Butterworth Finished 00:01:45:077 0
15 Tom Taylor Finished 00:01:46:397 0
16 Jake Monk Finished 00:01:48:470 0
17 Oscar Monk Finished 00:01:50:188 0
18 Sam Gladstone Finished 00:01:50:388 0
19 Isac Paddock Finished Youth 00:01:50:425 0
20 Tom White Finished 00:01:51:014 0
21 Harry Cale Finished 00:01:51:342 0
22 Matthew Calow Finished 00:01:52:457 0
23 Nick Insley Finished 00:01:54:559 0
24 Scott Brodie Finished Youth 00:01:55:690 0
25 Harry Steele Finished 00:01:56:681 0
26 Taylor Smith Finished Youth 00:01:57:454 0
27 Christopher Iddon Finished 00:02:02:484 0
28 Kim Nicholson Finished 00:02:02:491 0
29 Matthew Dicks Finished 00:02:05:506 0
30 Jack Thomson Finished 00:02:27:389 0