Event URN:
242327
Start date:
Sun, 13th May 2012
Event Type:
BMX (Competitive)
Venue:
Peterborough BMX Track
Orton Park, Orton Malbourne, Peterborough, PE2 5HP
Directions: From the A1 North or South, take the A1139 towards the City Centre. Take the third exit A1260 City Centre then take the next exit signed Orton Malbourne. Just before the traffic lights turn right signed Herlington Centre. Follow the road to the T junction and turn right then left into the track entrance. ( View map )
Online Entry FAQs
Event promoted by:
Peterborough Phantoms BMX Club
Event website:
http://www.bmxeast.com
Event organiser:
Mr Mark Campbell
07740026877
bmxphantoms@aol.com
Cheques payable to:
n/a
Info for Riders:
Registration closes at 11:00am.
Gate practice 11:00-12:15 split into 12 & Under and 13 & Over
Racing starts at 12:30pm.
Cost to race:- Experts - one class £10, two classes £15.00. Novices £5.00.
Parking £3.00.
Preview Races:
Date Start Race name Classification Band Rider Cat Duration
13 May 12 12:00 Male 6 & Under BMX Regional A BMX Regional A 6 & Under, N/A
13 May 12 12:01 Male 7 BMX Regional A BMX Regional A Male 7
13 May 12 12:02 Male 8 BMX Regional A BMX Regional A Male 8
13 May 12 12:03 Male 9 BMX Regional A BMX Regional A Male 9

View All

Event Location:

Orton Park,
Orton Malbourne,
Peterborough,
PE2 5HP

Race: Male 6 & Under

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
13 May 12 12:00 BMX Regional A BMX Regional A 6 & Under, N/A ---

Race: Male 7

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
13 May 12 12:01 BMX Regional A BMX Regional A Male 7 ---

Race: Male 8

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
13 May 12 12:02 BMX Regional A BMX Regional A Male 8 ---

Race: Male 9

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
13 May 12 12:03 BMX Regional A BMX Regional A Male 9 ---

Race: Male 10

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
13 May 12 12:04 BMX Regional A BMX Regional A Male 10 ---

Race: Male 11

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
13 May 12 12:05 BMX Regional A BMX Regional A Male 11 ---

Race: Male 12

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
13 May 12 12:06 BMX Regional A BMX Regional A Male 12 ---

Race: Male 13

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
13 May 12 12:07 BMX Regional A BMX Regional A Male 13 ---

Race: Male 14

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
13 May 12 12:08 BMX Regional A BMX Regional A Male 14 ---

Race: Male 15

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
13 May 12 12:09 BMX Regional A BMX Regional A Male 15 ---

Race: Male 16

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
13 May 12 12:10 BMX Regional A BMX Regional A Male 16 ---

Race: Male 17-24

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
13 May 12 12:11 BMX Regional A BMX Regional A Elite Male, Junior M... ---

Race: Male 25-29

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
13 May 12 12:12 BMX Regional A BMX Regional A Male 25-29 ---

Race: Masters

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
13 May 12 12:14 BMX Regional A BMX Regional A Master ---

Race: Veteran

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
13 May 12 12:15 BMX Regional A BMX Regional A Veteran ---

Race: Girls 9-10

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
13 May 12 12:16 BMX Regional A BMX Regional A 6 & Under, Female 10... ---

Race: Girls 15-16

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
13 May 12 12:17 BMX Regional A BMX Regional A Female 11, Female 12... ---

Race: 13-14 Cruiser

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
13 May 12 12:18 BMX Regional A BMX Cruiser Regional A 13-14, 9-12 ---

Race: 17-29 Cruiser

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
13 May 12 12:19 BMX Regional A BMX Cruiser Regional A 15-16, 17-29 ---

Race: 40-44 Cruiser

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
13 May 12 12:20 BMX Regional A BMX Cruiser Regional A 30-34, 35-39, 40-44 ---

Race: 45+ Cruiser

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
13 May 12 12:21 BMX Regional A BMX Cruiser Regional A 45+ ---

