Event URN:
243808
Start date:
Sat, 10th Nov 2012
Event Type:
Cyclo-Cross (Competitive)
Venue:
Grafham Water
Marlow Park, Huntingdon, PE28 0BH
( View map )
Series:
Eastern Cyclo-Cross League
Online Entry FAQs
Event promoted by:
Essex Roads CC ( website )
View other events promoted by this organisation
Event website:
http://www.easterncross.org.uk
Event organiser:
Mr Lee Desborough
lee2des@yahoo.co.uk
Cheques payable to:
St. Ives CC
Info for Riders:
£2 or £3 reduction in entry fees for league members. See web site for details.
Preview Races:
Date Start Race name Classification Band Rider Cat Duration
10 Nov 12 11:00 Vet 45, Vet 50+ Category B CX Band 4 Vet 40-49, Vet ... 40 mins
10 Nov 12 11:00 Women Category B CX Band 4 Junior, Senior,... 40 mins
10 Nov 12 12:00 Under 12s Go-Cross None Under 12 15 mins
10 Nov 12 12:45 Youth Category B CX Band 4 Youth 30 mins

View All

Event Location:

Marlow Park,
Huntingdon,
PE28 0BH

Race: Vet 45, Vet 50+

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
10 Nov 12 11:00 Category B CX Band 4 Vet 40-49, Vet 50+ 40 mins

Race: Women

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
10 Nov 12 11:00 Category B CX Band 4 Junior, Senior, Vete... 40 mins

Race: Under 12s

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
10 Nov 12 12:00 Go-Cross None Under 12 15 mins

Race: Youth

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
10 Nov 12 12:45 Category B CX Band 4 Youth 30 mins

Race: Elite Vets, Vet 40-44

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
10 Nov 12 13:45 Category B CX Band 4 Vet 40-49 01 hr

Race: Juniors

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
10 Nov 12 13:45 Category B CX Band 5 Junior 01 hr

Race: Seniors/Juniors/Elite Vets

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
10 Nov 12 13:45 Category B CX Band 4 Junior, Senior, Vet ... 01 hr

Provisional Report and Results

Posted 11/11/2012 - British Cycling

Greg Simcock takes victory in latest Eastern League race.. [more]


