Event URN:
242995
Start date:
Sat, 26th May 2012
Event Type:
Closed Circuit (Competitive)
Venue:
Hetton Lyons Country Park
Eppleton Quarry, Downs Pit Lane, Hetton-Le-Hole, Houghton Le Spring, Tyne And Wear, DH5 9AR
( View map )
Online Entry FAQs
Event promoted by:
Hetton Hawks Cycling Club ( website )
View other events promoted by this organisation
Event website:
http://www.hettonhawks.org.uk
Event organiser:
Mr Ben Dobson
24 Hill Rise
Washington
Tyne and Wear
NE38 7HJ
07837 133 670
ben.dobson@cd-ne.co.uk
Cheques payable to:
Hetton Hawks
Download Entry Form
Preview Races:
Date Start Race name Classification Band Rider Cat Duration
26 May 12 10:15 U10 Boys Time Trial Youth Only Youth D
26 May 12 10:15 U10 Girls Time Trial Youth Only Youth D
26 May 12 10:15 U12 Boys Time Trial Youth Only Youth C
26 May 12 10:15 U12 Girls Time Trial Youth Only Youth C

View All

Event Location:

Eppleton Quarry,
Downs Pit Lane,
Hetton-Le-Hole,
Houghton Le Spring,
Tyne And Wear,
DH5 9AR

Race: U10 Boys Time Trial

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
26 May 12 10:15 Youth Only Youth D ---

Race: U10 Girls Time Trial

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
26 May 12 10:15 Youth Only Youth D ---

Race: U12 Boys Time Trial

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
26 May 12 10:15 Youth Only Youth C ---

Race: U12 Girls Time Trial

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
26 May 12 10:15 Youth Only Youth C ---

Race: U14 Boys Time Trial

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
26 May 12 10:15 Youth Only Youth B ---

Race: U14 Girls Time Trial

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
26 May 12 10:15 Youth Only Youth B ---

Race: U16 Boys Time Trial

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
26 May 12 10:15 Youth Only Youth A 1 laps / 1km / 1m

Race: U16 Girls Time Trial

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
26 May 12 10:15 Youth Only Youth A ---

Race: U8 Boys Time Trial

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
26 May 12 10:15 Youth Only Youth E ---

Race: U8 Girls Time Trial

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
26 May 12 10:15 Youth Only Youth E ---

Race: U10 Boys Circuit Race

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
26 May 12 10:45 Youth Only Youth D ---

Race: U10 Girls Circuit Race

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
26 May 12 10:45 Youth Only Youth D ---

Race: U12 Boys Circuit Race

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
26 May 12 10:45 Youth Only Youth C 10 mins / plus 8 laps

Race: U12 Girls Circuit Race

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
26 May 12 10:45 Youth Only Youth C ---

Race: U8 Boys Circuit Race

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
26 May 12 10:45 Youth Only Youth E ---

Race: U8 Girls Circuit Race

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
26 May 12 10:45 Youth Only Youth E ---

Race: U14 Boys Circuit Race

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
26 May 12 11:10 Youth Only Youth B ---

Race: U14 Girls Circuit Race

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
26 May 12 11:10 Youth Only Youth B ---

Race: U16 Boys Circuit Race

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
26 May 12 11:10 Youth Only Youth A 30 mins / plus 15 laps

Race: U16 Girls Circuit Race

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
26 May 12 11:10 Youth Only Youth A ---

Confirmed Results

Race name: U10 Boys Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 George Southby East Bradford CC Finished D 3
2 Roshan Parker-Mian Hetton Hawks Cycling Club Finished E 0
3 James Gray Finished 0

Confirmed Results

Race name: U10 Girls Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Ava Oxley-Szilagyi Wakefield Junior Triathlon Clu... Finished D 3
2 Elizabeth Erdozain Finished 0

Confirmed Results

Race name: U12 Boys Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Toby Tanfield Cleveland Wheelers CC Finished C 3
2 Aaron Preston Cleveland Wheelers CC Finished C 2
3 Ross Turner Cleveland Wheelers CC Finished C 0