Race: Ladies Cruiser

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
13 May 12 12:22 BMX Regional A BMX Cruiser Regional A 17-29, 30-34, 35-39,... ---

Race: Novices 7 and under

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
13 May 12 12:23 Non-Ranking None 6 & Under, Female 7,... ---

Race: Novices 10-11

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
13 May 12 12:24 Non-Ranking None Female 10, Female 11... ---

Race: Novices 12-13

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
13 May 12 12:25 Non-Ranking None Female 12, Female 13... ---

Race: Novices 14+

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
13 May 12 12:26 Non-Ranking None Championship Female,... ---

Confirmed Results

Race name: Male 6 & Under

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Riley Hampson Derby BMX Club Finished 6 & Under 60
2 Josh Curtis Peterborough Phantoms BMX Club Finished 6 & Under 50
3 Rocco Lanza Nottingham Outlaws BMX Club Finished 6 & Under 45
4 Ralph Grimmett Redditch Premiers BMX Club Finished 6 & Under 40
5 Henry Rowe Braintree BMX Racing Club Finished 6 & Under 37
6 Barney Devereux Milton Keynes BMX Racing Club Finished 6 & Under 34
7 Owen Putland Peterborough Phantoms BMX Club Finished 6 & Under 32
8 Lucy Hutt Runnymede Rockets Finished 6 & Under 30
9 Eddie Cannons Braintree BMX Racing Club Finished 6 & Under 28
10 Mason O'Sullivan Finished 0
11 Alex Lombardo Peterborough Phantoms BMX Club Finished 6 & Under 24

Confirmed Results

Race name: Male 7

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Josh Barsby Leicester HuncoteHornets BMX C... Finished Male 7 60
2 Joshua Abbott Royston Rockets BMX Racing Clu... Finished Male 7 50
3 Louis Peters Finished Male 7 45
4 Hayden Gladwell Ipswich BMX Club Finished Male 7 40
5 Oliver Barton Bridgeman Peterborough Phantoms BMX Club Finished Male 7 37
6 Reece Ager Braintree BMX Racing Club Finished Male 7 34

Confirmed Results

Race name: Male 8

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Emily Hutt Runnymede Rockets Finished Female 8 0
2 Isabel Hallam Nuneaton BMX Club Finished Female 8 0
3 Jack Everitt Braintree BMX Racing Club Finished Male 8 45
4 Joshua Izzard Royston Rockets BMX Racing Clu... Finished Male 8 40
5 Harry Evans Royston Rockets BMX Racing Clu... Finished Male 8 37
6 Oliver Brighty Peterborough Phantoms BMX Club Finished Male 8 34
7 Chloe Read-Millard Braintree BMX Racing Club Finished Female 8 0
8 Bailey Spinks Peterborough Phantoms BMX Club Finished Male 7 0

Confirmed Results

Race name: Male 11

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Tom Stokes Braintree BMX Racing Club Finished Male 10 0
2 Lee Butson Braintree BMX Racing Club Finished Male 11 50
3 Jake Coombs Braintree BMX Racing Club Finished Male 11 45
4 Joseph Carter Braintree BMX Racing Club Finished Male 11 40
5 Alfie Giles Braintree BMX Racing Club Finished Male 11 37
6 Kieran Harding Finished Male 11 34
7 Remy Banks Peterborough Phantoms BMX Club Finished Male 11 32

Confirmed Results

Race name: Male 12

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 James King Royston Rockets BMX Racing Clu... Finished Male 11 0
2 Charlie O'Grady Braintree BMX Racing Club Finished Male 11 0
3 Liam Cremin Milton Keynes BMX Racing Club Finished Male 12 45
4 Brandan Boulter Braintree BMX Racing Club Finished Male 12 40
5 Max Giles Braintree BMX Racing Club Finished Male 12 37
6 Calum Macpherson Finished 0
7 Coby Newman Finished 0
8 Joe Kitchen Milton Keynes BMX Racing Club Finished Male 12 30
9 Christopher Churchill Milton Keynes BMX Racing Club Finished Male 12 28

