Event URN:
243875
Start date:
Sun, 7th Oct 2012
Event Type:
Cyclo-Cross (Competitive)
Venue:
Penlan Sports Fields
Pen Lan, Upper Chapel, Brecon, Powys, LD3 9RG
( View map )
Online Entry FAQs
Event promoted by:
Brecon Wheelers
Event organiser:
Mr Crad Lowe
Torffynnon
Sennybridge
Brecon
Powys
LD3 8UA
01874611183
lowe279@btinternet.com
Cheques payable to:
N/A
Preview Races:
Date Start Race name Classification Band Rider Cat Duration
7 Oct 12 10:15 Under 8 Go-Cross None Under 12
7 Oct 12 10:30 Under 10 Go-Cross None Under 12
7 Oct 12 10:45 Under 12 Go-Cross None Under 12
7 Oct 12 11:15 Youth Category B CX Band 4 Youth 30 mins

View All

Event Location:

Pen Lan,
Upper Chapel,
Brecon,
Powys,
LD3 9RG

Race: Under 8

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
7 Oct 12 10:15 Go-Cross None Under 12 ---

Race: Under 10

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
7 Oct 12 10:30 Go-Cross None Under 12 ---

Race: Under 12

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
7 Oct 12 10:45 Go-Cross None Under 12 ---

Race: Youth

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
7 Oct 12 11:15 Category B CX Band 4 Youth 30 mins

Race: Juniors

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
7 Oct 12 12:15 Category B CX Band 5 Junior 01 hr

Race: Sen/Jun/Vet/Women

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
7 Oct 12 12:15 Category B CX Band 4 Junior, Senior, Vet ... 01 hr

Race: Vet 40-49

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
7 Oct 12 12:15 Category B CX Band 4 Vet 40-49 ---

Race: Vet 50+

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
7 Oct 12 12:15 Category B CX Band 4 Vet 50+ ---

Race: Women

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
7 Oct 12 12:15 Category B CX Band 5 Junior, Senior, Vete... ---

Provisional Report and Results

Posted 07/10/2012 - British Cycling

Welsh League win for King.. [more]


Confirmed Results

Race name: Under 8

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Daniel Wylie-Morris Abergavenny Road Club Finished Under 12 0
2 Awen Roberts Towy Riders Finished Under 12 0
3 Freya Evans Towy Riders Finished Under 12 0
4 Finlay Tarling West Wales Cycle Racing Team Finished Under 12 0
5 Bethany Bennett Towy Riders Finished Under 12 0
6 Evelyn Higgins-Worrall Abergavenny Road Club Finished Under 12 0
7 Harry Codd Maindy Flyers Youth CC Finished Under 12 0
8 Cian Evans Finished 0
9 Felix Hodges Finished 0
10 Alfie Davies Finished 0
11 Kyle Jones Maindy Flyers Youth CC Finished Under 12 0
12 Dafydd King Towy Riders Finished Under 12 0
13 Jemima Beere Maindy Flyers Youth CC Finished Under 12 0
14 Poppy Beere Maindy Flyers Youth CC Finished Under 12 0
15 Rebecca Codd Finished 0
16 Daniel Rider Finished 0
17 Max Cook Finished 0
18 Finlay Hughes Finished 0
19 Hannah Cockroft Finished 0
20 Ronni Clarke Forza Cycles Racing Team Finished Under 12 0
21 Hali-Rae Morris Finished 0
22 Cian Epstein Finished 0
23 Jessica Hoskins Finished 0
24 Fallon Haird Finished 0
25 Ashton Parry Finished 0
26 Gabriel Crompton Finished 0
27 Laragh Epstein Finished 0
Finn Davies Did not start 0
William Taylor Castle Bikes Cycle Club Did not start Under 12 0

