Event URN:
242724
Start date:
Sun, 13th May 2012
Event Type:
BMX (Competitive)
Venue:
Portreath (The Track)
Parc Erissey Industrial Estate, New Portreath Road, Redruth, Cornwall, TR16 4HW
( View map )
Online Entry FAQs
Event promoted by:
Duchy Pirates ( website )
Event website:
http://www.duchypirates.co.uk
Event organiser:
Ms Mandie Clarkson
jonathanclarkson@btinternet.com
Cheques payable to:
n/a
Info for Riders:
Registration 9am-11am
Open Practice 10.30am-11.00am
Gate practice 11am-12pm
Racing starts at 12pm
Preview Races:
Date Start Race name Classification Band Rider Cat Duration
13 May 12 12:00 17-29 Female Cruiser BMX Regional A BMX Cruiser Regional A 17-29
13 May 12 12:00 30+ Female Cruiser BMX Regional A BMX Cruiser Regional A 30-34, 35-39, 4...
13 May 12 12:00 Championship Female BMX Regional A BMX Regional A Championship Fe...
13 May 12 12:00 Cruiser 13-14 BMX Regional A BMX Cruiser Regional A 13-14

View All

Event Location:

Parc Erissey Industrial Estate,
New Portreath Road,
Redruth,
Cornwall,
TR16 4HW

Race: 17-29 Female Cruiser

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
13 May 12 12:00 BMX Regional A BMX Cruiser Regional A 17-29 ---

Race: 30+ Female Cruiser

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
13 May 12 12:00 BMX Regional A BMX Cruiser Regional A 30-34, 35-39, 40-44,... ---

Race: Championship Female

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
13 May 12 12:00 BMX Regional A BMX Regional A Championship Female,... ---

Race: Cruiser 13-14

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
13 May 12 12:00 BMX Regional A BMX Cruiser Regional A 13-14 ---

Race: Cruiser 15-16

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
13 May 12 12:00 BMX Regional A BMX Cruiser Regional A 15-16 ---

Race: Cruiser 17-29

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
13 May 12 12:00 BMX Regional A BMX Cruiser Regional A 17-29 ---

Race: Cruiser 30-34

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
13 May 12 12:00 BMX Regional A BMX Cruiser Regional A 30-34 ---

Race: Cruiser 35-39

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
13 May 12 12:00 BMX Regional A BMX Cruiser Regional A 35-39 ---

Race: Cruiser 40-44

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
13 May 12 12:00 BMX Regional A BMX Cruiser Regional A 40-44 ---

Race: Cruiser 45+

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
13 May 12 12:00 BMX Regional A BMX Cruiser Regional A 45+ ---

Race: Cruiser 9-12

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
13 May 12 12:00 BMX Regional A BMX Cruiser Regional A 9-12 ---

Race: Female 11-12

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
13 May 12 12:00 BMX Regional A BMX Regional A Female 11, Female 12 ---

Race: Female 13-14

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
13 May 12 12:00 BMX Regional A BMX Regional A Female 13, Female 14 ---

Race: Female 15-16

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
13 May 12 12:00 BMX Regional A BMX Regional A Female 15, Female 16 ---

Race: Female 6 & Under

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
13 May 12 12:00 BMX Regional A BMX Regional A 6 & Under ---

Race: Female 7-8

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
13 May 12 12:00 BMX Regional A BMX Regional A Female 7, Female 8 ---

Race: Female 9-10

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
13 May 12 12:00 BMX Regional A BMX Regional A Female 10, Female 9 ---

Race: Male 10

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
13 May 12 12:00 BMX Regional A BMX Regional A Male 10 ---

Race: Male 11

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
13 May 12 12:00 BMX Regional A BMX Regional A Male 11 ---

Race: Male 12

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
13 May 12 12:00 BMX Regional A BMX Regional A Male 12 ---

Race: Male 13

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
13 May 12 12:00 BMX Regional A BMX Regional A Male 13 ---

Race: Male 14

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
13 May 12 12:00 BMX Regional A BMX Regional A Male 14 ---

Race: Male 15

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
13 May 12 12:00 BMX Regional A BMX Regional A Male 15 ---

Race: Male 16

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
13 May 12 12:00 BMX Regional A BMX Regional A Male 16 ---

Race: Male 17-24

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
13 May 12 12:00 BMX Regional A BMX Regional A Male 17-24 ---

Race: Male 25-29

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
13 May 12 12:00 BMX Regional A BMX Regional A Male 25-29 ---

Race: Male 6 & Under

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
13 May 12 12:00 BMX Regional A BMX Regional A 6 & Under ---

Race: Male 7

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
13 May 12 12:00 BMX Regional A BMX Regional A Male 7 ---

Race: Male 8

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
13 May 12 12:00 BMX Regional A BMX Regional A Male 8 ---

Race: Male 9

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
13 May 12 12:00 BMX Regional A BMX Regional A Male 9 ---

Race: Masters

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
13 May 12 12:00 BMX Regional A BMX Regional A Master ---

Race: Novices 10-12

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
13 May 12 12:00 Non-Ranking None N/A ---

Race: Novices 13-15

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
13 May 12 12:00 Non-Ranking None N/A ---

Race: Novices 6 & Under

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
13 May 12 12:00 Non-Ranking None N/A ---

Race: Novices 7-9

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
13 May 12 12:00 Non-Ranking None N/A ---

Race: Payback 17+

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
13 May 12 12:00 Non-Ranking None Championship Female,... ---

Race: Veterans

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
13 May 12 12:00 BMX Regional A BMX Regional A Veteran ---

Confirmed Results

Race name: 17-29 Female Cruiser

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Samantha Varndell Finished 0

Confirmed Results

Race name: 30+ Female Cruiser

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Frances Peake Tiverton BMX Club Finished 45+ 0
2 Eve Walters Cheltenham & County CC Finished N/A 0
3 Paula Hallett Tiverton BMX Club Finished 45+ 45
4 Sharon Watts Bath BMX Finished 40-44 0

Confirmed Results

Race name: Championship Female

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Bethan Hallett Tiverton BMX Club Finished Championship Female 60

Confirmed Results

Race name: Cruiser 13-14

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Scott Dominguez Duchy Pirates Finished 13-14 60
2 Joshua Caddy Cornwall BMX Racing Club Finished 13-14 50
3 Joshua Coppin Burnham BMX Club Finished 9-12 0
4 Joanna Kistle Cornwall BMX Racing Club Finished 13-14 40
5 Jack Kirby Decoy BMX Club Finished 13-14 37
6 Alisha Phillips Cornwall BMX Racing Club Finished 13-14 34

Confirmed Results

Race name: Cruiser 15-16

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Charlie Leggett Tiverton BMX Club Finished 15-16 60
2 Alex Hammett Bideford BMX Finished 15-16 50
3 Roy Jones Burnham BMX Club Finished 15-16 45

Confirmed Results

Race name: Cruiser 17-29

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Daniel Pople Bristol BMX Club Finished 17-29 60
2 Nathan Abbott Bristol BMX Club Finished 17-29 50
3 Jack Lanyon Cornwall BMX Racing Club Finished N/A 0

Confirmed Results

Race name: Cruiser 30-34

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Peter Moore Tiverton BMX Club Finished N/A 60
2 Richard Chapple Braunton BMX Club Finished N/A 50
3 Justin Gatting Bideford BMX Finished N/A 0
4 Ian Wheeler Tiverton BMX Club Finished 30-34 0

Confirmed Results

Race name: Cruiser 35-39

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Martin Green Decoy BMX Club Finished N/A 0
2 Timothy Berry Cornwall BMX Racing Club Finished 0
3 Steve Perry Finished N/A 0
4 Jon Stephens Bristol BMX Club Finished N/A 40

Confirmed Results

Race name: Cruiser 40-44

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Anthony Martin Bristol BMX Club Finished 40-44 0
2 Simon Rickett DBS Finished 40-44 50
3 Chris Draper Decoy BMX Club Finished 40-44 45
4 Rhys Ellis-Davies Cornwall BMX Racing Club Finished 40-44 40
5 Ryan Coyle Finished 40-44 37
6 Johnathan Dominguez Duchy Pirates Finished 40-44 34

