Blackhawk Bikes/Chapters Hotel & Restaurant Autumn Cup Round 4

Closed Circuit , Middlesbrough – Sunday, 07 Oct 2012

Event Summary

Event Details

Event URN:

245019

Start Date:

Sun, 7th Oct 2012

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Middlesbrough Cycle Circuit, Marton Road, Middlesbrough, TS7 8AR
View map

Results

Confirmed Results

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Hugo Lutz-Atkinson Hetton Hawks Cycling Club Finished D 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D
2.  Thomas Ford Wakefield Junior Triathlon Clu... Finished D 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: D
3.  Max Lutz-Atkinson Hetton Hawks Cycling Club Finished D 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: D

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Benjamin Moody Planet X - Northside Cycling Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C
2.  Aaron Preston Cleveland Wheelers CC Finished C 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C
3.  Joe Wilson Stockton Wheelers CC Finished C 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: C

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Fiona Turnbull Tyneside Vagabonds CC Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Hamish Turnbull Tyneside Vagabonds CC Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Robert Gray Clifton CC Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Richie Allen Newcastle Phoenix Cycling Club Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Samantha Verrill Stockton Wheelers CC Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Mia Richardson Clifton CC Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Daniel Holmes Tyneside Vagabonds CC Finished E 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: E
2.  Joel Hurt Stockton Wheelers CC Finished E 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: E

U8 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Girls - Results
1.  Amber Ford Finished 0

1. Amber Ford -

Points: 0 | Status: Finished

Women

Position Name Club name Rider status Category Points
Women - Results
1.  Lauren Brown Champion System VCUK Racing Te... Finished 2nd 15
Points: 15 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Jo Blackburn Team Swift Finished 2nd 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Karen Poole Squadra Donne Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd

E/1/2/3

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2/3 - Results
1.  Joshua Teasdale EFC Omega Pharma- Quickstep Finished 2nd 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Alan Nixon Blackhawk Bikes Finished 1st 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: 1st
3.  Marcus Smith Blackhawk Bikes Finished 1st 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: 1st
4.  Ben Hetherington Ferryhill Wheelers CC Finished 2nd 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Steve Thompson Clay Cross Road Team Finished 2nd 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Taylor Cardus TS Racing Team - OTR Finished 2nd 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Harry Craig Border City Wheelers CC Finished A 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: A
8.  Scot Bullivant Rock And Road Cycles Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Michael Guymer TS Racing Team - OTR Finished 3rd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  William Haynes Herbalife-Leisure Lakes Bikes.... Finished 1st 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 1st
11.  Alexander Foster Border City Wheelers CC Finished A 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: A
12.  Philip Evans Coventry Road Club Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
13.  Samuel Walsh Durham University Cycling Club Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
14.  Matty Cooper Planet X - Northside Cycling Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd

4th Cats only

Position Name Club name Rider status Category Points
4th Cats only - Results
1.  Darren Binks Blackhawk Bikes Finished 4th 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Tom van Rossum Rock Racing Team UK Finished 4th 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Andrew Ratsey Wansbeck CC Finished 4th 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Michael Ayre North Devon Wheelers - South F... Finished 4th 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Mark Ford Clay Cross Road Team Finished 4th 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Neil Ferguson Sunderland Clarion CC Finished 4th 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 4th
7.  Jo Blackburn Team Swift Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Ben Honeysett Stockton Wheelers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
9.  Karen Poole Squadra Donne Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Rob Oliver Finished 0

10. Rob Oliver -

Points: 0 | Status: Finished
0.  Martin Brearey Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
0.  James Goodman Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

U10 Boys Eliminator

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys Eliminator - Results
1.  Hugo Lutz-Atkinson Finished D 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D
2.  Max Lutz-Atkinson Finished D 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: D

U12 Boys Eliminator

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys Eliminator - Results
1.  Joe Wilson Stockton Wheelers CC Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C

U12 Girls Eliminator

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls Eliminator - Results
1.  Fiona Turnbull Tyneside Vagabonds CC Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C

U14 Boys Eliminator

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys Eliminator - Results
1.  Hamish Turnbull Tyneside Vagabonds CC Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Robert Gray Clifton CC Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Richie Allen Newcastle Phoenix Cycling Club Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B

U14 Girls Eliminator

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls Eliminator - Results
1.  Samantha Verrill Stockton Wheelers CC Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B

U8 Boys Eliminator

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys Eliminator - Results
1.  Daniel Holmes Tyneside Vagabonds CC Finished E 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: E

