Team Tor 2000 Circuit Series - Event 5

Closed Circuit , Ilton – Thursday, 19 Jul 2012

Event Details

Event URN:

240872

Start Date:

Thu, 19th Jul 2012

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

RNAS Merryfield, Gravel Lane, Ilton, Somerset, TA19 9HN
View map

The Races

Date Start Race name Classification Band Rider Cat Race length
19/07/12 18:45 U10 Boys Youth Only Youth D ---
19/07/12 18:45 U12 Boys Youth Only Youth C ---
19/07/12 18:45 U14 Boys Youth Only Youth B ---
19/07/12 18:45 U16 Boys Youth Only Youth A ---
19/07/12 18:45 U16 Girls Youth Only Youth A ---
19/07/12 18:45 U8 Boys Youth Only Youth E ---
19/07/12 19:30 3rd Cat Only Regional B Band 5 3rd, 4th 50 mins
19/07/12 19:30 4th Cat Only Regional C+ Band 5 4th 40 mins
19/07/12 19:30 E/1/2/3 National B Band 3 1st, 2nd, 3rd, Elite 01 hr
19/07/12 19:30 Women Women Only Band 4 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... 40 mins

View All

Enter a Race

Race U10 Boys
Date Start Classification Band Rider Cat
Thu 19/07/12 18:45 Youth Only Youth D
Entry: On Day: (£5.00)
Race U10 Boys
Thu 19/07/12 - 18:45
Classification: Youth Only
Band: Youth
Rider Cat: D
Entry: On Day: (£5.00)
Race U12 Boys
Date Start Classification Band Rider Cat
Thu 19/07/12 18:45 Youth Only Youth C
Entry: On Day: (£5.00)
Race U12 Boys
Thu 19/07/12 - 18:45
Classification: Youth Only
Band: Youth
Rider Cat: C
Entry: On Day: (£5.00)
Race U14 Boys
Date Start Classification Band Rider Cat
Thu 19/07/12 18:45 Youth Only Youth B
Entry: On Day: (£5.00)
Race U14 Boys
Thu 19/07/12 - 18:45
Classification: Youth Only
Band: Youth
Rider Cat: B
Entry: On Day: (£5.00)
Race U16 Boys
Date Start Classification Band Rider Cat
Thu 19/07/12 18:45 Youth Only Youth A
Entry: On Day: (£5.00)
Race U16 Boys
Thu 19/07/12 - 18:45
Classification: Youth Only
Band: Youth
Rider Cat: A
Entry: On Day: (£5.00)
Race U16 Girls
Date Start Classification Band Rider Cat
Thu 19/07/12 18:45 Youth Only Youth A
Entry: On Day: (£5.00)
Race U16 Girls
Thu 19/07/12 - 18:45
Classification: Youth Only
Band: Youth
Rider Cat: A
Entry: On Day: (£5.00)
Race U8 Boys
Date Start Classification Band Rider Cat
Thu 19/07/12 18:45 Youth Only Youth E
Entry: On Day: (£5.00)
Race U8 Boys
Thu 19/07/12 - 18:45
Classification: Youth Only
Band: Youth
Rider Cat: E
Entry: On Day: (£5.00)
Race 3rd Cat Only
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 19/07/12 19:30 Regional B Band 5 3rd, 4th 50 mins
Entry: On Day: (£15.00)
Race 3rd Cat Only
Thu 19/07/12 - 19:30
Duration: 50 mins
Classification: Regional B
Band: Band 5
Rider Cat: 3rd, 4th
Entry: On Day: (£15.00)
Race 4th Cat Only
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 19/07/12 19:30 Regional C+ Band 5 4th 40 mins
Entry: On Day: (£15.00)
Race 4th Cat Only
Thu 19/07/12 - 19:30
Duration: 40 mins
Classification: Regional C+
Band: Band 5
Rider Cat: 4th
Entry: On Day: (£15.00)
Race E/1/2/3
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 19/07/12 19:30 National B Band 3 1st, 2nd, 3rd, Elite 01 hr
Entry: On Day: (£15.00)
Race E/1/2/3
Thu 19/07/12 - 19:30
Duration: 01 hr
Classification: National B
Band: Band 3
Rider Cat: 1st, 2nd, 3rd, Elite
Entry: On Day: (£15.00)
Race Women
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 19/07/12 19:30 Women Only Band 4 1st, 2nd, 3rd, 4th, Elite 40 mins
Entry: On Day: (£15.00)
Race Women
Thu 19/07/12 - 19:30
Duration: 40 mins
Classification: Women Only
Band: Band 4
Rider Cat: 1st, 2nd, 3rd, 4th, Elite
Entry: On Day: (£15.00)

Confirmed Results

Race U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
Results
1 Lewis Ross Taw Velo Finished D 3
2 Evan Richards 1st Chard Whls Finished D 2
3 Harvey Morgan Somerset RC - The Bicycle Chai... Finished D 1

Race U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
Results
1 Rowan Ellis 1st Chard Whls Finished C 3
2 Harry Meredith Taw Velo Finished C 2
3 Isaac Rowe North Devon Wheelers - South F... Finished C 1

Race U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
Results
1 Ryan White 1st Chard Whls Finished B 3
2 Charlie Meredith Taw Velo Finished B 2
3 Joseph Saunders Mid Devon CC Finished B 1

Race U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
Results
1 Joel Kelly Mid Devon CC Finished A 3
2 William Kelly Mid Devon CC Finished A 2
3 Jacob Board Cycle Sport Dynamo Finished A 1

Race U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
Results
1 Annasley Park NFTO Race Club Finished A 3
2 Penny Colloff One and All Cycling Finished N/A 2

Race U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
Results
1 Magnus Larsen 1st Chard Whls Finished E 3
2 Oliver Ross Taw Velo Finished E 2

Race 3rd Cat Only

Position Name Club name Rider status Category Points
Results
1 Matt Lee NFTO Race Club Finished 3rd 10
2 Michael Leech Team Tor 2000 Finished 3rd 8
3 Dave Bentley Somerset RC - The Bicycle Chai... Finished 3rd 7
4 Andrew Feather Finished 3rd 6
5 David Lee NFTO Race Club Finished 3rd 5
6 Andrew Cresswell Revo Racing Finished 3rd 4
7 Simon Ogden North Devon Wheelers - South F... Finished 3rd 3
8 Daniel Marks Bristol RC Finished 3rd 2
9 Matthew Hargreaves Bath Cycling Club Finished 3rd 1
10 Theo Brumhead University of Exeter Cycling C... Finished 2nd 1

Race 4th Cat Only

Position Name Club name Rider status Category Points
Results
1 Sean Hogg 1st Chard Whls Finished 4th 10
2 Adrian Reynolds Somerset RC - The Bicycle Chai... Finished 4th 8
3 Scott Patterson Sandy Wallace Cycles Finished 4th 7
4 Ian Jeffery Yeovil CC Finished 4th 6
5 Rod Bowditch Yeovil CC Finished N/A 5
6 Ian Rowe North Devon Wheelers - South F... Finished N/A 0
7 Tom Jeffcote Royal Navy & Royal Marines CA Finished 4th 3
8 Nick Ball Finished 4th 2
9 Matthew Player Finished 0
10 Jeremy Crossley NFTO Race Club Finished 4th 1

Race E/1/2/3

Position Name Club name Rider status Category Points
Results
1 James Williams Spin Rotor Primal C-Originals ... Finished Elite 30
2 Marcin Bialoblocki Giordana-Mitsubishi Electric R... Finished Elite 25
3 William Bjergfelt MG-Maxifuel Pro Cycling Finished Elite 21
4 Nick Noble Bristol RC Finished 1st 17
5 John Hollier Team Tor 2000 Finished 2nd 14
6 Ewen McDonald Mirmil CT Finished 2nd 12
7 Kelvin Price I-Ride.co.uk Finished 2nd 10
8 Rob Turner NFTO Race Club Finished 2nd 8
9 Mark Smith Welwyn Wheelers CC Finished 2nd 7
10 Joshua Yetman Terra Safety Shoes Finished 2nd 6
11 Jamie Howard Exeter Wheelers Finished 2nd 5
12 Junior Heffernan One and All Cycling Finished 1st 4
13 Pete Vincent Mid Devon CC Finished N/A 3
14 Paul Merryweather Bristol RC Finished 2nd 2
15 Jamie Howard Exeter Wheelers Finished 2nd 1
16 Matthew Franklin Bristol RC Finished 2nd 0
Show More

Race Women

Position Name Club name Rider status Category Points
Results
1 Miriam Whitehurst Finished 1st 15
2 Gillian Taylor Strada Cycles Finished 2nd 12
3 Wiebke Rietz 1st Chard Whls Finished 1st 10
4 Laura Clode VC St Raphael Finished 2nd 8
5 Sarah Austin Abergavenny Road Club Finished 2nd 6

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk