Event URN:
241119
Start date:
Fri, 17th Aug 2012
Finish date:
Sun, 19th Aug 2012
Event Type:
MTB Endurance (Competitive)
Venue:
Venue Arena
Llanwrtyd Wells, LD5 4RB
( View map )
Online Entry FAQs
Event promoted by:
mtb-marathon.co.uk
View other events promoted by this organiser
Event website:
http://www.trailmasters.cc
Event organiser:
Mr John Lloyd MBE
5 Irfon Road
Builth Wells
Powys
LD2 3DE
01982552923
builthwellscycle@btconnect.com
Cheques payable to:
N/A
Info for Riders:
Enter on-line via event website
Preview Races:
Date Start Race name Classification Band Rider Cat Duration
17 Aug 12 01:00 Pairs - Male Non-Ranking None N/A
17 Aug 12 01:00 Pairs- Female Non-Ranking None N/A
17 Aug 12 01:00 Solo - Open Female Non-Ranking None N/A
17 Aug 12 01:00 Solo - Open Male Non-Ranking None N/A

View All

Event Location:

Llanwrtyd Wells,
LD5 4RB

Race: Pairs - Male

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
17 Aug 12 01:00 Non-Ranking None N/A ---

Race: Pairs- Female

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
17 Aug 12 01:00 Non-Ranking None N/A ---

Race: Solo - Open Female

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
17 Aug 12 01:00 Non-Ranking None N/A ---

Race: Solo - Open Male

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
17 Aug 12 01:00 Non-Ranking None N/A ---

Race: Solo - Vet Male

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
17 Aug 12 01:00 Non-Ranking None N/A, VET ---

Race: Teams of 3

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
17 Aug 12 01:00 Non-Ranking None N/A ---

Confirmed Results

Race name: Pairs - Male

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Ryan Bevis Finished Senior 15:29:46:000 0
1 David Thomas John Lloyd Racing Finished Senior 15:29:43:000 0
2 Andrew Jenkins Finished 15:34:53:000 0
2 Hugh Lloyd Finished Senior 15:34:53:000 0
3 Chris Bates Finished 15:39:48:000 0
3 Adrian Peters Finished 15:39:48:000 0
4 Dan Hughes Finished 15:42:55:000 0
4 Will Packer Finished 15:42:55:000 0
5 Raymond Herring Finished 15:53:09:000 0
5 Mark Johnson Finished 15:53:09:000 0
6 Martin Bramhall Finished 16:17:00:000 0
6 Mick Fairest Finished 16:17:00:000 0
7 Paul Clark Finished 16:20:49:000 0
7 Paul Latchem Finished 16:20:49:000 0
8 Steve Bone Finished 16:35:34:000 0
8 Chris Smith Finished 16:35:34:000 0

Confirmed Results

Race name: Pairs- Female

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Katie Collins Finished 15:43:00:000 0
1 Kirsty Prior Finished VET 15:43:00:000 0
2 Rebecca Good Finished 15:53:43:000 0
2 Nell Hall Finished 15:53:43:000 0

Confirmed Results

Race name: Solo - Open Female

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Leona Kadir La Fuga.CC Finished Senior 15:43:10:000 0
2 Natasha Barry WXC World Racing Finished Senior 15:43:31:000 0
3 Lisa Kamphausen Finished Senior 15:45:15:000 0
4 Nil Bartov Finished 16:02:04:000 0
5 Rachel Sokal Finished 16:16:37:000 0
6 Rachael Harrison Finished 16:19:03:000 0
7 Kate McCoy Single Track Mind Finished N/A 16:24:19:000 0
8 Sarah Reeve Single Track Mind Finished N/A 16:28:53:000 0
9 Nadene Van Der Merwe Finished 16:30:16:000 0

