Event URN:
243814
Start date:
Sun, 2nd Sep 2012
Event Type:
Cyclo-Cross (Competitive)
Venue:
Foxhills Sportsground
Foxhills Road, Scunthorpe, DN15 8JL
( View map )
Series:
Lincolnshire League
Lincolnshire Championship
Online Entry FAQs
Event promoted by:
Lincsquad (Quadrathlon Club) ( website )
View other events promoted by this organisation
Event website:
http://www.lincscyclocross.com
Event organiser:
Mr Michael Ogle
07920 791781
oglesville@yahoo.com
Cheques payable to:
N/A
Info for Riders:
Incorporates Lincolnshire Championship Round 1
Preview Races:
Date Start Race name Classification Band Rider Cat Duration
2 Sep 12 10:30 Youth Category B CX Band 4 Youth 30 mins
2 Sep 12 11:15 Under 12s Go-Cross None Under 12 15 mins
2 Sep 12 12:15 Juniors Category B CX Band 6 Junior 01 hr
2 Sep 12 12:15 Seniors/Juniors/Veterans/Women Category B CX Band 4 Junior, Senior,... 01 hr

View All

Event Location:

Foxhills Road,
Scunthorpe,
DN15 8JL

Race: Youth

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
2 Sep 12 10:30 Category B CX Band 4 Youth 30 mins

Race: Under 12s

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
2 Sep 12 11:15 Go-Cross None Under 12 15 mins

Race: Juniors

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
2 Sep 12 12:15 Category B CX Band 6 Junior 01 hr

Race: Seniors/Juniors/Veterans/Women

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
2 Sep 12 12:15 Category B CX Band 4 Junior, Senior, Vet ... 01 hr

Race: Vet 40-49

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
2 Sep 12 12:15 Category B CX Band 4 Vet 40-49 ---

Race: Vet 50+

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
2 Sep 12 12:15 Category B CX Band 4 Vet 50+ ---

Race: Women

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
2 Sep 12 12:15 Category B CX Band 6 Junior, Senior, Vete... ---

Confirmed Results

Race name: Youth

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Henry Thompson Sleaford Whls CC Finished Youth 00:27:17:000 20
2 Jake Poole Dig Deep Coaching - Pactimo Finished Youth 00:01:18:000 16
3 Tim James Bourne Whls CC Finished Youth 12
4 Harry Lewis Sherwood Pines Cycles SRAM RT Finished Youth 9
5 Max Williamson Lincsquad (Quadrathlon Club) Finished Youth 7
6 Alexander Poole Heanor Clarion CC Finished Youth 5
7 Matthew Ellis Spalding Cycling Club Finished Youth 4
8 James Armstrong VC Lincoln Finished Youth 3
9 James Carter Witham Wheelers Cycling Club Finished Youth 2
10 Elliot Dudley Sherwood Pines Cycles SRAM RT Finished Youth 1
11 Robbie Sturdy Lincsquad (Quadrathlon Club) Finished Youth 0
12 Aaron Bateman Bourne Whls CC Finished Youth 0
13 Reece Moradkhan Spalding Cycling Club Finished Youth 0
14 Luke Fraser VC Lincoln Finished Youth 0
15 Louise Beedham Lincsquad (Quadrathlon Club) Finished N/A 3
16 Joseph Faichney City RC (Hull) Finished Youth 0
17 Isabel Dann VC Lincoln Finished Youth 2
18 Daniel Turner VC Lincoln Finished Youth 0

Confirmed Results

Race name: Under 12s

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Jake Norton Spalding Cycling Club Finished Under 12 00:13:10:000 0
2 Kerrigan Robb Witham Wheelers Cycling Club Finished Under 12 0
3 Max Poole Lincsquad (Quadrathlon Club) Finished Under 12 0
4 Cameron Neilson Spalding Cycling Club Finished Under 12 0
5 Oliver Sawyer VC Lincoln Finished Under 12 0
6 Jake Kennedy VC Lincoln Finished Under 12 0
7 James Broughton VC Lincoln Finished Under 12 0
8 Ben Norton Spalding Cycling Club Finished Under 12 0
9 Alexander Armstrong VC Lincoln Finished Under 12 0
10 Bryn Richards Spalding Cycling Club Finished Under 12 0
11 Sophie Morrey Finished 0
12 Jessica Fuller Finished 0
13 Amelia Morrey Finished 0
14 Matthew Walsh Lincsquad (Quadrathlon Club) Finished Under 12 0
15 Daniel Porter Finished 0
16 Bradley Holdom Finished 0
17 Abigail Armstrong VC Lincoln Finished Under 12 0
18 Byron Bett VC Lincoln Finished Under 12 0
19 Finn Thursby Finished 0
20 Lance Holdom Finished 0
21 Owen Spavin Finished 0

Confirmed Results

Race name: Juniors

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Jordan Gell VC Lincoln Finished N/A 3

Confirmed Results

Race name: Seniors/Juniors/Veterans/Women

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 George Thompson Sleaford Whls CC Finished Senior 00:57:12:000 20
2 Gareth Whittall Clay Cross Road Team Finished Senior 00:00:24:000 16
3 James Thompson Hope Factory Racing Finished Senior 00:00:32:000 12
4 Mark Cotton Ellmore Factory Racing Finished Senior 00:01:46:000 9
5 Jonathon Wells VC Lincoln Finished Senior 00:02:05:000 7
6 Richard Lister RWD Brakes Factory Racing Team Finished Vet 40-49 00:02:36:000 5
7 Graham Clark Time RT Finished Vet 40-49 00:04:47:000 4
8 Martin Kennedy Keepthebeat Cycling Finished Senior 00:05:06:000 3
9 Jon Mozley MG-Maxifuel Pro Cycling Finished Senior 2
10 Adam Cadle Finished Senior 0
11 Ivan Oxborough VC Lincoln Finished N/A 0
12 Richard Hamblin Sleaford Whls CC Finished N/A 0
13 Craig Thursby Boston Whls CC Finished Vet 40-49 0
14 Daniel Kelley Clay Cross Road Team Finished Senior 0
15 Martin MacGregor VC Lincoln Finished Senior 0
16 Charlie Porter Boston Whls CC Finished Senior 0
17 Mark Richmond Finished N/A 0
18 Jordan Gell VC Lincoln Finished N/A 0
19 Aaron Tuplin Alford Wheelers Finished Junior 0
20 Martyn Gammidge Finished 0
21 Tim Culpin Sleaford Whls CC Finished N/A 0
22 Shane Norton Spalding Cycling Club Finished Vet 40-49 0
23 Mark Robinson Sheffrec CC Finished Vet 50+ 0
24 Martin White Boston Whls CC Finished N/A 0
25 Glenn Palmer Alford Wheelers Finished N/A 0
26 Adam Ellis Spalding Cycling Club Finished Vet 40-49 0
27 Dave Allen Alford Wheelers Finished Senior 0
28 Glen Allison Sherwood Pines Cycles SRAM RT Finished Vet 50+ 0
29 Ian Watts Wrekinsport CC Finished Vet 50+ 0
30 Stephen Potter Lindsey Road CC Finished N/A 0
31 Andy Porter Finished 0
32 Jack Wilson Finished 0
33 Henry Heyes Finished N/A 0
34 Sam Mullinger Finished 0
35 Andrew Fraser VC Lincoln Finished Vet 40-49 0
36 Jamie Buchanan Finished 0
37 Robert Briggs Rossington Wheelers Finished N/A 0
38 Nicolas Shaw Finished N/A 0
39 Christopher Morrey Doncaster Whls CC Finished N/A 0
40 Andrew Faichney City RC (Hull) Finished Vet 40-49 0
41 Andrew Lawson Finished 0
42 Chris Spavin Finished 0
43 Martin Cullen VC Lincoln Finished Vet 40-49 0
44 Steven Hilbert VC Lincoln Finished Vet 50+ 0
45 Sean East Witham Wheelers Cycling Club Finished N/A 0
46 Philip Heyes Finished N/A 0
47 Joseph Ashworth Alford Wheelers Finished Senior 0
48 Wayne Hutson Finished 0
49 Paul Dann VC Lincoln Finished N/A 0
50 Steve Hull Finished N/A 0
51 Simon Santry Finished N/A 0
52 Andy Stewart Finished 0
53 Jack Wilson Finished 0
54 Gary Bentley Spalding Cycling Club Finished N/A 0
55 Jody Bett Rhyl Cycling Club Finished Senior 0
56 Sam Thoy Rhyl Cycling Club Finished Senior 0
57 Matthew Bishop Lincoln Wheelers CC Finished Senior 0
58 Terry Beisty Scunthorpe Polytechnic CC Finished N/A 0
59 Paul Hutson Finished 0
60 Andrew Calpin Finished 0
61 Paige Coope Moda-Bikemagic Racing Team Finished Junior 0
62 Gareth Richards Spalding Cycling Club Finished 0
63 Jane Roberts VC Lincoln Finished Veteran 0
John Bateman Vegetarian C & AC Did not finish N/A 0
Adam De Smit VC Lincoln Did not finish N/A 0
Oliver Fensom Spalding Cycling Club Did not finish Junior 0
George Hackney Lincoln Wheelers CC Did not finish N/A 0
Graham Illingworth Did not finish N/A 0
Dean Radford Sherwood Pines Cycles SRAM RT Did not finish Vet 40-49 0
Gavin Sykes VC Lincoln Did not finish Vet 40-49 0

Confirmed Results

Race name: Vet 40-49

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Richard Lister RWD Brakes Factory Racing Team Finished Vet 40-49 20
2 Graham Clark Time RT Finished Vet 40-49 16
3 Craig Thursby Boston Whls CC Finished Vet 40-49 12
4 Martyn Gammidge Finished 0
5 Tim Culpin Sleaford Whls CC Finished N/A 0
6 Shane Norton Spalding Cycling Club Finished Vet 40-49 5
7 Martin White Boston Whls CC Finished N/A 0
8 Adam Ellis Spalding Cycling Club Finished Vet 40-49 3
9 Andy Porter 777 Racing Finished 0
10 Andrew Fraser 777 Racing Finished Vet 40-49 1

Confirmed Results

Race name: Vet 50+

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Mark Robinson 777 Racing Finished Vet 50+ 20
2 Glen Allison 777 Racing Finished Vet 50+ 16
3 Ian Watts Wrekinsport CC Finished Vet 50+ 12
4 Stephen Potter Lindsey Road CC Finished N/A 0
5 Robert Briggs Rossington Wheelers Finished N/A 0
6 Nicolas Shaw Finished N/A 0
7 Andrew Lawson Finished 0
8 Steven Hilbert VC Lincoln Finished Vet 50+ 3
9 Philip Heyes Finished N/A 0
10 Steve Hull Finished N/A 0

Confirmed Results

Race name: Women

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Sam Thoy VC Lincoln Finished Senior 0
2 Paige Coope Moda-Bikemagic Racing Team Finished Junior 2
3 Jane Roberts VC Lincoln Finished Veteran 1