Team MK Cyclo-Cross/Central League Round 2

Cyclo-Cross , Milton Keynes – Saturday, 06 Oct 2012

Event Details

Event URN:

244549

Start Date:

Sat, 6th Oct 2012

Event Type:

Cyclo-Cross (Competitive)

Venue:

Milton Keynes Bowl, Watling Street, Elfield Park, Milton Keynes, Buckinghamshire, MK5 8AA
View map

Series:

Central League 2012-13

The Races

Date Start Race name Classification Band Rider Cat Race length
6/10/12 10:30 U10 Go-Cross None Under 12 15 mins
6/10/12 13:00 Vet 40-49 Category B CX Band 4 Vet 40-49 ---
6/10/12 13:00 Vet 50+ Category B CX Band 4 Vet 50+ ---
6/10/12 13:00 Women Category B CX Band 5 Junior, Senior, Vete... ---
6/10/12 10:45 U12 Go-Cross None Under 12 ---
6/10/12 11:15 Youth Category B CX Band 4 Youth 30 mins
6/10/12 11:15 Adult Novice Go-Cross None N/A 30 mins
6/10/12 13:00 Juniors Category B CX Band 5 Junior 01 hr
6/10/12 13:00 Sen/Jun/Vet/Women Category B CX Band 4 Junior, Senior, Vet ... 01 hr

View All

Enter a Race

Race U10
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 06/10/12 10:30 Go-Cross None Under 12 15 mins
Entry: On Day: (£2.00)
Race U10
Sat 06/10/12 - 10:30
Duration: 15 mins
Classification: Go-Cross
Band: None
Rider Cat: Under 12
Entry: On Day: (£2.00)
Race Vet 40-49
Date Start Classification Band Rider Cat
Sat 06/10/12 13:00 Category B CX Band 4 Vet 40-49
Entry: On Day: (£15.00)
Race Vet 40-49
Sat 06/10/12 - 13:00
Classification: Category B
Band: CX Band 4
Rider Cat: Vet 40-49
Entry: On Day: (£15.00)
Race Vet 50+
Date Start Classification Band Rider Cat
Sat 06/10/12 13:00 Category B CX Band 4 Vet 50+
Entry: On Day: (£15.00)
Race Vet 50+
Sat 06/10/12 - 13:00
Classification: Category B
Band: CX Band 4
Rider Cat: Vet 50+
Entry: On Day: (£15.00)
Race Women
Date Start Classification Band Rider Cat
Sat 06/10/12 13:00 Category B CX Band 5 Junior, Senior, Veteran
Entry: On Day: (£15.00)
Race Women
Sat 06/10/12 - 13:00
Classification: Category B
Band: CX Band 5
Rider Cat: Junior, Senior, Veteran
Entry: On Day: (£15.00)
Race U12
Date Start Classification Band Rider Cat
Sat 06/10/12 10:45 Go-Cross None Under 12
Entry: On Day: (£2.00)
Race U12
Sat 06/10/12 - 10:45
Classification: Go-Cross
Band: None
Rider Cat: Under 12
Entry: On Day: (£2.00)
Race Youth
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 06/10/12 11:15 Category B CX Band 4 Youth 30 mins
Entry: On Day: (£7.00)
Race Youth
Sat 06/10/12 - 11:15
Duration: 30 mins
Classification: Category B
Band: CX Band 4
Rider Cat: Youth
Entry: On Day: (£7.00)
Race Adult Novice
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 06/10/12 11:15 Go-Cross None N/A 30 mins
Entry: On Day: (£10.00)
Race Adult Novice
Sat 06/10/12 - 11:15
Duration: 30 mins
Classification: Go-Cross
Band: None
Rider Cat: N/A
Entry: On Day: (£10.00)
Race Juniors
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 06/10/12 13:00 Category B CX Band 5 Junior 01 hr
Entry: On Day: (£10.00)
Race Juniors
Sat 06/10/12 - 13:00
Duration: 01 hr
Classification: Category B
Band: CX Band 5
Rider Cat: Junior
Entry: On Day: (£10.00)
Race Sen/Jun/Vet/Women
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 06/10/12 13:00 Category B CX Band 4 Junior, Senior, Vet 40-49, Vet 50+, Veteran 01 hr
Entry: On Day: (£15.00)
Race Sen/Jun/Vet/Women
Sat 06/10/12 - 13:00
Duration: 01 hr
Classification: Category B
Band: CX Band 4
Rider Cat: Junior, Senior, Vet 40-49, Vet 50+, Veteran
Entry: On Day: (£15.00)

