Event URN:
244089
Start date:
Sat, 10th Nov 2012
Event Type:
Cyclo-Cross (Competitive)
Venue:
Otterspool Park
Aigburth, Liverpool, L17 5AL
( View map )
Online Entry FAQs
Event promoted by:
Liverpool Century RC ( website )
View other events promoted by this organisation
Event organiser:
Mr Michael Fugaccia
430 Aigburth Road
Liverpool
Lancashire
L19 3QD
01517278356
mikefugaccia@googlemail.com
Cheques payable to:
N/A
Preview Races:
Date Start Race name Classification Band Rider Cat Duration
10 Nov 12 11:00 Youth Category B CX Band 4 Youth 30 mins
10 Nov 12 12:00 Under 12 Go-Cross None Under 12
10 Nov 12 12:30 Under 10 Go-Cross None Under 12
10 Nov 12 13:00 Juniors Category B CX Band 5 Junior

View All

Otterspool welcomes cyclocross for the second time this year on a revised course.

Sign on at Otter Cafe just past the park.

Clockwise course to allow for right handed pits

Full double sided pits

8 lane grided start based on NWWCA rider ranking

Shorter climbs and wider course to allow for passing and faster racing

PA system to keep you entertained

Event Location:

Aigburth,
Liverpool,
L17 5AL

Race: Youth

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
10 Nov 12 11:00 Category B CX Band 4 Youth 30 mins

Race: Under 12

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
10 Nov 12 12:00 Go-Cross None Under 12 ---

Race: Under 10

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
10 Nov 12 12:30 Go-Cross None Under 12 ---

Race: Juniors

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
10 Nov 12 13:00 Category B CX Band 5 Junior ---

Race: Sen/Jun/Vet/Women

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
10 Nov 12 13:00 Category B CX Band 4 Junior, Senior, Vet ... ---

Race: Vet 40-49

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
10 Nov 12 13:00 Category B CX Band 4 Vet 40-49 ---

Race: Vet 50+

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
10 Nov 12 13:00 Category B CX Band 4 Vet 50+ ---

Race: Women

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
10 Nov 12 13:00 Category B CX Band 5 Junior, Senior, Vete... ---

Youth U12/U10 race

Posted 16/11/2012

http://youtu.be/i8T2M0NQpMk

Liverpool Century poster

Posted 07/11/2012

http://liverpoolcentury.com/

Provisional Report and Results

Posted 11/11/2012 - British Cycling

Dieter Droger wins Geoff Bewley Memorial in Liverpool.. [more]


Confirmed Results

Race name: Youth

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Ewan Grivell-Mellor Mid Shropshire Wheelers Finished Youth 20
2 Robert Armstrong Bill Nickson Cycles RT Finished Youth 16
3 Adam Hartley Velocity Globalbike Finished Youth 12
4 Joseph Peatfield Bolton Hot Wheels CC Finished Youth 9
5 Lewis Hartley Eastlands Velo Finished Youth 7
6 Thomas Figgins Bolton Hot Wheels CC Finished Youth 5
7 Jessica Wilkinson Birkenhead North End CC Finished Youth 6
8 Alistair Leivers Blackpool Youth Cycle Associat... Finished Youth 4
9 Alex Taylor Mid Shropshire Wheelers Finished Youth 3
10 Timothy Jones Cycle Sport Pendle Finished Youth 2
11 Tyla Loftus Beacon Wheelers Finished Youth 1
12 Thomas Clarke Red Rose Olympic CC Finished Youth 0
13 Nathan Hawthorn Eastlands Velo Finished Youth 0
14 Cory Edmondson Cycle Sport Pendle Finished Youth 0
15 Reece Player Mossley CRT Finished Youth 0
16 Archie Stewart Mossley CRT Finished Youth 0
17 Martha Gill Bolton Hot Wheels CC Finished Youth 4
18 Simon Price Wrexham Roads Club Finished Youth 0
19 Bailey Payne Cycle Sport Pendle Finished Youth 0
20 Devon Round Mid Shropshire Wheelers Finished Youth 0
21 Bill Cooper Red Rose Olympic CC Finished Youth 0
22 Sam Hollingworth Red Rose Olympic CC Finished Youth 0
23 Corinne Side Bolton Hot Wheels CC Finished Youth 3
24 Andrew Hathaway Bolton Hot Wheels CC Finished Youth 0
25 Dexter Sparrow Blackpool Youth Cycle Associat... Finished Youth 0
26 Kim Baptista Eastlands Velo Finished Youth 2
27 Georgia Ashworth Eastlands Velo Finished Youth 1
28 Thomas Longden Manx Mountain Bike Club Finished Youth 0
29 Katie Helsby Eastlands Velo Finished Youth 0
30 Caroline Humphreys Red Rose Olympic CC Finished N/A 0
31 Jack Barlow Cycle Sport Pendle Finished Youth 0
32 Joely Side Bolton Hot Wheels CC Finished N/A 0
33 Brendan Thompson Liverpool Century RC Finished Youth 0

Confirmed Results

Race name: Under 12

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Matti Egglestone Beacon Wheelers Finished Under 12 0
2 Tyler Koch Bolton Hot Wheels CC Finished Under 12 0
3 Isaac Peatfield Bolton Hot Wheels CC Finished Under 12 0
4 Robert Donaldson Mossley CRT Finished Under 12 0
5 Ava Oxley-Szilagyi Wakefield Junior Triathlon Clu... Finished Under 12 0
6 Ameel Talib Finished Under 12 0
7 Addam Hathaway Bolton Hot Wheels CC Finished Under 12 0
8 Oliver Walton Pedalsport Cycling Club Finished Under 12 0
9 Alfie Payne Cycle Sport Pendle Finished Under 12 0
10 Robbie Rowson Finished 0
11 Eve Barrow Salt Ayre Cog Set Finished Under 12 0
12 Ben Wilcock Finished Under 12 0
13 Thomas Wood Finished 0
14 Shannon Hawthorn Cycle Sport Pendle Finished Under 12 0
15 Olivia Braybrooke Eastlands Velo Finished Under 12 0
16 Ben Wells Liverpool Century RC Finished Under 12 0
17 Joe Cambridge Red Rose Olympic CC Finished Under 12 0

Confirmed Results

Race name: Under 10

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Benjamin Peatfield Bolton Hot Wheels CC Finished Under 12 0
2 Matthew Baptista Eastlands Velo Finished Under 12 0
3 Aidan Lawrence Eastlands Velo Finished Under 12 0
4 Zack Harrop Manchester BMX Club Finished Under 12 0
5 Maani Talib North Cheshire Clarion Finished Under 12 0
6 Joe Thorp Manchester BMX Club Finished Under 12 0
7 Arees Talib North Cheshire Clarion Finished Under 12 0
8 James Donaldson Mossley CRT Finished Under 12 0
9 Tyr Bujac Finished 0
10 Elliott Bujac Finished 0
11 Samuel Kendall Liverpool Century RC Finished Under 12 0
12 Tilly Barlow Cycle Sport Pendle Finished Under 12 0
13 Bryn Lawrence Finished Under 12 0
14 Liam Ormes Finished 0
15 Jake Holland Finished 0
16 Catrin Rafique Finished 0
17 Hamish Rafique Finished 0
18 Kibute Gueye-Moyo Finished 0
19 Ephraim Ashworth Cycle Sport Pendle Finished Under 12 0
20 Isobel Ware St Helens CRC Finished Under 12 0
21 Tom Elliot Liverpool Century RC Finished Under 12 0
22 Nathaniel Connell Finished 0
23 Isabel Koch Bolton Hot Wheels CC Finished Under 12 0
24 Charlotte Kendall Liverpool Century RC Finished Under 12 0
25 Jake Shiyler Finished 0

Confirmed Results

Race name: Juniors

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Dylan Kerfoot-Robson Rhos On Sea Cycling Club Finished Junior 6
2 Oliver Payton Cycle Sport Pendle Finished Junior 4
3 Andrew Nixon Red Rose Olympic CC Finished Junior 3
4 Samuel Roper TEF/Richardsons Race Team Finished Junior 2
5 Jacob Peatfield Cycle Sport Pendle Finished Junior 1

