Event URN:
242036
Start date:
Sun, 12th Aug 2012
Event Type:
Road (Competitive)
Venue:
Crichton Campus Cafe
Crichton Campus, Bankend Road, Dumfries, DG1 4ZE
( View map )
Online Entry FAQs
Event promoted by:
South West Scotland Cycling Project ( website )
Event website:
http://www.southwestscotlandcyclingproject.com
Event organiser:
Mr Alan Denman
07460936502
alan.denman@scottishcycling.org.uk
Cheques payable to:
South West Scotland Cycling Project
Info for Riders:
No postal entries.
Entries taken online at www.riderhq.com or on the day only. **Please note change of date - event postponed from 10th June to 12th August**
Preview Races:
Date Start Race name Classification Band Rider Cat Duration
12 Aug 12 01:00 U10 Girls Youth Only Youth D
12 Aug 12 01:00 U12 Girls Youth Only Youth C
12 Aug 12 01:00 U14 Boys Youth Only Youth B
12 Aug 12 01:00 U8 Boys Youth Only Youth E

View All

Event Location:

Crichton Campus,
Bankend Road,
Dumfries,
DG1 4ZE

Race: U10 Girls

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
12 Aug 12 01:00 Youth Only Youth D ---

Race: U12 Girls

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
12 Aug 12 01:00 Youth Only Youth C ---

Race: U14 Boys

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
12 Aug 12 01:00 Youth Only Youth B ---

Race: U8 Boys

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
12 Aug 12 01:00 Youth Only Youth E ---

Race: U8 Girls

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
12 Aug 12 01:00 Youth Only Youth E ---

Race: U10 Boys

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
12 Aug 12 10:45 Youth Only Youth D 20 mins

Race: U12 Boys

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
12 Aug 12 11:25 Youth Only Youth C 30 mins

Race: U16 Boys

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
12 Aug 12 12:20 Youth Only Youth A 40 mins

Race: 2/3/4

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
12 Aug 12 13:50 Regional A Band 4 2nd, 3rd, 4th 01 hr

Confirmed Results

Race name: U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Anna Flynn Edinburgh RC Finished D 3
2 Emily Hunter Annan Youth Cycling Club Finished D 2
3 Ella Irving Annan Youth Cycling Club Finished D 1

Confirmed Results

Race name: U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Ellie Park Glasgow Riderz Finished C 3
2 Laurie Adamson Hardrock Hoodlums CC Finished C 2
3 Polly Henderson Stewartry Wheelers Finished C 1

Confirmed Results

Race name: U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Alexanda Konyn Finished 0
2 John MacLeod Edinburgh RC Finished B 2
3 Lewis Martin Finished B 1

Confirmed Results

Race name: U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Adam McBain Bath BMX Finished 0
2 James Moffat Bath BMX Finished E 2
3 Walter Marriott-Laurie Glasgow East Amateur Riders Finished E 1

Confirmed Results

Race name: U8 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Sarah Hunter Annan Youth Cycling Club Finished E 3
2 Millie Marriott-Laurie Glasgow East Amateur Riders Finished E 2

Confirmed Results

Race name: U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Hamish MacLaren Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished D 3
2 Callum Reid Stirling Bike Club Finished D 2
3 Rory McGuire Perth United Cycling Club Finished D 1

Confirmed Results

Race name: U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Struan Pryde Deeside Thistle CC Finished C 3
2 Maximilian Bloor Edinburgh RC Finished C 2
3 William McCartney Finished 0

Confirmed Results

Race name: U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Jon Hunitxa Finished 0
2 Hamish Carrick Edinburgh RC Finished A 2
3 Sean Noon Edinburgh RC Finished A 1

Confirmed Results

Race name: 2/3/4

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Gavin Shuttleworth Velocity 44 Stirling Finished 3rd 15
2 Richard Konyn Finished 0
3 Ryan Fenwick Gala Cycling Club Finished 2nd 10
4 Gavin Shirley www.Dooleys-Cycles.co.uk Finished 2nd 8
5 Martin Lonie www.Dooleys-Cycles.co.uk Finished 2nd 6
6 John Paterson Classic Racing Team Finished 3rd 5
7 Chris Stewart Classic Racing Team Finished 2nd 4
8 Ian Sim Paisley Velo Race Team Finished 3rd 3
9 Paul McInally Rock And Road Cycles Finished 3rd 2
10 Angus Gillies TheBicycleWorks Finished 2nd 1
11 Cameron Balfour CNP - Orbea Finished 2nd 0
12 Gregor Maxwell Finished 4th 0
13 John Reid Stirling Bike Club Finished 4th 0
14 Robert Nicholson Classic Racing Team Finished 3rd 0
15 Kyle Petrie Stirling Bike Club Finished 3rd 0
16 Chris Ross Annan 2010 Racing Finished 4th 0
17 Connor Telfer Hawick CC Finished 3rd 0
18 Barry McGuire Finished 4th 0
19 Gianfranco Bianchini Paisley Velo Race Team Finished 4th 0
20 Scott MacBain Finished 4th 0