Confirmed Results

Race name: Vet 45, Vet 50+

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Philip Roach Team Jewson-M.I.Racing-Polypip... Finished Vet 50+ 20
2 Steven Davies Southfork Racing.co.uk Finished Vet 50+ 16
3 Dave McMullen GWR Team/Swindon Cycles/High5/... Finished Vet 50+ 12
4 Richard Muchmore Crest Cycling Club Finished 0
5 Andrew Roberts GWR Team/Swindon Cycles/High5/... Finished Vet 50+ 9
6 Douglas Fox Crawley Wheelers Finished Vet 50+ 7
7 Ian Robson MTS Cycle Sport Finished Vet 50+ 5
8 Andrew O'Regan Cycling Club Hackney Finished Vet 50+ 4
9 Michael Bowen Finished N/A 0
10 Paul Driver Ipswich Bicycle Club Finished Vet 40-49 0
11 Philip Buick Iceni Velo Finished Vet 50+ 3
12 Tim Brown North Road CC Finished Vet 40-49 0
13 Clive Quantrill Ipswich Bicycle Club Finished N/A 0
14 Sean Sumner Finished Vet 40-49 0
15 Simon Hime Finchley Racing Team Finished Vet 40-49 0
16 Garry Townsend Rugby Velo Finished Vet 50+ 2
17 Andrew Hill Finished Vet 40-49 0
18 Stephen De Boltz Ipswich Bicycle Club Finished N/A 0
19 Jonathan Periam Finished N/A 0
20 Robert Pisolkar Finsbury Park CC Finished N/A 0
21 Harry Moore Cycling Club Hackney Finished Vet 50+ 0
22 John Terrell Ipswich Bicycle Club Finished Vet 50+ 0
23 Mark Wyer Cycle Club Ashwell (CCA) Finished N/A 0
24 John McDOwell Whitewebbs CC Finished N/A 0
25 Ian Chatten Iceni Velo Finished Vet 40-49 0
26 Stuart Field Cycle Club Ashwell (CCA) Finished 0
27 Mark Gibbs Newmarket Cycling&Triathlo... Finished N/A 0
28 Tom Watt Finished N/A 0
29 Andrew Kennedy Ipswich Bicycle Club Finished Vet 40-49 0
30 Peter Mooney Raleigh GAC Finished Vet 50+ 0
31 Philip Cooper Finished Vet 50+ 0
32 Steve Woods Cambridge CC Finished N/A 0
33 Stuart Walters Kettering CC Finished Vet 50+ 0
34 Timothy Duckett Cycle Club Ashwell (CCA) Finished Vet 40-49 0
35 Anthony Madgwick Lee Valley Velo Finished Vet 50+ 0
36 Colin Cracknell Ipswich Bicycle Club Finished N/A 0
37 Dave Dickie Finchley Racing Team Finished N/A 0
38 Paul Sparks Ciclos Uno Finished Vet 40-49 0
39 Mark Winstanley Finished 0
40 Michael Clements Finished N/A 0
41 Colin Doe Ford Cycling Club Finished N/A 0
42 Robert Smith Stowmarket & District CC Finished Vet 50+ 0
43 Malcolm Jacklin Fenland Clarion CC Finished N/A 0
44 Clive Sparkes Ipswich Bicycle Club Finished N/A 0
45 Laurence Bellamy Shaftesbury CC Finished N/A 0
46 Peter Partner Colchester Rovers CC Finished N/A 0
47 Denis Smith Finished Vet 50+ 0
48 Kevin Rolt Newmarket Cycling&Triathlo... Finished N/A 0
49 Kevin Bunton Maldon & District CC Finished N/A 0
50 Peter Douglas Finsbury Park CC Finished Vet 50+ 0
51 Harry Board Glendene CC Finished Vet 50+ 0
52 David Rutter Finished N/A 0
53 Adrian Grimwood West Suffolk Wheelers & Tr... Finished Vet 40-49 0
54 Darren Baker West Suffolk Wheelers & Tr... Finished N/A 0
55 Jason Warre Lee Valley Youth Cycling Club Finished N/A 0
56 Paul Barry West Suffolk Wheelers & Tr... Finished N/A 0
57 David Stockwell Shaftesbury CC Finished Vet 40-49 0
58 Glen Boreham Velo Schils - Interbike RT Finished N/A 0
59 Phil Trevillion Finished N/A 0
60 Barry Denny West Suffolk Wheelers & Tr... Finished Vet 50+ 0
61 Clive Tricker Finished N/A 0
Victor Barnett Welland Valley CC Did not finish Vet 50+ 0
Tim Butler Ipswich Bicycle Club Did not finish Vet 50+ 0
Peter Hall Colchester Rovers CC Did not finish N/A 0
Steve James North Road CC Did not finish N/A 0
Paul Speller Colchester Rovers CC Did not finish Vet 50+ 0
Tony Wilkins API - Metrow/Essex Utilities Did not finish N/A 0

Confirmed Results

Race name: Women

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Anna Buick Moda-Bikemagic Racing Team Finished Senior 20
2 Bryony Board Lee Valley Youth Cycling Club Finished Junior 16
3 Louise Day Team Jewson-M.I.Racing-Polypip... Finished Veteran 12
4 Emma Johnson XRT - Elmy Cycles Finished Senior 9
5 Jayne Williams Finished Veteran 7
6 Sherilyn Powell Chelmer CC Finished Junior 5
7 Jackie Field Cycle Club Ashwell (CCA) Finished 0
8 Katie Scotter Iceni Velo Finished N/A 3
9 Donna Dale Finished 0
10 Francesca Morgans-Slader Lee Valley Youth Cycling Club Finished Junior 1
11 Hannah Ormesher North Road CC Finished Senior 0
12 Sarah Wells Finished 0
13 Tiffany Hore Becontree Whls CC Finished Senior 0
14 Christina Cork Finished Senior 0
15 Anna Fraser City Cycle Centre.com Finished Vet 40-49 0
16 Suzanne King Finished 0
17 Jane De Boltz Ipswich Bicycle Club Finished N/A 0
18 Rachel Clarke Ipswich Bicycle Club Finished Senior 0

