Event URN:
240499
Start date:
Wed, 30th May 2012
Event Type:
Closed Circuit (Competitive)
Venue:
Marsh Tracks
Marsh Road, Rhyl, Clwyd, LL18 2AD
( View map )
Online Entry FAQs
Event promoted by:
Marsh Tracks
Event website:
http://www.marshtracks.co.uk
Event organiser:
Mr Jon Harland
2 Bastion Close
Prestatyn
Clwyd
LL19 7LT
jon@harland.wanadoo.co.uk
Cheques payable to:
entry on the day only
Info for Riders:
Prizes are vouchers per month in lieu
Preview Races:
Date Start Race name Classification Band Rider Cat Duration
30 May 12 19:00 U10 Boys Youth Only Youth D
30 May 12 19:00 U12 Boys Youth Only Youth C
30 May 12 19:00 U12 Girls Youth Only Youth C 20 mins
30 May 12 19:00 U14 Boys Youth Only Youth B

View All

Event Location:

Marsh Road,
Rhyl,
Clwyd,
LL18 2AD

Race: U10 Boys

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
30 May 12 19:00 Youth Only Youth D ---

Race: U12 Boys

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
30 May 12 19:00 Youth Only Youth C ---

Race: U12 Girls

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
30 May 12 19:00 Youth Only Youth C 20 mins

Race: U14 Boys

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
30 May 12 19:00 Youth Only Youth B ---

Race: U14 Girls

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
30 May 12 19:00 Youth Only Youth B ---

Race: U16 Boys

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
30 May 12 19:00 Youth Only Youth A 20 mins

Race: U16 Girls

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
30 May 12 19:00 Youth Only Youth A ---

Race: U8 Boys

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
30 May 12 19:00 Youth Only Youth E ---

Race: E/1/2/3/4

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
30 May 12 20:00 Regional C+ Band 5 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... 55 mins

Confirmed Results

Race name: U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Scott Williams Finished D 3
2 Luca Bennett Finished D 2

Confirmed Results

Race name: U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Kieran Morris Mid Shropshire Wheelers Finished C 3
2 Twm Bryn Clwb Beicio Dwyfor Cycling Clu... Finished C 2
3 Sven Grube Rhyl Cycling Club Finished C 1
4 Gethin Davies Clwb Beicio Dwyfor Cycling Clu... Finished C 0
5 Solomon Kerfoot-Robson Rhos On Sea Cycling Club Finished C 0

Confirmed Results

Race name: U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Nicole Clarke Port Sunlight Whls CC Finished C 3

Confirmed Results

Race name: U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Jack Nash Coed Llandegla N Wales MBA Finished B 3
2 Reece Lessiter Finished 0

Confirmed Results

Race name: U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Elain Davies Clwb Beicio Dwyfor Cycling Clu... Finished B 3

Confirmed Results

Race name: U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Gwyn Lovibond Rhyl Cycling Club Finished A 3
2 Alex Harvey Rhos On Sea Cycling Club Finished A 2
3 James Best Graham Weigh Racing Finished A 1
4 George Evans Mid Shropshire Wheelers Finished A 0
5 Hari Lloyd Clwb Beicio Dwyfor Cycling Clu... Finished A 0
6 Jake Lovatt Finished 0
7 Tom Harding Finished 0

Confirmed Results

Race name: U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Urma Alice Cox Finished A 3

Confirmed Results

Race name: U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Andrew Clarke Port Sunlight Whls CC Finished E 3

Confirmed Results

Race name: E/1/2/3/4

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Ryan Mullen Carnac-Planet X Finished 1st 10
2 Conan Mayman Team Bglobal Finished Elite 8
3 Alex O'Sullivan Graham Weigh Racing Finished 3rd 7
4 Gerallt Allen Rhyl Cycling Club Finished 3rd 6
5 Paul Harvey Rhos On Sea Cycling Club Finished 3rd 5
6 Aled Pugh-Jones Wrexham Roads Club Finished 4th 4
7 Dylan Kerfoot-Robson Rhos On Sea Cycling Club Finished A 3
8 Richard Line Stourbridge Velo Finished 3rd 2
9 Jonathan Clarke Rhos On Sea Cycling Club Finished 3rd 1
10 Peter Windsor Clwb Beicio Dwyfor Cycling Clu... Finished 4th 1
11 Paul Griffin Rhyl Cycling Club Finished 4th 0
12 Marc Colclough Rhos On Sea Cycling Club Finished 4th 0
13 Christopher Williams Velo Club Melyd Finished 4th 0
14 Alan Forrester Rhyl Cycling Club Finished 4th 0
15 Barry Davies Clwb Beicio Dwyfor Cycling Clu... Finished 4th 0
16 Gary Evans Rhos On Sea Cycling Club Finished 4th 0
17 Sion Jones Rhos On Sea Cycling Club Finished 3rd 0
18 Jon Harland Rhyl Cycling Club Finished N/A 0
19 Stuart Thomas Finished 4th 0
20 Adam Hughes Velo Club Melyd Finished N/A 0
21 Steffan Jones Clwb Beicio Dwyfor Cycling Clu... Finished 4th 0
22 Ullrich Cox Finished 4th 0
23 David Jones Graham Weigh Racing Finished 4th 0
24 Matthew Ryan Rhos On Sea Cycling Club Finished 2nd 0
25 John Noakes Rhos On Sea Cycling Club Finished 4th 0
26 William Blackwell Rhos On Sea Cycling Club Finished 4th 0
27 William Blackwell Rhos On Sea Cycling Club Finished 4th 0
28 Peter Barton Finished 4th 0