Yarborough 6

Closed Circuit , Lincolnshire – Saturday, 18 Jul 2009

Event Summary

Event Details

Event URN:

754/EN/006/2009

Start Date:

Sat, 18th Jul 2009

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Yarborough Leisure Centre, Riseholme Road, Lincoln, Lincolnshire, LN1 3SP

View map

Results

Confirmed Results

U16 Boys 1 lap Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys 1 lap Sprint - Results
1.  Tom Young Leicestershire Road Club Unknown A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: A
2.  Benjamin Green Sportcity Velo Unknown A 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: A
3.  Sam Lowe Go Sports Spex RT Unknown A 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: A

U14 Boys 1 lap Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys 1 lap Sprint - Results
1.  Kieron Tennyson Heanor Clarion CC Unknown B 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: B
2.  Adam De Smit VC Lincoln Unknown N/A 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  James Shaw Heanor Clarion CC Unknown N/A 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: N/A

U12 Boys 1 lap Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys 1 lap Sprint - Results
1.  Jake Poole VC Lincoln Unknown C 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: C
2.  Henry Thompson Sleaford Whls CC Unknown C 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: C
3.  Declan Tennyson Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D

U10 Boys 1 lap Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys 1 lap Sprint - Results
1.  Scott Hookway Sherwood CC Unknown D 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: D

U8 Boys 1 lap Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys 1 lap Sprint - Results
1.  James Luscombe Ashfield RC Unknown E 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: E
2.  Matthew Luscombe Ashfield RC Unknown E 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: E
3.  Timothy Elsmore-Martin Matlock CC Unknown E 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: E

U16 Girls 1 lap Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls 1 lap Sprint - Results
1.  Sarah King Sleaford Whls CC Unknown A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: A

U14 Girls 1 lap Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls 1 lap Sprint - Results
1.  Emily Trimble VC Lincoln Unknown B 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: B

U16 Boys 6 lap Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys 6 lap Handicap - Results
1.  Sam Lowe Go Sports Spex RT Unknown A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: A
2.  Benjamin Green Sportcity Velo Unknown A 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: A
3.  Tom Young Leicestershire Road Club Unknown A 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: A

U14 Boys 6 lap Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys 6 lap Handicap - Results
1.  Adam De Smit VC Lincoln Unknown N/A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Kieron Tennyson Heanor Clarion CC Unknown B 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: B
3.  Matthew Waters Retford & District Wheelers Unknown B 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: B

U12 Boys 6 lap Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys 6 lap Handicap - Results
1.  Jake Poole VC Lincoln Unknown C 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: C
2.  Henry Thompson Sleaford Whls CC Unknown C 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: C
3.  Declan Tennyson Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D

U10 Boys 6 lap Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys 6 lap Handicap - Results
1.  Scott Hookway Sherwood CC Unknown D 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: D

U8 Boys 6 lap Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys 6 lap Handicap - Results
1.  James Luscombe Ashfield RC Unknown E 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: E
2.  Timothy Elsmore-Martin Matlock CC Unknown E 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: E
3.  Matthew Luscombe Ashfield RC Unknown E 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: E

U16 Girls 6 lap Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls 6 lap Handicap - Results
1.  Sarah King Sleaford Whls CC Unknown A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: A

U14 Girls 6 lap Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls 6 lap Handicap - Results
1.  Emily Trimble VC Lincoln Unknown B 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: B

U16 Boys 20 lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys 20 lap Scratch - Results
1.  Sam Lowe Go Sports Spex RT Unknown A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: A
2.  Benjamin Green Sportcity Velo Unknown A 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: A
3.  Tom Young Leicestershire Road Club Unknown A 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: A

U14 Boys 20 lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys 20 lap Scratch - Results
1.  Kieron Tennyson Heanor Clarion CC Unknown B 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: B
2.  James Shaw Heanor Clarion CC Unknown N/A 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Adam De Smit VC Lincoln Unknown N/A 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: N/A

U12 Boys 20 lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys 20 lap Scratch - Results
1.  Jake Poole VC Lincoln Unknown C 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: C
2.  Henry Thompson Sleaford Whls CC Unknown C 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: C
3.  Declan Tennyson Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D

U10 Boys 20 lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys 20 lap Scratch - Results
1.  Scott Hookway Sherwood CC Unknown D 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: D