The Big Bad Eliminator

Position Name Club name Rider status Category Points
The Big Bad Eliminator - Results
1.  Marcus Smith Blackhawk Bikes Finished 1st 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 1st
2.  Samuel Walsh Durham University Cycling Club Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Harry Craig Border City Wheelers CC Finished A 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: A
4.  Scot Bullivant Rock And Road Cycles Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Christopher Springett Cheltenham & County CC Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Darren Binks Blackhawk Bikes Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Jacob Kriehn Planet X - Northside Cycling Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Matthew Theaker Planet X - Northside Cycling Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Robert Hamill Planet X - Northside Cycling Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Stuart Burrows Team Swift Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd

3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
3/4 - Results
1.  Richard Ranson Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Matthew Theaker Planet X - Northside Cycling Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Jacob Kriehn Planet X - Northside Cycling Finished 3rd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Robert Hamill Planet X - Northside Cycling Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Simon Nicklin Fietsen Tempo Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Mark Ford Clay Cross Road Team Finished 4th 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 4th
7.  Stuart Burrows Team Swift Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Alexander Foster Border City Wheelers CC Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
9.  Tom van Rossum Rock Racing Team UK Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
10.  Gary Taylor Ferryhill Wheelers CC Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd

About the Event

Info for Riders

Entering the main race also allows you to race the Eliminator event for no charge. Final round of the series. Flowers, flower girls, commentary, pate-laced baguettes, fine cakes, jerseys and prizes. In fact - all the fun of the fair... minus the fair.

The Races

U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 07/10/12 13:00 Youth Only Youth ---
Entry: Postal: (£3.50), On Day: (£5.00)
Sun 07/10/12 – 13:00
Youth Only, Youth
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 07/10/12 13:00 Youth Only Youth ---
Entry: Postal: (£3.50), On Day: (£5.00)
Sun 07/10/12 – 13:00
Youth Only, Youth
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 07/10/12 13:00 Youth Only Youth ---
Entry: Postal: (£3.50), On Day: (£5.00)
Sun 07/10/12 – 13:00
Youth Only, Youth
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 07/10/12 13:00 Youth Only Youth ---
Entry: Postal: (£3.50), On Day: (£5.00)
Sun 07/10/12 – 13:00
Youth Only, Youth
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 07/10/12 13:00 Youth Only Youth ---
Entry: Postal: (£3.50), On Day: (£5.00)
Sun 07/10/12 – 13:00
Youth Only, Youth
U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 07/10/12 13:00 Youth Only Youth ---
Entry: Postal: (£3.50), On Day: (£5.00)
Sun 07/10/12 – 13:00
Youth Only, Youth
U8 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 07/10/12 13:00 Youth Only Youth ---
Entry: Postal: (£3.50), On Day: (£5.00)
Sun 07/10/12 – 13:00
Youth Only, Youth
Women Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 07/10/12 13:15 Women Only Band 4 --- 35 mins
Entry: On Day: (£10.00)
Sun 07/10/12 – 13:15
Women Only, Band 4
35 mins
E/1/2/3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 07/10/12 13:30 National B Band 3 --- 48km / 30 miles
Entry: Postal: (£10.00), On Day: (£15.00)
Sun 07/10/12 – 13:30
National B, Band 3
48km / 30 miles
4th Cats only Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 07/10/12 14:45 Regional C+ Band 5 --- 30 mins
Entry: Postal: (£7.00), On Day: (£10.00)
Sun 07/10/12 – 14:45
Regional C+, Band 5
30 mins
U10 Boys Eliminator Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 07/10/12 15:15 Youth Only Youth ---
Entry:
Sun 07/10/12 – 15:15
Youth Only, Youth
U12 Boys Eliminator Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 07/10/12 15:15 Youth Only Youth ---
Entry:
Sun 07/10/12 – 15:15
Youth Only, Youth
U12 Girls Eliminator Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 07/10/12 15:15 Youth Only Youth ---
Entry:
Sun 07/10/12 – 15:15
Youth Only, Youth
U14 Boys Eliminator Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 07/10/12 15:15 Youth Only Youth ---
Entry:
Sun 07/10/12 – 15:15
Youth Only, Youth
U14 Girls Eliminator Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 07/10/12 15:15 Youth Only Youth ---
Entry:
Sun 07/10/12 – 15:15
Youth Only, Youth
U8 Boys Eliminator Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 07/10/12 15:15 Youth Only Youth ---
Entry:
Sun 07/10/12 – 15:15
Youth Only, Youth
The Big Bad Eliminator Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 07/10/12 15:45 Regional C+ Band 5 ---
Entry:
Sun 07/10/12 – 15:45
Regional C+, Band 5
3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 07/10/12 16:15 Regional B Band 5 --- 32km / 20 miles
Entry: Postal: (£10.00), On Day: (£15.00)
Sun 07/10/12 – 16:15