Confirmed Results

Race name: Under 10

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Joshua Tarling West Wales Cycle Racing Team Finished Under 12 0
2 George Marshall Finished 0
3 Iolo Dafydd Towy Riders Finished Under 12 0
4 Harry Cockroft Finished 0
5 Aled Trott Abergavenny Road Club Finished Under 12 0
6 Griff Lewis West Wales Cycle Racing Team Finished Under 12 0
7 Ashley Cole Abergavenny Road Club Finished Under 12 0
8 Luca Caplin Finished 0
9 Noah Gowman Towy Riders Finished Under 12 0
10 Thomas Crapper Abergavenny Road Club Finished Under 12 0
11 Rosie Finucane Towy Riders Finished Under 12 0
12 Jacob Parry Finished 0
13 Oliver Wray Finished 0
14 Heledd Hunt Towy Riders Finished Under 12 0
15 Gethin Price Maindy Flyers Youth CC Finished Under 12 0
16 Jacob Cole Sosban Riders Finished Under 12 0
17 Isabelle Bennett Cardiff JIF Finished Under 12 0
18 Charlie Barnwell Towy Riders Finished Under 12 0
19 Shannon Haird West Wales Cycle Racing Team Finished Under 12 0
20 Zoe Backstedt Maindy Flyers Youth CC Finished Under 12 0
21 Archie Hodges Finished 0
22 Noah Rees Sosban Riders Finished Under 12 0
23 Morgan Lloyd Towy Riders Finished Under 12 0
24 Owen Bailey TRCC (Towy Racing Cycle Club) Finished Under 12 0
25 Cadfan Williams Finished 0
26 Carys Jeffreys Sosban Riders Finished Under 12 0

Confirmed Results

Race name: Under 12

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Owain Roberts Towy Riders Finished Under 12 0
2 Huw Higgins-Worrall Abergavenny Road Club Finished Under 12 0
3 Guto Dafydd Towy Riders Finished Under 12 0
4 Oliver Beere Maindy Flyers Youth CC Finished Under 12 0
5 Mitchell Cole Abergavenny Road Club Finished Under 12 0
6 James Codd Maindy Flyers Youth CC Finished Under 12 0
7 Iwan Evans Finished Under 12 0
8 Joel Baylis Abergavenny Road Club Finished Under 12 0
9 Elena Shaw Maindy Flyers Youth CC Finished Under 12 0
10 Eluned King Towy Riders Finished Under 12 0
11 Cian Roberts Towy Riders Finished Under 12 0
12 Emma Finucane Towy Riders Finished Under 12 0
13 Charlie Firth Towy Riders Finished Under 12 0
14 Elynor Backstedt Maindy Flyers Youth CC Finished Under 12 0
15 Iwan Godfrey Towy Riders Finished Under 12 0
16 Thomas Wilson Abergavenny Road Club Finished Under 12 0
17 Jordan Griffiths-Powell Finished 0
18 Ella Barnwell Towy Riders Finished Under 12 0
19 William Bevan Finished 0
20 Adam Thorne Finished 0
21 Owen Evans West Wales Cycle Racing Team Finished Under 12 0
22 Harriet Marshall Finished 0
23 Samuel Beckett Cardiff JIF Finished Under 12 0
24 Amy Cole Sosban Riders Finished Under 12 0
25 Samuel Wray Finished 0
26 Alexander Hughes Finished Under 12 0
27 Isobel Gowman Towy Riders Finished Under 12 0
28 Kati Powell Finished 0

Confirmed Results

Race name: Youth

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Alister Williams Abergavenny Road Club Finished Youth 20
2 Joe Holt County Cycles Racing Team Finished Youth 16
3 Hefin Evans Towy Riders Finished Youth 12
4 Harry Lock Cardiff Ajax CC Finished Youth 9
5 Jacob Phelps Maindy Flyers Youth CC Finished Youth 7
6 Ioan Thomas Towy Riders Finished Youth 5
7 Jared Brooks Abergavenny Road Club Finished Youth 4
8 Scott Dunster Finished N/A 3
9 Matt Thorne TRCC (Towy Racing Cycle Club) Finished Youth 2
10 Joseph Beckingsale Abergavenny Road Club Finished Youth 1
11 Harry Kellam Finished N/A 0
12 Megan James Abergavenny Road Club Finished Youth 6
13 Elizabeth Bennett Cardiff JIF Finished Youth 4
14 Max Gibbons Climb On Bikes CC Finished Youth 0
15 Sophie-Jo Wylie-Morris Abergavenny Road Club Finished Youth 3
16 Tomos King Towy Riders Finished Youth 0
17 Rhys Roberts Towy Riders Finished Youth 0
18 Rhys Powell Finished 0
19 Issy Morris Finished 0
20 Joseph Perry Newport Youth Velo Cycling Clu... Finished Youth 0
21 Caitlin Shaw Maindy Flyers Youth CC Finished Youth 1
22 Alex Powell Finished 0
Teifion Best Abergavenny Road Club Did not finish Youth 0
Lowri Thomas Abergavenny Road Club Did not finish Youth 0

Confirmed Results

Race name: Juniors

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Adam King Cardiff JIF Finished Junior 6
2 Ben Dunster Finished N/A 4
3 Rhys Thomas County Cycles Racing Team Finished Junior 3
4 Carwyn Davies TRCC (Towy Racing Cycle Club) Finished 0
5 Geraint Godfrey Towy Riders Finished Junior 1

Confirmed Results

Race name: Sen/Jun/Vet/Women

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Adam King Cardiff JIF Finished Junior 20
2 Andrew Baum Cwmcarn Paragon Cycle Club Finished Senior 16
3 Matthew Webber London Phoenix CC Finished Senior 12
4 Joseph Lally CC Abergavenny/JP Signs & ... Finished Senior 9
5 Ross Porter Team AC/DC Finished Vet 40-49 7
6 Mark James Team Jewson-M.I.Racing-Polypip... Finished Vet 40-49 5
7 William Worrall M and D Cycles / Fusion RT / W... Finished Senior 4
8 Timothy Davies CC Abergavenny/JP Signs & ... Finished Veteran 0
9 Andrew Parry Urban Cyclery Finished Senior 2
10 Grant Leavy Cycle Coaching Wales RT Finished Senior 1
11 Adrian Peall Forza Cycles Racing Team Finished Senior 0
12 Graham Edwards Abergavenny Road Club Finished Vet 50+ 0
13 Lee Davies Finished Senior 0
14 Ian Jeremiah Cardiff JIF Finished Vet 40-49 0
15 Lewys Hobbs Bad Ass Bikes Finished Senior 0
16 Matthew Beckett Cardiff JIF Finished Senior 0
17 James Nixon John Lloyd Racing Finished Senior 0
18 Dan Taylor Acme Wheelers (Rhondda) CC Finished Senior 0
19 Donald Gray Cardiff JIF Finished Vet 50+ 0
20 Mark Spratt Cardiff JIF Finished Vet 40-49 0
21 Kenneth Evans Finished Senior 0
22 Matt Morris Finished 0
23 Jon Heath Brecon Wheelers Finished Senior 0
24 Matthew Lewis XCracer.com Finished Senior 0
25 James Nunn Finished N/A 0
26 Alexis Barnes Cardiff Ajax CC Finished Senior 0
27 Martyn Hughes-Dowdle Finished Vet 40-49 0
28 Simon Cockroft Finished Vet 40-49 0
29 David Thomas John Lloyd Racing Finished Senior 0
30 David Jarrom University of Birmingham CC Finished N/A 0
31 Robyn Davies Towy Riders Finished Vet 40-49 0
32 Gareth Chislett Cycling Club Blaenau Gwent Finished N/A 0
33 Neal Craig Forza Cycles Racing Team Finished Vet 40-49 0
34 Dominic Eggbeer Finished N/A 0
35 Jamie Carson Chorley Cycling Club Finished N/A 0
36 Andrew Pearce Finished Vet 40-49 0
37 Ben Dunster Finished N/A 0
38 Huw Pullen Finished Senior 0
39 Anthony Evans Finished 0
40 Will Jenkins Pembrokeshire Velo Finished N/A 0
41 Simon James Finished 0
42 Rhys Thomas County Cycles Racing Team Finished Junior 0
43 Christopher Matthews Forza Cycles Racing Team Finished Vet 40-49 0
44 Geraint Roberts TRCC (Towy Racing Cycle Club) Finished Vet 40-49 0
45 Hugh Lloyd Finished Senior 0
46 Paul Gibbons Climb On Bikes CC Finished Vet 40-49 0
47 Andy Hoskins Cardiff JIF Finished Senior 0
48 Alan Gardner Brecon Wheelers Finished N/A 0
49 Robert King Towy Riders Finished N/A 0
50 Ned Potter Climb On Bikes CC Finished Vet 50+ 0
51 Andrew Smith TRCC (Towy Racing Cycle Club) Finished Vet 40-49 0
52 Blane Parnell Finished 0
53 Brian Davies Finished Senior 0
54 Carwyn Davies TRCC (Towy Racing Cycle Club) Finished 0
55 Matthew Jones Cwmcarn Paragon Cycle Club Finished Senior 0
56 Jeff Lewis Finished 0
57 Justin Harkingson Finished 0
58 John Rushton Velo Club L'Escargot Finished N/A 0
59 Nigel Saunders Finished N/A 0
60 Nina Davies Finished N/A 0
61 Russell White Forza Cycles Racing Team Finished Senior 0
62 Kevin Dunster Brecon Wheelers Finished N/A 0
63 Phil Sutton Finished 0
64 Steven Higgins-Worrall Abergavenny Road Club Finished N/A 0
65 Manon Lloyd Towy Riders Finished Junior 0
66 Jonathan Parker Finished N/A 0
67 Kieran Elliott Finished Vet 40-49 0
68 Peter Kellam Finished N/A 0
69 Wayne Davies Finished N/A 0
70 Mark Phelps Cardiff Ajax CC Finished N/A 0
71 Kevin Rees Sosban Riders Finished N/A 0
72 David Jones TRCC (Towy Racing Cycle Club) Finished Vet 40-49 0
73 James West Abergavenny Road Club Finished N/A 0
74 Geraint Godfrey Towy Riders Finished Junior 0
75 Julian Bennett Finished 0
76 Michael Wray Finished 0
77 Chris Davies Finished N/A 0
78 Keith Chaney Army Cycling Union Finished Senior 0
79 Graham Oliver Pearce Cycles RT Finished Vet 40-49 0
80 Thomas Hadfield Pontypool RCC Finished Senior 0
81 Gareth Fenn Bynea CC Finished Senior 0
82 Thomas Hall Finished N/A 0
83 Laura Williams Cardiff JIF Finished N/A 0
84 Donna Morris XCracer.com Finished 0
85 Timothy Jones Bynea CC Finished N/A 0
86 Spencer Rabaiotti Cardiff Ajax CC Finished N/A 0
87 Megan Backstedt WyndyMilla Finished 0
88 Stephen Hayward Finished N/A 0
89 Alan Haird Finished N/A 0
90 Philip Harries Cardiff Ajax CC Finished Vet 50+ 0
91 Alexander Williams TRCC (Towy Racing Cycle Club) Finished N/A 0
92 Gareth Lewis Finished 0
93 Kay Higgins-Worrall Abergavenny Road Club Finished N/A 0
94 Michael Davies Finished N/A 0
95 Hayley Parry Finished N/A 0
Scott Bennett Bynea CC Did not finish Senior 0
Paul Bennett Cardiff JIF Did not finish Vet 50+ 0
Nicolas Hughes Did not finish N/A 0
Keelan Powell Cwmcarn Paragon Cycle Club Did not finish N/A 0
Michael Tarling West Wales Cycle Racing Team Did not finish Senior 0
Hanneke van der Werf Team Jewson-M.I.Racing-Polypip... Did not finish Veteran 0

Confirmed Results

Race name: Vet 40-49

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Ross Porter Team AC/DC Finished Vet 40-49 20
2 Mark James Team Jewson-M.I.Racing-Polypip... Finished Vet 40-49 16
3 Timothy Davies CC Abergavenny/JP Signs & ... Finished Veteran 0
4 Ian Jeremiah Cardiff JIF Finished Vet 40-49 9
5 Mark Spratt Cardiff JIF Finished Vet 40-49 7
6 Martyn Hughes-Dowdle Finished Vet 40-49 5
7 Simon Cockroft Finished Vet 40-49 0
8 Robyn Davies Towy Riders Finished Vet 40-49 3
9 Neal Craig Forza Cycles Racing Team Finished Vet 40-49 2
10 Andrew Pearce Finished Vet 40-49 1

Confirmed Results

Race name: Vet 50+

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Graham Edwards Abergavenny Road Club Finished Vet 50+ 20
2 Donald Gray Cardiff JIF Finished Vet 50+ 16
3 Ned Potter Climb On Bikes CC Finished Vet 50+ 12
4 Kevin Dunster Brecon Wheelers Finished N/A 9
5 Chris Davies Finished N/A 7
6 Thomas Hall Finished N/A 0
7 Timothy Jones Bynea CC Finished N/A 0
8 Philip Harries Cardiff Ajax CC Finished Vet 50+ 3
9 Michael Davies Finished N/A 0
Paul Bennett Cardiff JIF Did not finish Vet 50+ 0

Confirmed Results

Race name: Women

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Alexis Barnes Cardiff Ajax CC Finished Senior 6
2 Nina Davies Finished N/A 4
3 Manon Lloyd Towy Riders Finished Junior 3
4 Laura Williams Cardiff JIF Finished N/A 0
5 Donna Morris XCracer.com Finished 0
6 Megan Backstedt WyndyMilla Finished 0
7 Kay Higgins-Worrall Abergavenny Road Club Finished N/A 0
8 Hayley Parry Finished N/A 0