Event URN:
242777
Start date:
Sat, 14th Jul 2012
Finish date:
Sun, 15th Jul 2012
Event Type:
MTB DH (Competitive)
Venue:
Nevis Range
Torlundy, Fort William, Inverness-shire, PH33 6SW
( View map )
Online Entry FAQs
Event promoted by:
Scottish Downhill Association ( website )
Event website:
http://www.sda-races.com/sda/
Event organiser:
Mr Allan Black
Roselea
Main Street
Glenfarg
Perthshire
PH2 9NU
07738 312377
allan.black@fmcti.com
Cheques payable to:
Scottish Downhill Association
Info for Riders:
Note - Field Limit is 320 Riders (Total)

Friday
Course Inspection on Foot - 17.00 onwards

Saturday
Sign On - 8:30am - 12:00
Course Inspection on Foot - 8:45 - 10:00
Uplift Commences 9:30 >
Practice 10:00am - 12:30

Course Closed 12:30 - 13:00 (No rider allowed on hill or course, medics & marshals stood down for lunch)

Practice
13:00 16:30 ( last uplift 16:00)

Sunday
Sign On - 8:30am - 10:00
Practice Full runs only 9:30- 11:00

Course Closed between first and second race runs (No rider allowed on course, medics & marshals stood down for lunch)

First Race Run 11:30
Preview Races:
Date Start Race name Classification Band Rider Cat Duration
14 Jul 12 11:30 Women (All categories) MTB National B MTB DH National B Elite, G/Vet, J...
14 Jul 12 11:30 Junior Men MTB National B MTB DH National B Junior
14 Jul 12 11:30 Juvenile Men MTB National B MTB DH National B Juvenile
14 Jul 12 11:30 Masters Men MTB National B MTB DH National B Master

View All

Event Location:

Torlundy,
Fort William,
Inverness-shire,
PH33 6SW

Race: Women (All categories)

View Entrants

Online entry closed 1 year 9 months 11 days 22 hours 28 minutes 29 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
14 Jul 12 11:30 MTB National B MTB DH National B Elite, G/Vet, Junior... ---

Race: Junior Men

View Entrants

Online entry closed 1 year 9 months 11 days 22 hours 28 minutes 29 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
14 Jul 12 11:30 MTB National B MTB DH National B Junior ---

Race: Juvenile Men

View Entrants

Online entry closed 1 year 9 months 11 days 22 hours 28 minutes 29 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
14 Jul 12 11:30 MTB National B MTB DH National B Juvenile ---

Race: Masters Men

View Entrants

Online entry closed 1 year 9 months 11 days 22 hours 28 minutes 29 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
14 Jul 12 11:30 MTB National B MTB DH National B Master ---

Race: Senior Men

View Entrants

Online entry closed 1 year 9 months 11 days 22 hours 28 minutes 29 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
14 Jul 12 11:30 MTB National B MTB DH National B Elite, Expert, Senio... ---

Race: Veterans Men

View Entrants

Online entry closed 1 year 9 months 11 days 22 hours 28 minutes 29 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
14 Jul 12 11:30 MTB National B MTB DH National B G/Vet, Veteran ---

Race: Youth Men

View Entrants

Online entry closed 1 year 9 months 11 days 22 hours 28 minutes 29 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
14 Jul 12 11:30 MTB National B MTB DH National B Youth ---

Confirmed Results

Race name: Women (All categories)

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Bex Reilly Finished Elite 00:06:44:203 100
2 Katy Winton The Kinesis Morvelo Project Finished Senior 00:06:49:190 100
3 Charlotte Mallin Martin Finished Youth 00:07:03:385 100
4 Sophie Matthew Finished N/A 00:07:30:028 0
5 Emma McRobb freeflowbikes.com Finished Master 00:07:39:293 100
6 Alice Taylor Finished Junior 00:07:49:105 100
7 Rebecca Kennedy Finished Junior 00:08:05:537 90
8 Wendy Chambers Scottish Women's Downhill Deve... Finished Master 00:08:24:041 0
9 Rona Strivens Wolfpax Finished 00:08:47:131 0
10 Alison Wilson Finished N/A 00:08:55:145 0
11 Freya Avis Finished Juvenile 00:09:11:718 90
12 Rhona Stewart Perth City Cycles Finished N/A 00:10:45:470 0
Morag Paterson Did not start Master 0
Minnie Reid Perth City Cycles Did not start 0