Confirmed Results

Race name: Solo - Open Male

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Benjamin Price TORQ Performance Finished Senior 15:30:41:000 0
2 Werner van der Merwe Finished Senior 15:31:31:000 0
3 Oliver Holmes CNP - Orbea Finished Senior 15:32:24:000 0
4 Matthew Page Team Wiggle Finished Senior 15:32:42:000 0
5 Andrew Edwards Finished 15:35:42:000 0
6 Mark Pinder Finished 15:37:06:000 0
7 Nicholas Jones Finished 15:38:11:000 0
8 Pete Gowland Finished 15:38:39:000 0
9 Philip Mastro Finished N/A 15:39:13:000 0
10 Craig O'Donnell Finished 15:39:36:000 0
11 Matthew Prior Finished Senior 15:40:08:000 0
12 Ryan Machin Leisure Lakes Bikes.com Finished Senior 15:40:21:000 0
13 James Parker Finished 15:41:52:000 0
14 Matthew James Finished 15:42:04:000 0
15 Richard Carey Finished 15:42:50:000 0
16 Robert Haworth Finished 15:42:04:000 0
17 George Kelly Finished 15:47:37:000 0
18 Scott Waldron Finished 15:47:55:000 0
19 Darren Alexander Finished 15:48:33:000 0
20 Karl Dobson Finished 15:49:05:000 0
21 Richard Querelle Finished 15:49:14:000 0
22 Duncan Burley Finished 15:55:08:000 0
23 Fergus Cahill Finished 15:56:58:000 0
24 John Bousfield Finished 15:57:20:000 0
25 Tim Hazell Finished 15:58:36:000 0
26 Matthew Wyatt Finished 16:00:48:000 0
27 Daniel Evans Finished 16:05:40:000 0
28 Jonathan Bowl Finished 16:05:41:000 0
29 Michael Tomlinson Finished 16:07:44:000 0
30 Josh Champness Finished 16:08:06:000 0
31 Damien Stafford Finished 16:08:28:000 0
32 Ranulph Steiger Finished 16:13:10:000 0
33 Jon Woodhouse Finished 16:15:07:000 0
35 Anthony Jordan Finished 16:15:37:000 0
36 Matthew Martin Finished 16:18:09:000 0
37 Nigel Muntz Finished 16:18:44:000 0
38 Grant Friend Finished 16:20:47:000 0
39 Matthew Wilkins Finished 16:21:36:000 0
40 Craig Whelan Finished 16:23:19:000 0
41 Ultann George Finished 16:23:23:000 0
42 Tom Stephens Finished 16:23:59:000 0

Confirmed Results

Race name: Solo - Vet Male

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Paul Whittaker Stockport Clarion CC Finished N/A 15:36:11:000 0
2 Mike Saunders Team Corridori Finished VET 15:37:43:000 0
3 Andy Roberts Finished 15:38:57:000 0
4 Paul Champness Gateway Cycling Finished N/A 15:38:57:000 0
5 Ian Bather Finished 15:40:14:000 0
6 Dave Freeman Finished 15:40:42:000 0
7 Mark Condliffe Finished 15:45:22:000 0
8 Andy Crane Finished 15:46:56:000 0
9 Michael Schroder Finished 15:47:04:000 0
10 Nick Fisher Finished 15:48:07:000 0
11 Craig Murdoch Finished 15:48:37:000 0
12 STeve Roche Finished 15:48:56:000 0
13 Paul Steiger Finished 15:49:36:000 0
14 Gavin Brown Finished 15:52:14:000 0
15 Garry Pairaudeau Finished 15:54:39:000 0
16 Paul Whittaker Finished 15:56:27:000 0
17 Sean Connock Finished 16:01:29:000 0
18 John Chell Finished 16:04:05:000 0
19 Marc Meyer Finished 16:04:18:000 0
20 Tim Wintrip Finished 16:04:43:000 0
21 Alan Stafford Finished 16:05:17:000 0
22 Matt Hart Finished 16:07:31:000 0
23 Andrew Auld Finished 16:14:25:000 0
24 John Reed Finished 16:14:53:000 0
25 Richard Smith Finished 16:15:42:000 0
26 Mark Ward Finished 16:16:01:000 0
27 Stephen Graves Finished 16:17:59:000 0
28 Martin Biddle Finished 16:18:09:000 0
29 David Parker Finished 16:18:09:000 0
30 Michael Wilkens Finished 16:18:35:000 0
31 Jim Tipp Finished 16:20:01:000 0
32 Shaun Dye Finished 16:21:40:000 0
33 Craig Bates Finished 16:22:53:000 0
34 Justin Coward Finished 16:24:10:000 0

Confirmed Results

Race name: Teams of 3

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Martyn Andrews One and All Cycling Finished VET 15:37:21:000 0
1 Tim Russon Finished 15:37:21:000 0
1 Steven Whitehouse Finished 15:37:21:000 0
2 Lee Bacco Naked Bikes Hai-Bikes Imp Spor... Finished VET 15:37:27:000 0
2 Lee Nelson Finished 15:37:27:000 0
2 Nicholas Towers Leicester Off Road Club Finished VET 15:37:27:000 0
3 Paul Flanders Finished 15:40:20:000 0
3 Neil Kerruish Finished 15:40:20:000 0
3 Shaun Lewis Cycling Club Blaenau Gwent Finished VET 15:40:20:000 0
4 Robert Chisolm Finished 15:42:46:000 0
4 Gregory Grobler Finished 15:42:46:000 0
4 Du Plooy Finished 15:42:46:000 0
5 Sam Donovan Finished 15:55:34:000 0
5 Matt Isitt Finished 15:55:34:000 0
5 Sam Milburn Finished 15:55:34:000 0
6 Reggie Booth Finished 16:06:36:000 0
6 Stephen Kerr Finished 16:06:36:000 0
6 Andrew McCabe Finished 16:09:36:000 0
7 Martin Morrissey Finished 16:10:14:000 0
7 Seamus O'Neil Finished 16:10:14:000 0
7 Patrick Tobin Finished 16:10:14:000 0
8 Johan Putter Finished 16:16:03:000 0
8 Michael Stoneham Finished 16:16:03:000 0
8 Mark Whelan Finished 16:16:03:000 0