Confirmed Results

Race name: Male 13

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Bethany Shriever Braintree BMX Racing Club Finished Female 13 0
2 Nathan Wood Doncaster BMX Racing(DBMX Raci... Finished Male 11 0
3 Josh Peters Braintree BMX Racing Club Finished Male 11 0
4 Daniel Blanche Royston Rockets BMX Racing Clu... Finished Male 12 0
5 Evan Tulloch Braintree BMX Racing Club Finished Male 13 37
6 Myles Fisher Royston Rockets BMX Racing Clu... Finished Male 12 0
7 Florence Hefft Runnymede Rockets Finished Female 13 0
8 Oliver Rowe Braintree BMX Racing Club Finished Male 11 0
9 Max Peace Finished Male 12 0
10 Sam Curtis Peterborough Phantoms BMX Club Finished Male 13 26

Confirmed Results

Race name: Male 15

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Nathan Hastings Peterborough Phantoms BMX Club Finished Male 15 60
2 Adam Chambers Peterborough Phantoms BMX Club Finished Male 14 0
3 Joshua Legrove Braintree BMX Racing Club Finished Male 13 0
4 Maximilian Salthouse Milton Keynes BMX Racing Club Finished Male 15 40
5 Kelsey Dixon Braintree BMX Racing Club Finished Female 15 0
6 Fergus Barker Norwich Flyers BMX Racing Club Finished Male 15 34

Confirmed Results

Race name: Male 16

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Lee Golder Braintree BMX Racing Club Finished Male 14 0
2 Michael Ledlie Peterborough Phantoms BMX Club Finished Male 16 50
3 Ryan Hughes Peterborough Phantoms BMX Club Finished Male 16 45
4 Isabelle Ferrada Milton Keynes BMX Racing Club Finished Female 16 0
5 Thomas Drinkwater Peterborough Phantoms BMX Club Finished Male 16 37

Confirmed Results

Race name: Male 25-29

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 John Lillingstone Ipswich BMX Club Finished Male 25-29 60
2 Lee Baker Milton Keynes BMX Racing Club Finished Male 25-29 50
3 Christopher Mapp Royston Rockets BMX Racing Clu... Finished Male 25-29 45
4 Alan Hill Norwich Flyers BMX Racing Club Finished Master 0
5 Laurence Mapp Royston Rockets BMX Racing Clu... Finished Male 25-29 37
6 Simon Homans Gosport BMX Club Finished Master 0
7 Lee Block Milton Keynes BMX Racing Club Finished Master 0
8 Robert Reed Hayes Hawks BMX Club Finished Male 25-29 30
9 Sebastian Drew Finished Male 25-29 28
10 Ami Stembrowicz Norwich Flyers BMX Racing Club Finished N/A 26

Confirmed Results

Race name: Masters

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Nick Hill Team-Wu-Asquith-Nurseries Finished Master 60
2 Julian Allen Braintree BMX Racing Club Finished Master 50
3 Wesley Hill Finished 0
4 Darren Putland Peterborough Phantoms BMX Club Finished N/A 40
5 Matthew Allen Peterborough Phantoms BMX Club Finished Master 37
6 Alexander Shore-Nye Royston Rockets BMX Racing Clu... Finished N/A 0
7 James Neville Milton Keynes BMX Racing Club Finished Master 32

Confirmed Results

Race name: Veteran

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Lee Alexander Royston Rockets BMX Racing Clu... Finished N/A 60
2 Tim Phelps Milton Keynes BMX Racing Club Finished Veteran 50
3 Stuart Dixon Braintree BMX Racing Club Finished N/A 45
4 Paul Maidment Peterborough Phantoms BMX Club Finished Veteran 40
5 Michael Ledlie Peterborough Phantoms BMX Club Finished Veteran 37
6 Jonathan Ivory Finished Veteran 34
7 Darren Foreman Royston Rockets BMX Racing Clu... Finished Veteran 32
8 Jimmy Carleton Milton Keynes BMX Racing Club Finished Veteran 30
9 Dave Godfrey Milton Keynes BMX Racing Club Finished Veteran 28