U8 Boys 20 lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys 20 lap Scratch - Results
1.  James Luscombe Ashfield RC Unknown E 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: E
2.  Timothy Elsmore-Martin Matlock CC Unknown E 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: E
3.  Matthew Luscombe Ashfield RC Unknown E 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: E

U16 Girls 20 lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls 20 lap Scratch - Results
1.  Sarah King Sleaford Whls CC Unknown A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: A

U14 Girls 20 lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls 20 lap Scratch - Results
1.  Emily Trimble VC Lincoln Unknown B 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: B

EL/1/2/3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
EL/1/2/3/4 - Results
1.  Raphael Deinhart Team PB Performance Unknown 1st 10
Points: 10 | Status: Unknown | Category: 1st
2.  Jack Adams Pendragon Unknown 1st 8
Points: 8 | Status: Unknown | Category: 1st
3.  David Clarke Pendragon Unknown Elite 7
Points: 7 | Status: Unknown | Category: Elite
4.  Adrian Adgar Go Sports Spex RT Unknown 2nd 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: 2nd
5.  Thomas Lowe Go Sports Spex RT Unknown N/A 5
Points: 5 | Status: Unknown | Category: N/A
6.  Julian Judge VC Lincoln Unknown N/A 4
Points: 4 | Status: Unknown | Category: N/A
7.  Josh Adgar Websters Cycles.co.uk Unknown 2nd 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: 2nd
8.  David Brearley Cottingham Coureurs RT Unknown 3rd 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: 3rd
9.  Alex Minting Carnac-Planet X Unknown A 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: A
10.  Jason Clark VC Lincoln Unknown 4th 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: 4th

About the Event

Info for Riders

Maximum 45 riders in Regional C event

The Races

U16 Boys 1 lap Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 18/07/09 10:00 Youth Only Youth --- various
Entry: Online: (£6.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£7.00)
Sat 18/07/09 – 10:00
Youth Only, Youth
various
U14 Boys 1 lap Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 18/07/09 10:01 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 18/07/09 – 10:01
Youth Only, Youth
U12 Boys 1 lap Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 18/07/09 10:02 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 18/07/09 – 10:02
Youth Only, Youth
U10 Boys 1 lap Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 18/07/09 10:03 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 18/07/09 – 10:03
Youth Only, Youth
U8 Boys 1 lap Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 18/07/09 10:04 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 18/07/09 – 10:04
Youth Only, Youth
U16 Girls 1 lap Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 18/07/09 10:05 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 18/07/09 – 10:05
Youth Only, Youth
U14 Girls 1 lap Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 18/07/09 10:06 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 18/07/09 – 10:06
Youth Only, Youth
U16 Boys 6 lap Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 18/07/09 10:30 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 18/07/09 – 10:30
Youth Only, Youth
U14 Boys 6 lap Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 18/07/09 10:31 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 18/07/09 – 10:31
Youth Only, Youth
U12 Boys 6 lap Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 18/07/09 10:32 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 18/07/09 – 10:32
Youth Only, Youth
U10 Boys 6 lap Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 18/07/09 10:33 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 18/07/09 – 10:33
Youth Only, Youth
U8 Boys 6 lap Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 18/07/09 10:34 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 18/07/09 – 10:34
Youth Only, Youth
U16 Girls 6 lap Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 18/07/09 10:35 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 18/07/09 – 10:35
Youth Only, Youth
U14 Girls 6 lap Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 18/07/09 10:36 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 18/07/09 – 10:36
Youth Only, Youth
U16 Boys 20 lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 18/07/09 11:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 18/07/09 – 11:00
Youth Only, Youth
U14 Boys 20 lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 18/07/09 11:01 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 18/07/09 – 11:01
Youth Only, Youth
U12 Boys 20 lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 18/07/09 11:02 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 18/07/09 – 11:02
Youth Only, Youth
U10 Boys 20 lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 18/07/09 11:03 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 18/07/09 – 11:03
Youth Only, Youth
U8 Boys 20 lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 18/07/09 11:04 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 18/07/09 – 11:04
Youth Only, Youth
U16 Girls 20 lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 18/07/09 11:05 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 18/07/09 – 11:05
Youth Only, Youth
U14 Girls 20 lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 18/07/09 11:06 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 18/07/09 – 11:06
Youth Only, Youth
EL/1/2/3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 18/07/09 12:30 Regional C+ Band 5 --- 50km / 31 miles
Entry: Online: (£12.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£15.00)
Sat 18/07/09 – 12:30
Regional C+, Band 5
50km / 31 miles