3/4

Regional B, Band 5
32km / 20 miles

Event Summary

Event Details

Event URN:

245019

Start Date:

Sun, 7th Oct 2012

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Middlesbrough Cycle Circuit, Marton Road, Middlesbrough, TS7 8AR
View map

Results

Confirmed Results

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Hugo Lutz-Atkinson Hetton Hawks Cycling Club Finished D 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D
2.  Thomas Ford Wakefield Junior Triathlon Clu... Finished D 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: D
3.  Max Lutz-Atkinson Hetton Hawks Cycling Club Finished D 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: D

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Benjamin Moody Planet X - Northside Cycling Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C
2.  Aaron Preston Cleveland Wheelers CC Finished C 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C
3.  Joe Wilson Stockton Wheelers CC Finished C 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: C

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Fiona Turnbull Tyneside Vagabonds CC Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Hamish Turnbull Tyneside Vagabonds CC Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Robert Gray Clifton CC Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Richie Allen Newcastle Phoenix Cycling Club Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Samantha Verrill Stockton Wheelers CC Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Mia Richardson Clifton CC Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Daniel Holmes Tyneside Vagabonds CC Finished E 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: E
2.  Joel Hurt Stockton Wheelers CC Finished E 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: E

U8 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Girls - Results
1.  Amber Ford Finished 0

1. Amber Ford -

Points: 0 | Status: Finished

Women

Position Name Club name Rider status Category Points
Women - Results
1.  Lauren Brown Champion System VCUK Racing Te... Finished 2nd 15
Points: 15 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Jo Blackburn Team Swift Finished 2nd 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Karen Poole Squadra Donne Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd

E/1/2/3

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2/3 - Results
1.  Joshua Teasdale EFC Omega Pharma- Quickstep Finished 2nd 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Alan Nixon Blackhawk Bikes Finished 1st 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: 1st
3.  Marcus Smith Blackhawk Bikes Finished 1st 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: 1st
4.  Ben Hetherington Ferryhill Wheelers CC Finished 2nd 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Steve Thompson Clay Cross Road Team Finished 2nd 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Taylor Cardus TS Racing Team - OTR Finished 2nd 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Harry Craig Border City Wheelers CC Finished A 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: A
8.  Scot Bullivant Rock And Road Cycles Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Michael Guymer TS Racing Team - OTR Finished 3rd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  William Haynes Herbalife-Leisure Lakes Bikes.... Finished 1st 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 1st
11.  Alexander Foster Border City Wheelers CC Finished A 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: A
12.  Philip Evans Coventry Road Club Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
13.  Samuel Walsh Durham University Cycling Club Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
14.  Matty Cooper Planet X - Northside Cycling Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd

4th Cats only

Position Name Club name Rider status Category Points
4th Cats only - Results
1.  Darren Binks Blackhawk Bikes Finished 4th 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Tom van Rossum Rock Racing Team UK Finished 4th 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Andrew Ratsey Wansbeck CC Finished 4th 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Michael Ayre North Devon Wheelers - South F... Finished 4th 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Mark Ford Clay Cross Road Team Finished 4th 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Neil Ferguson Sunderland Clarion CC Finished 4th 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 4th
7.  Jo Blackburn Team Swift Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Ben Honeysett Stockton Wheelers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
9.  Karen Poole Squadra Donne Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Rob Oliver Finished 0

10. Rob Oliver -

Points: 0 | Status: Finished
0.  Martin Brearey Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
0.  James Goodman Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

U10 Boys Eliminator

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys Eliminator - Results
1.  Hugo Lutz-Atkinson Finished D 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D
2.  Max Lutz-Atkinson Finished D 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: D

U12 Boys Eliminator

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys Eliminator - Results
1.  Joe Wilson Stockton Wheelers CC Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C

U12 Girls Eliminator

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls Eliminator - Results
1.  Fiona Turnbull Tyneside Vagabonds CC Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C

U14 Boys Eliminator

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys Eliminator - Results
1.  Hamish Turnbull Tyneside Vagabonds CC Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Robert Gray Clifton CC Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Richie Allen Newcastle Phoenix Cycling Club Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B

U14 Girls Eliminator

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls Eliminator - Results
1.  Samantha Verrill Stockton Wheelers CC Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B

U8 Boys Eliminator

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys Eliminator - Results
1.  Daniel Holmes Tyneside Vagabonds CC Finished E 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: E

The Big Bad Eliminator

Position Name Club name Rider status Category Points
The Big Bad Eliminator - Results
1.  Marcus Smith Blackhawk Bikes Finished 1st 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 1st
2.  Samuel Walsh Durham University Cycling Club Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Harry Craig Border City Wheelers CC Finished A 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: A
4.  Scot Bullivant Rock And Road Cycles Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Christopher Springett Cheltenham & County CC Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Darren Binks Blackhawk Bikes Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Jacob Kriehn Planet X - Northside Cycling Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Matthew Theaker Planet X - Northside Cycling Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Robert Hamill Planet X - Northside Cycling Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Stuart Burrows Team Swift Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd

3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
3/4 - Results
1.  Richard Ranson Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Matthew Theaker Planet X - Northside Cycling Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Jacob Kriehn Planet X - Northside Cycling Finished 3rd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Robert Hamill Planet X - Northside Cycling Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Simon Nicklin Fietsen Tempo Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Mark Ford Clay Cross Road Team Finished 4th 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 4th
7.  Stuart Burrows Team Swift Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Alexander Foster Border City Wheelers CC Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
9.  Tom van Rossum Rock Racing Team UK Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
10.  Gary Taylor Ferryhill Wheelers CC Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd

About the Event

Info for Riders

Entering the main race also allows you to race the Eliminator event for no charge. Final round of the series. Flowers, flower girls, commentary, pate-laced baguettes, fine cakes, jerseys and prizes. In fact - all the fun of the fair... minus the fair.

The Races

U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 07/10/12 13:00 Youth Only Youth ---
Entry: Postal: (£3.50), On Day: (£5.00)
Sun 07/10/12 – 13:00
Youth Only, Youth
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 07/10/12 13:00 Youth Only Youth ---
Entry: Postal: (£3.50), On Day: (£5.00)
Sun 07/10/12 – 13:00
Youth Only, Youth
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 07/10/12 13:00 Youth Only Youth ---
Entry: Postal: (£3.50), On Day: (£5.00)
Sun 07/10/12 – 13:00
Youth Only, Youth
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 07/10/12 13:00 Youth Only Youth ---
Entry: Postal: (£3.50), On Day: (£5.00)
Sun 07/10/12 – 13:00
Youth Only, Youth
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 07/10/12 13:00 Youth Only Youth ---
Entry: Postal: (£3.50), On Day: (£5.00)
Sun 07/10/12 – 13:00
Youth Only, Youth
U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 07/10/12 13:00 Youth Only Youth ---
Entry: Postal: (£3.50), On Day: (£5.00)
Sun 07/10/12 – 13:00
Youth Only, Youth
U8 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 07/10/12 13:00 Youth Only Youth ---
Entry: Postal: (£3.50), On Day: (£5.00)
Sun 07/10/12 – 13:00
Youth Only, Youth
Women Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 07/10/12 13:15 Women Only Band 4 --- 35 mins
Entry: On Day: (£10.00)
Sun 07/10/12 – 13:15
Women Only, Band 4
35 mins
E/1/2/3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 07/10/12 13:30 National B Band 3 --- 48km / 30 miles
Entry: Postal: (£10.00), On Day: (£15.00)
Sun 07/10/12 – 13:30
National B, Band 3
48km / 30 miles
4th Cats only Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 07/10/12 14:45 Regional C+ Band 5 --- 30 mins
Entry: Postal: (£7.00), On Day: (£10.00)
Sun 07/10/12 – 14:45
Regional C+, Band 5
30 mins
U10 Boys Eliminator Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 07/10/12 15:15 Youth Only Youth ---
Entry:
Sun 07/10/12 – 15:15
Youth Only, Youth
U12 Boys Eliminator Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 07/10/12 15:15 Youth Only Youth ---
Entry:
Sun 07/10/12 – 15:15
Youth Only, Youth
U12 Girls Eliminator Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 07/10/12 15:15 Youth Only Youth ---
Entry:
Sun 07/10/12 – 15:15
Youth Only, Youth
U14 Boys Eliminator Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 07/10/12 15:15 Youth Only Youth ---
Entry:
Sun 07/10/12 – 15:15
Youth Only, Youth
U14 Girls Eliminator Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 07/10/12 15:15 Youth Only Youth ---
Entry:
Sun 07/10/12 – 15:15
Youth Only, Youth
U8 Boys Eliminator Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 07/10/12 15:15 Youth Only Youth ---
Entry:
Sun 07/10/12 – 15:15
Youth Only, Youth
The Big Bad Eliminator Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 07/10/12 15:45 Regional C+ Band 5 ---
Entry:
Sun 07/10/12 – 15:45
Regional C+, Band 5
3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 07/10/12 16:15 Regional B Band 5 --- 32km / 20 miles
Entry: Postal: (£10.00), On Day: (£15.00)
Sun 07/10/12 – 16:15

3/4

Regional B, Band 5
32km / 20 miles

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk

Try a Sportive challenge in 2016