Event URN:
240791
Start date:
Sun, 13th May 2012
Event Type:
Track (Competitive)
Venue:
Meadowbank Velodrome
Meadowbank Sports Centre, London Road, Edinburgh, EH7 6AE
( View map )
Series:
National Youth Track Omnium (Northern Area)
Online Entry FAQs
Entry close date
Fri, 4th May 2012
Event promoted by:
Discovery Junior Cycling Club ( website )
View other events promoted by this organisation
Event organiser:
Mr Martin Harris
14 Caesar Avenue
Carnoustie
Angus
DD7 6DR
01241854367
martin.harris@scottishcycling.org.uk
Cheques payable to:
Discovery Junior CC
Download Entry Form
Info for Riders:
No entries on the day.
Preview Races:
Date Start Race name Classification Band Rider Cat Duration
13 May 12 10:30 U10 Youth Only Youth D, E
13 May 12 10:30 U12 Boys & Girls Youth Only Youth C, D, E
13 May 12 10:30 U14 Boys Youth Only Youth B
13 May 12 10:30 U14 Girls Youth Only Youth B

View All

Event Location:

Meadowbank Sports Centre,
London Road,
Edinburgh,
EH7 6AE

Race: U10

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
13 May 12 10:30 Youth Only Youth D, E ---

Race: U12 Boys & Girls

Online entry closed 3 years 25 days 9 hours 33 minutes 13 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
13 May 12 10:30 Youth Only Youth C, D, E ---

Race: U14 Boys

Online entry closed 3 years 25 days 9 hours 33 minutes 13 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
13 May 12 10:30 Youth Only Youth B ---

Race: U14 Girls

Online entry closed 3 years 25 days 9 hours 32 minutes 13 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
13 May 12 10:30 Youth Only Youth B ---

Race: U16 Boys

Online entry closed 3 years 25 days 9 hours 31 minutes 13 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
13 May 12 10:30 Youth Only Youth A ---

Race: U16 Girls

Online entry closed 3 years 25 days 9 hours 31 minutes 13 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
13 May 12 10:30 Youth Only Youth A ---

Confirmed Results

Race name: U10

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Anna Flynn Edinburgh RC Finished D 6
2 Callum Reid Finished D 6

Confirmed Results

Race name: U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Eleanor Dickinson Beacon Wheelers Finished B 6
2 Henrietta Colborne Beacon Wheelers Finished B 4
3 Rebecca Morley Beacon Wheelers Finished B 2
4 Rhona Callander Stirling Bike Club Finished B 0
5 Lulu Bartlett The Racers Finished B 0
6 Emma Borthwick Edinburgh RC Finished B 0
7 Lauren Smith Discovery Junior Cycling Club Finished B 0
8 Eleanor Strathdee Edinburgh RC Finished B 0

Confirmed Results

Race name: U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Hannah Blount Derby Mercury RC Finished A 6
2 Victoria Kinrade Team RL360 Isle Of Man Finished A 4
3 Amy Gornall Cycle Sport Pendle Finished A 2
4 Flora Gillies Peebles CC Finished A 0
5 Naomi Johnston Clifton CC Finished A 0