Confirmed Results

Race name: Girls 9-10

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Ella Tomsett Royston Rockets BMX Racing Clu... Finished Female 10 60
2 Drew Raven Peterborough Phantoms BMX Club Finished Female 9 50
3 Isabella Hurry Nottingham Outlaws BMX Club Finished 6 & Under 60
4 Abi Pike Ipswich BMX Club Finished Female 8 60
5 Harriet Alexander Royston Rockets BMX Racing Clu... Finished Female 8 50

Confirmed Results

Race name: Girls 15-16

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Bethany Campbell Peterborough Phantoms BMX Club Finished Championship Female 0
2 Shekinah Parrish Peterborough Phantoms BMX Club Finished Female 15 50
3 Deeann Millington Peterborough Phantoms BMX Club Finished Female 14 60
4 Lana Redgewell Braintree BMX Racing Club Finished Female 16 45
5 Deborah Parrish Peterborough Phantoms BMX Club Finished Female 11 60
6 Isabel Potter Braintree BMX Racing Club Finished Female 14 50
7 Brittany Burlingham Peterborough Phantoms BMX Club Finished Female 12 50

Confirmed Results

Race name: 13-14 Cruiser

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Ryan Hutchinson Finished 13-14 60
2 Devon Trewin Nuneaton BMX Club Finished 13-14 50
3 Noah Shriever Braintree BMX Racing Club Finished 9-12 60
4 Jake Coombs Braintree BMX Racing Club Finished 9-12 50
5 Jack Leahy Milton Keynes BMX Racing Club Finished 9-12 45

Confirmed Results

Race name: 17-29 Cruiser

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Oliver Cutmore Braintree BMX Racing Club Finished 17-29 60
2 Christopher Potter Braintree BMX Racing Club Finished 17-29 50
3 Cameron Bibby Finished 15-16 60
4 A.N. Onymous Finished 0

Confirmed Results

Race name: 40-44 Cruiser

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Glyn Cartwright Peterborough Phantoms BMX Club Finished 35-39 60
2 Daniel Sturgeon Braintree BMX Racing Club Finished 35-39 50
3 Spencer Cremin Milton Keynes BMX Racing Club Finished 40-44 60
4 Mark Read-Millard Barking & Dagenham BMX Clu... Finished 40-44 50
5 Paul Woolcott Braintree BMX Racing Club Finished 40-44 45
6 Samuel King Cambridge CC Finished 35-39 45

Confirmed Results

Race name: 45+ Cruiser

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Nigel Stonebridge Peterborough Phantoms BMX Club Finished 45+ 60
2 Tony Williams Braintree BMX Racing Club Finished N/A 0
3 Darren Macal Braintree BMX Racing Club Finished 45+ 45
4 Shaun Barrass Milton Keynes BMX Racing Club Finished N/A 0
5 Paul Bateman Finished 45+ 37

Confirmed Results

Race name: Ladies Cruiser

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Helen Biggs Nuneaton BMX Club Finished 17-29 60
2 Abi Hill Norwich Flyers BMX Racing Club Finished 40-44 60
3 Sarah Fuller Milton Keynes BMX Racing Club Finished 35-39 50
4 Tracy Clarke Braintree BMX Racing Club Finished 40-44 45
5 Alison Sweeting Norwich Flyers BMX Racing Club Finished N/A 0

Confirmed Results

Race name: Novices 7 and under

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Levi Morton Finished 0
2 Joseph Carey Finished 0
3 Lorenzo Lanza Finished 0

Confirmed Results

Race name: Novices 10-11

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Bradley Marvell Royston Rockets BMX Racing Clu... Finished Male 10 0
2 Sid Newman Finished 0
3 Joshua Richardson-Game Finished 0
4 Jack Wilson Finished 0

Confirmed Results

Race name: Novices 12-13

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Louis Wilson Finished 0
2 Charlie Davis Finished 0
3 Dillon Bowman Finished 0

Confirmed Results

Race name: Novices 14+

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Cody Harding Finished 0
2 George Sansom Finished 0
3 Luke Jackson Finished 0