ACT Track League

Track League , Manchester – Monday, 28 Sep 2009

Event Summary

Event Details

Event URN:

569/EN/003/2009

Start Date:

Mon, 28th Sep 2009

Event Type:

Track League (Competitive)

Venue:

Manchester Velodrome, National Cycling Centre, Stuart Street, Manchester, Lancashire, M11 4DQ

View map

Results

Confirmed Results

Event 1 - Youth Flying 200m Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 1 - Youth Flying 200m Time Trial - Results
1.  Matthew Rotherham Eastlands Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
2.  Jacob Scott Holme Valley Whls Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
3.  George Nolan Unknown A 0

3. George Nolan -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
4.  Lewis Cane Eastlands Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A

Event 2 - Youth 8 lap Handicap Group 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 2 - Youth 8 lap Handicap Group 1 - Results
1.  Joe Evans Eastlands Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
2.  Declan Hutchinson Eastlands Velo Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Katie Noakes Eastlands Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A

Event 3 - Youth 12 lap Scratch Group 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 3 - Youth 12 lap Scratch Group 2 - Results
1.  James Grady Eastlands Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
2.  Joe Turner Eastlands Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
3.  Alex Taylor Eastlands Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

Event 4 - Senior 12 lap Scratch Group 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 4 - Senior 12 lap Scratch Group 1 - Results
1.  Harvey Salt SKCC Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
2.  Paul Smith Bronte Wheelers/Neophix Eng Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Hannah Walker G.S. Surosa Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd

Event 4 - Senior 12 lap Scratch Group 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 4 - Senior 12 lap Scratch Group 2 - Results
1.  Matthew Rotherham Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown
2.  Jacob Ragan Unknown 0

2. Jacob Ragan -

Points: 0 | Status: Unknown
3.  Christopher Lawless Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown

Event 5 - Youth Group 1 Devil Take the Hindmost

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 5 - Youth Group 1 Devil Take the Hindmost - Results
1.  Joe Evans Eastlands Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
2.  Alex Webb Lyme RC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
3.  Paige Milward Lyme RC Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C

Event 6 - Youth Group 2 12 lap Course des Primes

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 6 - Youth Group 2 12 lap Course des Primes - Results
1.  Jake Womersley Sowerby Brothers CRT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
2.  Joe Turner Eastlands Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
3.  James Grady Eastlands Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
4.  Ryan Whatmough Shepherd Cycles - Mel Green Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
5.  Jacob Scott Moray Firth Cycling Club Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
5.  Lisa Daly Sportcity Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A

Event 7 - Senior Devil Take the Hindmost Group 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 7 - Senior Devil Take the Hindmost Group 1 - Results
1.  Mick Browne Preston CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Mark Soden Buxton CC/Sett Valley Cycles Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
3.  Geoffrey Downs Bury Clarion Cycling Club Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

Event 7 - Senior Devil Take the Hindmost Group 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 7 - Senior Devil Take the Hindmost Group 2 - Results
1.  Jacob Ragan Unknown 0

1. Jacob Ragan -

Points: 0 | Status: Unknown
2.  Dan Whelan Unknown 0

2. Dan Whelan -

Points: 0 | Status: Unknown
3.  Callum Fletcher Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown

Event 8 - Youth 6 lap Keirin Heat 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 8 - Youth 6 lap Keirin Heat 1 - Results
1.  Thomas Rotherham Eastlands Velo Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
2.  Kim Baptista Eastlands Velo Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
3.  Jake Beach Aire Valley Racing Team Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

Event 8 - Youth 6 lap Keirin Heat 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 8 - Youth 6 lap Keirin Heat 2 - Results
1.  Alex Webb Lyme RC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
2.  Declan Hutchinson Eastlands Velo Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Paige Milward Cowley Road Condors Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C

Event 8 - Youth 6 lap Keirin Heat 3

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 8 - Youth 6 lap Keirin Heat 3 - Results
1.  Joe Evans Eastlands Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
2.  Katie Noakes Eastlands Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
3.  Lewis Garrity Eastlands Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

