Reading Velodrome Racing Track League 1

Track League , Reading – Monday, 21 Apr 2008

Event Summary

Event Details

Event URN:

506/EN/007/2008

Start Date:

Mon, 21st Apr 2008

Finish date:

Mon, 8th Sep 2008

Event Type:

Track League (Competitive)

Venue:

Palmer Park Sports Stadium, Wokingham Road, Reading, Berkshire, RG6 1LF

View map

Results

Confirmed Results

U14 - 200m TT

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 - 200m TT - Results
1.  Cam Swarbrick Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
2.  Daniel Maslin Hillingdon Slipstreamers Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Frazier Carr Unknown 0

3. Frazier Carr -

Points: 0 | Status: Unknown
4.  David Swan Hillingdon Slipstreamers Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
5.  Thomas Bowering Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
6.  Jason Pitt Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
7.  Jack Smith Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
8.  John Ellis Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
9.  Martha McAllister-Hewlings Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

U12 - 200m TT

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 - 200m TT - Results
1.  Jamil Gaida Palmer Park Velo RT Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
2.  Daniel Lansley Santa Cruz Syndicate Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
3.  Harvey Watson Velocity Bikes Cycling Club Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
4.  Abigail Dentus Palmer Park Velo RT Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
5.  Maximilian Stedman Reading CC Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
6.  David Ellis Palmer Park Velo RT Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
7.  Reg Pay Palmer Park Velo RT Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
8.  Matthew Lansley Palmer Park Velo RT Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C

U10 - 200m TT

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 - 200m TT - Results
1.  Carl Jolly Hillingdon Slipstreamers Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

U14 - Match Sprint 500m

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 - Match Sprint 500m - Results
1.  Cam Swarbrick Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
2.  Frazier Carr Unknown 0

2. Frazier Carr -

Points: 0 | Status: Unknown
3.  Daniel Maslin Hillingdon Slipstreamers Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

U12 - Match Sprint 500m

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 - Match Sprint 500m - Results
1.  Jamil Gaida Palmer Park Velo RT Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
2.  Harvey Watson Velocity Bikes Cycling Club Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
3.  Daniel Lansley Palmer Park Velo RT Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C

U10 - Match Sprint 500m

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 - Match Sprint 500m - Results
1.  Carl Jolly Hillingdon Slipstreamers Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

U14 - 6 lap Hare & Hounds

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 - 6 lap Hare & Hounds - Results
1.  Daniel Maslin Cheshire Maverick CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Cam Swarbrick Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
3.  Frazier Carr Unknown 0

3. Frazier Carr -

Points: 0 | Status: Unknown
4.  David Swan Hillingdon Slipstreamers Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
5.  Thomas Bowering Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
6.  Jason Pitt Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
7.  Jack Smith Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
8.  John Ellis Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

U12 - 6 lap Hare & Hounds

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 - 6 lap Hare & Hounds - Results
1.  Harvey Watson Velocity Bikes Cycling Club Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
2.  Maximilian Stedman Reading CC Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
3.  Daniel Lansley Palmer Park Velo RT Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
4.  David Ellis Palmer Park Velo RT Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
5.  Abigail Dentus Palmer Park Velo RT Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
6.  Reg Pay Palmer Park Velo RT Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C

U10 - 6 lap Hare & Hounds

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 - 6 lap Hare & Hounds - Results
1.  Carl Jolly Hillingdon Slipstreamers Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

U14 - Scratch Race 10 laps

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 - Scratch Race 10 laps - Results
1.  Daniel Maslin Hillingdon Slipstreamers Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Cam Swarbrick Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
3.  David Swan Hillingdon Slipstreamers Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
4.  Frazier Carr Unknown 0

4. Frazier Carr -

Points: 0 | Status: Unknown

U12 - Scratch Race 10 laps

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 - Scratch Race 10 laps - Results
1.  Jamil Gaida Palmer Park Velo RT Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
2.  Harvey Watson Velocity Bikes Cycling Club Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
3.  Maximilian Stedman Reading CC Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C

U10 - Scratch Race 10 laps

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 - Scratch Race 10 laps - Results
1.  Carl Jolly Hillingdon Slipstreamers Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

