Event URN:
242909
Start date:
Mon, 23rd Jul 2012
Event Type:
Closed Circuit (Competitive)
Venue:
REME Test Track
Corunna Barracks, Ludgershall, Andover, Hampshire, SP11 9RP
( View map )
Online Entry FAQs
Event promoted by:
Army Cycling Union ( website )
Event organiser:
Mrs Susan Knight
events.rco@googlemail.com
Cheques payable to:
entry on the night only
Info for Riders:
Entrants must notify organiser of their vehicle registration before arrival.
Preview Races:
Date Start Race name Classification Band Rider Cat Duration
23 Jul 12 18:00 U12 Boys Youth Only Youth C
23 Jul 12 18:00 U14 Boys Youth Only Youth B
23 Jul 12 18:00 U16 Boys Youth Only Youth A
23 Jul 12 18:00 U16 Girls Youth Only Youth A

View All

Event Location:

Corunna Barracks,
Ludgershall,
Andover,
Hampshire,
SP11 9RP

Race: U12 Boys

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
23 Jul 12 18:00 Youth Only Youth C ---

Race: U14 Boys

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
23 Jul 12 18:00 Youth Only Youth B ---

Race: U16 Boys

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
23 Jul 12 18:00 Youth Only Youth A ---

Race: U16 Girls

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
23 Jul 12 18:00 Youth Only Youth A ---

Race: 3/4

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
23 Jul 12 18:30 Regional B Band 5 3rd, 4th 40 mins / plus 5 laps

Race: E/1/2/3

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
23 Jul 12 19:30 National B Band 3 1st, 2nd, 3rd, Elite 45 mins / plus 5 laps

Confirmed Results

Race name: U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Alex Hall Andover Whls Finished C 3

Confirmed Results

Race name: U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Ryan White 1st Chard Whls Finished B 3
2 Aaron Thompson Portsmouth North End CC Finished B 2

Confirmed Results

Race name: U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 George Moore I-Team Cyclists' Club Finished A 3
2 Joseph Wiltshire Cwmcarn Paragon Cycle Club Finished A 2
3 Jake Coward Chippenham & Dist Whls Finished A 1
4 Cameron Thompson Andover Whls Finished A 0
5 Jed Webber Andover Whls Finished A 0

Confirmed Results

Race name: U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Emily Mellor Hillingdon Slipstreamers Finished A 3
2 Emily Hall Andover Whls Finished N/A 2

Confirmed Results

Race name: 3/4

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Richard Williamson Gannet CC Finished 3rd 10
2 James Atherton VC St Raphael Finished 3rd 8
3 Iain Bullar Gannet CC Finished 3rd 7
4 Brook Elgie Peter Hansford Racing Finished 3rd 6
5 Joseph Wiltshire Cwmcarn Paragon Cycle Club Finished A 5
6 Gavin Mitchell Twickenham CC Finished 3rd 4
7 Andy Mckay Zappi's Cycling Club Finished 3rd 3
8 Richard Phillips Schofield Hantspol CC Finished 3rd 2
9 Stuart Williams Reading CC Finished 3rd 1
10 Nigel Pratt Andover Whls Finished 3rd 1
11 Oliver Pritchard Finished 3rd 0
12 Hannah Drewett Finished 2nd 0
13 Andrew Perry Bristol RC Finished 4th 0
14 Kevin Baker Andover Whls Finished 4th 0
15 Noah Godman Severn RC Finished 4th 0
16 Stephen Biddulph Army Cycling Union Finished 4th 0
17 Nick Pickering Andover Whls Finished N/A 0
18 Fraser Houston Team Quest - The Bike Shop Finished 3rd 0
19 Damian Copeland Finished 4th 0
20 Brett Shaw Army Cycling Union Finished N/A 0
21 George Bentall Finished 4th 0
22 Gary Burley Andover Whls Finished N/A 0
23 James McCowen Finished 0