Confirmed Results

Race name: Cruiser 45+

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Dave Herman Duchy Pirates Finished N/A 0
2 Darren Lanyon Cornwall BMX Racing Club Finished N/A 0
3 Graham Watts Bristol BMX Club Finished 45+ 0
4 Michael Mullaney Duchy Pirates Finished N/A 0

Confirmed Results

Race name: Cruiser 9-12

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Jack Nation Duchy Pirates Finished 9-12 60
2 Megan Wherry One and All Cycling Finished 9-12 50
3 Ashley England Cornwall BMX Racing Club Finished 9-12 45
4 Yasmin England Cornwall BMX Racing Club Finished 9-12 40

Confirmed Results

Race name: Female 11-12

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Megan Wherry One and All Cycling Finished Female 12 60
2 Yasmin England Cornwall BMX Racing Club Finished Female 12 50
3 Lauren Morgan Cornwall BMX Racing Club Finished Female 11 45
4 Louise Penfold Cornwall BMX Racing Club Finished Female 11 40
5 Ava Keeling Cornwall BMX Racing Club Finished Female 12 37

Confirmed Results

Race name: Female 13-14

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Megan Hopgood One and All Cycling Finished Female 14 60
2 Chelsea Wallace Exeter Eagles BMX Racing Club Finished Female 14 50
3 Jessie Peake Tiverton BMX Club Finished Female 13 45
4 Alisha Phillips Cornwall BMX Racing Club Finished Female 13 40
5 Beth Rickett DBS Finished Female 13 37
6 Amber Martin Bristol BMX Club Finished Female 13 34
7 Lauryn Beck Exeter Eagles BMX Racing Club Finished Female 13 32
8 Sammy-Jo Jones Burnham BMX Club Finished Female 14 30
9 Molly Pattison Tiverton BMX Club Finished Female 14 28

Confirmed Results

Race name: Female 15-16

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Becky Davis Cornwall BMX Racing Club Finished Female 15 60
2 Hazel Stewart Cornwall BMX Racing Club Finished Female 15 50
3 Abi Roberts Cornwall BMX Racing Club Finished Female 15 45

Confirmed Results

Race name: Female 6 & Under

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Sienna Harvey Burnham BMX Club Finished 6 & Under 60

Confirmed Results

Race name: Female 7-8

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Isla Harvey Burnham BMX Club Finished Female 8 60
2 Louise Beck Exeter Eagles BMX Racing Club Finished Female 8 50
3 Ellie Bardoe Cornwall BMX Racing Club Finished Female 8 45

Confirmed Results

Race name: Female 9-10

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Lydia Webber Bristol BMX Club Finished Female 9 60
2 Leah Chapple Braunton BMX Club Finished Female 10 50
3 Abi Wherry One and All Cycling Finished Female 9 45
4 Laura Berry Cornwall BMX Racing Club Finished Female 10 40
5 Lexi Johnson Bristol BMX Club Finished Female 8 0

Confirmed Results

Race name: Male 10

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Jack Nation Duchy Pirates Finished Male 9 0
2 Harry Fernihough Duchy Pirates Finished Male 10 50
3 Ewan George Cornwall BMX Racing Club Finished Male 9 0
4 Lewis Ross Bideford BMX Finished Male 10 40
5 Logan Ford Duchy Pirates Finished Male 10 37
6 Alfie Lovell Finished Male 10 34
7 Jack Farrell Decoy BMX Club Finished Male 10 32
8 Harrison Pascoe-White Finished Male 10 30
9 Finlay Smith-Jones Decoy BMX Club Finished Male 10 28
10 Harvey Bardoe Cornwall BMX Racing Club Finished Male 10 26
11 Daniel Budd Decoy BMX Club Finished Male 10 24

Confirmed Results

Race name: Male 11

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Willow Peake Tiverton BMX Club Finished Male 11 60
2 Iwan Ellis-Davies Cornwall BMX Racing Club Finished Male 11 50
3 Oliver Foster Exeter Eagles BMX Racing Club Finished Male 11 45
4 Michael Gould Finished Male 10 0
5 Ross Draper Decoy BMX Club Finished Male 11 37
6 Finley Baker Exeter Eagles BMX Racing Club Finished Male 11 34
7 Callum Pittas Bristol BMX Club Finished Male 11 32

Confirmed Results

Race name: Male 12

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Alex Diment Duchy Pirates Finished Male 12 60
2 Fin Keogh Cornwall BMX Racing Club Finished Male 12 50
3 Zak Ramsden Decoy BMX Club Finished Male 12 45
4 Samuel Major Braunton BMX Club Finished Male 12 40

Confirmed Results

Race name: Male 13

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Joshua Coppin Burnham BMX Club Finished Male 12 0
2 Daniel Commons-Lomax Cornwall BMX Racing Club Finished Male 12 0
3 Daniel Leak Bristol BMX Club Finished Male 13 45
4 Emily Green Decoy BMX Club Finished Female 13 0
5 Matthew O'Brien Cornwall BMX Racing Club Finished Male 13 37
6 Matthew Berry Cornwall BMX Racing Club Finished Male 13 34

Confirmed Results

Race name: Male 14

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Eddie Moore Newport Youth Velo Cycling Clu... Finished Male 13 0
2 Alex Kite Bristol BMX Club Finished Male 14 50
3 Harry Little Bristol BMX Club Finished Male 14 45
4 Christian Corthorn Taunton Bike Club Finished Male 14 40
5 Katie Yeates Decoy BMX Club Finished Female 14 0
6 Zak Scales Bideford BMX Finished Male 14 34
7 Joanna Kistle Cornwall BMX Racing Club Finished Female 14 0
8 Ben Searles Finished Male 14 30
9 George Stevens Tiverton BMX Club Finished Male 14 28

Confirmed Results

Race name: Male 15

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Scott Dominguez Duchy Pirates Finished Male 14 0
2 Joshua Moore Burnham BMX Club Finished Male 14 0
3 Max Diment Duchy Pirates Finished Male 15 45
4 Joshua Caddy Cornwall BMX Racing Club Finished Male 14 0
5 Joshua Haynes Exeter Eagles BMX Racing Club Finished Male 15 37
6 Kieran Draper Decoy BMX Club Finished Male 15 34
7 Roy Jones Burnham BMX Club Finished Male 15 32

Confirmed Results

Race name: Male 16

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Oliver Fay Exeter Eagles BMX Racing Club Finished Male 16 60
2 Tyler Caddy Cornwall BMX Racing Club Finished Male 15 0
3 Bobby Long Cornwall BMX Racing Club Finished Male 16 45
4 Alex Hammett Bideford BMX Finished Male 16 40
5 Katie Kemp Cornwall BMX Racing Club Finished Female 15 0

Confirmed Results

Race name: Male 17-24

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Sean Herman Duchy Pirates Finished Junior Men 0
2 Lee Mowat Decoy BMX Club Finished Male 17-24 50
3 Daniel Davis Cornwall BMX Racing Club Finished N/A 45
4 Nathan Abbott Bristol BMX Club Finished Male 17-24 40
5 William Nethacott Bideford BMX Finished N/A 37
6 Charlotte Green Duchy Pirates Finished Championship Female 0

Confirmed Results

Race name: Male 25-29

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Samuel Hommell Tiverton BMX Club Finished Male 25-29 0

Confirmed Results

Race name: Male 6 & Under

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Dexter Phillips Burnham BMX Club Finished 6 & Under 60
2 Callum Chard-Maple Tiverton BMX Club Finished 6 & Under 50
3 Louie Fernihough Duchy Pirates Finished 6 & Under 45
4 Jared Coppin Burnham BMX Club Finished 6 & Under 40
5 Joshua Garland Bristol BMX Club Finished 6 & Under 37
6 Zailan Lee Johnson Bristol BMX Club Finished 6 & Under 0
7 Alfie Holloway Decoy BMX Club Finished 6 & Under 32

Confirmed Results

Race name: Male 7

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Dennis Stewart Cornwall BMX Racing Club Finished Male 7 60
2 Taylor Sampson Tiverton BMX Club Finished Male 7 50
3 Bailey Main Exeter Eagles BMX Racing Club Finished Male 7 45
4 Ned Pritchard Cornwall BMX Racing Club Finished Male 7 40
5 Fletcher Powe Bideford BMX Finished Male 7 37
6 Joseph Bryant Cornwall BMX Racing Club Finished Male 7 34
7 Joseph Varndell Tiverton BMX Club Finished 0
8 Jude Brooks Bristol BMX Club Finished Male 7 30
9 Lewis Selway Exeter Eagles BMX Racing Club Finished Male 7 28
10 Lewis Healan Cornwall BMX Racing Club Finished Male 7 26
11 Curtis Gatting Bideford BMX Finished Male 7 24
12 Jacob Budd Decoy BMX Club Finished Male 7 23

Confirmed Results

Race name: Male 8

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Bill Cox Tiverton BMX Club Finished Male 8 60
2 Thomas Edwards Bristol BMX Club Finished Male 8 50
3 Aaron Peake Tiverton BMX Club Finished Male 8 45
4 Harvey Short Exeter Eagles BMX Racing Club Finished Male 8 40
5 Chad Ramsden Exeter Eagles BMX Racing Club Finished Male 8 37

Confirmed Results

Race name: Male 9

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Jamie Phillips Bristol BMX Club Finished Male 9 60
2 Alfie Bax Bristol BMX Club Finished Male 8 0
3 Ashley England Cornwall BMX Racing Club Finished Male 9 45
4 Garry McMahon Decoy BMX Club Finished Male 9 40
5 Reuben Coyle Finished Male 9 37
6 Henry Crease Exeter Eagles BMX Racing Club Finished Male 8 0
7 Danny Nicholls Tiverton BMX Club Finished Male 9 32
8 Cameron Foster Exeter Eagles BMX Racing Club Finished Male 9 30
9 Henry Stewart West Wales Cycle Racing Team Finished Male 9 28

Confirmed Results

Race name: Masters

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Michael Johnson Finished Master 0
2 Kristian Jenks Exeter Eagles BMX Racing Club Finished N/A 0
3 Alex MacMillan Cornwall BMX Racing Club Finished N/A 45
4 Chris Pascoe-White Finished Master 40

Confirmed Results

Race name: Novices 10-12

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Connor Dow Finished 0
2 Adin Rudolf Finished 0
3 Taylor Cullishaw Finished 0

Confirmed Results

Race name: Novices 13-15

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Oliver Haynes Exeter Eagles BMX Racing Club Finished Male 13 0
2 Connor Wells Burnham BMX Club Finished Male 13 0
3 Bradley Allen Finished 0
4 Dom Hodson Exeter Eagles BMX Racing Club Finished Male 15 0
5 Declan Penberthy Finished 0
6 Anthony Gallagher Finished 0
7 George Child Bristol BMX Club Finished Male 14 0
8 Hayden Murray Braunton BMX Club Finished Male 13 0
9 Charlie Fewings Braunton BMX Club Finished Male 15 0

Confirmed Results

Race name: Novices 6 & Under

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Ashley Peake Finished 0
2 Cai Holley Finished 0
3 Phoenix Tregenza-Bond Finished 0
4 Jayden-Lee Davies Bristol BMX Club Finished 6 & Under 0
5 Micah Pritchard Cornwall BMX Racing Club Finished 6 & Under 0

Confirmed Results

Race name: Novices 7-9

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Taylor Mudge Finished 0
2 Callum Coleman Finished 0

Confirmed Results

Race name: Payback 17+

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Jason Fay Exeter Eagles BMX Racing Club Finished Male 17-24 0
2 Michael Smart Green Machine BMX Finished Male 25-29 0
3 Daniel Pople Bristol BMX Club Finished Male 17-24 0
4 William Evans Finished Male 25-29 0
5 Mathew Abbott Bristol BMX Club Finished Male 17-24 0
6 Mark Fernihough Duchy Pirates Finished Master 0
7 Richard Holroyd Finished Male (19+) 0

Confirmed Results

Race name: Veterans

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Rhys Ellis-Davies Cornwall BMX Racing Club Finished Veteran 60
2 Jon Franklin Bristol BMX Club Finished N/A 0