Senior - 10 lap Hare & Hounds

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior - 10 lap Hare & Hounds - Results
1.  Robert King Reading CC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
2.  Ian Greenstreet Newbury RC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
3.  Lewis Atkins Agiskoviner Cycling Team Unknown 1st 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 1st

Senior - Devil

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior - Devil - Results
1.  Lewis Atkins Agiskoviner Cycling Team Unknown 1st 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 1st
2.  Christopher Legg AW Cycles Unknown 1st 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 1st
3.  Lee Povey Team Terminator Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

Senior - Sprint Final - A Riders

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior - Sprint Final - A Riders - Results
1.  Sam Serruya AW Cycles Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  David Jack Twickenham CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Martin Dawkins Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown

Senior - Sprint Final - B Riders

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior - Sprint Final - B Riders - Results
1.  Stephen Bradbury Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown
2.  Robert Richardson Chippenham & Dist Whls Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  John Paul Unknown 0

3. John Paul -

Points: 0 | Status: Unknown

Ladies - Sprint Final

Position Name Club name Rider status Category Points
Ladies - Sprint Final - Results
1.  Harriet Owen Bicester Millennium CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
2.  Janet Birkmyre XRT - Elmy Cycles Unknown Elite 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: Elite
3.  Cassie Gledhill Agiskoviner Cycling Team Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd

Senior - Unknown Distance

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior - Unknown Distance - Results
1.  Lewis Atkins Agiskoviner Cycling Team Unknown 1st 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 1st
2.  Lee Povey Team Terminator Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Robert King Reading CC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd

AW Cycles 20km - A Riders

Position Name Club name Rider status Category Points
AW Cycles 20km - A Riders - Results
1.  Christopher Legg AW Cycles Unknown 1st 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 1st
2.  Lewis Atkins Agiskoviner Cycling Team Unknown 1st 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 1st
3.  Ian Greenstreet Newbury RC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd

AW Cycles 20km - B Riders

Position Name Club name Rider status Category Points
AW Cycles 20km - B Riders - Results
1.  Stephen Bradbury Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown
2.  Robert Richardson Chippenham & Dist Whls Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  Steve Clarke AW Cycles Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd

AW Cycles 20km - Ladies

Position Name Club name Rider status Category Points
AW Cycles 20km - Ladies - Results
1.  Rohan Battison Agiskoviner Cycling Team Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd

About the Event

Info for Riders

Track league meetings with no licence ranking points for EL/1/2/3/4/J/W/U16/U14/U12. Annual membership fees:- Sen £12, Jun £8, Youth £6. Guest membership per attendance:- Sen/Jun £2, Youth £1 (max 3 times). Race entry fees:- Sen £8, Jun £5, Youth £3. Start times:- Youth 7pm, others 7.20pm except Sun 25th May start 1pm.