Confirmed Results

Race name: U12 Girls Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Rhianna Nitsch Hetton Hawks Cycling Club Finished C 3
2 Fiona Turnbull Tyneside Vagabonds CC Finished C 2

Confirmed Results

Race name: U14 Boys Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Jake Dobson Newcastle Phoenix Cycling Club Finished B 3
2 Hamish Turnbull Tyneside Vagabonds CC Finished B 2
3 Richie Allen Newcastle Phoenix Cycling Club Finished B 1

Confirmed Results

Race name: U14 Girls Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Kate Waugh Finished 0
2 Kirsty Boak Tyneside Vagabonds CC Finished B 2
3 Rhianna Stoves Hetton Hawks Cycling Club Finished B 1

Confirmed Results

Race name: U16 Boys Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Matthew Worton Hetton Hawks Cycling Club Finished A 3
2 Alexander Foster Border City Wheelers CC Finished A 2
3 Nathan Veall Clifton CC Finished A 1

Confirmed Results

Race name: U16 Girls Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Laura Kotch Stockton Wheelers CC Finished N/A 3

Confirmed Results

Race name: U8 Boys Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Daniel Holmes Tyneside Vagabonds CC Finished E 3
2 Benjamin Partridge Finished E 2
3 Louis Venables Finished 0

Confirmed Results

Race name: U8 Girls Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Lititia Hay Hetton Hawks Cycling Club Finished E 3
2 Deborah Erdozain Finished 0
3 Alicia Lamb Finished 0

Confirmed Results

Race name: U10 Boys Circuit Race

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 George Southby East Bradford CC Finished D 3
2 Henry Demoily Cleveland Wheelers CC Finished D 2
3 Samuel Swales Hetton Hawks Cycling Club Finished D 1

Confirmed Results

Race name: U10 Girls Circuit Race

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Ava Oxley-Szilagyi Wakefield Junior Triathlon Clu... Finished D 3
2 Elizabeth Erdozain Finished 0

Confirmed Results

Race name: U12 Boys Circuit Race

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Aaron Preston Cleveland Wheelers CC Finished C 3
2 Toby Tanfield Cleveland Wheelers CC Finished C 2
3 Paul Errington Hetton Hawks Cycling Club Finished C 1

Confirmed Results

Race name: U12 Girls Circuit Race

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Rhianna Nitsch Hetton Hawks Cycling Club Finished C 3
2 Fiona Turnbull Tyneside Vagabonds CC Finished C 2

Confirmed Results

Race name: U8 Boys Circuit Race

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Daniel Holmes Tyneside Vagabonds CC Finished E 3
2 Benjamin Partridge Finished E 2
3 Patrick Kilcullen Stockton Wheelers CC Finished E 1

Confirmed Results

Race name: U8 Girls Circuit Race

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Lititia Hay Hetton Hawks Cycling Club Finished E 3
2 Enya Stoves Hetton Hawks Cycling Club Finished E 2
3 Alicia Lamb Finished 0

Confirmed Results

Race name: U14 Boys Circuit Race

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Jake Dobson Newcastle Phoenix Cycling Club Finished B 3
2 Hamish Turnbull Tyneside Vagabonds CC Finished B 2
3 Joe Howard Cleveland Wheelers CC Finished B 1

Confirmed Results

Race name: U14 Girls Circuit Race

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Kate Waugh Finished 0
2 Rhianna Stoves Hetton Hawks Cycling Club Finished B 2
3 Kirsty Boak Tyneside Vagabonds CC Finished B 1

Confirmed Results

Race name: U16 Boys Circuit Race

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Matthew Worton Hetton Hawks Cycling Club Finished A 3
2 James Morgan Hetton Hawks Cycling Club Finished A 2
3 Scott Auld Stockton Wheelers CC Finished A 1

Confirmed Results

Race name: U16 Girls Circuit Race

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Laura Kotch Stockton Wheelers CC Finished N/A 3