Event URN:
243330
Start date:
Wed, 6th Jun 2012
Event Type:
Closed Circuit (Competitive)
Venue:
Middlesbrough Cycle Circuit
Marton Road, Middlesbrough, TS7 8AR
( View map )
Online Entry FAQs
Event promoted by:
Stockton Wheelers CC ( website )
View other events promoted by this organisation
Event organiser:
Mrs Michelle Kilcullen
43 Bramble Road
Stockton-On-Tees
Cleveland
TS19 0NH
membership@stocktonwheelers.org.uk
Cheques payable to:
Stockton Wheelers
Preview Races:
Date Start Race name Classification Band Rider Cat Duration
6 Jun 12 19:00 U10 Boys Circuit Race Youth Only Youth D
6 Jun 12 19:00 U10 Girls Circuit Race Youth Only Youth D
6 Jun 12 19:00 U12 Boys Circuit Race Youth Only Youth C
6 Jun 12 19:00 U12 Girls Circuit Race Youth Only Youth C

View All

Event Location:

Marton Road,
Middlesbrough,
TS7 8AR

Race: U10 Boys Circuit Race

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
6 Jun 12 19:00 Youth Only Youth D ---

Race: U10 Girls Circuit Race

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
6 Jun 12 19:00 Youth Only Youth D ---

Race: U12 Boys Circuit Race

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
6 Jun 12 19:00 Youth Only Youth C ---

Race: U12 Girls Circuit Race

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
6 Jun 12 19:00 Youth Only Youth C ---

Race: U14 Boys Circuit Race

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
6 Jun 12 19:00 Youth Only Youth B ---

Race: U14 Girls Circuit Race

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
6 Jun 12 19:00 Youth Only Youth B ---

Race: U16 Boys Circuit Race

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
6 Jun 12 19:00 Youth Only Youth A 20km / 12m

Race: U16 Girls Circuit Race

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
6 Jun 12 19:00 Youth Only Youth A ---

Race: U8 Boys Circuit Race

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
6 Jun 12 19:00 Youth Only Youth E ---

Race: U8 Girls Circuit Race

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
6 Jun 12 19:00 Youth Only Youth E ---

Race: Youth

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
6 Jun 12 19:00 Youth Only Youth A, B, C, D, E ---

Race: U10 Boys Time Trial

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
6 Jun 12 20:00 Youth Only Youth D ---

Race: U10 Girls Time Trial

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
6 Jun 12 20:00 Youth Only Youth D ---

Race: U12 Boys Time Trial

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
6 Jun 12 20:00 Youth Only Youth C ---

Race: U12 Girls Time Trial

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
6 Jun 12 20:00 Youth Only Youth C ---

Race: U14 Boys Time Trial

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
6 Jun 12 20:00 Youth Only Youth B ---

Race: U14 Girls Time Trial

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
6 Jun 12 20:00 Youth Only Youth B ---

Race: U16 Boys Time Trial

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
6 Jun 12 20:00 Youth Only Youth A ---

Race: U16 Girls Time Trial

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
6 Jun 12 20:00 Youth Only Youth A ---

Race: U8 Boys Time Trial

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
6 Jun 12 20:00 Youth Only Youth E ---

Race: U8 Girls Time Trial

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
6 Jun 12 20:00 Youth Only Youth E ---

Confirmed Results

Race name: U10 Boys Circuit Race

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Henry Demoily Cleveland Wheelers CC Finished D 3
2 Zachary Johnstone Stockton Wheelers CC Finished D 2

Confirmed Results

Race name: U10 Girls Circuit Race

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Lauren Kilcullen Stockton Wheelers CC Finished D 3
2 Annabelle Sefton Cleveland Wheelers CC Finished D 2

Confirmed Results

Race name: U12 Boys Circuit Race

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Aaron Preston Cleveland Wheelers CC Finished C 3
2 Joe Wilson Stockton Wheelers CC Finished C 2
3 Connor Eyeington Finished C 1

Confirmed Results

Race name: U12 Girls Circuit Race

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Fiona Turnbull Tyneside Vagabonds CC Finished C 3

Confirmed Results

Race name: U14 Boys Circuit Race

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Jake Dobson Newcastle Phoenix Cycling Club Finished B 3
2 Hamish Turnbull Tyneside Vagabonds CC Finished B 2
3 Thomas Mein MTS Cycle Sport Finished B 1

Confirmed Results

Race name: U14 Girls Circuit Race

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Samantha Verrill Finished B 3
2 Rhianna Stoves Hetton Hawks Cycling Club Finished B 2
3 Jessica Watts Tyneside Vagabonds CC Finished B 1

Confirmed Results

Race name: U16 Boys Circuit Race

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Joe Mann Derwentside CC Finished A 3
2 Scott Auld Stockton Wheelers CC Finished A 2
3 Ben Honeysett Stockton Wheelers CC Finished A 1

Confirmed Results

Race name: U8 Boys Circuit Race

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Patrick Kilcullen Stockton Wheelers CC Finished E 3
2 Zachery Raw Cleveland Wheelers CC Finished E 2
3 Billy Carter Stockton Wheelers CC Finished E 1

Confirmed Results

Race name: U8 Girls Circuit Race

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Lititia Hay Hetton Hawks Cycling Club Finished E 3
2 Enya Stoves Hetton Hawks Cycling Club Finished E 2
3 Abigail Wilson Stockton Wheelers CC Finished E 1

Confirmed Results

Race name: U10 Boys Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Henry Demoily Cleveland Wheelers CC Finished D 3
2 Zachary Johnstone Stockton Wheelers CC Finished D 2

Confirmed Results

Race name: U10 Girls Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Lauren Kilcullen Stockton Wheelers CC Finished D 3
2 Annabelle Sefton Cleveland Wheelers CC Finished D 2

Confirmed Results

Race name: U12 Boys Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Aaron Preston Cleveland Wheelers CC Finished C 3
2 Joe Wilson Stockton Wheelers CC Finished C 2
3 Connor Eyeington Finished C 1

Confirmed Results

Race name: U12 Girls Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Fiona Turnbull Tyneside Vagabonds CC Finished C 3

Confirmed Results

Race name: U14 Boys Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Jake Dobson Newcastle Phoenix Cycling Club Finished B 3
2 Hamish Turnbull Tyneside Vagabonds CC Finished B 2
3 Thomas Mein MTS Cycle Sport Finished B 1

Confirmed Results

Race name: U14 Girls Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Samantha Verrill Finished B 3
2 Kirsty Boak Tyneside Vagabonds CC Finished B 2
3 Jessica Watts Tyneside Vagabonds CC Finished B 1

Confirmed Results

Race name: U16 Boys Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Scott Auld Stockton Wheelers CC Finished A 3
1 Joe Mann Derwentside CC Finished A 3
3 Thomas Hordon Newcastle Phoenix Cycling Club Finished A 1

Confirmed Results

Race name: U16 Girls Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Laura Kotch Stockton Wheelers CC Finished N/A 3

Confirmed Results

Race name: U8 Boys Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Patrick Kilcullen Stockton Wheelers CC Finished E 3
2 Zachery Raw Cleveland Wheelers CC Finished E 2
3 Jake Carter Stockton Wheelers CC Finished E 1

Confirmed Results

Race name: U8 Girls Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Lititia Hay Hetton Hawks Cycling Club Finished E 3
2 Enya Stoves Hetton Hawks Cycling Club Finished E 2
3 Abigail Wilson Stockton Wheelers CC Finished E 1