Event URN:
243874
Start date:
Sun, 30th Sep 2012
Event Type:
Cyclo-Cross (Competitive)
Venue:
Clerkenhill Adventure Farm
Slebech, Haverfordwest, SA62 4PE
( View map )
Online Entry FAQs
Event promoted by:
Pembrokeshire Velo ( website )
Event organiser:
Mr Will Jenkins
21 Maple Avenue
Haverfordwest
Dyfed
SA61 1EF
07875090895
will_helen@lineone.net
Cheques payable to:
N/A
Preview Races:
Date Start Race name Classification Band Rider Cat Duration
30 Sep 12 10:15 Under 8 Go-Cross None Under 12
30 Sep 12 10:30 Under 10 Go-Cross None Under 12
30 Sep 12 10:45 Under 12 Go-Cross None Under 12
30 Sep 12 11:15 Novice Women Go-Cross None Women 30 mins

View All

Event Location:

Slebech,
Haverfordwest,
SA62 4PE

Race: Under 8

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
30 Sep 12 10:15 Go-Cross None Under 12 ---

Race: Under 10

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
30 Sep 12 10:30 Go-Cross None Under 12 ---

Race: Under 12

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
30 Sep 12 10:45 Go-Cross None Under 12 ---

Race: Novice Women

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
30 Sep 12 11:15 Go-Cross None Women 30 mins

Race: Youth

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
30 Sep 12 11:15 Category B CX Band 4 Youth 30 mins

Race: Juniors

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
30 Sep 12 12:15 Category B CX Band 5 Junior 01 hr

Race: Sen/Jun/Vet/Women

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
30 Sep 12 12:15 Category B CX Band 4 Junior, Senior, Vet ... 01 hr

Race: Vet 40-49

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
30 Sep 12 12:15 Category B CX Band 4 Vet 40-49 ---

Race: Vet 50+

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
30 Sep 12 12:15 Category B CX Band 5 Vet 50+ ---

Race: Women

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
30 Sep 12 12:15 Category B CX Band 5 Junior, Senior, Vete... ---

Provisional Report and Results

Posted 30/09/2012 - British Cycling

Jonathan Pugh wins latest Welsh League race.. [more]


Confirmed Results

Race name: Under 8

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Daniel Wylie-Morris Abergavenny Road Club Finished Under 12 0
2 Garan Jones Towy Riders Finished Under 12 0
3 Awen Roberts Towy Riders Finished Under 12 0
4 Freya Evans Towy Riders Finished Under 12 0
5 Evelyn Higgins-Worrall Abergavenny Road Club Finished Under 12 0
6 Alfie Davies Finished 0
7 Finlay Tarling West Wales Cycle Racing Team Finished Under 12 0
8 Finn Davies Finished 0
9 Sean Finucane Towy Riders Finished Under 12 0
10 Bethany Bennett Towy Riders Finished Under 12 0
11 Thomas Evans Finished 0
12 Dafydd King Towy Riders Finished Under 12 0
13 Edward Lister Finished 0
Cian Evans Did not finish 0

Confirmed Results

Race name: Under 10

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Joshua Tarling West Wales Cycle Racing Team Finished Under 12 0
2 Griff Lewis West Wales Cycle Racing Team Finished Under 12 0
3 Aled Trott Abergavenny Road Club Finished Under 12 0
4 Harry Cockroft Finished 0
5 Iolo Dafydd Towy Riders Finished Under 12 0
6 Rosie Finucane Towy Riders Finished Under 12 0
7 Noah Gowman Towy Riders Finished Under 12 0
8 Rosie Finucane Towy Riders Finished Under 12 0
9 Rhys Hughes Finished 0
10 Jacob Parry Finished 0
11 Jack Ramsbottom West Wales Cycle Racing Team Finished 0
12 Heledd Hunt Towy Riders Finished Under 12 0
13 Thomas Crapper Abergavenny Road Club Finished Under 12 0
14 Luca Caplin Finished 0
15 Sam Smith Towy Riders Finished Under 12 0
16 Zoe Backstedt Maindy Flyers Youth CC Finished Under 12 0
17 Cadfan Williams Finished 0
18 Harry Worth Finished 0
19 Morgan Lloyd Towy Riders Finished Under 12 0
20 Ethan Pratten Finished 0
21 Owen Evans Finished 0
22 Owen Bailey TRCC (Towy Racing Cycle Club) Finished Under 12 0
Charlie Barnwell Towy Riders Did not finish Under 12 0
Ffion Williams Did not finish 0

