Event URN:
240615
Start date:
Mon, 20th Aug 2012
Event Type:
Track League (Competitive)
Venue:
Mansfield Track
Forest Town Sports Ground, Clipstone Road, Forest Town, Mansfield, NG
Online Entry FAQs
Event promoted by:
Forest Town Aces ( website )
View other events promoted by this organisation
Event website:
http://www.foresttowntrack.co.uk
Event organiser:
Mr Graeme Waters
2 Cottam Road
Treswell
Retford
Nottinghamshire
DN22 0EP
01777248890
muddygraeme@btinternet.com
Cheques payable to:
N/A
Preview Races:
Date Start Race name Classification Band Rider Cat Duration
20 Aug 12 01:00 Freewheeler - 1/2 Lap Team Sprint Youth Only None A, B, C, D, E
20 Aug 12 01:00 Freewheeler - 1/2 Lap TT Youth Only None A, B, C, D, E
20 Aug 12 01:00 Freewheeler - 3 Lap Scratch Youth Only None A, B, C, D, E
20 Aug 12 01:00 Senior - 1 Lap TT Regional C None 1st, 2nd, 3rd, ...

View All

Race: Freewheeler - 1/2 Lap Team Sprint

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
20 Aug 12 01:00 Youth Only None A, B, C, D, E ---

Race: Freewheeler - 1/2 Lap TT

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
20 Aug 12 01:00 Youth Only None A, B, C, D, E ---

Race: Freewheeler - 3 Lap Scratch

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
20 Aug 12 01:00 Youth Only None A, B, C, D, E ---

Race: Senior - 1 Lap TT

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
20 Aug 12 01:00 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: Senior - 8 Lap Scratch

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
20 Aug 12 01:00 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: Senior - Hare & Hounds

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
20 Aug 12 01:00 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: Youth - 1 Lap TT

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
20 Aug 12 01:00 Youth Only None A, B, C, D, E ---

Race: Youth - 1/2 Lap TT

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
20 Aug 12 01:00 Youth Only None A, B, C, D, E ---

Race: youth - 4 Lap Scratch

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
20 Aug 12 01:00 Youth Only None A, B, C, D, E ---

Race: Youth - 5 Lap Team Sprint

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
20 Aug 12 01:00 Youth Only None A, B, C, D, E ---

Confirmed Results

Race name: Freewheeler - 1/2 Lap Team Sprint

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Libby Coleman Finished 00:01:05:060 0
1 Sarah Marnoch Derby Mercury RC Finished C 00:01:05:060 0
1 Oliver Price Derby Mercury RC Finished C 00:01:05:060 0
2 Carter Howe Sherwood Pines Cycles SRAM RT Finished D 00:01:09:030 0
2 Charlie Love Finished C 00:01:09:030 0
2 Louis Swindell Matlock CC Finished E 00:01:09:030 0

Confirmed Results

Race name: Freewheeler - 1/2 Lap TT

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Oliver Price Derby Mercury RC Finished C 00:00:22:080 0
2 Charlie Love Finished C 00:00:23:080 0
3 Louis Swindell Matlock CC Finished E 00:00:23:080 0
4 Sarah Marnoch Derby Mercury RC Finished C 00:00:24:043 0
5 Libby Coleman Finished 00:00:26:031 0
6 Carter Howe Sherwood Pines Cycles SRAM RT Finished D 00:00:26:040 0

Confirmed Results

Race name: Freewheeler - 3 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Charlie Love Finished C 0
2 Oliver Price Derby Mercury RC Finished C 0
3 Sarah Marnoch Derby Mercury RC Finished C 0
4 Carter Howe Sherwood Pines Cycles SRAM RT Finished D 0

Confirmed Results

Race name: Senior - 1 Lap TT

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Andrew Willett Sherwood Pines Cycles SRAM RT Finished 4th 00:00:34:093 0
2 Ian Clarke Finished 00:00:36:025 0
3 Mervyn Dudley Sherwood Pines Cycles SRAM RT Finished 4th 00:00:26:035 0
4 Shawn Ryan Finished N/A 00:00:37:063 0
5 Ana Gill Heanor Clarion CC Finished N/A 00:00:38:030 0
6 Peter Lifford Becontree Whls CC Finished 3rd 00:00:39:043 0
7 Stuart Gascoyne Matlock CC Finished N/A 00:00:42:030 0

Confirmed Results

Race name: Senior - 8 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Andrew Willett Sherwood Pines Cycles SRAM RT Finished 4th 0
2 Ian Clarke Finished 0
3 Mervyn Dudley Sherwood Pines Cycles SRAM RT Finished 4th 0
4 Shawn Ryan Finished N/A 0

Confirmed Results

Race name: Senior - Hare & Hounds

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Oliver Peckover Nottingham Clarion CC Finished B 0
2 William Gascoyne Matlock CC Finished B 0
3 Ian Clarke Finished 0
4 Mervyn Dudley Sherwood Pines Cycles SRAM RT Finished 4th 0

Confirmed Results

Race name: Youth - 1 Lap TT

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Oliver Peckover Nottingham Clarion CC Finished B 00:00:33:090 0
2 William Gascoyne Matlock CC Finished B 00:00:25:070 0
3 Elliot Dudley Sherwood Pines Cycles SRAM RT Finished B 00:00:37:008 0
4 Emma Price Derby Mercury RC Finished A 00:00:37:080 0
5 Bailey Wilmot Derby Mercury RC Finished B 00:00:38:000 0
6 Jessica Willett Sherwood Pines Cycles SRAM RT Finished B 00:00:38:038 0
7 Rebecca Richards Newark Castle CC Finished A 00:00:39:040 0
8 George Swindell Matlock CC Finished C 00:00:39:075 0
9 Ethan Wilmot Derby Mercury RC Finished C 00:00:44:016 0

Confirmed Results

Race name: Youth - 1/2 Lap TT

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Claudia Ash Nottingham Clarion CC Finished D 00:00:22:055 0
2 Lance Ash Nottingham Clarion CC Finished E 00:00:23:040 0
3 Amber Scales Derby Mercury RC Finished D 00:00:24:015 0

Confirmed Results

Race name: youth - 4 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Oliver Peckover Nottingham Clarion CC Finished B 0
2 Elliot Dudley Sherwood Pines Cycles SRAM RT Finished B 0
3 William Gascoyne Matlock CC Finished B 0
4 Emma Price Derby Mercury RC Finished A 0

Confirmed Results

Race name: Youth - 5 Lap Team Sprint

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 William Gascoyne Matlock CC Finished B 00:03:00:015 0
1 Emma Price Derby Mercury RC Finished A 00:03:00:015 0
1 Joshua Scales Finished C 00:03:00:015 0
1 Bailey Wilmot Derby Mercury RC Finished B 00:03:00:015 0
2 Elliot Dudley Sherwood Pines Cycles SRAM RT Finished B 00:03:04:043 0
2 Oliver Peckover Nottingham Clarion CC Finished B 00:03:04:043 0
2 George Swindell Matlock CC Finished C 00:03:04:043 0
2 Jessica Willett Sherwood Pines Cycles SRAM RT Finished B 00:03:04:043 0
2 Ethan Wilmot Derby Mercury RC Finished C 00:03:04:043 0