Cross: Sumner wins at MK Bowl

Posted 07/10/2012 - British Cycling

Ben Sumner wins Central League R2 at MK Bowl View Full Report

Confirmed Results

Race U10

Position Name Club name Rider status Category Points
Results
1 Matt Garner Welland Valley CC Finished Under 12 0
2 Alex Wetherill Team Milton Keynes Finished Under 12 0
3 Molli Keenor Team Milton Keynes Finished Under 12 0
4 Rosie Dunbar Bedfordshire Road Cycling Club Finished Under 12 0
5 George Simmonds Finished 0
6 Matthew Ranson Finished 0
7 George Storey Finished 0
8 Jonti Ball Ayr Roads Cycling Club Finished Under 12 0
9 Ruben Snelson Ayr Roads Cycling Club Finished Under 12 0
10 Harry Layton Finished 0
11 Alexander Russell Team Milton Keynes Finished Under 12 0
12 Sufiyan Hussain Icknield cycling club Finished 0
13 Seb Rice-Williams Finished 0
14 Kit Williams A5 Rangers CC Finished Under 12 0
15 Joshua Morris Welland Valley CC Finished Under 12 0
16 Quinla Lincoln Finished 0
17 Miles Carley Finished 0
18 Emily Moon Team Milton Keynes Finished Under 12 0
19 Fiona Muncaster Team Milton Keynes Finished Under 12 0
20 Keiran Rice-Williams Finished 0
21 Leeya Hussain Icknield cycling club Finished 0
22 Aman Dudekula Icknield cycling club Finished 0
23 Lucy Storey Finished 0
24 Rose Coggins Bedfordshire Road Cycling Club Finished Under 12 0
25 Harry Storey Finished 0
Show More

Race Vet 40-49

Position Name Club name Rider status Category Points
Results
1 Mike Simpson G.S. Henley Finished Vet 40-49 20
2 Greg Simcock Team Scott UK Finished Vet 40-49 16
3 Gavin Rumbles CC Luton Finished Vet 40-49 12
4 Philip Murrell Finsbury Park CC Finished Vet 40-49 9
5 Chris Smith Team Milton Keynes Finished Vet 40-49 7
6 Sam Williamson Hemel Hempstead CC Finished Vet 40-49 5
7 Sean Storey Team Trisports Finished N/A 0
8 Andy Halliday WDMBC/Specialized Ruislip Finished Vet 40-49 3
9 Dil Wetherill Team Trisports Finished Veteran 0
10 Mark Anstee Bedfordshire Road Cycling Club Finished Vet 40-49 1

Race Vet 50+

Position Name Club name Rider status Category Points
Results
1 Philip Roach Team Jewson-M.I.Racing-Polypip... Finished Vet 50+ 20
2 Peter Smith Team Jewson-M.I.Racing-Polypip... Finished Vet 50+ 16
3 Martin Eadon Hargroves Cycles - Ridley RT Finished Vet 50+ 12
4 Timothy Stowe Finished Vet 50+ 9
5 Mark Booth Team Milton Keynes Finished Vet 50+ 7
6 Gary Hipwell Rugby Velo Finished Vet 50+ 5
7 Peter Mooney Raleigh GAC Finished Vet 50+ 4
8 Stuart Walters Kettering CC Finished Vet 50+ 3
9 Martin Brindley Team Milton Keynes Finished N/A 0
10 Graham Mackie Team Milton Keynes Finished N/A 0