Confirmed Results

Race name: Sen/Jun/Vet/Women

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Dieter Droger PH-MAS Cycling Finished Senior 20
2 Jack Humphreys Wheelbase Altura MGD Finished Senior 16
3 Steven Ward MTS Cycle Sport Finished Senior 12
4 Giles Drake Team Elite Finished Senior 9
5 Martin Woffindin Cycle Sport Pendle Finished Senior 7
6 Jonathan McEvoy Endura Racing Finished Senior 5
7 Pete Middleton www.Zepnat.com RT - GSG Clothi... Finished Vet 40-49 4
8 Paul Bethell Team Elite Finished N/A 3
9 Adrian Lawrence Team Bglobal Finished Vet 40-49 2
10 Simon Wilson SportGrub KUOTA Cycling Team Finished Senior 1
11 Daniel Wells Finished Senior 0
12 Scott Wilson Manchester Wheelers Club Finished Senior 0
13 Dylan Kerfoot-Robson Rhos On Sea Cycling Club Finished Junior 0
14 Matthew Lawton Macclesfield Wheelers Finished N/A 0
15 Peter Wilbraham Team Elite Finished Senior 0
16 Jerrod Hartley Horwich CC Finished Vet 40-49 0
17 John Dodgin Biketreks Racing Academy Finished Senior 0
18 John Shaw Bearded Man/Van Dessel Finished Vet 40-49 0
19 Andy Thompson Finished 0
20 Alex McNicol Velo Club Moulin Finished Senior 0
21 Sean Beswick www.Zepnat.com RT - GSG Clothi... Finished Vet 40-49 0
22 Roy Hunt Colnago / BBB / Morgan Blue Finished Vet 50+ 0
23 Adam Newall Horwich CC Finished Senior 0
24 Oliver Payton Cycle Sport Pendle Finished Junior 0
25 Nick Shaughnessy Team Elite Finished Vet 40-49 0
26 Mick Style Manchester Wheelers Club Finished Vet 40-49 0
27 Andrew Nixon Red Rose Olympic CC Finished Junior 0
28 Andrew Brindle Horwich CC Finished Senior 0
29 Anthony Morris Finished Senior 0
30 Calogero Difalco Colnago / BBB / Morgan Blue Finished Senior 0
31 Steffan Chandler Horwich CC Finished Vet 40-49 0
32 Stephen Cooke Harry Middleton Cycling Club Finished Senior 0
33 John Backhouse Cyclesport International RT Finished Senior 0
34 Joseph Heywood Finished Vet 40-49 0
35 Paul Davies High Peak Cycles RT Finished Senior 0
36 Marcus Fielden Macclesfield Wheelers Finished N/A 0
37 David Headon Horwich CC Finished Vet 40-49 0
38 Kristian Spreckley Finished Senior 0
39 Ian Ashworth Cycle Sport Pendle Finished Vet 40-49 0
40 Jason Wiltshire Lancashire RC Finished Senior 0
41 Dean Harwood Tameside Cyclesports Finished 0
42 David George Finished N/A 0
43 Paul Welsby www.drag2zero.com Finished N/A 0
44 Jason Ragg Manchester Wheelers Club Finished Senior 0
45 Samuel Roper TEF/Richardsons Race Team Finished Junior 0
46 David Switzer Lune RCC Finished N/A 0
47 Ray Pugh Liverpool Mercury (Dolan) CC Finished Vet 50+ 0
48 Andrew Davies Horwich CC Finished N/A 0
49 Peter Howarth Finished Vet 50+ 0
50 Rebecca Preece Red Rose Olympic CC Finished Senior 0
51 John Holmes Finished 0
52 Steven Wood Finished Vet 40-49 0
53 Brian Perks Pedalsport Cycling Club Finished Vet 50+ 0
54 Jacob Peatfield Cycle Sport Pendle Finished Junior 0
55 Edward Hibbert Finished N/A 0
56 Mark Rowson Macclesfield Wheelers Finished Vet 40-49 0
57 Thomas Frater Finished Senior 0
58 Richard Bott Herbalife-Leisure Lakes Bikes.... Finished Senior 0
59 Ian Kendall Liverpool Century RC Finished Vet 40-49 0
60 Mathew Bates Finished Senior 0
61 John Payne Leigh Premier RC Finished Vet 40-49 0
62 Mike Wilcock Red Rose Olympic CC Finished N/A 0
63 David Thorp Manchester BMX Club Finished Vet 40-49 0
64 Derek Schofield Rossendale RC Finished N/A 0
65 Andrew Butler Finished 0
66 Kevin McCann Liverpool Century RC Finished Senior 0
67 Robert Longden North Cheshire Clarion Finished Vet 40-49 0
68 Gus French Here Come The Belgians Finished Vet 50+ 0
69 Alex Jones Clwb Rasio Mona Finished Senior 0
70 Kevan Underhill Weaver Valley CC Finished Vet 50+ 0
71 Clive Davis Lune RCC Finished Vet 40-49 0
72 Simon Cunningham Manchester Wheelers Club Finished N/A 0
73 Michael Speirs Horwich CC Finished 0
74 Christopher Belsham Finished Senior 0
75 Pat Rowland Finished N/A 0
76 Stephen Hilton Finished 0
77 Steve Bone VC Cumbria / Lakeland Sprinter... Finished 0
78 Brian Gough Finished N/A 0
79 Steve Santana Finished 0
80 Christopher Peatfield Finished N/A 0
81 Paul Sparrow Blackpool Youth Cycle Associat... Finished N/A 0
82 Craig Sefton Horwich CC Finished N/A 0
83 Clive Wilkinson Birkenhead North End CC Finished Vet 40-49 0
84 Andrew Howard Liverpool Century RC Finished Senior 0
85 Nicholas Budworth Finished 0
86 Sam Power Finished Senior 0
87 Zoe Armstrong IKON - Mazda Finished Junior 0
88 Craig Tabiner Finished 0
89 Stewart Dwyer St Helens CRC Finished N/A 0
90 Denis Mason Horwich CC Finished N/A 0
91 Tom O'Brian Finished 0
92 Alistair McAdam Macclesfield Wheelers Finished N/A 0
93 Charles Gray Manchester Wheelers Club Finished Veteran 0
94 John Gillmore East Liverpool Whls Finished N/A 0
95 Richard Watts Rossendale RC Finished N/A 0
96 Darren Palfreyman Finished 0
97 Mike Cleary Manchester Wheelers Club Finished Vet 40-49 0
98 Ian Clarke Finished Vet 40-49 0
99 Adam Webster Finished N/A 0
100 Peter Payton Cycle Sport Pendle Finished N/A 0
101 Philip Jones Crosstrax Finished Vet 50+ 0
102 Jack Speirs Horwich CC Finished 0
103 Michael OShea Rossendale RC Finished N/A 0
104 Phillip Braybrooke Manchester Wheelers Club Finished Vet 50+ 0
105 Christopher Tomlin Red Rose Olympic CC Finished N/A 0
106 Paul Davies Finished 0
107 Andrew Waugh Team Elite Finished Vet 40-49 0
108 Rebecca Rimmington Team PB Performance Finished Senior 0
109 Eric Taylor Horwich CC Finished N/A 0
110 Mark Barker Manchester Triathlon Club Finished N/A 0
111 David Castillo Finished Senior 0
112 Mark Lenderyou Manchester Wheelers Club Finished N/A 0
113 Chris Wilson Finished 0
114 Bob Clarke Red Rose Olympic CC Finished N/A 0
115 James Kennedy Leigh Premier RC Finished N/A 0
116 Karen Payton Cycle Sport Pendle Finished N/A 0
117 David Hollingworth Red Rose Olympic CC Finished N/A 0
118 Trevor Gornall Liverpool Century RC Finished N/A 0
119 John Griff Finished 0
120 Peter Holland Army Cycling Union Finished N/A 0
121 Brian Clayton Finished Vet 50+ 0
122 Michael Ogden Manchester Wheelers Club Finished N/A 0
123 Tim Brammeier Liverpool Century RC Finished Junior 0
124 Alan Shuttleworth Altrincham RC Finished N/A 0
125 Jeremy Eastham Red Rose Olympic CC Finished N/A 0
126 Joseph Earley Finished 0
127 John Hussey Finished N/A 0
128 Eleanor Underhill Weaver Valley CC Finished Veteran 0
129 Mary White Horwich CC Finished N/A 0
130 Nick Shingler North Cheshire Clarion Finished Senior 0
131 Stephen Collen Coed Llandegla N Wales MBA Finished Vet 50+ 0
132 Peter Grace Finished 0
133 Leonard Woffindin Cycle Sport Pendle Finished N/A 0
134 Ray Blow Finished 0
135 David Halman Altrincham RC Finished N/A 0