Confirmed Results

Race name: Under 12

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Owain Roberts Towy Riders Finished Under 12 0
2 Huw Higgins-Worrall Abergavenny Road Club Finished Under 12 0
3 Guto Dafydd Towy Riders Finished Under 12 0
4 Iwan Evans Finished Under 12 0
5 Cian Roberts Towy Riders Finished Under 12 0
6 Eluned King Towy Riders Finished Under 12 0
7 Elena Shaw Maindy Flyers Youth CC Finished Under 12 0
8 Emma Finucane Towy Riders Finished Under 12 0
9 Ella Barnwell Towy Riders Finished Under 12 0
10 Elynor Backstedt Maindy Flyers Youth CC Finished Under 12 0
11 Adam Thorne Finished 0
12 Lucy Owens Finished Under 12 0
13 Eliza Martin Finished 0
14 Molly Smith Towy Riders Finished Under 12 0
15 Harriet Marshall Finished 0
16 Callum Rossiter Finished 0
17 Megan Greenhalgh Finished 0
18 Isobel Gowman Towy Riders Finished Under 12 0
19 Emily McKenzie Finished 0
Charlie Firth Towy Riders Did not finish Under 12 0

Confirmed Results

Race name: Novice Women

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Gayle Lister Finished 0
2 Sophie Adams Towy Riders Finished Junior 0

Confirmed Results

Race name: Youth

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Nicholas Jones TRCC (Towy Racing Cycle Club) Finished Youth 20
2 Teifion Best Abergavenny Road Club Finished Youth 16
3 Jacob Phelps Maindy Flyers Youth CC Finished Youth 12
4 Hefin Evans Towy Riders Finished Youth 9
5 Matt Thorne TRCC (Towy Racing Cycle Club) Finished Youth 7
6 Ioan Thomas Towy Riders Finished Youth 5
7 Finn Thompson Finished 0
8 Tanwen Jones Towy Riders Finished Youth 3
9 Sam Pask TRCC (Towy Racing Cycle Club) Finished Youth 3
10 Sophie-Jo Wylie-Morris Abergavenny Road Club Finished Youth 2
11 Tomos King Towy Riders Finished Youth 2
12 Rhys Roberts Towy Riders Finished Youth 1
13 Caitlin Shaw Maindy Flyers Youth CC Finished Youth 1
14 Rhodri Davies Towy Riders Finished Youth 0
Ieuan Best Abergavenny Road Club Did not start Youth 0

Confirmed Results

Race name: Juniors

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Daniel Colman West Wales Cycle Racing Team Finished Junior 6
2 Keelan Powell Cwmcarn Paragon Cycle Club Finished N/A 0
3 Carwyn Davies TRCC (Towy Racing Cycle Club) Finished 0
4 Rowan Miller Maindy Flyers Youth CC Finished Junior 2
5 Rhys Thomas County Cycles Racing Team Finished Junior 1
6 Jack Davies Finished 0
7 Rhodri Davies Finished 0