Race Women

Position Name Club name Rider status Category Points
Results
1 Christina White Team Milton Keynes Finished Vet 40-49 0
2 Kay Thomson Twickenham CC Finished Senior 0
3 Heather Storey Team Trisports Finished N/A 0
4 Joanna Gundle High Wycombe Cycling Club Finished N/A 0
5 Alison Cooper Finished 0
6 Lauren Randall Icknield Road Club Finished Junior 0
7 Brenda Bozwood Davies Team Trisports Finished Veteran 0
8 Natalie Asaro Team Milton Keynes Finished N/A 0

Race U12

Position Name Club name Rider status Category Points
Results
1 Alexi Edwards Welwyn Wheelers CC Finished Under 12 0
2 Thomas Timberlake Finished Under 12 0
3 Tom Martin Herne Hill Youth CC Finished Under 12 0
4 Lewis Muncaster Team Milton Keynes Finished Under 12 0
5 Alasdair Grant A5 Rangers CC Finished Under 12 0
6 Thomas Barrowcliffe Aylesbury CC Finished Under 12 0
7 Sam Skeggs Team Milton Keynes Finished Under 12 0
8 James Hedley A5 Rangers CC Finished Under 12 0
9 Noah Tresham Team Milton Keynes Finished Under 12 0
10 Nick Day Team Milton Keynes Finished Under 12 0
11 Max Wellstead Team Milton Keynes Finished Under 12 0
12 Annabelle Foxall Bedfordshire Road Cycling Club Finished Under 12 0
13 Jack Williams A5 Rangers CC Finished Under 12 0
14 Alex Daniels Finished 0
15 Angus Hudson Bedfordshire Road Cycling Club Finished Under 12 0
16 Oliver Barrett Bedfordshire Road Cycling Club Finished Under 12 0
17 Matthew Dicks Team Milton Keynes Finished Under 12 0
18 Aimee Zygo Team Milton Keynes Finished Under 12 0
19 Nathan Huggins Icknield Road Club Finished Under 12 0
20 Charlotte Brettell Finished 0
--- Annabelle Utarvan-Anderegg Did not finish 0
Show More

Race Youth

Position Name Club name Rider status Category Points
Results
1 Luke Morgan Welwyn Wheelers CC Finished Youth 20
2 Zinzan Heap Team Milton Keynes Finished Youth 16
3 Jonti Heap Team Milton Keynes Finished Youth 12
4 Marcus Burnett Team Milton Keynes Finished Youth 9
5 Buauna Ball Team Milton Keynes Finished Youth 7
6 Oliver Bates Team Milton Keynes Finished Youth 5
7 Benjamin Morris Welland Valley CC Finished Youth 4
8 Zak Coleman Inverse/ Cycling Components RT Finished Youth 3
9 Jacob Tresham Team Milton Keynes Finished Youth 2
10 Thomas King Icknield Road Club Finished 0
11 Elliot Haigh Team Milton Keynes Finished Youth 0
12 Lauren Murphy Team Milton Keynes Finished Youth 6
13 Thomas Durkin Welwyn Wheelers CC Finished Youth 0
14 Fraser Ayears Welland Valley CC Finished Youth 0
15 Sam James Finished 0
16 Thomas Zygo Team Milton Keynes Finished Youth 0
17 Tom Williamson Finished 0
18 Elizabeth Shirley Team Milton Keynes Finished Youth 4
19 Unknown number 19 Finished 0
20 Rhona Grant A5 Rangers CC Finished Youth 3
21 Jan Laming Finished 0
22 Uzair Zulfikar Icknield cycling club Finished 0
23 Travis Jacobs Finished 0
24 Erin Simpson Finished N/A 0
25 Oliver Daykin Team Milton Keynes Finished Youth 0
26 Ryan Daniels Finished 0
27 Jamie Lloyd Team Milton Keynes Finished 0
28 Toby Johnson Bedfordshire Road Cycling Club Finished Youth 0
29 Neve Skeggs Team Milton Keynes Finished Youth 1
30 Enasio Rosselli Sharpe Icknield Road Club Finished Youth 0
31 Alex Thorne Finished 0
32 Harry Brettell Finished 0
33 Haseeb Bensharif Icknield road club Finished 0
--- Elizabeth Ruffley A5 Rangers CC Did not finish Youth 0
--- Josh Usarvan-Anderegg Did not finish 0
Show More

Race Adult Novice

Position Name Club name Rider status Category Points
Results
1 Simon Hunt Rockingham Forest Whls Finished N/A 0
2 Jaovaje Izzo Finished 0
3 Dainius Dilba Finished N/A 0
4 Sam Hughes Finished 0
5 Judith Wetherill Finished 0
6 Siobhan Butler Finished 0
7 Jane Grant A5 Rangers CC Finished N/A 0

Race Juniors

Position Name Club name Rider status Category Points
Results
1 Cameron Woolsey Cycle Club Ashwell (CCA) Finished Junior 6
2 Joe Broadhead Summit MTB Club Finished Junior 4
3 Edward Palfreeman Arbis - Colbert Cycles RT Finished Junior 3
4 Isaac Anstee Bedfordshire Road Cycling Club Finished Junior 2
5 Joshua Mitchell Bicester Millennium CC Finished Junior 1

Race Sen/Jun/Vet/Women

Position Name Club name Rider status Category Points
Results
1 Ben Sumner Beeline Bicycles RT Finished Senior 20
2 Michael Smith Corley Cycles - Drops RT Finished Senior 16
3 Liam Stones Corley Cycles - Drops RT Finished Senior 12
4 Paul Lloyd Finished Senior 9
5 Mike Simpson G.S. Henley Finished Vet 40-49 7
6 Greg Simcock Team Scott UK Finished Vet 40-49 5
7 Philip Roach Team Jewson-M.I.Racing-Polypip... Finished Vet 50+ 4
8 Gavin Rumbles CC Luton Finished Vet 40-49 3
9 Neil Ellison WDMBC/Specialized Ruislip Finished Senior 2
10 Peter Smith Team Jewson-M.I.Racing-Polypip... Finished Vet 50+ 1
11 Philip Hersey Eagle RC Finished Senior 0
12 Cameron Woolsey Cycle Club Ashwell (CCA) Finished Junior 0
13 Steve Golla High Wycombe Cycling Club Finished Senior 0
14 Stephen Bradbury Cycling Team Tomacc Finished Senior 0
15 Martin Eadon Hargroves Cycles - Ridley RT Finished Vet 50+ 0
16 Philip Murrell Finsbury Park CC Finished Vet 40-49 0
17 Adam Brittain High Wycombe Cycling Club Finished Senior 0
18 Matt Field Finished N/A 0
19 Timothy Stowe Finished Vet 50+ 0
20 Edward Clemens Spirit Bikes Racing Team Finished Senior 0
21 Jeremy Hicks Rugby Velo Finished Senior 0
22 Mark Booth Team Milton Keynes Finished Vet 50+ 0
23 Mike Wragg Team Milton Keynes Finished Senior 0
24 Philip Holland Club Corley Cycles Finished Senior 0
25 Chris Smith Team Milton Keynes Finished Vet 40-49 0
26 Sam Williamson Hemel Hempstead CC Finished Vet 40-49 0
27 Sean Storey Team Trisports Finished N/A 0
28 Joe Broadhead Summit MTB Club Finished Junior 0
29 Joel Farrow Team Trisports Finished 0
30 Gary Hipwell Rugby Velo Finished Vet 50+ 0
31 Andy Halliday WDMBC/Specialized Ruislip Finished Vet 40-49 0
32 David Course Bedfordshire Road Cycling Club Finished Senior 0
33 Dil Wetherill Team Trisports Finished Veteran 0
34 Mark Anstee Bedfordshire Road Cycling Club Finished Vet 40-49 0
35 Jamie Hawthorn Club Corley Cycles Finished Senior 0
36 Edward Palfreeman Arbis - Colbert Cycles RT Finished Junior 0
37 Geoff Cooper Finished 0
38 Richard O'Reilly Hemel Hempstead CC Finished 0
39 Michael Clark Team Trisports Finished N/A 0
40 Simon Tottle Festival RC Finished N/A 0
41 Jason Painton Finished Senior 0
42 Steve James Bedfordshire Road Cycling Club Finished Vet 40-49 0
43 Peter Mooney Raleigh GAC Finished Vet 50+ 0