Confirmed Results

Race name: Vet 40-49

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Pete Middleton www.Zepnat.com RT - GSG Clothi... Finished Vet 40-49 20
2 Paul Bethell Team Elite Finished N/A 16
3 Adrian Lawrence Team Bglobal Finished Vet 40-49 12
4 Jerrod Hartley Horwich CC Finished Vet 40-49 9
5 John Shaw Bearded Man/Van Dessel Finished Vet 40-49 7
6 Andy Thompson Finished 0
7 Sean Beswick www.Zepnat.com RT - GSG Clothi... Finished Vet 40-49 4
8 Nick Shaughnessy Team Elite Finished Vet 40-49 3
9 Mick Style Manchester Wheelers Club Finished Vet 40-49 2
10 Andrew Brindle Horwich CC Finished Senior 0

Confirmed Results

Race name: Vet 50+

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Roy Hunt Colnago / BBB / Morgan Blue Finished Vet 50+ 20
2 Ray Pugh Liverpool Mercury (Dolan) CC Finished Vet 50+ 16
3 Peter Howarth Finished Vet 50+ 12
4 Brian Perks Pedalsport Cycling Club Finished Vet 50+ 9
5 Derek Schofield Rossendale RC Finished N/A 0
6 Gus French Here Come The Belgians Finished Vet 50+ 5
7 Kevan Underhill Weaver Valley CC Finished Vet 50+ 4
8 Simon Cunningham Manchester Wheelers Club Finished N/A 0
9 Michael Speirs Horwich CC Finished 0
10 Brian Gough Finished N/A 0

Confirmed Results

Race name: Women

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Rebecca Preece Red Rose Olympic CC Finished Senior 6
2 Zoe Armstrong IKON - Mazda Finished Junior 4
3 Rebecca Rimmington Team PB Performance Finished Senior 3
4 Karen Payton Cycle Sport Pendle Finished N/A 2
5 Eleanor Underhill Weaver Valley CC Finished Veteran 0
6 Mary White Horwich CC Finished N/A 0