Event URN:
243010
Start date:
Wed, 30th May 2012
Event Type:
MTB XC (Competitive)
Venue:
Sherwood Pines Forest Park
Sherwood Pines Discovery Centre, Kings Clipstone, Mansfield, Nottinghamshire, NG21 9JL
( View map )
Online Entry FAQs
Event promoted by:
Sherwood Pines Cycles SRAM RT ( website )
Event website:
http://www.sherwoodpinescycles.co.uk
Event organiser:
Mr Mervyn Dudley
25 Meadow Grove
Bilsthorpe
Newark
Nottinghamshire
NG22 8TQ
07585951693
merv51@btinternet.com
Cheques payable to:
on the night
Info for Riders:
This will be a 6 event series mountain bike TT 3 laps of fixed course for seniors smaller course for younger riders race HQ will be at the Sherwood pines shop
Preview Races:
Date Start Race name Classification Band Rider Cat Duration
30 May 12 01:00 Junior Go-MTB None Junior, Sport
30 May 12 01:00 Senior Go-MTB None Elite, Expert, ...
30 May 12 01:00 U10 Go-MTB None Junior, Juvenil...
30 May 12 01:00 U12 Go-MTB None Junior, Juvenil...

View All

Event Location:

Sherwood Pines Discovery Centre,
Kings Clipstone,
Mansfield,
Nottinghamshire,
NG21 9JL

Race: Junior

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
30 May 12 01:00 Go-MTB None Junior, Sport ---

Race: Senior

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
30 May 12 01:00 Go-MTB None Elite, Expert, G/Vet... ---

Race: U10

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
30 May 12 01:00 Go-MTB None Junior, Juvenile, N/... ---

Race: U12

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
30 May 12 01:00 Go-MTB None Junior, Juvenile, N/... ---

Race: U14

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
30 May 12 01:00 Go-MTB None Junior, Juvenile, N/... ---

Race: Veteran

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
30 May 12 01:00 Go-MTB None Elite, Expert, G/Vet... ---

Race: Women

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
30 May 12 01:00 Go-MTB None Elite, Expert, G/Vet... ---

Race: Youth

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
30 May 12 01:00 Go-MTB None Juvenile, N/A, Youth ---

Race: Sherwood pines SIS/SRAM MTB Time Trial

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
30 May 12 18:30 Go-MTB --- N/A 3 laps

Confirmed Results

Race name: Junior

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Ryan O'Boyle Finished Junior 0
2 Paige Coope Sherwood Pines Cycles SRAM RT Finished Junior 0

Confirmed Results

Race name: Senior

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Aron Marshall Sherwood Pines Cycles SRAM RT Finished Expert 0
2 Steve Wood Finished 0
3 Rob Bradley Finished 0
4 Dean Saunders Finished N/A 0
5 Dan Golob Finished 0
6 James Foster Finished 0
7 Martin Tyler Finished 0
8 Martin Ledger Finished 0
9 Jack Wilson Finished 0
10 Mark Blore Finished 0
11 Eddie Drailsford Finished 0
12 Luke Jackson Finished 0
13 Simon Baker Finished 0
14 Kevin Brailsford Finished 0
15 Kevin Baker Finished 0

Confirmed Results

Race name: U10

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Amelia Wayte Finished 0
2 Christopher Hilbert Finished 0
3 Piper Radford Finished 0
4 Kieran Glover Finished 0
5 Carter Howe Finished 0
6 Harrison Wallace Finished 0

Confirmed Results

Race name: U12

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Jordan Foster Finished 0
2 Archie Lewis Finished 0
3 Evelyn Oldale Finished 0
4 Summer Ridge Finished 0

Confirmed Results

Race name: U14

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Owyn Wallace Sherwood Pines Cycles SRAM RT Finished Juvenile 0
2 Cameron Unknown Finished 0
3 Harry Lewis Sherwood Pines Cycles SRAM RT Finished Juvenile 0
4 Tim Ellsmore Finished 0
5 Luke Farrell Finished 0
6 Oliver Snodden Sherwood Pines Cycles SRAM RT Finished N/A 0

Confirmed Results

Race name: Veteran

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Steve Taylor Finished 0
2 Jon Lightfoot Finished 0
3 Tim Granger Finished 0
4 Rob Blackburn Finished 0
5 Chris Clipstone Finished 0
6 Steve Hilbert Finished 0
7 Glenn Alison Finished 0
8 Mick Tennyson Finished 0
9 Chros O'Boyle Finished 0
10 Andrew Greenstreet Finished 0
11 Paul Wilkinson Finished 0
12 Russ Marshall Finished 0
13 Dean Radford Finished 0
14 Mick Blore Finished 0
15 Mick Foster Finished 0
16 Stuart Gascoyne Finished 0
17 David McAdam Finished 0

Confirmed Results

Race name: Women

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Julie Elder Finished Sport 0
2 Danielle Rider Moda-Bikemagic Racing Team Finished Elite 0
3 Marianne Heffron Matlock CC Finished G/Vet 0
4 Jane Roberts Finished 0
5 Jodie Foster Finished 0

Confirmed Results

Race name: Youth

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 William Gascoyne Matlock CC Finished Juvenile 0
2 Jack Poole Finished 0