44 Brian Primett Team Milton Keynes Finished N/A 0
45 Martin Heaton Finished N/A 0
46 Finished 0
47 David Micklewright Hillingdon Triathletes Finished N/A 0
48 Isaac Anstee Bedfordshire Road Cycling Club Finished Junior 0
49 Adrian Wain Bedfordshire Road Cycling Club Finished Senior 0
50 Sam Alison Singular Cycles Finished N/A 0
51 Stephen Pickering Treads Cycle Club Finished 0
52 Stuart Walters Kettering CC Finished Vet 50+ 0
53 Christina White Team Milton Keynes Finished Vet 40-49 0
54 Jason Keenor Team Milton Keynes Finished N/A 0
55 Jon Wilson Team Trisports Finished N/A 0
56 Martin Winter Twickenham CC Finished Vet 40-49 0
57 David Skeggs Team Milton Keynes Finished 0
58 Matthew Rowley Oxonian CC Finished Vet 40-49 0
59 Ben Reidy Team Trisports Finished Senior 0
60 Paul McKeating Finished N/A 0
61 Paul Drewery Finished Vet 40-49 0
62 Martin Brindley Team Milton Keynes Finished N/A 0
63 Aleck Hornshaw Team Milton Keynes Finished Vet 40-49 0
64 Graham Mackie Team Milton Keynes Finished N/A 0
65 Daniel Clemens VC10 Finished Vet 40-49 0
66 Rob Nelson LBRCC Finished Senior 0
67 Joshua Mitchell Bicester Millennium CC Finished Junior 0
68 Matthew Walsh Zappi's Cycling Club Finished Senior 0
69 Kay Thomson Twickenham CC Finished Senior 0
70 Carl Keen LBRCC Finished N/A 0
71 Stuart Eccles North Bucks RC Finished N/A 0
72 Keith Perry Team Trisports Finished Vet 50+ 0
73 William Shirley Team Milton Keynes Finished N/A 0
74 Saulius Vizbaras NoClub Finished N/A 0
75 Giles Haley Hemel Hempstead CC Finished Vet 40-49 0
76 Keith Jones Team Milton Keynes Finished N/A 0
77 David Welch Team Trisports Finished N/A 0
78 Paul Joyce Finished 0
79 Andrew Ayears Welland Valley CC Finished Vet 40-49 0
80 Stephen Dicks Team Milton Keynes Finished 0
81 Martin Cooper Amersham Road Cycling Club Finished Senior 0
82 Graham Laming Bedfordshire Road Cycling Club Finished Veteran 0
83 Alastair Fadden Finished 0
84 Heather Storey Team Trisports Finished N/A 0
85 Joanna Gundle High Wycombe Cycling Club Finished N/A 0
86 Alison Cooper Finished 0
87 Chris Abbott Rollapaluza CC Finished N/A 0
88 Michael Moss Amersham Road Cycling Club Finished N/A 0
89 James Kent Finished 0
90 Lauren Randall Icknield Road Club Finished Junior 0
91 Brenda Bozwood Davies Team Trisports Finished Veteran 0
92 Natalie Asaro Team Milton Keynes Finished N/A 0
--- Richard Bennett Cotswold Veldrijden Did not start Vet 40-49 0
--- Anthony Bowmer Did not start N/A 0
--- Richard Collins Imperial Racing Team Did not start Vet 40-49 0
--- Ian Hirst St Ives CC/Plastribution/Graha... Did not start 0
--- Simon Hudson Didcot Phoenix CC Did not start N/A 0
--- Steven James Hargroves Cycles - Ridley RT Did not start Senior 0
--- Stephen Morrell Aylesbury CC Did not start Vet 40-49 0
--- William Morris Did not start N/A 0
--- John Muncaster Team Milton Keynes Did not start N/A 0
--- Jonathan Ruffley A5 Rangers CC Did not start N/A 0
Show More

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk