Event URN:
240740
Start date:
Sun, 24th Jun 2012
Event Type:
Road (Competitive)
Venue:
Ampleforth Abbey and College
Ampleforth, York, North Yorkshire, YO62 4EN
This Benedictine Abbey is a working monastery and one of Britain's top boarding schools. Nestling in a magnificant hillside setting the venue is ideal for spectators to view any event. ( View map )
Series:
2012 National Road Championships
Online Entry FAQs
Entry close date
Fri, 1st Jun 2012
Event promoted by:
British Cycling Yorkshire Region
Event website:
http://www.ryedalegrandprix.co.uk
Event organiser:
Mr Robert Howden
Duncan House
142 Thornes Lane
Wakefield
West Yorkshire
WF2 7RE
01924379443
bobhowden@grasscrete.com
Cheques payable to:
enter online at British Cycling
Info for Riders:
The same organisational team as the Ryedale Grand Prix but with new circuits and start and finish venue. The event will now be hosted at Ampleforth Abbey from where at 9.15am the Women take to the road for 7 laps of a rolling 9.5 mile circuit. After lunch the Men take their turn with 3 laps of an 18.9 mile loop of picturesque villages and Abbeys before moving to the 9.5 mile circuit for 6 laps. Each circuit passes through Ampleforth Abbey where an event village will offer trade stands and the opportunity to try a Watt Bike Challenge.

The Championships will once again be sponsored by Grass Concrete Ltd promoting their Grasscrete brand other sponsors so far announced are Welcome to Yorkshire and Ryedale District Council.

The Men's Championship will incorporate the traditional Peter Longbottom Memorial in honour of the former international who lived at nearby Malton. His earlier clubs VC York and the Clifton CC will once again provide the mainstay of the marshalling effort.
Preview Races:
Date Start Race name Classification Band Rider Cat Duration
24 Jun 12 09:00 Women Women Only Band 1 1st, 2nd, 3rd, ... 107km / 67m
24 Jun 12 13:15 E/1/2 National A Band 1 1st, 2nd, Elite 182km / 114m

View All

Event Location:

Ampleforth,
York,
North Yorkshire,
YO62 4EN

Race: Women

Online entry closed 1 year 10 months 19 days 7 hours 47 minutes 38 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
24 Jun 12 09:00 Women Only Band 1 1st, 2nd, 3rd, Elite 107km / 67m

Race: E/1/2

Fully Booked
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
24 Jun 12 13:15 National A Band 1 1st, 2nd, Elite 182km / 114m

Women's race

Click on the thumbnail to enlarge

Posted 25/06/2012

Men's race

Click on the thumbnail to enlarge

Posted 25/06/2012

Posted 24/06/2012 - British Cycling

Ian Stannard and Sharon Laws win the National Road Race Championships.. [more]

Preview: Ampleforth set for 2012 National Road Race Championships

Posted 22/06/2012 - British Cycling

We look at the contenders and course including video ahead of the National Road Race Championships this weekend... [more]

2012 National Road Championships homepage

Posted 19/04/2012 - British Cycling

Schedule, reports,results and images from the 2013 national road championship races.. [more]


Confirmed Results

Race name: Women

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Sharon Laws AA drink leontien.nl Finished Elite 03:11:50:000 100
2 Elizabeth Armitstead AA drink leontien.nl Finished Elite 00:01:36:000 85
3 Emma Pooley AA drink leontien.nl Finished N/A 00:01:41:000 0
4 Nikki Harris Young Telenet Fidea Cycling Te... Finished 3rd 00:02:43:000 66
5 Dame Sarah Storey For Viored Finished Elite 00:03:52:000 58
6 Nicole Cooke MBE Team Faren - Honda Finished Elite 00:09:02:000 51
7 Catherine Williamson Team Bizhub Finished Elite 00:09:04:000 45
8 Katie Colclough HTC-High Road Finished 1st 39
9 Emma Trott Boels Dolmans Finished 1st 00:09:44:000 34
10 Natalie Creswick Team Mulebar Girl - Sigma Spor... Finished 2nd 00:09:51:000 29
11 Sarah Byrne MG-Maxifuel Pro Cycling Finished N/A 00:10:08:000 25
12 Claire Galloway For Viored Finished 2nd 00:16:34:000 21
13 Penny Rowson Matrix Fitness - Vulpine Finished 1st 18
14 Annabel Simpson Matrix Fitness - Vulpine Finished 2nd 00:16:36:000 15
15 Gemma Neill Leslie Bike Shop/Bikers Boutiq... Finished 2nd 00:16:40:000 12
16 Rebecca Heath VC St Raphael Finished 2nd 00:16:48:000 10
17 Corrine Hall Node 4 Giordana Womens Team Finished 1st 00:18:03:000 8
18 Eileen Roe Team Ibis Cycles Finished 2nd 6
19 Laura Massey Inverse/ Cycling Components RT Finished 2nd 4
20 Hannah Barnes Team Ibis Cycles Finished Elite 00:18:09:000 2
21 Lowri Devey Abergavenny Road Club Finished 1st 00:18:13:000 0
22 Delia Beddis Inverse/ Cycling Components RT Finished 2nd 00:18:14:000 0
23 Nicola Juniper Corvida Allpress Finished 2nd 00:18:22:000 0
24 Kayleigh Brogan City of Edinburgh RC Finished 2nd 00:18:28:000 0
25 Karla Boddy High Wycombe Cycling Club Finished 2nd 00:19:10:000 0

Confirmed Results

Race name: E/1/2

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Ian Stannard Team Sky Finished Elite 04:48:43:000 100
2 Alex Dowsett Team Sky Finished Elite 00:01:14:000 85
3 Russell Hampton Team Raleigh Finished Elite 00:01:24:000 75
4 Ben Swift Team Sky Finished Elite 00:07:45:000 66
5 Jeremy Hunt Team Sky Finished Elite 00:07:59:000 58
6 David Clarke Velosure - Giordana RT Finished Elite 51
7 Luke Rowe Team Sky Finished Elite 45
8 Jonathan McEvoy Endura Racing Finished Elite 00:08:02:000 39
9 Simon Richardson Team IG - Sigma Sport Finished N/A 00:08:05:000 34
10 Michael Cuming Rapha Condor JLT Finished Elite 00:08:07:000 29
11 Matthew Holmes Team Raleigh Finished Elite 00:08:09:000 25
12 Robert Partridge Endura Racing Finished Elite 00:08:10:000 21
13 Peter Williams Velosure - Giordana RT Finished Elite 18
14 Yanto Barker Team UK Youth (UCI Team) Finished Elite 15
15 Joshua Edmondson TEAM COLPACK Finished Elite 00:08:15:000 0
16 Mark McNally An Post - Chain Reaction Finished Elite 00:08:16:000 10
17 Liam Holohan Team Raleigh Finished Elite 00:08:22:000 8
18 Evan Oliphant Team Raleigh Finished Elite 6
19 Richard Handley Rapha Condor JLT Finished Elite 00:08:31:000 4
20 Ben Greenwood Vanillabikes.com Finished Elite 00:09:00:000 2
21 Samuel Harrison 100% ME Finished Elite 00:09:57:000 0
22 Tom Last Team IG - Sigma Sport Finished 1st 00:11:35:000 0
23 Adam Yates UVCA Troyes Finished 1st 00:11:39:000 0
24 Russell Downing Endura Racing Finished Elite 0
25 Jack Kirk UVCA Troyes Finished N/A 0
26 Luke Grivell-Mellor Rapha Condor JLT Finished 1st 0
27 Nathan Edmondson SC Cene Valle Seriana Finished 3rd 00:11:46:000 0
28 Chris Bartlett Marco Polo Finished 1st 00:11:50:000 0
29 Kit Gilham Herbalife-Leisure Lakes Bikes.... Finished Elite 00:12:03:000 0
30 Richard Cartland Team Corley Cycles Finished 1st 00:14:53:000 0
31 Grant Ferguson Boardman Elite Finished Elite 00:16:35:000 0
32 Gruffudd Lewis Team UK Youth (UCI Team) Finished 1st 00:18:38:000 0
William Bjergfelt MG-Maxifuel Pro Cycling Did not start Elite 0