Event URN:
240508
Start date:
Wed, 1st Aug 2012
Event Type:
Closed Circuit (Competitive)
Venue:
Marsh Tracks
Marsh Road, Rhyl, Clwyd, LL18 2AD
( View map )
Online Entry FAQs
Event promoted by:
Marsh Tracks
Event website:
http://www.marshtracks.co.uk
Event organiser:
Mr Jon Harland
2 Bastion Close
Prestatyn
Clwyd
LL19 7LT
jon@harland.wanadoo.co.uk
Cheques payable to:
entry on the day only
Info for Riders:
Prizes are vouchers per month in lieu
Preview Races:
Date Start Race name Classification Band Rider Cat Duration
1 Aug 12 19:00 U10 Boys Youth Only Youth D
1 Aug 12 19:00 U12 Boys Youth Only Youth C
1 Aug 12 19:00 U12 Girls Youth Only Youth C
1 Aug 12 19:00 U14 Boys Youth Only Youth B

View All

Event Location:

Marsh Road,
Rhyl,
Clwyd,
LL18 2AD

Race: U10 Boys

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
1 Aug 12 19:00 Youth Only Youth D ---

Race: U12 Boys

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
1 Aug 12 19:00 Youth Only Youth C ---

Race: U12 Girls

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
1 Aug 12 19:00 Youth Only Youth C ---

Race: U14 Boys

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
1 Aug 12 19:00 Youth Only Youth B ---

Race: U14 Girls

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
1 Aug 12 19:00 Youth Only Youth B ---

Race: U16 Boys

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
1 Aug 12 19:00 Youth Only Youth A 20 mins

Race: U8 Boys

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
1 Aug 12 19:00 Youth Only Youth E ---

Race: U8 Girls

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
1 Aug 12 19:00 Youth Only Youth E ---

Race: Go-Race

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
1 Aug 12 19:25 Go-Race None 4th 30 mins

Race: E/1/2/3/4

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
1 Aug 12 20:00 Regional C+ Band 5 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... 55 mins

Provisional Report and Results

Posted 05/08/2012 - British Cycling

Close win for Limacher at Marsh Tracks.. [more]


Confirmed Results

Race name: U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Luca Bennett Finished D 3
2 Bryn Woodall Finished 00:01:27:000 0

Confirmed Results

Race name: U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Solomon Kerfoot-Robson Rhos On Sea Cycling Club Finished C 3
2 Alfred George Discovery Junior Cycling Club Finished C 00:01:02:000 2
3 Ben Lewis Finished 0
4 Joseph Jones Finished N/A 0
5 Gethin Davies Clwb Beicio Dwyfor Cycling Clu... Finished C 0

Confirmed Results

Race name: U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Nicole Clarke Port Sunlight Whls CC Finished C 3

Confirmed Results

Race name: U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Owen Line Stourbridge Velo Finished B 3
2 Joe Barnwell Finished B 00:01:04:000 2
3 Morgan Hughes Rhyl Cycling Club Finished B 1
4 Jack Nash Coed Llandegla N Wales MBA Finished B 0

Confirmed Results

Race name: U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Elain Davies Clwb Beicio Dwyfor Cycling Clu... Finished B 3
2 Seren Kerfoot-Robson Rhos On Sea Cycling Club Finished B 00:01:02:000 2

Confirmed Results

Race name: U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 James Ellmore Mid Shropshire Wheelers Finished A 00:25:27:000 3
2 Tomos Harding Finished 00:26:35:000 0
3 James Best Graham Weigh Racing Finished A 00:27:15:000 1

Confirmed Results

Race name: U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Andrew Clarke Port Sunlight Whls CC Finished E 3

Confirmed Results

Race name: U8 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Seren Woodall Finished 0

Confirmed Results

Race name: Go-Race

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Christopher Williams Velo Club Melyd Finished 4th 00:28:00:000 0
2 David Woodley Wrexham Roads Club Finished 4th 0
3 Marc Colclough Rhos On Sea Cycling Club Finished 4th 0
4 Jon Harland Rhyl Cycling Club Finished N/A 0
5 Rebecca Jones Finished 0
6 Barry Davies Clwb Beicio Dwyfor Cycling Clu... Finished 4th 0

Confirmed Results

Race name: E/1/2/3/4

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Matt Limacher Champion System VCUK Racing Te... Finished 2nd 00:53:28:000 10
2 Gerallt Allen Rhyl Cycling Club Finished 2nd 8
3 David Williams Wrexham Roads Club Finished 3rd 00:53:29:000 7
4 Matthew Ryan Rhos On Sea Cycling Club Finished 2nd 00:53:32:000 6
5 David Woodley Wrexham Roads Club Finished 4th 00:53:40:000 5
6 Steven Cartwright Cycle Club Ashwell (CCA) Finished 3rd 00:55:17:000 4
7 Dylan Kerfoot-Robson Cycle Club Ashwell (CCA) Finished A 00:55:18:000 3
8 David Kent St Helens CRC Finished 3rd 00:55:19:000 2
9 Narren Jones Team Shinybikes.com Finished 4th 1
10 Jonathan Clarke Rhos On Sea Cycling Club Finished 3rd 00:55:24:000 1
11 Marc Colclough Rhos On Sea Cycling Club Finished 4th 00:55:28:000 0
12 Carl Jones Finished 4th 0
13 Alan Forrester Rhyl Cycling Club Finished 3rd 00:55:33:000 0
14 Barry Davies Clwb Beicio Dwyfor Cycling Clu... Finished 4th 01:00:57:000 0
15 Jon Harland Rhyl Cycling Club Finished N/A 0
Mike Evans Did not finish 0
George Evans Mid Shropshire Wheelers Did not finish A 0
Aled Pugh-Jones Wrexham Roads Club Did not finish 3rd 0