Confirmed Results

Race name: Junior Men

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Fraser McGlone Finished Junior 00:04:59:430 100
2 Joseph Connell Finished Junior 00:05:02:754 90
3 George Gannicott Gannicott Racing Finished Junior 00:05:03:657 80
4 Mitchell Skene Perth City Cycles Finished Junior 00:05:11:134 75
5 Lachlan Blair West Highland Wheelers Finished Junior 00:05:16:357 70
6 Ross Wilcox Innerleithen MTB Racing Finished Junior 00:05:27:898 65
7 Sean Petig team OCUK Finished N/A 00:05:33:586 60
8 Craig Shaw basecamp bikes Finished Junior 00:05:37:279 56
9 Ruaridh McRitchie Finished Junior 00:05:38:630 52
10 Blair Aitchison Finished Junior 00:05:52:681 48
11 Jordan Hayes Finished Junior 00:05:56:281 45
12 Blake White Finished Junior 00:05:57:070 42
13 Calum Ross Finished Junior 00:05:59:097 39
14 Jack Bell Finished Junior 00:06:01:279 36
15 John Shiell Team CHR Finished Junior 00:06:02:230 33
16 Lewis Summers Perth City Cycles Finished Junior 00:06:02:325 30
17 Ross Johnston Finished Junior 00:06:02:455 0
18 Joe Paterson Scottish Downhill Association Finished Junior 00:06:02:758 26
19 Kieran Ormandy Finished Junior 00:06:06:228 24
20 Joseph Mallen Team CHR Finished Junior 00:06:07:296 22
21 Craig Brown Fix Online Finished Junior 00:06:08:994 20
22 William Cranston Finished N/A 00:06:13:961 19
23 Christopher Walters Northerndownhill Finished Junior 00:06:21:014 18
24 Simon Ross Finished Junior 00:06:23:353 17
25 Findley Forrest Finished Junior 00:06:31:454 16
26 Euan Hird Scottish Downhill Association Finished N/A 00:06:42:674 0
27 Douglas Halliday Finished 00:06:48:748 0
28 Evan Pirie Scottish Downhill Association Finished Junior 00:06:50:632 13
29 Guy Wilson Finished 00:06:52:228 0
30 Euan Fotheringham Finished Junior 00:06:55:285 11
31 Christopher Wilson Finished Junior 00:07:00:361 10
32 Fraser Leadbetter Scottish Downhill Association Finished Junior 00:07:05:318 9
33 magnus skullerud Finished 00:07:21:591 0
34 Matthew Aitchison Finished Junior 00:07:22:506 7
35 Matthew MacKenzie Finished Junior 00:07:30:585 6
36 Andrew Robinson Finished 00:07:38:819 0
37 Quintin Lyle Finished Junior 00:08:44:402 4
38 Murdo MacLeod Finished Junior 00:08:55:274 3
Morgan Gulland WigwamHolidaysRaceTeam Did not start Junior 0
Thomas Hedley Did not start Junior 0
Angus McFadyen Did not start Junior 0
Alasdair Sewell Did not start Junior 0

Confirmed Results

Race name: Juvenile Men

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Alastair MacLennan West Highland Wheelers Finished Juvenile 00:06:12:669 100
2 Charles Cranston Finished Juvenile 00:06:36:189 90
3 Jack Wilson Finished Juvenile 00:06:36:189 80
4 Seumas Morrison Finished Juvenile 00:06:40:952 75
5 Ross Swinton Innerleithen MTB Racing Finished Juvenile 00:06:40:999 70
6 Tom Macmahon West Highland Wheelers Finished Juvenile 00:06:43:416 65
7 William Sainsbury Finished Juvenile 00:07:21:524 60
8 Archie Kobiela Finished Juvenile 00:07:51:182 56
9 Ross Fitton Finished 00:08:20:267 0
10 Sam Swift Finished Juvenile 00:08:49:475 48
11 Callum Gordon Finished Juvenile 00:09:13:757 45
Ewan Mackay Glentress Riders Did not finish Juvenile 0
James Purvis Team CHR Did not start Juvenile 0

Confirmed Results

Race name: Masters Men

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Jayson Cavill Finished Master 00:05:33:495 100
2 Chris Coates Finished Master 00:05:38:539 90
3 John Young Moray MTB Club Finished Master 00:05:41:117 80
4 Mark Weightman Finished Master 00:05:45:242 75
5 Mark Maciver monsterbike Finished Master 00:06:07:150 70
6 Andrew Green Scottish Downhill Association Finished Master 00:06:09:556 65
7 Kris Anderson NFNB Finished 00:06:20:009 0
8 JOHN STEVENSON Finished 00:06:20:457 0
9 Mark Sinclair Team CHR Finished 00:06:20:851 0
10 Ian McIntosh Finished Master 00:06:24:818 48
11 William Chalmers Finished 00:06:26:211 0
12 Craig Bulliment Finished Master 00:06:29:408 42
13 Stuart Jackson Cynosure Racing Finished Master 00:06:45:540 39
14 Andrew Macpherson Finished 00:07:01:786 0
15 Steven Chalmers slimline racing Finished Master 00:08:31:121 33
Kenny Bain Did not start Senior 0
Declan Deehan MTB 1/2 CUT Did not start 0
Neil Irving Did not start Master 0
Geoff Martindale Did not finish Master 0
Dan Stringer Cynosure Racing Did not finish Master 0
Shaun Woods Did not start Master 0

Confirmed Results

Race name: Senior Men

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Greg Williamson Nukeproof Finished Elite 00:04:53:661 100
2 Ben Cathro Finished Elite 00:04:57:463 90
3 Fergus Lamb Scottish Downhill Association Finished Elite 00:04:59:491 80
4 Arran Gannicott Finished Elite 00:05:03:060 75
5 Peter Williams I Cycles, O Neal, Phunkt.com Finished Elite 00:05:07:292 70
6 Ronan Taylor Finished Expert 00:05:09:612 100
7 Allan Findlay Finished Expert 00:05:13:649 90
8 Andy Kipling Descend Hamsterley Finished 00:05:16:348 0
9 Sam Maddison Finished Senior 00:05:16:604 90
10 David Duggan Devinci / Haven Finished Expert 00:05:17:745 80
11 Gavin Black Perth City Cycles Finished Senior 00:05:18:368 80
12 Thomas Pollock Team CHR Finished Expert 00:05:22:042 75
13 Jamie Scott cyclelane/kona/kenda Finished Expert 00:05:25:264 70
14 Sam Flockhart Finished Senior 00:05:27:060 75
15 Benjamin Cortis 777 MTB Club Finished Expert 00:05:27:555 65
16 Ewan Findlay Base Camp Bikes Finished Expert 00:05:30:592 60
17 Calum McRitchie Finished Expert 00:05:31:403 56
18 Calum Wilson Finished Senior 00:05:31:851 70
19 Daniel Carrigan Finished Senior 00:05:31:978 65
20 Paul Milne Finished Senior 00:05:34:130 60
21 Benjamin Worrall Lyme RC Finished Expert 00:05:36:819 52
22 Matthew Cooper Timmy Cooper Fine Furniture Finished Senior 00:05:36:905 56
23 Gary Neale Finished Master 00:05:38:549 52
24 Russell Paver Finished Senior 00:05:39:106 48
25 Jon Stout Finished Senior 00:05:39:585 45
26 Cameron Ross Finished Senior 00:05:39:613 42
27 Ryan Chambers Big foot racing Finished Expert 00:05:39:672 48
28 Andrew Bond Finished 00:05:40:343 0
29 Matthew Atkinson KinkyBikes.com Finished Senior 00:05:41:406 36
30 Martin Young Finished Expert 00:05:42:094 45
31 Ian Churchill Royal Air Force CC Finished Senior 00:05:44:162 0
32 Stuart Jenkinson Finished Elite 00:05:54:737 65
33 Matthew Roberts Finished Senior 00:05:44:835 0
34 craig marshall Perth City Cycles Finished 00:05:45:005 0
35 James Kidd Finished Senior 00:05:45:520 26
36 Cameron Turnbull Finished Senior 00:05:46:075 24
37 Shane Craig Team CHR Finished Senior 00:05:47:928 22
38 Chris Paul Finished Senior 00:05:47:997 20
39 Lewis Cochran Finished N/A 00:05:49:966 0
40 Callum McCubbing Ae7 Bikes Finished N/A 00:05:49:971 0
41 Marc Cunningham Finished Senior 00:05:50:104 17
42 Benjamin Williamson Perth City Cycles Finished Senior 00:05:51:598 16
43 Grant Seditas Finished Senior 00:05:51:769 15
44 Michael Turnbull Walkers Cycling Club Finished Expert 00:05:51:989 42
45 Chris Pagan Finished 00:05:52:248 0
46 Andrew Ramsay Finished Senior 00:05:52:772 0
47 Michael Grant Finished N/A 00:05:52:898 0
48 Craig Munro Finished Senior 00:05:53:034 0
49 Jonathan Wells Finished Senior 00:05:53:704 11
50 Nick Marshall Finished 00:05:54:317 0
51 Ian McAllister 777 MTB Club Finished Senior 00:05:55:389 0
52 Michael Ball Finished N/A 00:05:55:672 0
53 Tye Kinton Finished Senior 00:05:55:829 7
54 Nick Turner Finished Expert 00:05:55:891 39
55 Andrew Lochhead Royal Air Force CC Finished N/A 00:05:56:810 0
56 Simon Gummer KinkyBikes.com Finished Senior 00:05:57:177 5
57 Sam Iveson Finished 00:05:57:605 0
59 Andrew Simons Finished Senior 00:05:57:865 3
60 Ross Henderson Finished Senior 00:05:59:324 0
61 Jonathan Wilson Finished Senior 00:05:59:440 0
62 Steven Bain Finished Senior 00:06:01:714 0
63 Ryan Magennis Finished 00:06:03:611 0
64 Craig Falconer Finished 00:06:05:272 0
65 Christopher Nelson NEFR Finished N/A 00:06:07:230 0
66 Ben Blowers Finished 00:06:08:166 0
67 Ross Young Finished Senior 00:06:09:145 3
68 Alec Dobbie Finished 00:06:11:405 0
69 Karl Pitkeathly Hardrock Hoodlums CC Finished Senior 00:06:11:738 0
70 Mark Clark Finished Senior 00:06:13:284 3
71 duncan ker Finished 00:06:13:789 0
72 Andrew Rogerson Finished Senior 00:06:15:423 3
73 Darren Lothian Finished 00:06:18:819 0
74 Grant Murdoch Dundee University Finished 00:06:18:974 0
75 Craig Miller ACS Prestwick Finished 00:06:21:969 0
76 David Thompson Finished 00:06:23:437 0
77 Ramsay Bell Gamut/Tooks/Go Pro Finished 00:06:25:041 0
78 Adam Halling Racer's Guild Of Cannock Chase Finished N/A 00:06:25:379 36
79 Kevin Smith Finished N/A 00:06:30:313 0
80 Danny Fitton Finished 00:06:31:974 0
81 Paul Marshall Finished 00:06:38:680 0
82 Alistair Berry Finished 00:06:39:089 0
83 Aidan Purcell extreme tattoo Finished N/A 00:06:42:691 0
84 Ethan Thomson Finished Senior 00:06:45:132 3
85 Angus Frazer Aberdeen University CC Finished 00:06:46:279 0
86 Matthew Calvert Finished Senior 00:06:54:372 0
87 alex worrall Finished 00:06:59:725 0
Steven Craig Did not start N/A 0
Simon Cumming Did not start 0
Ruaridh Cunningham Did not start Elite 0
Gregor Duff SW Technologies/Team Custard Did not start 0
Christopher Gallagher Wigwam Racing Did not start Senior 0
andy howson Did not start 0
Duncan Jones Did not start 0
Dan Mainprize Did not start 0
Euan Speirits Freeflow Bikes Did not start 0
James Stenhouse Walkers Cycling Club Did not start Senior 0
Alasdair Stevenson Did not start Senior 0
Euan Thomson Did not start Senior 0
Russel Walsh Team CHR Did not start 0
Andrew Weeding Did not start Senior 0

Confirmed Results

Race name: Veterans Men

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Alastair Maclennan West Highland Wheelers Finished Veteran 00:05:17:964 100
2 David Tallontire Uplift Scotland Finished Veteran 00:05:26:024 90
3 Martin Hodgson Scottish Downhill Association Finished Veteran 00:05:42:261 80
4 Neil Wilson Finished Veteran 00:06:01:288 75
5 Gavin Finnie Perth City Cycles Finished Veteran 00:06:06:741 0
6 Kem Avis Finished Veteran 00:06:28:580 65
7 David Ingleby Finished Veteran 00:06:39:302 60
8 Neil Young Finished G/Vet 00:06:55:698 56
9 Ruairidh MacKenzie Glasgow MTB Club (GMBC) Finished N/A 00:06:59:437 0
10 Steven Macvicar Finished 00:07:06:470 0
11 David Murray Finished 00:07:42:975 0
12 Alan Matthew Finished 00:07:48:741 0
Steven Boyd Did not start N/A 0
David Bremner Did not start Veteran 0
Kevin Clark Team CHR Did not start N/A 0
Barry Nuttall Did not start Veteran 0
Philip Smith z71 Did not start Veteran 0
Michael Steyn MTB 1/2 Cut Did not start 0

Confirmed Results

Race name: Youth Men

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Sam Herd Perth City Cycles Finished Youth 00:05:19:208 100
2 Niall Morrison bike track people Finished Youth 00:05:22:970 90
3 Neil Stewart Wolfpax Riders Finished Youth 00:05:25:044 80
4 Thomas Van Holten Highland Bikes Racing Team Finished Youth 00:05:30:520 75
5 Frazer McCubbing Lapierre - Cadets Finished Youth 00:05:37:248 70
6 Scott Tupper Finished Youth 00:05:42:970 65
7 Tom Anderson Empire Cycles Finished Youth 00:05:46:486 60
8 Daniel Murray Finished Youth 00:05:53:429 56
9 Adam Hughes Stewartry Wheelers Finished Youth 00:05:56:387 52
10 Ryan Middleton Perth City Cycles Finished Youth 00:05:56:849 48
11 Jamie Stewart Finished Youth 00:06:06:265 45
12 Max Cranston Finished Youth 00:06:07:904 42
13 John Jeffrey Finished Senior 00:06:10:342 0
14 Keir Coupland West Highland Wheelers Finished Youth 00:06:11:544 36
15 Andrew Davidson Finished N/A 00:06:11:863 33
16 Adam Smith Finished N/A 00:06:15:459 30
17 Grant Robertson Velocity 44 Stirling Finished Youth 00:06:19:134 28
18 Ross Warrender Finished Youth 00:06:19:261 26
19 Hamish Grey Finished Youth 00:06:20:076 24
20 Lewis Strathdee Finished Youth 00:06:28:439 22
21 Ryan Mackay Smith Finished Youth 00:06:28:587 20
22 Steven Chalmers Finished N/A 00:06:30:503 19
23 Kyle Beattie Finished Youth 00:06:38:540 18
24 Dean Stevenson Rock And Road Cycles Finished Youth 00:06:39:942 17
25 Jack Hassard Finished Youth 00:06:42:416 16
26 Thomas Atkinson Finished Youth 00:06:46:404 15
27 Robbie McLernon Finished Youth 00:06:52:563 14
28 Martin Tazioli Finished Youth 00:07:06:494 13
29 Ben Swift Finished Youth 00:07:07:540 12
30 Jason Gillespie Finished Youth 00:07:10:302 11
31 Kieran Pillar wheelcraft.net Finished Youth 00:07:28:488 10
32 Matthew James Finished Youth 00:08:27:108 9
Joe Anderson Did not start Youth 0
Andrew Dorritt Lapierre - Cadets Did not finish Youth 0
Innes Graham Lapierre - Cadets Did not start Youth 0
Angus Hardie Did not start Youth 0
Finn Mckay Did not start Youth 0
Christopher Purves Did not start Youth 0
Jonathan Roberts Did not start Youth 0
Euan Stewart Did not start Youth 0
Brad Swinbank RST Racing Team Did not start Youth 0