The Races

U14 - 200m TT Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 21/04/08 00:00 Regional C MTB IA ---
Mon 21/04/08 – 00:00
Regional C, MTB IA
U12 - 200m TT Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 21/04/08 00:01 Regional C MTB IA ---
Mon 21/04/08 – 00:01
Regional C, MTB IA
U10 - 200m TT Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 21/04/08 00:02 Regional C MTB IA ---
Mon 21/04/08 – 00:02
Regional C, MTB IA
U14 - Match Sprint 500m Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 21/04/08 00:03 Regional C MTB IA ---
Mon 21/04/08 – 00:03
Regional C, MTB IA
U12 - Match Sprint 500m Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 21/04/08 00:04 Regional C MTB IA ---
Mon 21/04/08 – 00:04
Regional C, MTB IA
U10 - Match Sprint 500m Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 21/04/08 00:05 Regional C MTB IA ---
Mon 21/04/08 – 00:05
Regional C, MTB IA
U14 - 6 lap Hare & Hounds Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 21/04/08 00:06 Regional C MTB IA ---
Mon 21/04/08 – 00:06
Regional C, MTB IA
U12 - 6 lap Hare & Hounds Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 21/04/08 00:07 Regional C MTB IA ---
Mon 21/04/08 – 00:07
Regional C, MTB IA
U10 - 6 lap Hare & Hounds Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 21/04/08 00:08 Regional C MTB IA ---
Mon 21/04/08 – 00:08
Regional C, MTB IA
U14 - Scratch Race 10 laps Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 21/04/08 00:09 Regional C MTB IA ---
Mon 21/04/08 – 00:09
Regional C, MTB IA
U12 - Scratch Race 10 laps Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 21/04/08 00:10 Regional C MTB IA ---
Mon 21/04/08 – 00:10
Regional C, MTB IA
U10 - Scratch Race 10 laps Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 21/04/08 00:11 Regional C MTB IA ---
Mon 21/04/08 – 00:11
Regional C, MTB IA
Senior - 10 lap Hare & Hounds Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 21/04/08 00:12 Regional C MTB IA ---
Mon 21/04/08 – 00:12
Regional C, MTB IA
Senior - Devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 21/04/08 00:13 Regional C MTB IA ---
Mon 21/04/08 – 00:13
Regional C, MTB IA
Senior - Sprint Final - A Riders Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 21/04/08 00:14 Regional C MTB IA ---
Mon 21/04/08 – 00:14
Senior - Sprint Final - B Riders Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 21/04/08 00:15 Regional C MTB IA ---
Mon 21/04/08 – 00:15
Ladies - Sprint Final Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 21/04/08 00:16 Regional C MTB IA ---
Mon 21/04/08 – 00:16
Regional C, MTB IA
Senior - Unknown Distance Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 21/04/08 00:17 Regional C MTB IA ---
Mon 21/04/08 – 00:17
Regional C, MTB IA
AW Cycles 20km - A Riders Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 21/04/08 00:18 Regional C MTB IA ---
Mon 21/04/08 – 00:18
Regional C, MTB IA
AW Cycles 20km - B Riders Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 21/04/08 00:19 Regional C MTB IA ---
Mon 21/04/08 – 00:19
Regional C, MTB IA
AW Cycles 20km - Ladies Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 21/04/08 00:20 Regional C MTB IA ---
Mon 21/04/08 – 00:20
Regional C, MTB IA

Event Summary

Event Details

Event URN:

506/EN/007/2008

Start Date:

Mon, 21st Apr 2008

Finish date:

Mon, 8th Sep 2008

Event Type:

Track League (Competitive)

Venue:

Palmer Park Sports Stadium, Wokingham Road, Reading, Berkshire, RG6 1LF

View map

Results

Confirmed Results

U14 - 200m TT

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 - 200m TT - Results
1.  Cam Swarbrick Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
2.  Daniel Maslin Hillingdon Slipstreamers Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Frazier Carr Unknown 0

3. Frazier Carr -

Points: 0 | Status: Unknown
4.  David Swan Hillingdon Slipstreamers Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
5.  Thomas Bowering Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
6.  Jason Pitt Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
7.  Jack Smith Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
8.  John Ellis Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
9.  Martha McAllister-Hewlings Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

U12 - 200m TT

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 - 200m TT - Results
1.  Jamil Gaida Palmer Park Velo RT Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
2.  Daniel Lansley Santa Cruz Syndicate Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
3.  Harvey Watson Velocity Bikes Cycling Club Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
4.  Abigail Dentus Palmer Park Velo RT Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
5.  Maximilian Stedman Reading CC Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
6.  David Ellis Palmer Park Velo RT Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
7.  Reg Pay Palmer Park Velo RT Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
8.  Matthew Lansley Palmer Park Velo RT Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C

U10 - 200m TT

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 - 200m TT - Results
1.  Carl Jolly Hillingdon Slipstreamers Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

U14 - Match Sprint 500m

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 - Match Sprint 500m - Results
1.  Cam Swarbrick Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
2.  Frazier Carr Unknown 0

2. Frazier Carr -

Points: 0 | Status: Unknown
3.  Daniel Maslin Hillingdon Slipstreamers Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

U12 - Match Sprint 500m

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 - Match Sprint 500m - Results
1.  Jamil Gaida Palmer Park Velo RT Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
2.  Harvey Watson Velocity Bikes Cycling Club Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
3.  Daniel Lansley Palmer Park Velo RT Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C

U10 - Match Sprint 500m

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 - Match Sprint 500m - Results
1.  Carl Jolly Hillingdon Slipstreamers Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

U14 - 6 lap Hare & Hounds

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 - 6 lap Hare & Hounds - Results
1.  Daniel Maslin Cheshire Maverick CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Cam Swarbrick Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
3.  Frazier Carr Unknown 0

3. Frazier Carr -

Points: 0 | Status: Unknown
4.  David Swan Hillingdon Slipstreamers Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
5.  Thomas Bowering Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
6.  Jason Pitt Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
7.  Jack Smith Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
8.  John Ellis Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

U12 - 6 lap Hare & Hounds

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 - 6 lap Hare & Hounds - Results
1.  Harvey Watson Velocity Bikes Cycling Club Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
2.  Maximilian Stedman Reading CC Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
3.  Daniel Lansley Palmer Park Velo RT Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
4.  David Ellis Palmer Park Velo RT Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
5.  Abigail Dentus Palmer Park Velo RT Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
6.  Reg Pay Palmer Park Velo RT Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C

U10 - 6 lap Hare & Hounds

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 - 6 lap Hare & Hounds - Results
1.  Carl Jolly Hillingdon Slipstreamers Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

U14 - Scratch Race 10 laps

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 - Scratch Race 10 laps - Results
1.  Daniel Maslin Hillingdon Slipstreamers Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Cam Swarbrick Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
3.  David Swan Hillingdon Slipstreamers Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
4.  Frazier Carr Unknown 0

4. Frazier Carr -

Points: 0 | Status: Unknown

U12 - Scratch Race 10 laps

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 - Scratch Race 10 laps - Results
1.  Jamil Gaida Palmer Park Velo RT Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
2.  Harvey Watson Velocity Bikes Cycling Club Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
3.  Maximilian Stedman Reading CC Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C

U10 - Scratch Race 10 laps

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 - Scratch Race 10 laps - Results
1.  Carl Jolly Hillingdon Slipstreamers Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

Senior - 10 lap Hare & Hounds

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior - 10 lap Hare & Hounds - Results
1.  Robert King Reading CC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
2.  Ian Greenstreet Newbury RC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
3.  Lewis Atkins Agiskoviner Cycling Team Unknown 1st 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 1st

Senior - Devil

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior - Devil - Results
1.  Lewis Atkins Agiskoviner Cycling Team Unknown 1st 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 1st
2.  Christopher Legg AW Cycles Unknown 1st 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 1st
3.  Lee Povey Team Terminator Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

Senior - Sprint Final - A Riders

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior - Sprint Final - A Riders - Results
1.  Sam Serruya AW Cycles Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  David Jack Twickenham CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Martin Dawkins Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown

Senior - Sprint Final - B Riders

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior - Sprint Final - B Riders - Results
1.  Stephen Bradbury Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown
2.  Robert Richardson Chippenham & Dist Whls Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  John Paul Unknown 0

3. John Paul -

Points: 0 | Status: Unknown

Ladies - Sprint Final

Position Name Club name Rider status Category Points
Ladies - Sprint Final - Results
1.  Harriet Owen Bicester Millennium CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
2.  Janet Birkmyre XRT - Elmy Cycles Unknown Elite 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: Elite
3.  Cassie Gledhill Agiskoviner Cycling Team Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd

Senior - Unknown Distance

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior - Unknown Distance - Results
1.  Lewis Atkins Agiskoviner Cycling Team Unknown 1st 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 1st
2.  Lee Povey Team Terminator Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Robert King Reading CC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd

AW Cycles 20km - A Riders

Position Name Club name Rider status Category Points
AW Cycles 20km - A Riders - Results
1.  Christopher Legg AW Cycles Unknown 1st 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 1st
2.  Lewis Atkins Agiskoviner Cycling Team Unknown 1st 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 1st
3.  Ian Greenstreet Newbury RC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd

AW Cycles 20km - B Riders

Position Name Club name Rider status Category Points
AW Cycles 20km - B Riders - Results
1.  Stephen Bradbury Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown
2.  Robert Richardson Chippenham & Dist Whls Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  Steve Clarke AW Cycles Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd

AW Cycles 20km - Ladies

Position Name Club name Rider status Category Points
AW Cycles 20km - Ladies - Results
1.  Rohan Battison Agiskoviner Cycling Team Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd

About the Event

Info for Riders

Track league meetings with no licence ranking points for EL/1/2/3/4/J/W/U16/U14/U12. Annual membership fees:- Sen £12, Jun £8, Youth £6. Guest membership per attendance:- Sen/Jun £2, Youth £1 (max 3 times). Race entry fees:- Sen £8, Jun £5, Youth £3. Start times:- Youth 7pm, others 7.20pm except Sun 25th May start 1pm.

The Races

U14 - 200m TT Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 21/04/08 00:00 Regional C MTB IA ---
Mon 21/04/08 – 00:00
Regional C, MTB IA
U12 - 200m TT Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 21/04/08 00:01 Regional C MTB IA ---
Mon 21/04/08 – 00:01
Regional C, MTB IA
U10 - 200m TT Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 21/04/08 00:02 Regional C MTB IA ---
Mon 21/04/08 – 00:02
Regional C, MTB IA
U14 - Match Sprint 500m Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 21/04/08 00:03 Regional C MTB IA ---
Mon 21/04/08 – 00:03
Regional C, MTB IA
U12 - Match Sprint 500m Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 21/04/08 00:04 Regional C MTB IA ---
Mon 21/04/08 – 00:04
Regional C, MTB IA
U10 - Match Sprint 500m Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 21/04/08 00:05 Regional C MTB IA ---
Mon 21/04/08 – 00:05
Regional C, MTB IA
U14 - 6 lap Hare & Hounds Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 21/04/08 00:06 Regional C MTB IA ---
Mon 21/04/08 – 00:06
Regional C, MTB IA
U12 - 6 lap Hare & Hounds Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 21/04/08 00:07 Regional C MTB IA ---
Mon 21/04/08 – 00:07
Regional C, MTB IA
U10 - 6 lap Hare & Hounds Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 21/04/08 00:08 Regional C MTB IA ---
Mon 21/04/08 – 00:08
Regional C, MTB IA
U14 - Scratch Race 10 laps Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 21/04/08 00:09 Regional C MTB IA ---
Mon 21/04/08 – 00:09
Regional C, MTB IA
U12 - Scratch Race 10 laps Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 21/04/08 00:10 Regional C MTB IA ---
Mon 21/04/08 – 00:10
Regional C, MTB IA
U10 - Scratch Race 10 laps Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 21/04/08 00:11 Regional C MTB IA ---
Mon 21/04/08 – 00:11
Regional C, MTB IA
Senior - 10 lap Hare & Hounds Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 21/04/08 00:12 Regional C MTB IA ---
Mon 21/04/08 – 00:12
Regional C, MTB IA
Senior - Devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 21/04/08 00:13 Regional C MTB IA ---
Mon 21/04/08 – 00:13
Regional C, MTB IA
Senior - Sprint Final - A Riders Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 21/04/08 00:14 Regional C MTB IA ---
Mon 21/04/08 – 00:14
Senior - Sprint Final - B Riders Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 21/04/08 00:15 Regional C MTB IA ---
Mon 21/04/08 – 00:15
Ladies - Sprint Final Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 21/04/08 00:16 Regional C MTB IA ---
Mon 21/04/08 – 00:16
Regional C, MTB IA
Senior - Unknown Distance Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 21/04/08 00:17 Regional C MTB IA ---
Mon 21/04/08 – 00:17
Regional C, MTB IA
AW Cycles 20km - A Riders Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 21/04/08 00:18 Regional C MTB IA ---
Mon 21/04/08 – 00:18
Regional C, MTB IA
AW Cycles 20km - B Riders Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 21/04/08 00:19 Regional C MTB IA ---
Mon 21/04/08 – 00:19
Regional C, MTB IA
AW Cycles 20km - Ladies Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 21/04/08 00:20 Regional C MTB IA ---
Mon 21/04/08 – 00:20
Regional C, MTB IA

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk