Event URN:
241208
Start date:
Fri, 15th Jun 2012
Finish date:
Sun, 17th Jun 2012
Event Type:
MTB DH (Competitive)
Venue:
Innerleithen
Traquair Road, Innerleithen, Peeblesshire, EH44 6PD
( View map )
Online Entry FAQs
Event promoted by:
Innerleithen MTB Racing ( website )
Event website:
http://www.ixscupinnerleithen.com
Event organiser:
Miss Helen Findlay
helen@innerleithenmtbracing.com
Cheques payable to:
n/a
Download Entry Form
Info for Riders:
Online entry only - no cheques. Day entries if event not sold out.
Preview Races:
Date Start Race name Classification Band Rider Cat Duration
15 Jun 12 01:00 Open (16+) Non-Ranking None N/A, Senior
15 Jun 12 08:00 Elite Female - (includes Senior, Junior & Mast) MTB National B MTB DH National B Elite, Junior, ...
15 Jun 12 08:00 Elite Male - (includes Expert, Senior & Jun) MTB National B MTB DH National B Elite, Expert, ...
15 Jun 12 08:00 Master Male - year of birth 1982 & older MTB National B MTB DH National B G/Vet, Master, ...

View All

Event Location:

Traquair Road,
Innerleithen,
Peeblesshire,
EH44 6PD

Race: Open (16+)

View Entrants

Online entry closed 1 year 10 months 9 days 2 hours 23 minutes 15 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
15 Jun 12 01:00 Non-Ranking None N/A, Senior ---

Race: Elite Female - (includes Senior, Junior ...

View Entrants

Online entry closed 1 year 10 months 9 days 2 hours 23 minutes 15 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
15 Jun 12 08:00 MTB National B MTB DH National B Elite, Junior, Maste... ---

Race: Elite Male - (includes Expert, Senior &a...

View Entrants

Online entry closed 1 year 10 months 9 days 2 hours 23 minutes 15 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
15 Jun 12 08:00 MTB National B MTB DH National B Elite, Expert, Junio... ---

Race: Master Male - year of birth 1982 & o...

View Entrants

Online entry closed 1 year 10 months 8 days 21 hours 23 minutes 15 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
15 Jun 12 08:00 MTB National B MTB DH National B G/Vet, Master, Veter... ---

Race: U17 Female - year of birth 1997-1996

View Entrants

Online entry closed 1 year 10 months 8 days 21 hours 23 minutes 15 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
15 Jun 12 08:00 MTB National B MTB DH National B Youth ---

Race: U17 Male - year of birth 1997-1996

View Entrants

Online entry closed 1 year 10 months 8 days 21 hours 23 minutes 15 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
15 Jun 12 08:00 MTB National B MTB DH National B Youth ---

Race: Mini DH 10-12 Boys

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
16 Jun 12 01:00 Non-Ranking None 12 and under ---

Race: Mini DH 13-14 Boys

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
16 Jun 12 01:00 Non-Ranking None Juvenile ---

Race: Mini DH Boys 15-16

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
16 Jun 12 01:00 Non-Ranking None Youth ---

Race: Mini DH Girls 10-16

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
16 Jun 12 01:00 Non-Ranking None 12 and under, Juveni... ---

Twitter url

Posted 05/02/2012

http://@ixscupinners

The eyes of the mountain bike world turn to the Scottish Borders for the iXS European Downhill Cup

Posted 13/06/2012 - British Cycling

the eyes of the mountain bike world will be focused firmly on the town of Innerleithen in the heart of the Scottish Borders.. [more]

Posted 04/04/2012 - British Cycling

Europe's premier downhill mountain bike race series from 14 to 17 June 2012.. [more]


Confirmed Results

Race name: Elite Female - (includes Senior, Junior & Mast)

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Jessica Stone Unior Tools Team Finished Elite 00:03:55:084 100
2 Josefine Björkman Swedish National Team Finished 00:04:10:802 0
3 Rosie Smith Biketart/Knox/Schwalbe Finished Senior 00:04:52:766 80
4 Hannah Barnes Nevis Cycles Racing Team Finished Senior 00:04:59:820 75
5 Erin Maguire Innerleithen MTB Racing i-Cycl... Finished N/A 00:05:12:471 70
6 Kath Pickard Finished Veteran 00:06:37:157 65
Carina Cappellari Team Ridebook Did not start 0
Carolin Gehrig Specialized Did not start 0
Anita Gehrig Specialized-Zimtstern Did not start 0
Annie Matthews Pearce Cycles RT Did not start Senior 0
Sandra Rübesam Giant GER Did not start 0
Esther Sands Fourplay Cycles Did not start Elite 0

Confirmed Results

Race name: Elite Male - (includes Expert, Senior & Jun)

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Ruaridh Cunningham Alpine Bikes Racing Finished Elite 00:03:02:056 100
2 Brook MacDonald MS Mondraker Racing Finished 00:03:05:527 0
3 Lewis Buchanan ChainReactionCycles.com/Nukepr... Finished Elite 00:03:06:051 80
4 Robin Wallner Team Are Bike Park Sweden Finished 00:03:09:913 0
5 Markus PEKOLL Finished 00:03:10:166 0
6 Mark Scott Finished Elite 00:03:10:628 65
7 Rick Balbierer Finished 00:03:10:630 0
8 Greg Williamson Scottish Cycling Finished Elite 00:03:11:301 56
9 Adam Brayton Banshee One Industries Finished Elite 00:03:11:328 52
10 Peter Williams I cycles/ ONeal, phunkt.com KP... Finished Elite 00:03:11:657 48
11 Joseph Connell Finished Junior 00:03:12:064 45
12 Elliot Machin Foes racing/Balfa uk Finished Elite 00:03:12:795 42
13 William Jones PS Cycles/ Cwmdown Finished Elite 00:03:13:585 39
14 Jack Reading Ellsworth/ONeal/Fox-Mojo/Loade... Finished Elite 00:03:13:587 36
15 Jack Geoghegan Madison Saracen Factory Team Finished Expert 00:03:13:656 33
16 Brad Mather empire cycles Finished Expert 00:03:13:861 30
17 Scott Mears Finished Elite 00:03:15:586 28
18 James Swinden Finished Elite 00:03:16:274 26
19 Ashley Maller Finished Elite 00:03:16:312 24
19 Ashley Maller Finished Elite 00:03:16:312 24
20 Johann Potgieter LE CANFIELD Factory Team Finished 00:03:17:395 0
21 Allan Findlay Finished Expert 00:03:17:811 20
22 Scott Laughland Rock And Road Cycles Finished Elite 00:03:17:879 19
23 Arran Gannicott Gannicott Racing Finished Elite 00:03:18:714 18
24 Ronan Taylor Finished Expert 00:03:18:734 17
25 Christopher Gallagher Wigwam Racing Finished Senior 00:03:19:662 0
26 Philipp Bünnemann Finished 00:03:19:783 0
27 Alex Florian Finished Elite 00:03:19:933 14
28 Niklas Wallner Team Are Bike Park Sweden Finished 00:03:20:014 0
29 Josh Lowe Madison Saracen Factory Team Finished Junior 00:03:20:076 12
30 Ewan Doherty Plush Finished 00:03:20:780 0
31 Nick Geoghegan 44Racing Rockstar Finished Expert 00:03:21:084 10
32 Daniel Critchlow Morewood / Burgtec Finished Elite 00:03:22:227 9
33 Michael Spence Finished Junior 00:03:22:326 8
34 James Ramsay Descend/Hamsterley Finished Senior 00:03:23:223 7
35 Jay Williamson Wideopenmag.co.uk, fox head Eu... Finished Expert 00:03:23:238 6
36 Liam Little Foes Balfa UK/ KNOX Finished Elite 00:03:23:414 5
37 Riku Länsiö Finished 00:03:23:640 0
38 Chris Sinden SolticeCycles.co.uk Finished Expert 00:03:23:645 3
39 Daniel Carrigan Finished Senior 00:03:23:955 3
40 Michael Vickers Steve Peat Syndicate Finished Expert 00:03:24:264 3
41 Erik Irmisch Finished 00:03:25:770 0
42 Andrew Kelly All Terrain Cycles Finished Expert 00:03:27:415 3
43 Alex Holowko Mojo Suspension Finished Expert 00:03:27:909 3
44 Sam Maddison Finished Senior 00:03:28:476 3
45 George Belk Finished Expert 00:03:28:972 3
46 Josh Lewis Steve Peat Syndicate Finished Expert 00:03:29:397 3
47 Michael Turnbull Walkers Cycling Club Finished Expert 00:03:30:805 3
48 Matthew Atkinson KinkyBikes.com Finished Senior 00:03:32:193 3
49 Ross Wilcox Innerleithen MTB Racing Finished Junior 00:03:32:800 3
50 Gary Neale Finished Senior 00:03:32:828 3
51 Alasdair Stevenson Finished Senior 00:03:32:854 3
52 Ryan Chambers Ae7 bikes Finished Expert 00:03:33:470 3
53 Andrew Farley Wheelbase.co.uk/Kona Finished Senior 00:03:33:499 3
54 Mitchell Skene Finished Junior 00:03:33:934 3
55 Alasdair Maclennan Pinkbike.com Finished Elite 00:03:34:104 3
56 Joe Flanagan All Terrain Cycles Finished Expert 00:03:34:407 3
57 Florian Kulike Finished 00:03:34:848 0
58 Jake Ward Braintree BMX Racing Club Finished Senior 00:03:35:254 3
59 Ruaridh McRitchie Finished Junior 00:03:36:266 3
60 Calum McRitchie Finished Expert 00:03:36:672 3
61 Matthew Rushton Hope Factory Racing Finished Senior 00:03:36:957 3
62 Simon Parsons Biketart/ Renthal/ Mojo Finished Elite 00:03:37:717 3
63 Steven Turnbull Northern downhill Finished Expert 00:03:39:530 3
64 Samuel Wakefield Finished Expert 00:03:39:784 3
65 Jake Hood Bike Track People Finished N/A 00:03:39:862 3
66 Benjamin Williamson Perth City Cycles Finished Senior 00:03:40:395 3
67 Michael Bischoff Thömus Hot-Trail Racing Team Finished 00:03:40:463 0
68 Jon Stout Finished Senior 00:03:40:585 3
69 Paul Milne Finished Senior 00:03:40:993 3
70 Callum McCubbing Ae7 Bikes Finished N/A 00:03:41:037 0
71 Basil Weber Team PROJECT Finished 00:03:41:116 0
72 Zach Peters Finished Junior 00:03:41:169 3
73 John Bolton Finished Senior 00:03:41:317 3
74 Andrew Weeding Finished Senior 00:03:41:484 3
75 David Schinnerl andersbiken/ kona grass roots Finished 00:03:41:573 0
76 Cameron Ross Single Track Bikes Finished Senior 00:03:41:644 3
77 Ewan Findlay Base Camp Bikes Finished Expert 00:03:41:723 3
78 Colin Stewart Finished Senior 00:03:42:681 3
79 Casper Burenby Swedish National Team Finished 00:03:42:749 0
80 Thomas Pollock Team CHR Finished Expert 00:03:42:884 3
81 Jamie Scott Finished Expert 00:03:44:519 3
82 Matthew Cooper Timmy Cooper fine furniture Finished Senior 00:03:44:776 3
83 Markus Planitzer BBS-Racing Finished 00:03:45:051 0
84 Lewis Summers Perth City Cycles Finished Junior 00:03:45:099 3
85 Gavin Duke Finished Senior 00:03:45:709 3
86 James Wilson Finished N/A 00:03:45:965 3
87 Darren Wilson Finished Senior 00:03:46:576 3
88 James Kidd Devinci/Haven Finished Senior 00:03:46:975 3
89 Adam Lock Finished Senior 00:03:47:918 3
90 Shane Craig Team CHR Finished Senior 00:03:48:805 3
91 Craig Shaw basecampmtb Finished Junior 00:03:49:954 3
92 Lukas Aeschlimann Team PROJECT Finished 00:03:50:304 0
93 Brodie Hood Finished Junior 00:03:50:584 3
94 Nick Turner The Development/FTW Finished Expert 00:03:50:886 3
95 Josh Chambers Finished Junior 00:03:51:673 3
96 Jak Ferguson Finished N/A 00:03:51:808 0
97 Marc Cunningham Finished Senior 00:03:53:038 3
98 Christopher Cochrane Finished Senior 00:03:56:453 3
99 Ruairidh Fraser Cycle Highlands Finished Junior 00:03:56:945 3
100 Jack Bell Finished Junior 00:03:47:845 3
101 Harry Bowman Finished Junior 00:03:58:539 3
102 Michael Newbould Moonglu RT Finished Junior 00:03:58:557 3
103 Robert Pickard Finished Junior 00:03:58:569 3
104 Euan Thomson Finished Senior 00:03:58:665 3
105 Chris Pickard Finished Senior 00:04:00:280 3
106 Anthony Preston Decade Europe/Commencal UK Finished Junior 00:04:01:870 3
107 John Shiell Team CHR Finished Junior 00:04:02:947 3
108 James Fröhlich Team Green DH. Racing Finished 00:04:07:577 0
109 Felix Rudd Bollocknack uk / North Pennine... Finished Senior 00:04:08:195 3
110 Malcolm Porter Finished 00:04:09:799 0
111 William Cranston Finished N/A 00:04:11:091 3
112 Aled Williams tweekscycles.com Finished Senior 00:04:13:140 3
113 Christopher Scott Descend/Hamsterley Finished Senior 00:04:13:301 3
114 Ethan Thomson Finished Senior 00:04:14:504 0
115 Johannes Karlberg Finished 00:04:16:206 0
116 Bradly Illingworth Northerndownhill Finished Expert 00:04:19:255 0
117 Kenneth Porter Finished N/A 00:04:29:031 3
118 Fraser Leadbetter Scottish Downhill Association Finished Junior 00:04:32:665 3
119 Euan Waugh Finished Junior 00:04:50:211 3
120 Philipp Burger Soulrider e.V. Finished 00:04:51:187 0
121 Abe Watkinson Finished Junior 00:04:59:457 3
122 Ben Cathro Sick Skills MTB Coaching Finished Elite 00:06:04:043 3
123 Fraser McGlone Finished Junior 00:06:38:070 3
Matthew Aitchison Did not start Junior 0
montanier alec Bike passion Genève Did not start 0
Lachlan Blair West Highland Wheelers Did not start Junior 0
Robbie Bowman Killed in Action Clothing Did not start Junior 0
Thomas Braithwaite Hope Factory Racing Did not start Elite 0
Craig Brown Did not finish Junior 0
Thomas Burdzy DIMB.de Did not start 0
Philip Carters Did not finish Senior 0
Matej Charvat Banshee Bikes Factory Team Did not start 0
Benjamin Cortis 777 MTB Club Did not start Senior 0
Dan Coulson Did not start Junior 0
Callum Dew NWMTB / Oneal Did not finish Expert 0
Peter Douglas Did not start 0
David Duggan Devinci / Haven Did not finish Expert 0
John Featherstone Did not start Senior 0
James Flinders mde bikes Did not finish Expert 0
Damian Groves Cheshire Ghostriders BMX Did not finish Senior 0
Morgan Gulland WigwamRacing Did not start Junior 0
Stuart Jenkinson Did not start Elite 0
Sam Johnson Did not start Senior 0
Michael Jones Team Bicycle Doctor Did not finish Junior 0
Emil Jonsson Swedish National Team Did not start 0
Josh Lane 44 racing Did not start Senior 0
Reece Langhorn Did not finish Senior 0
Paul Livesey Fourplay Cycles Did not start Expert 0
Will Longden Madison Saracen DH Team Did not start 0
Brandon Love Did not start Expert 0
John MacAulay Perth City Cycles Did not start Junior 0
James Metcalfe Moonglu RT Did not start Senior 0
Oliver Morris Muddybumbikes.com Did not start Expert 0
Alex Moss Did not start Expert 0
Noel NIEDERBERGER Did not start 0
Ross O'Reilly Did not start Senior 0
Mario Reinbacher COPE Gravity Squad Did not start 0
Ben Rodgers All Terrain Cycles Did not finish Expert 0
Benjamin Rouiller Bicross Club du Chablais Did not start 0
Anders Sahlén Swedish National Team Did not start 0
Ian Schaad Friedli Bike Style Did not start 0
James Shaw Brian Rourke Cycles Did not start Expert 0
Ed Thomsett Did not start Senior 0
Jakob Thunell Swedish National Team Did not finish 0
Jakob Thurell Team Are Bike Park Sweden Did not start 0
Blaise Turin Bicross Club du Chablais Did not start 0
Cameron Turnbull Did not start 0
Christopher Walters Northerndownhill Did not finish Junior 0
Gareth Weston Did not finish Senior 0
Benjamin Worrall Did not start Expert 0

Confirmed Results

Race name: Master Male - year of birth 1982 & older

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Dave Wardell Finished Master 00:03:23:035 100
2 Jack Tattersall Finished Master 00:03:24:738 90
3 David Tallontire Uplift Scotland Finished Master 00:03:26:585 80
4 Craig Taylor Devinci/Haven/Loaded Finished Master 00:03:29:264 75
5 Neil White Fanatik Bike Co. USA Finished Master 00:03:35:486 70
6 Justin Grice Keswick Bikes - KMB Finished Veteran 00:03:37:157 65
7 Chris Coates Finished Master 00:03:41:268 60
8 Ben Stead Cycle Recycle Finished Master 00:03:42:598 56
9 Andrew Green Scottish Downhill Association Finished Master 00:03:42:914 52
10 Robert Tait Team CHR Finished Master 00:03:43:286 48
11 Alex Bayne Derry Air Cycles Finished Master 00:03:47:720 45
12 Andy Hyam yeti yorkshire pudding Finished Master 00:03:48:983 42
13 Andrew Green Finished Master 00:03:54:038 39
14 Benjamin Edwards Cycle Recycle Finished Master 00:03:54:666 36
15 Thomas Weber Team PROJECT Finished 00:03:55:458 0
16 Mark Gibson Finished Master 00:04:05:812 30
17 Owen Allison Finished Master 00:04:16:219 28
18 Daz Westwood Finished N/A 00:04:26:478 0
19 Craig Bulliment Finished Master 00:04:32:659 24
Jayson Cavill Bike Outlet York Did not start Master 0
Martin Creaser STANDARDS DOWN RACING Did not start Veteran 0
Carl Davison Northerndownhill Did not start N/A 0
Steven Felstead Ticket2RideBC.com Did not start G/Vet 0
Lee Fielding DEATH GRIP RACING Did not start Veteran 0
Gary Forsythe z71 Did not start N/A 0
Anthony Gaskin Fetish Bike Company UK Did not start 0
Robert Jarman hope tech Did not start Master 0
Markus Ruth www.soulrider-ev.de Did not finish 0
Steve Scott standards down racing Did not finish N/A 0
Paul Smail L & B FRS Did not start Master 0
Philip Smith z71 Did not start Veteran 0
Marc Stoesser MTB-Club Karlsruhe Did not start 0
Jethro Whitfield All Terrain Cycles Did not start Master 0

Confirmed Results

Race name: U17 Female - year of birth 1997-1996

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Charlotte Mallin Martin Finished Youth 00:04:54:285 100

Confirmed Results

Race name: U17 Male - year of birth 1997-1996

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Taylor Vernon Fox, Bike It, Scott, Maxxis, M... Finished Youth 00:03:21:149 100
2 Dan Farley Wheelbase.co.uk/Kona Finished Youth 00:03:24:209 90
3 William Weston Madison Saracen Factory Team Finished Youth 00:03:25:147 80
4 Marcus Hansson Team Hanssonbil.se Finished 00:03:26:918 0
5 Sam Herd Perth City Cycles Finished Youth 00:03:28:504 70
6 Callum Havard teamskene/mojo Finished Youth 00:03:28:630 65
7 Innes Graham Lapierre - Cadets Finished Youth 00:03:36:583 60
8 Niall Morrison Bike Track People Finished Youth 00:03:37:713 56
9 Jan Vacek AGang Young Guns Finished 00:03:40:799 0
10 Max Cranston Finished Youth 00:03:43:976 48
11 Andrew Dorritt Lapierre - Cadets Finished Youth 00:03:44:948 45
12 Brad Swinbank SPS STEVE PEAT SYNDICATE Finished Youth 00:03:47:065 42
13 Adam Hughes Stewartry Wheelers Finished Youth 00:03:51:533 39
14 Ryan Middleton Perth City Cycles Finished Youth 00:03:56:042 36
15 Dean Stevenson Rock And Road Cycles Finished Youth 00:04:04:651 33
16 Rowan Carpenter All Terrain Cycles Finished Youth 00:04:08:253 30
17 Ross Warrender Finished Youth 00:04:27:544 28
18 Robbie McLernon Finished Youth 00:04:29:419 26
19 Grant Robertson Velocity 44 Stirling Finished Youth 00:04:57:499 24
20 Frazer McCubbing Ae7 Bikes Finished Youth 00:07:53:309 22
Joe Anderson Did not start Youth 0
Thomas Atkinson Did not finish Youth 0
Niall Simpson Stepup Cycles Did not finish Youth 0
Finn Tennant wiggle Did not start Youth 0
Thomas Van Holten Highland Bikes Racing Team Did not start Youth 0
Myles Weber Team PROJECT Did not start 0