Confirmed Results

Race name: Under 12s

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Jake Norton Spalding Cycling Club Finished Under 12 0
2 Aaron Freeman Chelmer CC Finished Under 12 0
3 William Davies Welwyn Wheelers CC Finished Under 12 0
4 Thomas Davies Welwyn Wheelers CC Finished Under 12 0
5 Louis Jakobson Welland Valley CC Finished Under 12 0
6 Angus Toms Iceni Velo Finished Under 12 0
7 Fraser Elsworth West Suffolk Wheelers & Tr... Finished Under 12 0
8 Adam Lightfoot Cycle Club Ashwell (CCA) Finished Under 12 0
9 Jack Parrish Ipswich Bicycle Club Finished Under 12 0
10 Alex Dale Finished 0
11 Felix Mackie Lee Valley Youth Cycling Club Finished Under 12 0
12 James Fraser Cycle Club Ashwell (CCA) Finished Under 12 0
13 Joe Kiely Finished Under 12 0
14 Ben Norton Spalding Cycling Club Finished Under 12 0
15 Frank Ramsay Cycling Club Hackney Finished Under 12 0
16 Helena Dyce Finished Under 12 0
17 Colin Mantle Mildenhall CC Finished Under 12 0
18 Robert Mercer Colchester Rovers CC Finished Under 12 0
19 Matt Garner Welland Valley CC Finished Under 12 0
20 Daniel De Boltz Finished 0
21 Leon Wheeler Finished 0
22 Artie O'Regan Cycling Club Hackney Finished Under 12 0
23 Oliver Partner Colchester Rovers CC Finished Under 12 0
24 Daniel Hall Colchester Rovers CC Finished Under 12 0
25 Dexter Mansel-Thomas Finished 0
26 Jenna Miles Finished 0
27 Dominic Switzer Welland Valley CC Finished Under 12 0
28 Oliver Stockwell Welwyn Wheelers CC Finished Under 12 0
29 Ben Dale Finished 0
30 Fergus Crouch Finished 0
31 Eden Hamilton Lee Valley Youth Cycling Club Finished Under 12 0
32 Jack Emerson Finished 0
33 Silas Warren Colchester Rovers CC Finished Under 12 0
34 Stanley Boyd Cycling Club Hackney Finished Under 12 0
35 George Timmins Finished 0
36 Sophie Saberton St Ives CC Finished Under 12 0
37 Molly Drew Lee Valley Youth Cycling Club Finished Under 12 0
38 Daniel Green Cycle Club Ashwell (CCA) Finished Under 12 0
39 Harry Gregory Cycling Club Hackney Finished Under 12 0
40 Mark Lightfoot Finished 0
41 Annabell Trevillion Finished 0
42 Alex King Finished 0
43 Abigail Kiely Finished Under 12 0
44 Felix Field Cycle Club Ashwell (CCA) Finished Under 12 0
45 Harley Pell Finished 0
46 Max Falkner St Ives CC Finished Under 12 0
47 Alfie Duckett Finished 0
48 Theo Warren Colchester Rovers CC Finished Under 12 0
49 Joel Ayears Finished 0
50 Ralf Falkner St Ives CC Finished Under 12 0
51 Ethan Green Cycle Club Ashwell (CCA) Finished Under 12 0
52 Archie Bracewell Cycle Club Ashwell (CCA) Finished Under 12 0
53 Fay Garner Welland Valley CC Finished Under 12 0
54 Rhys Buelton Finished 0
55 Oliver Ross Finished 0
56 Hannah Rowling Chelmer CC Finished Under 12 0
57 Christopher Reade Finished 0
Samuel Asker Did not finish 0
Josh Murad Mildenhall CC Did not finish Under 12 0

Confirmed Results

Race name: Youth

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Jake Poole Dig Deep Coaching - Pactimo Finished Youth 20
2 James Tapley Cambridge Triathlon Club Finished Youth 16
3 Matthew Clements Lee Valley Youth Cycling Club Finished Youth 12
4 Daniel Maynard Welwyn Wheelers CC Finished Youth 9
5 Dougal Toms Iceni Velo Finished Youth 7
6 George Baker Kings Cliffe Flyers CC Finished Youth 5
7 Callum Mackie Lee Valley Youth Cycling Club Finished Youth 4
8 Marcus Burnett Team Milton Keynes Finished Youth 3
9 Frank Longstaff Colchester Rovers CC Finished Youth 2
10 Lewis Bulley Lee Valley Youth Cycling Club Finished Youth 1
11 William Hughes Ipswich Bicycle Club Finished Youth 0
12 William Raymond Welwyn Wheelers CC Finished Youth 0
13 Mitchell Powell Chelmer CC Finished Youth 0
14 Georg Mew Jensen Lee Valley Youth Cycling Club Finished Youth 0
15 Ned O'Regan Cycling Club Hackney Finished Youth 0
16 Zak Coleman Inverse/ Cycling Components RT Finished Youth 0
17 Chris Jackson Strada-Sport Finished Youth 0
18 Henry Periem Finished 0
19 Antonio Capasso Finished 0
20 Bob Longstaff Colchester Rovers CC Finished Youth 0
21 Lewis Hardcastle Finished 0
22 Matthew Baker Gt Yarmouth CC Finished Youth 0
23 Logan de Monchaux-Irons Cycling Club Hackney Finished Youth 0
24 Frank Moore Cycling Club Hackney Finished Youth 0
25 Michael Parry Welwyn Wheelers CC Finished Youth 0
26 William Warre Lee Valley Youth Cycling Club Finished Youth 0
27 Sophie Holmes Inverse/ Cycling Components RT Finished Youth 20
28 Jake Darragh Maldon & District CC Finished Youth 0
29 Toby Miles Finished 0
30 Amy Garner Welland Valley CC Finished Youth 16
31 Callum Bulley Lee Valley Youth Cycling Club Finished Youth 0
32 Noah Field Cycle Club Ashwell (CCA) Finished Youth 0
33 Rebecca Maynard Welwyn Wheelers CC Finished Youth 12
34 Fraser Ayears Welland Valley CC Finished Youth 0
35 Oliver Woolsey Cycle Club Ashwell (CCA) Finished Youth 0
36 Adam Colbert Finished 0
37 Daniel King Finished 0
38 Matt Asker Finished 0
39 Sarah Brunton Cambridge Triathlon Club Finished Youth 9
40 Evan Rex Chelmer CC Finished Under 12 0
41 Jack Callis Finished 0
42 Daniel Clough St Ives CC Finished Youth 0
43 Holly Hoy St Ives CC Finished Youth 7
44 Robert Brunton Cambridge Triathlon Club Finished Youth 0
45 Samuel Rowling Chelmer CC Finished Youth 0
46 C C Hime Finished 0
47 Louis Byrne Cycling Club Hackney Finished Youth 0
48 Emma Saberton Finished 0
49 Alex Dower Finished 0
50 Amber Dyra Finished 0
51 Emily Dyra Finished 0
Finn Barnes Cambridge Triathlon Club Did not finish Youth 0
Anastasia Magnago Did not finish Youth 0

Confirmed Results

Race name: Elite Vets, Vet 40-44

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Greg Simcock Team Scott UK Finished Vet 40-49 20
2 Mike Simpson G.S. Henley Finished Vet 40-49 16
3 Kevin Knox ViCiOUS VELO Finished Vet 40-49 12
4 Martin Carter Finished Vet 40-49 9
5 Ivan Burch Ciclos Uno Finished N/A 7
6 Stuart Pickering One and All Cycling Finished Vet 40-49 5
7 Anthony White Cannondale Racing Finished Vet 40-49 4
8 Dave Copland Ipswich Bicycle Club Finished Vet 40-49 3
9 David Brown Essex Roads CC Finished N/A 2
10 Len Delicaet London Phoenix CC Finished Vet 40-49 1

Confirmed Results

Race name: Juniors

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Sean Dunlea Ciclos Uno Finished Junior 6
2 Theo Doncaster Cycle Club Ashwell (CCA) Finished Junior 4
3 Cameron Toms Iceni Velo Finished Junior 3
4 Jonathan Chapman Cycle Club Ashwell (CCA) Finished Junior 2
5 James Madgwick Lee Valley Youth Cycling Club Finished Junior 1
6 Bartholomew Wallbank Cycling Club Hackney Finished Junior 0
7 Harry Chavner Lee Valley Youth Cycling Club Finished Junior 0

Confirmed Results

Race name: Seniors/Juniors/Elite Vets

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Greg Simcock Team Scott UK Finished Vet 40-49 20
2 Mike Simpson G.S. Henley Finished Vet 40-49 16
3 Matthew Webber Hackney GT Finished Senior 12
4 Kevin Knox ViCiOUS VELO Finished Vet 40-49 9
5 Sean Dunlea Ciclos Uno Finished Junior 7
6 Steven Halsall Velo Club Moulin Finished Senior 5
7 Benjamin Lewis Hackney GT Finished Senior 4
8 Hayden Wood Finished Senior 3
9 Martin Carter Finished Vet 40-49 2
10 Hugo Hocknell Finished Senior 1
11 Carl Dyson Clay Cross Road Team Finished Senior 0
12 Ivan Burch Ciclos Uno Finished N/A 0
13 Theo Doncaster Cycle Club Ashwell (CCA) Finished Junior 0
14 Stuart Pickering One and All Cycling Finished Vet 40-49 0
15 Anthony White Cannondale Racing Finished Vet 40-49 0
16 John Swindells Gt Yarmouth CC Finished Senior 0
17 Michael Cowland St Ives CC Finished Senior 0
18 Jeremy Hicks Rugby Velo Finished Senior 0
19 Antony Birt Ipswich Bicycle Club Finished Senior 0
20 Gabor Doroghazi Finished Senior 0
21 Cameron Toms Iceni Velo Finished Junior 0
22 Philip Hersey Eagle RC Finished Senior 0
23 Dave Copland Ipswich Bicycle Club Finished Vet 40-49 0
24 George Kangelos Hackney GT Finished N/A 0
25 Joshua Maynard Welwyn Wheelers CC Finished Senior 0
26 David Brown Essex Roads CC Finished N/A 0
27 Len Delicaet London Phoenix CC Finished Vet 40-49 0
28 Gary Hipwell Rugby Velo Finished Vet 50+ 0
29 Kevin Ball Dulwich Paragon CC Finished N/A 0
30 Graham Freer Hackney GT Finished 0
31 Kevin Darragh Maldon & District CC Finished Vet 40-49 0
32 Douglas Thomson Gateway Cycling Finished N/A 0
33 James Hampshire Finished N/A 0
34 James Garrett Rugby Velo Finished Senior 0
35 James Stephens London Phoenix CC Finished Vet 40-49 0
36 Ben Whitehead Hackney GT Finished Senior 0
37 Christopher Bulley Shaftesbury CC Finished Vet 40-49 0
38 Jonathan Hamlin Finished Senior 0
39 Nathan Smith Finished Senior 0
40 Tom Dymond Finished N/A 0
41 Patrick Stokes Finished Vet 40-49 0
42 Jonathan Chapman Cycle Club Ashwell (CCA) Finished Junior 0
43 David West Amisvelo Racing Team Finished 0
44 Bruce Mackie Lee Valley Youth Cycling Club Finished Vet 40-49 0
45 Matthew Mantle Mildenhall CC Finished N/A 0
46 Richard Lofthouse Eagle RC Finished N/A 0
47 Shane Norton Spalding Cycling Club Finished Vet 40-49 0
48 Kevin Carter Hackney GT Finished Vet 40-49 0
49 James Madgwick Lee Valley Youth Cycling Club Finished Junior 0
50 Steven Drew London Phoenix CC Finished Vet 40-49 0
51 David Kiely North Road CC Finished N/A 0
52 Robert Milton Hackney GT Finished Senior 0
53 Richard O'Reilly Hemel Hempstead CC Finished 0
54 Philip Murrell Finsbury Park CC Finished Vet 40-49 0
55 Thomas Doe VC Norwich Finished Senior 0
56 Ross Tricker XRT - Elmy Cycles Finished Senior 0
57 Lee Rowling Chelmer CC Finished Vet 40-49 0
58 Simon Tottle Festival RC Finished N/A 0
59 Leo Falkner St Ives CC Finished Senior 0
60 Philip Wilkinson Rockingham Forest Whls Finished Senior 0
61 Zachary Battams Iceni Velo Finished N/A 0
62 Tom Bowker Hackney GT Finished N/A 0
63 Richard Stiff West Suffolk Wheelers & Tr... Finished Vet 40-49 0
64 Bryan Holland North Road CC Finished Vet 40-49 0
65 Darren Myers Crest Cycling Club Finished Vet 40-49 0
66 Emma Wood London Phoenix CC Finished N/A 0
67 Joseph Warren Colchester Rovers CC Finished 0
68 Stuart Elderman Finished 0
69 James Asker Finished 0
70 Jeremy Switzer Welland Valley CC Finished Vet 40-49 0
71 Neil Ellison WDMBC/Specialized Ruislip Finished Senior 0
72 Alan West 45 Road Club Finished Senior 0
73 Damian Lewis Finished 0
74 Andrew Hardcastle Finished N/A 0
75 Bartholomew Wallbank Cycling Club Hackney Finished Junior 0
76 Harry Chavner Lee Valley Youth Cycling Club Finished Junior 0
77 Matthew Harris North Road CC Finished Vet 40-49 0
Tim Granshaw Handsling Racing Did not finish Vet 40-49 0
Neil Simpson London Phoenix CC Did not finish Vet 40-49 0
Stoyko Boussarov WyndyMilla Did not finish Senior 0
David Lindsay St Neots CC Did not finish N/A 0
Blakely Wells Newmarket Cycling&Triathlo... Did not finish N/A 0
Matej Janecek Did not finish 0
David Garrett Rugby Velo Did not finish Vet 50+ 0
Gregory Andrews Colchester Rovers CC Did not finish Vet 40-49 0
David Fraser Did not finish N/A 0
Ben Hardwick Did not finish 0
Daniel Doncaster Cycle Club Ashwell (CCA) Did not finish Vet 40-49 0
Simon Hance Ipswich Bicycle Club Did not finish N/A 0
Christopher York Maldon & District CC Did not finish N/A 0