Confirmed Results

Race name: Sen/Jun/Vet/Women

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Jonathan Pugh Clee Cycles Finished Senior 20
2 David Thomas John Lloyd Racing Finished Senior 16
3 Andrew Baum Cwmcarn Paragon Cycle Club Finished Senior 12
4 Joseph Lally CC Abergavenny/JP Signs & ... Finished Senior 9
5 Mark James Team Jewson-M.I.Racing-Polypip... Finished Vet 40-49 7
6 Lee Davies Finished Senior 5
7 Grant Leavy Cycle Coaching Wales RT Finished Senior 4
8 Andrew Parry Urban Cyclery Finished Senior 3
9 Kenneth Evans Finished Senior 2
10 Graham Edwards Abergavenny Road Club Finished Vet 50+ 1
11 Bevan Humphreys Urban Cyclery Finished Senior 0
12 Ross Porter Team AC/DC Finished Vet 40-49 0
13 Martyn Hughes-Dowdle Finished Vet 40-49 0
14 Hugh Lloyd Finished Senior 0
15 Huw Pullen Finished Senior 0
16 Simon Cockroft Finished Vet 40-49 0
17 Simon James Finished 0
18 Daniel Colman West Wales Cycle Racing Team Finished Junior 0
19 Keelan Powell Cwmcarn Paragon Cycle Club Finished N/A 0
20 Carwyn Davies TRCC (Towy Racing Cycle Club) Finished 0
21 James Shaw Urban Cyclery Finished Senior 0
22 John Lloyd MBE John Lloyd Racing Finished Vet 50+ 0
23 Brian McCartney Brecon Wheelers Finished N/A 0
24 Ned Potter Climb On Bikes CC Finished Vet 50+ 0
25 Geraint Roberts TRCC (Towy Racing Cycle Club) Finished Vet 40-49 0
26 Michael George Pembrokeshire Velo Finished N/A 0
27 Richard Barker Pembrokeshire Velo Finished N/A 0
28 Paul Colman West Wales Cycle Racing Team Finished N/A 0
29 Ruby Miller TORQ Performance Finished Senior 0
30 James Greenhalgh Finished 0
31 Nigel Saunders Finished 0
32 Rowan Miller Maindy Flyers Youth CC Finished Junior 0
33 Rhys Thomas County Cycles Racing Team Finished Junior 0
34 Alec MacHenry Finished N/A 0
35 Neil Hunt Towy Riders Finished Veteran 0
36 Jonathan Parker Finished N/A 0
37 David Jones TRCC (Towy Racing Cycle Club) Finished Vet 40-49 0
38 Robert King Towy Riders Finished N/A 0
39 M. Rossiter Finished 0
40 Alan Gardner Brecon Wheelers Finished N/A 0
41 Mark Phelps Cardiff Ajax CC Finished N/A 0
42 David Bennion Finished Vet 40-49 0
43 Scott Bennett Bynea CC Finished Senior 0
44 Thomas Hall Finished N/A 0
45 Wayne Davies Finished N/A 0
46 Julian Bennett Finished 0
47 Alexander Brace West Wales Cycle Racing Team Finished Senior 0
48 Kirsty Murray Finished 0
49 Nick ?????? Finished 0
50 Manon Lloyd Towy Riders Finished Junior 0
51 Barry Evans Finished 0
52 Rhys Lewis Finished 0
53 Steve Cooper Finished 0
54 Jack Davies Finished 0
55 Clair Davies Finished 0
56 Rhodri Davies Finished 0
57 Carwyn Jones Towy Riders Finished N/A 0
58 Jeff Lewis Finished 0
59 Heather Evans Finished 0
60 Lynne Jones Finished 0
61 Peter Barnwell Finished 0
62 D. Rossiter Finished 0
Gareth Fenn Bynea CC Did not finish Senior 0
Philip Harries Cardiff Ajax CC Did not finish Vet 50+ 0
Jon Heath Brecon Wheelers Did not finish Senior 0
Steven Higgins-Worrall Abergavenny Road Club Did not finish N/A 0
James Lewis Team Wiggle Did not finish Senior 0
James Nixon John Lloyd Racing Did not finish Senior 0
James Pritchard Cardiff Ajax CC Did not finish N/A 0
Martin Richards Did not finish 0
Ben Simmons Team Wiggle Did not finish Senior 0
Andrew Smith TRCC (Towy Racing Cycle Club) Did not finish Vet 40-49 0
Michael Tarling West Wales Cycle Racing Team Did not finish Senior 0
John Wylie Abergavenny Road Club Did not finish N/A 0

Confirmed Results

Race name: Vet 40-49

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Mark James Team Jewson-M.I.Racing-Polypip... Finished Vet 40-49 20
2 Ross Porter Team AC/DC Finished Vet 40-49 16
3 Martyn Hughes-Dowdle Finished Vet 40-49 12
4 Simon Cockroft Finished Vet 40-49 0
5 Simon James Finished 0
6 Geraint Roberts TRCC (Towy Racing Cycle Club) Finished Vet 40-49 5
7 James Greenhalgh Finished 0
8 Nigel Saunders Finished 0
9 Alec MacHenry Finished N/A 0
10 Neil Hunt Towy Riders Finished Veteran 0

Confirmed Results

Race name: Vet 50+

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Graham Edwards Abergavenny Road Club Finished Vet 50+ 6
2 John Lloyd MBE John Lloyd Racing Finished Vet 50+ 4
3 Ned Potter Climb On Bikes CC Finished Vet 50+ 3
4 Paul Colman West Wales Cycle Racing Team Finished N/A 2
5 Thomas Hall Finished N/A 0
6 Nick ???????? Finished 0
Philip Harries Cardiff Ajax CC Did not finish Vet 50+ 0

Confirmed Results

Race name: Women

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Ruby Miller TORQ Performance Finished Senior 6
2 Kirsty Murray Finished 0
3 Manon Lloyd Towy Riders Finished Junior 3
4 Clair Davies Finished 0
5 Heather Evans Finished 0
6 Lynne Jones Finished 0