Event 9 - Youth Group 2 Devil take the Hindmost

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 9 - Youth Group 2 Devil take the Hindmost - Results
1.  James Grady Eastlands Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
2.  Alex Taylor Eastlands Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
3.  Jake Womersley Sowerby Brothers CRT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

Event 10 - Senior 12 lap Course des Primes Group 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 10 - Senior 12 lap Course des Primes Group 1 - Results
1.  Geoffrey Downs Bury Clarion Cycling Club Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Nicholas Sharpe Buxton CC/Sett Valley Cycles Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Michael Workman Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
4.  Harvey Salt SKCC Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
4.  John Leach East Kilbride Road Club Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
4.  Hannah Walker G.S. Surosa Unknown Elite 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: Elite
4.  James Nolan Unknown 4th 0

4. James Nolan -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
9.  Mick Browne Preston CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
Nicola Soden VCUK Unknown 3rd
Points: | Status: Unknown | Category: 3rd

Event 10 - Senior 12 lap Course des Primes Group 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 10 - Senior 12 lap Course des Primes Group 2 - Results
1.  Scott Burns Manchester Wheelers Club Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
1.  Paul Whatmough Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown
3.  Christopher Lawless Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown
4.  Matthew Rotherham Brixton Cycles Club Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown
5.  Jacob Ragan Unknown 0

5. Jacob Ragan -

Points: 0 | Status: Unknown
6.  Kieran Yates Sportcity Velo Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
6.  Julian Pearson Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown
8.  Luke Boulton Unknown 0

8. Luke Boulton -

Points: 0 | Status: Unknown

Event 11 - Youth Italian Pursuit

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 11 - Youth Italian Pursuit - Results
1.  Connor McGillick Mossley CRT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
1.  Lydia Kirkwood Eastlands Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
1.  Lewis Hartley Eastlands Velo Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
1.  Joe Evans Eastlands Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
1.  Paige Milward Lyme RC Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
1.  Lewis Garrity Eastlands Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
1.  Adam Hartley Eastlands Velo Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
1.  Alex Webb Lyme RC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
1.  India Penrice Sportcity Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
2.  Matthew Walls Eastlands Velo Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
2.  Declan Hutchinson Eastlands Velo Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Imogen Crooks Lyme RC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
2.  Kim Baptista Eastlands Velo Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
2.  Thomas Rotherham Eastlands Velo Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
2.  Katie Noakes Eastlands Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
2.  Sean McGovern Eastlands Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
2.  Thomas Davison Wakefield CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A

Event 12 - Youth Group 2 20 lap Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 12 - Youth Group 2 20 lap Points Race - Results
1.  Joe Turner Eastlands Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
2.  James Grady Eastlands Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
3.  George Nolan Unknown A 0

3. George Nolan -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: A

Event 13 - Senior 40 lap Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 13 - Senior 40 lap Points Race - Results
1.  Jacob Ragan Unknown 0

1. Jacob Ragan -

Points: 0 | Status: Unknown
2.  Sam Boast Sportcity Velo Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  Geoff Davison Wakefield CC Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th

Event 14 - Senior 50 lap Madison

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 14 - Senior 50 lap Madison - Results
1.  Luke Boulton Unknown 0

1. Luke Boulton -

Points: 0 | Status: Unknown
1.  Lisa Daly Unknown 0

1. Lisa Daly -

Points: 0 | Status: Unknown
2.  Paul Smith Bronte Wheelers/Neophix Eng Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Joshua Gibson Sportcity Velo Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  John Leach East Kilbride Road Club Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  Christopher Lawless Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown

About the Event

Info for Riders

Closing date one week prior

The Races

Event 1 - Youth Flying 200m Time Trial Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 28/09/09 19:30 Regional C MTB IA ---
Entry: Online: (£4.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£4.00)
Mon 28/09/09 – 19:30
Event 2 - Youth 8 lap Handicap Group 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 28/09/09 19:31 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 28/09/09 – 19:31
Event 3 - Youth 12 lap Scratch Group 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 28/09/09 19:32 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 28/09/09 – 19:32
Event 4 - Senior 12 lap Scratch Group 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 28/09/09 19:33 Regional C MTB IA ---
Entry: Online: (£9.50 + £0.60 Application fee), On Day: (£9.50)
Mon 28/09/09 – 19:33
Event 4 - Senior 12 lap Scratch Group 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 28/09/09 19:34 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 28/09/09 – 19:34
Event 5 - Youth Group 1 Devil Take the Hindmost Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 28/09/09 19:35 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 28/09/09 – 19:35
Event 6 - Youth Group 2 12 lap Course des Primes Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 28/09/09 19:36 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 28/09/09 – 19:36
Event 7 - Senior Devil Take the Hindmost Group 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 28/09/09 19:37 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 28/09/09 – 19:37
Event 7 - Senior Devil Take the Hindmost Group 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 28/09/09 19:38 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 28/09/09 – 19:38
Event 8 - Youth 6 lap Keirin Heat 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 28/09/09 19:39 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 28/09/09 – 19:39
Event 8 - Youth 6 lap Keirin Heat 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 28/09/09 19:40 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 28/09/09 – 19:40
Event 8 - Youth 6 lap Keirin Heat 3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 28/09/09 19:41 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 28/09/09 – 19:41
Event 9 - Youth Group 2 Devil take the Hindmost Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 28/09/09 19:42 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 28/09/09 – 19:42
Event 10 - Senior 12 lap Course des Primes Group 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 28/09/09 19:43 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 28/09/09 – 19:43
Event 10 - Senior 12 lap Course des Primes Group 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 28/09/09 19:44 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 28/09/09 – 19:44
Event 11 - Youth Italian Pursuit Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 28/09/09 19:45 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 28/09/09 – 19:45
Event 12 - Youth Group 2 20 lap Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 28/09/09 19:46 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 28/09/09 – 19:46
Event 13 - Senior 40 lap Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 28/09/09 19:47 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 28/09/09 – 19:47
Event 14 - Senior 50 lap Madison Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 28/09/09 19:48 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 28/09/09 – 19:48

Event Summary

Event Details

Event URN:

569/EN/003/2009

Start Date:

Mon, 28th Sep 2009

Event Type:

Track League (Competitive)

Venue:

Manchester Velodrome, National Cycling Centre, Stuart Street, Manchester, Lancashire, M11 4DQ

View map

Results

Confirmed Results

Event 1 - Youth Flying 200m Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 1 - Youth Flying 200m Time Trial - Results
1.  Matthew Rotherham Eastlands Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
2.  Jacob Scott Holme Valley Whls Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
3.  George Nolan Unknown A 0

3. George Nolan -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
4.  Lewis Cane Eastlands Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A

Event 2 - Youth 8 lap Handicap Group 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 2 - Youth 8 lap Handicap Group 1 - Results
1.  Joe Evans Eastlands Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
2.  Declan Hutchinson Eastlands Velo Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Katie Noakes Eastlands Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A

Event 3 - Youth 12 lap Scratch Group 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 3 - Youth 12 lap Scratch Group 2 - Results
1.  James Grady Eastlands Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
2.  Joe Turner Eastlands Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
3.  Alex Taylor Eastlands Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

Event 4 - Senior 12 lap Scratch Group 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 4 - Senior 12 lap Scratch Group 1 - Results
1.  Harvey Salt SKCC Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
2.  Paul Smith Bronte Wheelers/Neophix Eng Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Hannah Walker G.S. Surosa Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd

Event 4 - Senior 12 lap Scratch Group 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 4 - Senior 12 lap Scratch Group 2 - Results
1.  Matthew Rotherham Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown
2.  Jacob Ragan Unknown 0

2. Jacob Ragan -

Points: 0 | Status: Unknown
3.  Christopher Lawless Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown

Event 5 - Youth Group 1 Devil Take the Hindmost

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 5 - Youth Group 1 Devil Take the Hindmost - Results
1.  Joe Evans Eastlands Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
2.  Alex Webb Lyme RC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
3.  Paige Milward Lyme RC Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C

Event 6 - Youth Group 2 12 lap Course des Primes

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 6 - Youth Group 2 12 lap Course des Primes - Results
1.  Jake Womersley Sowerby Brothers CRT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
2.  Joe Turner Eastlands Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
3.  James Grady Eastlands Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
4.  Ryan Whatmough Shepherd Cycles - Mel Green Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
5.  Jacob Scott Moray Firth Cycling Club Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
5.  Lisa Daly Sportcity Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A

Event 7 - Senior Devil Take the Hindmost Group 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 7 - Senior Devil Take the Hindmost Group 1 - Results
1.  Mick Browne Preston CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Mark Soden Buxton CC/Sett Valley Cycles Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
3.  Geoffrey Downs Bury Clarion Cycling Club Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

Event 7 - Senior Devil Take the Hindmost Group 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 7 - Senior Devil Take the Hindmost Group 2 - Results
1.  Jacob Ragan Unknown 0

1. Jacob Ragan -

Points: 0 | Status: Unknown
2.  Dan Whelan Unknown 0

2. Dan Whelan -

Points: 0 | Status: Unknown
3.  Callum Fletcher Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown

Event 8 - Youth 6 lap Keirin Heat 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 8 - Youth 6 lap Keirin Heat 1 - Results
1.  Thomas Rotherham Eastlands Velo Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
2.  Kim Baptista Eastlands Velo Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
3.  Jake Beach Aire Valley Racing Team Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

Event 8 - Youth 6 lap Keirin Heat 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 8 - Youth 6 lap Keirin Heat 2 - Results
1.  Alex Webb Lyme RC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
2.  Declan Hutchinson Eastlands Velo Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Paige Milward Cowley Road Condors Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C

Event 8 - Youth 6 lap Keirin Heat 3

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 8 - Youth 6 lap Keirin Heat 3 - Results
1.  Joe Evans Eastlands Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
2.  Katie Noakes Eastlands Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
3.  Lewis Garrity Eastlands Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

Event 9 - Youth Group 2 Devil take the Hindmost

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 9 - Youth Group 2 Devil take the Hindmost - Results
1.  James Grady Eastlands Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
2.  Alex Taylor Eastlands Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
3.  Jake Womersley Sowerby Brothers CRT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

Event 10 - Senior 12 lap Course des Primes Group 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 10 - Senior 12 lap Course des Primes Group 1 - Results
1.  Geoffrey Downs Bury Clarion Cycling Club Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Nicholas Sharpe Buxton CC/Sett Valley Cycles Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Michael Workman Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
4.  Harvey Salt SKCC Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
4.  John Leach East Kilbride Road Club Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
4.  Hannah Walker G.S. Surosa Unknown Elite 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: Elite
4.  James Nolan Unknown 4th 0

4. James Nolan -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
9.  Mick Browne Preston CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
Nicola Soden VCUK Unknown 3rd
Points: | Status: Unknown | Category: 3rd

Event 10 - Senior 12 lap Course des Primes Group 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 10 - Senior 12 lap Course des Primes Group 2 - Results
1.  Scott Burns Manchester Wheelers Club Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
1.  Paul Whatmough Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown
3.  Christopher Lawless Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown
4.  Matthew Rotherham Brixton Cycles Club Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown
5.  Jacob Ragan Unknown 0

5. Jacob Ragan -

Points: 0 | Status: Unknown
6.  Kieran Yates Sportcity Velo Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
6.  Julian Pearson Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown
8.  Luke Boulton Unknown 0

8. Luke Boulton -

Points: 0 | Status: Unknown

Event 11 - Youth Italian Pursuit

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 11 - Youth Italian Pursuit - Results
1.  Connor McGillick Mossley CRT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
1.  Lydia Kirkwood Eastlands Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
1.  Lewis Hartley Eastlands Velo Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
1.  Joe Evans Eastlands Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
1.  Paige Milward Lyme RC Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
1.  Lewis Garrity Eastlands Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
1.  Adam Hartley Eastlands Velo Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
1.  Alex Webb Lyme RC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
1.  India Penrice Sportcity Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
2.  Matthew Walls Eastlands Velo Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
2.  Declan Hutchinson Eastlands Velo Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Imogen Crooks Lyme RC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
2.  Kim Baptista Eastlands Velo Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
2.  Thomas Rotherham Eastlands Velo Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
2.  Katie Noakes Eastlands Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
2.  Sean McGovern Eastlands Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
2.  Thomas Davison Wakefield CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A

Event 12 - Youth Group 2 20 lap Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 12 - Youth Group 2 20 lap Points Race - Results
1.  Joe Turner Eastlands Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
2.  James Grady Eastlands Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
3.  George Nolan Unknown A 0

3. George Nolan -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: A

Event 13 - Senior 40 lap Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 13 - Senior 40 lap Points Race - Results
1.  Jacob Ragan Unknown 0

1. Jacob Ragan -

Points: 0 | Status: Unknown
2.  Sam Boast Sportcity Velo Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  Geoff Davison Wakefield CC Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th

Event 14 - Senior 50 lap Madison

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 14 - Senior 50 lap Madison - Results
1.  Luke Boulton Unknown 0

1. Luke Boulton -

Points: 0 | Status: Unknown
1.  Lisa Daly Unknown 0

1. Lisa Daly -

Points: 0 | Status: Unknown
2.  Paul Smith Bronte Wheelers/Neophix Eng Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Joshua Gibson Sportcity Velo Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  John Leach East Kilbride Road Club Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  Christopher Lawless Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown

About the Event

Info for Riders

Closing date one week prior

The Races

Event 1 - Youth Flying 200m Time Trial Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 28/09/09 19:30 Regional C MTB IA ---
Entry: Online: (£4.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£4.00)
Mon 28/09/09 – 19:30
Event 2 - Youth 8 lap Handicap Group 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 28/09/09 19:31 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 28/09/09 – 19:31
Event 3 - Youth 12 lap Scratch Group 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 28/09/09 19:32 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 28/09/09 – 19:32
Event 4 - Senior 12 lap Scratch Group 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 28/09/09 19:33 Regional C MTB IA ---
Entry: Online: (£9.50 + £0.60 Application fee), On Day: (£9.50)
Mon 28/09/09 – 19:33
Event 4 - Senior 12 lap Scratch Group 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 28/09/09 19:34 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 28/09/09 – 19:34
Event 5 - Youth Group 1 Devil Take the Hindmost Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 28/09/09 19:35 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 28/09/09 – 19:35
Event 6 - Youth Group 2 12 lap Course des Primes Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 28/09/09 19:36 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 28/09/09 – 19:36
Event 7 - Senior Devil Take the Hindmost Group 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 28/09/09 19:37 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 28/09/09 – 19:37
Event 7 - Senior Devil Take the Hindmost Group 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 28/09/09 19:38 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 28/09/09 – 19:38
Event 8 - Youth 6 lap Keirin Heat 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 28/09/09 19:39 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 28/09/09 – 19:39
Event 8 - Youth 6 lap Keirin Heat 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 28/09/09 19:40 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 28/09/09 – 19:40
Event 8 - Youth 6 lap Keirin Heat 3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 28/09/09 19:41 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 28/09/09 – 19:41
Event 9 - Youth Group 2 Devil take the Hindmost Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 28/09/09 19:42 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 28/09/09 – 19:42
Event 10 - Senior 12 lap Course des Primes Group 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 28/09/09 19:43 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 28/09/09 – 19:43
Event 10 - Senior 12 lap Course des Primes Group 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 28/09/09 19:44 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 28/09/09 – 19:44
Event 11 - Youth Italian Pursuit Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 28/09/09 19:45 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 28/09/09 – 19:45
Event 12 - Youth Group 2 20 lap Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 28/09/09 19:46 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 28/09/09 – 19:46
Event 13 - Senior 40 lap Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 28/09/09 19:47 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 28/09/09 – 19:47
Event 14 - Senior 50 lap Madison Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 28/09/09 19:48 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 28/09/09 – 19:48

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk