Event URN:
243838
Start date:
Sun, 25th Nov 2012
Event Type:
Cyclo-Cross (Competitive)
Venue:
Abbey Farm
Abbey Road, Bardney, Lincoln, LN3 5XD
( View map )
Series:
Lincolnshire League
Lincolnshire Championship
Online Entry FAQs
Event promoted by:
Bourne Whls CC ( website )
Event website:
http://www.lincscyclocross.com
Event organiser:
Mr Mark Botteley
123 Beech Avenue
Bourne
Lincolnshire
PE10 9RB
07950 848136
botteley@aol.com
Cheques payable to:
N/A
Info for Riders:
Incorporates Lincolnshire Championship Round 8
Preview Races:
Date Start Race name Classification Band Rider Cat Duration
25 Nov 12 10:30 Youth Category B CX Band 4 Youth 30 mins
25 Nov 12 11:15 Under 12s Go-Cross None Under 12 15 mins
25 Nov 12 12:15 Juniors Category B CX Band 6 Junior 01 hr
25 Nov 12 12:15 Seniors/Juniors/Veterans/Women Category B CX Band 4 Junior, Senior,... 01 hr

View All

Event Location:

Abbey Road,
Bardney,
Lincoln,
LN3 5XD

Race: Youth

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
25 Nov 12 10:30 Category B CX Band 4 Youth 30 mins

Race: Under 12s

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
25 Nov 12 11:15 Go-Cross None Under 12 15 mins

Race: Juniors

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
25 Nov 12 12:15 Category B CX Band 6 Junior 01 hr

Race: Seniors/Juniors/Veterans/Women

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
25 Nov 12 12:15 Category B CX Band 4 Junior, Senior, Vet ... 01 hr

Race: Vet 40-49

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
25 Nov 12 12:15 Category B CX Band 4 Vet 40-49 ---

Race: Vet 50+

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
25 Nov 12 12:15 Category B CX Band 5 Vet 50+ ---

Race: Women

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
25 Nov 12 12:15 Category B CX Band 6 Junior, Senior, Vete... ---

Provisional Report and Results

Posted 25/11/2012 - British Cycling

Steve Lampier leads the Bourne Wheelers Cyclo-Cross from start to finish in the Lincolnshire League.. [more]


Confirmed Results

Race name: Youth

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Tim James Bourne Whls CC Finished Youth 00:28:33:000 20
2 Henry Thompson Sleaford Whls CC Finished Youth 00:01:47:000 16
3 James Armstrong VC Lincoln Finished Youth 00:02:02:000 12
4 Max Williamson Lincsquad (Quadrathlon Club) Finished Youth 00:04:00:000 9
5 Karl Baillie Witham Wheelers Cycling Club Finished Youth 00:04:11:000 7
6 Adam Botteley Bourne Whls CC Finished Youth 00:05:06:000 5
7 Matthew Ellis Spalding CC Finished Youth 00:05:47:000 4
8 Daniel Burton Bourne Whls CC Finished Youth 3
9 Aaron Bateman Bourne Whls CC Finished Youth 2
10 Madeleine Gammons Bourne Whls CC Finished Youth 3
11 Isabel Darvill Newark Castle CC Finished Youth 2
12 Liam Foster Newark Castle CC Finished Youth 1
13 Jennifer McAndrew Witham Wheelers Cycling Club Finished Youth 1
14 Marc Gee Sherwood Pines Cycling Club Finished Youth 0
15 Robbie Sturdy Lincsquad (Quadrathlon Club) Finished Youth 0
16 Robert Ward Finished 0
17 Robert McAndrew Witham Wheelers Cycling Club Finished Youth 0
18 Callum Baker Newark Castle CC Finished Youth 0
19 Daniel Pritchett Newark Castle CC Finished Youth 0
20 Jamie Nation Finished 0
21 Jack Clipstone Newark Castle CC Finished Youth 0
22 Luke Fraser VC Lincoln Finished Youth 0
23 Eleanor Crawford Witham Wheelers Cycling Club Finished Youth 0
24 Joseph Collins Bourne Whls CC Finished Youth 0

Confirmed Results

Race name: Under 12s

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Jake Norton Spalding CC Finished Under 12 00:13:37:000 0
2 Bradley Sprogis Finished 00:01:35:000 0
3 Cameron Neilson Spalding CC Finished Under 12 00:01:49:000 0
4 Bryn Richards Spalding CC Finished Under 12 00:02:15:000 0
5 Christopher Hilbert VC Lincoln Finished Under 12 0
6 Oliver Sawyer VC Lincoln Finished Under 12 0
7 Abigail Armstrong VC Lincoln Finished Under 12 0
8 Ben Norton Spalding CC Finished Under 12 0
9 Jake Kennedy VC Lincoln Finished Under 12 0
10 Alexander Armstrong VC Lincoln Finished Under 12 0
11 Alex Galpin Bourne Whls CC Finished Under 12 0
12 James Broughton VC Lincoln Finished Under 12 0
13 Kian Baker Newark Castle CC Finished Under 12 0
14 Molly-May Parkinson Finished Under 12 0
15 Dan Galpin Bourne Whls CC Finished Under 12 0
16 Alexander Gammons Bourne Whls CC Finished Under 12 0
17 Molly Peel Spalding CC Finished 0
18 Matthew Woolley Newark Castle CC Finished Under 12 0
19 Henry Brown Finished 0
20 Jessica East Finished 0
21 Ben Lamb Finished 0

Confirmed Results

Race name: Juniors

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Oliver Maxwell Velo Club Rutland Finished Junior 3
2 Jordan Gell VC Lincoln Finished Junior 2
3 Michael Shuldham Sherwood Pines Cycling Club Finished Junior 1
4 Joseph Dean Hull Thursday RC Finished Junior 0

Confirmed Results

Race name: Seniors/Juniors/Veterans/Women

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Steve Lampier Team IG - Sigma Sport Finished Senior 00:57:43:000 20
2 Richard Lister Ellmore Factory Racing Finished Vet 40-49 00:00:43:000 16
3 Mark Cotton Ellmore Factory Racing Finished Senior 00:02:07:000 12
4 George Thompson Sleaford Whls CC Finished Senior 00:02:40:000 9
5 Oliver Maxwell Velo Club Rutland Finished Junior 00:05:17:000 7
6 Darryl Hewson Alford Whls Finished Vet 40-49 00:05:29:000 5
7 Jonathon Wells VC Lincoln Finished Senior 00:07:27:000 4
8 Graham Clark Time RT Finished Vet 40-49 00:07:51:000 3
9 Brian Stanley Ace Racing Team Finished Vet 40-49 00:08:03:000 2
10 Richard Hamblin Sleaford Whls CC Finished Senior 00:08:30:000 1
11 Aaron Tuplin Alford Whls Finished Junior 00:08:36:000 0
12 Ivan Oxborough VC Lincoln Finished N/A 00:09:23:000 0
13 David Brearley Cottingham Coureurs RT Finished Senior 00:10:01:000 0
14 Mark Preston VC Lincoln Finished N/A 00:10:13:000 0
15 Adam Cadle Finished N/A 00:10:19:000 0
16 Bartlomiej Kieres Bourne Whls CC Finished Senior 00:11:59:000 0
17 Jordan Gell VC Lincoln Finished Junior 0
18 Martin Kennedy Keepthebeat Cycling Finished Senior 0
19 Josh Asquith Finished Senior 0
20 Tim Culpin VC Lincoln Finished N/A 0
21 Dave Allen Alford Whls Finished Senior 0
22 Henry Heyes Finished N/A 0
23 Martin Cullen VC Lincoln Finished Vet 40-49 0
24 Jonathan Clarke Lincoln Wheelers CC Finished Vet 50+ 0
25 George Hackney Lincoln Wheelers CC Finished N/A 0
26 Lawrence Green Velo Club Rutland Finished Senior 0
27 Jimmy Armstrong VC Lincoln Finished N/A 0
28 Jack Wilson Finished 0
29 Michael Shuldham Sherwood Pines Cycling Club Finished Junior 0
30 Samuel Mullenger VC Lincoln Finished N/A 0
31 Andrew Hook Sherwood Pines Cycling Club Finished 0
32 Paul Dann VC Lincoln Finished N/A 0
33 Joseph Dean Hull Thursday RC Finished Junior 0
34 Steve Hull Finished N/A 0
35 Steven Hilbert VC Lincoln Finished Vet 50+ 0
36 Stephen Potter Lindsey Road CC Finished N/A 0
37 Robert Briggs Rossington Wheelers Finished N/A 0
38 Premek Jasnikowski Finished 0
39 Sean East Witham Wheelers Cycling Club Finished N/A 0
40 Phillip Galpin Bourne Whls CC Finished N/A 0
41 Simon Croft Finished Vet 40-49 0
42 Stephen Collins Bourne Whls CC Finished N/A 0
43 Jody Bett VC Lincoln Finished Senior 0
44 Graham McAndrew Witham Wheelers Cycling Club Finished N/A 0
45 Andy Stewart Finished 0
46 Graham Illingworth Finished N/A 0
47 Lee Ward Finished N/A 0
48 Barry Robinson VC Lincoln Finished N/A 0
49 Sam Thoy VC Lincoln Finished Senior 0
50 Gareth Richards Spalding CC Finished 0
51 Jane Roberts VC Lincoln Finished Veteran 0
52 Tom Comben Finished 0
53 Adam Ellis Spalding CC Finished Vet 40-49 0
54 M Lister Finished 0
55 Michelle Buck Squadra Donne Finished Senior 0
Benjamin Appleby Alford Whls Did not finish Senior 0
Richard Dean Hull Thursday RC Did not finish Vet 40-49 0
Graham Gee Sherwood Pines Cycles SRAM RT Did not finish Vet 40-49 0
Carl Norris Did not finish 0
James Thompson Hope Factory Racing Did not finish Senior 0
Samuel Tuplin Cherry Valley Racing Team Did not finish Senior 0
Gary Woods Alford Whls Did not finish N/A 0

Confirmed Results

Race name: Vet 40-49

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Richard Lister Ellmore Factory Racing Finished Vet 40-49 20
2 Darryl Hewson Alford Whls Finished Vet 40-49 16
3 Graham Clark Time RT Finished Vet 40-49 12
4 Brian Stanley Ace Racing Team Finished Vet 40-49 9
5 Mark Preston VC Lincoln Finished N/A 0
6 Tim Culpin VC Lincoln Finished N/A 0
7 Martin Cullen VC Lincoln Finished Vet 40-49 0
8 George Hackney Lincoln Wheelers CC Finished N/A 0
9 Jimmy Armstrong VC Lincoln Finished N/A 0
10 Paul Dann VC Lincoln Finished N/A 0

Confirmed Results

Race name: Vet 50+

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Jonathan Clarke Lincoln Wheelers CC Finished Vet 50+ 6
2 Steve Hull Finished N/A 0
3 Steven Hilbert VC Lincoln Finished Vet 50+ 3
4 Stephen Potter Lindsey Road CC Finished N/A 0
5 Robert Briggs Rossington Wheelers Finished N/A 0
6 Barry Robinson VC Lincoln Finished N/A 0
7 M Lister Finished 0
Gary Woods Alford Whls Did not finish N/A 0

Confirmed Results

Race name: Women

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Sam Thoy VC Lincoln Finished Senior 0
2 Jane Roberts VC Lincoln Finished Veteran 2
3 Michelle Buck Squadra Donne Finished Senior 0