Event Summary

Event Details

Event URN:

754/EN/006/2009

Start Date:

Sat, 18th Jul 2009

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Yarborough Leisure Centre, Riseholme Road, Lincoln, Lincolnshire, LN1 3SP

View map

Results

Confirmed Results

U16 Boys 1 lap Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys 1 lap Sprint - Results
1.  Tom Young Leicestershire Road Club Unknown A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: A
2.  Benjamin Green Sportcity Velo Unknown A 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: A
3.  Sam Lowe Go Sports Spex RT Unknown A 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: A

U14 Boys 1 lap Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys 1 lap Sprint - Results
1.  Kieron Tennyson Heanor Clarion CC Unknown B 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: B
2.  Adam De Smit VC Lincoln Unknown N/A 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  James Shaw Heanor Clarion CC Unknown N/A 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: N/A

U12 Boys 1 lap Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys 1 lap Sprint - Results
1.  Jake Poole VC Lincoln Unknown C 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: C
2.  Henry Thompson Sleaford Whls CC Unknown C 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: C
3.  Declan Tennyson Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D

U10 Boys 1 lap Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys 1 lap Sprint - Results
1.  Scott Hookway Sherwood CC Unknown D 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: D

U8 Boys 1 lap Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys 1 lap Sprint - Results
1.  James Luscombe Ashfield RC Unknown E 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: E
2.  Matthew Luscombe Ashfield RC Unknown E 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: E
3.  Timothy Elsmore-Martin Matlock CC Unknown E 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: E

U16 Girls 1 lap Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls 1 lap Sprint - Results
1.  Sarah King Sleaford Whls CC Unknown A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: A

U14 Girls 1 lap Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls 1 lap Sprint - Results
1.  Emily Trimble VC Lincoln Unknown B 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: B

U16 Boys 6 lap Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys 6 lap Handicap - Results
1.  Sam Lowe Go Sports Spex RT Unknown A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: A
2.  Benjamin Green Sportcity Velo Unknown A 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: A
3.  Tom Young Leicestershire Road Club Unknown A 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: A

U14 Boys 6 lap Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys 6 lap Handicap - Results
1.  Adam De Smit VC Lincoln Unknown N/A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Kieron Tennyson Heanor Clarion CC Unknown B 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: B
3.  Matthew Waters Retford & District Wheelers Unknown B 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: B

U12 Boys 6 lap Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys 6 lap Handicap - Results
1.  Jake Poole VC Lincoln Unknown C 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: C
2.  Henry Thompson Sleaford Whls CC Unknown C 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: C
3.  Declan Tennyson Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D

U10 Boys 6 lap Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys 6 lap Handicap - Results
1.  Scott Hookway Sherwood CC Unknown D 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: D

U8 Boys 6 lap Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys 6 lap Handicap - Results
1.  James Luscombe Ashfield RC Unknown E 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: E
2.  Timothy Elsmore-Martin Matlock CC Unknown E 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: E
3.  Matthew Luscombe Ashfield RC Unknown E 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: E

U16 Girls 6 lap Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls 6 lap Handicap - Results
1.  Sarah King Sleaford Whls CC Unknown A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: A

U14 Girls 6 lap Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls 6 lap Handicap - Results
1.  Emily Trimble VC Lincoln Unknown B 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: B

U16 Boys 20 lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys 20 lap Scratch - Results
1.  Sam Lowe Go Sports Spex RT Unknown A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: A
2.  Benjamin Green Sportcity Velo Unknown A 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: A
3.  Tom Young Leicestershire Road Club Unknown A 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: A

U14 Boys 20 lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys 20 lap Scratch - Results
1.  Kieron Tennyson Heanor Clarion CC Unknown B 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: B
2.  James Shaw Heanor Clarion CC Unknown N/A 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Adam De Smit VC Lincoln Unknown N/A 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: N/A

U12 Boys 20 lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys 20 lap Scratch - Results
1.  Jake Poole VC Lincoln Unknown C 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: C
2.  Henry Thompson Sleaford Whls CC Unknown C 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: C
3.  Declan Tennyson Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D

U10 Boys 20 lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys 20 lap Scratch - Results
1.  Scott Hookway Sherwood CC Unknown D 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: D

U8 Boys 20 lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys 20 lap Scratch - Results
1.  James Luscombe Ashfield RC Unknown E 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: E
2.  Timothy Elsmore-Martin Matlock CC Unknown E 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: E
3.  Matthew Luscombe Ashfield RC Unknown E 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: E

U16 Girls 20 lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls 20 lap Scratch - Results
1.  Sarah King Sleaford Whls CC Unknown A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: A

U14 Girls 20 lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls 20 lap Scratch - Results
1.  Emily Trimble VC Lincoln Unknown B 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: B

EL/1/2/3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
EL/1/2/3/4 - Results
1.  Raphael Deinhart Team PB Performance Unknown 1st 10
Points: 10 | Status: Unknown | Category: 1st
2.  Jack Adams Pendragon Unknown 1st 8
Points: 8 | Status: Unknown | Category: 1st
3.  David Clarke Pendragon Unknown Elite 7
Points: 7 | Status: Unknown | Category: Elite
4.  Adrian Adgar Go Sports Spex RT Unknown 2nd 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: 2nd
5.  Thomas Lowe Go Sports Spex RT Unknown N/A 5
Points: 5 | Status: Unknown | Category: N/A
6.  Julian Judge VC Lincoln Unknown N/A 4
Points: 4 | Status: Unknown | Category: N/A
7.  Josh Adgar Websters Cycles.co.uk Unknown 2nd 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: 2nd
8.  David Brearley Cottingham Coureurs RT Unknown 3rd 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: 3rd
9.  Alex Minting Carnac-Planet X Unknown A 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: A
10.  Jason Clark VC Lincoln Unknown 4th 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: 4th

About the Event

Info for Riders

Maximum 45 riders in Regional C event

The Races

U16 Boys 1 lap Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 18/07/09 10:00 Youth Only Youth --- various
Entry: Online: (£6.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£7.00)
Sat 18/07/09 – 10:00
Youth Only, Youth
various
U14 Boys 1 lap Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 18/07/09 10:01 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 18/07/09 – 10:01
Youth Only, Youth
U12 Boys 1 lap Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 18/07/09 10:02 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 18/07/09 – 10:02
Youth Only, Youth
U10 Boys 1 lap Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 18/07/09 10:03 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 18/07/09 – 10:03
Youth Only, Youth
U8 Boys 1 lap Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 18/07/09 10:04 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 18/07/09 – 10:04
Youth Only, Youth
U16 Girls 1 lap Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 18/07/09 10:05 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 18/07/09 – 10:05
Youth Only, Youth
U14 Girls 1 lap Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 18/07/09 10:06 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 18/07/09 – 10:06
Youth Only, Youth
U16 Boys 6 lap Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 18/07/09 10:30 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 18/07/09 – 10:30
Youth Only, Youth
U14 Boys 6 lap Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 18/07/09 10:31 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 18/07/09 – 10:31
Youth Only, Youth
U12 Boys 6 lap Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 18/07/09 10:32 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 18/07/09 – 10:32
Youth Only, Youth
U10 Boys 6 lap Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 18/07/09 10:33 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 18/07/09 – 10:33
Youth Only, Youth
U8 Boys 6 lap Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 18/07/09 10:34 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 18/07/09 – 10:34
Youth Only, Youth
U16 Girls 6 lap Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 18/07/09 10:35 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 18/07/09 – 10:35
Youth Only, Youth
U14 Girls 6 lap Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 18/07/09 10:36 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 18/07/09 – 10:36
Youth Only, Youth
U16 Boys 20 lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 18/07/09 11:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 18/07/09 – 11:00
Youth Only, Youth
U14 Boys 20 lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 18/07/09 11:01 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 18/07/09 – 11:01
Youth Only, Youth
U12 Boys 20 lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 18/07/09 11:02 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 18/07/09 – 11:02
Youth Only, Youth
U10 Boys 20 lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 18/07/09 11:03 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 18/07/09 – 11:03
Youth Only, Youth
U8 Boys 20 lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 18/07/09 11:04 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 18/07/09 – 11:04
Youth Only, Youth
U16 Girls 20 lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 18/07/09 11:05 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 18/07/09 – 11:05
Youth Only, Youth
U14 Girls 20 lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 18/07/09 11:06 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 18/07/09 – 11:06
Youth Only, Youth
EL/1/2/3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 18/07/09 12:30 Regional C+ Band 5 --- 50km / 31 miles
Entry: Online: (£12.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£15.00)
Sat 18/07/09 – 12:30
Regional C+, Band 5
50km / 31 miles

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk