Event URN:
244902
Start date:
Sun, 16th Sep 2012
Event Type:
Cyclo-Cross (Competitive)
Venue:
Gloucester Boating Lake
A417 Over Causeway, Gloucester, GL1 2TF
( View map )
Series:
Western League
Online Entry FAQs
Event promoted by:
Team Striking Bikes ( website )
View other events promoted by this organisation
Event website:
http://www.strikingbikes.co.uk
Event organiser:
Mr Paul Loosemore
Unit 1A
Morelands Trading Estate
Bristol Road
Gloucester
Gloucestershire
GL1 5RZ
01452 522100
strikingbikes@hotmail.com
Cheques payable to:
N/A
Preview Races:
Date Start Race name Classification Band Rider Cat Duration
16 Sep 12 10:30 U10 Go-Cross None Under 12
16 Sep 12 10:30 U12 Go-Cross None Under 12
16 Sep 12 10:30 U8 Go-Cross None Under 12
16 Sep 12 11:00 Youth Category B CX Band 4 Youth

View All

Event Location:

A417 Over Causeway,
Gloucester,
GL1 2TF

Race: U10

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
16 Sep 12 10:30 Go-Cross None Under 12 ---

Race: U12

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
16 Sep 12 10:30 Go-Cross None Under 12 ---

Race: U8

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
16 Sep 12 10:30 Go-Cross None Under 12 ---

Race: Youth

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
16 Sep 12 11:00 Category B CX Band 4 Youth ---

Race: Juniors

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
16 Sep 12 11:45 Category B CX Band 6 Junior ---

Race: Sen/Jun/Vet/Women

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
16 Sep 12 11:45 Category B Cyclo-Cross Category B Junior, Senior, Vet ... ---

Race: Vet 40-49

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
16 Sep 12 11:45 Category B CX Band 4 Vet 40-49 ---

Race: Vet 50+

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
16 Sep 12 11:45 Category B CX Band 5 Vet 50+ ---

Race: Women

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
16 Sep 12 11:45 Category B CX Band 6 Junior, Senior, Vete... ---

Provisional Report and Results

Posted 17/09/2012 - British Cycling

Legg jumps on chance to take victory in League opener.. [more]


Confirmed Results

Race name: U10

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Andrew Loosemore Finished 0
2 Johan Hobb Finished 0
3 Samual Silman-Clyde Finished 0

Confirmed Results

Race name: U12

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Ellie Hobbs Finished 0
2 David Meyer Cheltenham & County CC Finished Under 12 0
3 Joseph Silman-Clyde Finished 0

Confirmed Results

Race name: U8

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Oliver Buckle Finished 0
2 Leo Tarrant Finished 0

Confirmed Results

Race name: Juniors

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Joe Griffiths Dream Cycling Race Team Finished Junior 3
2 Adam Beddall Gloucester City CC Finished Junior 2

Confirmed Results

Race name: Sen/Jun/Vet/Women

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Ian Legg Primera-Sports.Com Finished Senior 01:00:48:000 20
2 Benoit Davies Finished Senior 00:00:08:000 16
3 Richard Cross Finished Vet 40-49 00:00:48:000 12
4 Benjamin Hall Bristol RC Finished Senior 00:02:46:000 9
5 Mike Brunsdon Finished Senior 00:03:44:000 7
6 Ian Daws Ride 24/7 Finished Vet 40-49 00:04:54:000 5
7 Ian Threadgold Cheltenham & County CC Finished N/A 00:07:30:000 4
8 Andrew Roberts GWR Team/Swindon Cycles/High5/... Finished Vet 50+ 3
9 Patrick Alexander Cheltenham & County CC Finished Vet 40-49 2
10 Vilas Silverton Sri Chinmoy Cycling Team Finished Vet 40-49 1
11 Vince Page Team Echelon - Rotor Finished Vet 40-49 0
12 John Dalton Cheltenham & County CC Finished Senior 0
13 Joe Griffiths Dream Cycling Race Team Finished Junior 0
14 Martyn Green Severn RC Finished N/A 0
15 Mathew Barker Leisure Lakes Bikes.com Finished N/A 0
16 Anthony Lake Gloucester City CC Finished Senior 0
17 Phil Taylor Finished 0
18 Chris Reed Finished Vet 40-49 0
19 Paul Meyer Cheltenham & County CC Finished N/A 0
20 Chris Turvey Giant Cycling Club - Halo Film... Finished Vet 50+ 0
21 Simon Edwards-Parton Kingston Wheelers CC Finished Senior 0
22 Adam Beddall Gloucester City CC Finished Junior 0
23 Roger Chamberlain Dursley RC Finished N/A 0
24 Andrew Smith Somer Valley CC Finished N/A 0
25 Digby Rusling Calder Clarion CC Finished N/A 0
26 Ruth Owen-Evans Moda-Bikemagic Racing Team Finished Senior 0
27 Simon Rousell Worcester St Johns CC Finished N/A 0
28 Tim Cobby Finished 0
29 Neil Langdon Giant Cycling Club - Halo Film... Finished Vet 40-49 0
30 John Hawes Cheltenham & County CC Finished N/A 0
31 Ronald Clews Finished Vet 50+ 0
32 Bruce Driffill Dream Cycling Race Team Finished N/A 0
33 Richard Hatfield Finished 0
34 Mark Horton Severn RC Finished Vet 50+ 0
35 James Rimmer Norton Wheelers Finished N/A 0
36 David Bohin Bristol RC Finished N/A 0
37 Anthony Horton Worcester St Johns CC Finished N/A 0

Confirmed Results

Race name: Vet 40-49

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Richard Cross Finished Vet 40-49 20
2 Ian Daws Ride 24/7 Finished Vet 40-49 16
3 Patrick Alexander Cheltenham & County CC Finished Vet 40-49 12
4 Vilas Silverton Sri Chinmoy Cycling Team Finished Vet 40-49 9
5 Vince Page Team Echelon - Rotor Finished Vet 40-49 7
6 John Dalton Cheltenham & County CC Finished Senior 0
7 Martyn Green Severn RC Finished N/A 0
8 Paul Meyer Cheltenham & County CC Finished N/A 0
9 Roger Chamberlain Dursley RC Finished N/A 0
10 Andrew Smith Somer Valley CC Finished N/A 0

Confirmed Results

Race name: Vet 50+

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Andrew Roberts GWR Team/Swindon Cycles/High5/... Finished Vet 50+ 6
2 Chris Turvey Giant Cycling Club - Halo Film... Finished Vet 50+ 4
3 John Hawes Cheltenham & County CC Finished N/A 0
4 Ronald Clews Finished Vet 50+ 2
5 Mark Horton Severn RC Finished Vet 50+ 1
6 David Bohin Bristol RC Finished N/A 0
7 Anthony Horton Worcester St Johns CC Finished N/A 0

Confirmed Results

Race name: Women

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Ruth Owen-Evans Moda-Bikemagic Racing Team Finished Senior 3