Event URN:
239711
Start date:
Tue, 24th Jul 2012
Event Type:
Track League (Competitive)
Venue:
Bournemouth Cycling Centre
Slades Farm Open Space, Ensbury Park, Bournemouth, Dorset, BH10 4EP
( View map )
Online Entry FAQs
Event promoted by:
Bournemouth Arrow CC
View other events promoted by this organisation
Event website:
http://www.bournemouth.cc
Event organiser:
Mr Alan McRae
171 Coppice Avenue
Ferndown
Dorset
BH22 9PW
01202854706
Cheques payable to:
Bournemouth Arrow CC
Info for Riders:
Pre-registration available at www.bournemouth.cc/news/97-raymond-brown-2012-track-cycling-league.html.
No advance payments. Pay/meeting at signing on.
BCC Track Accreditation required (see website for details inc. fast-track accreditation for experienced riders).
NB: BCC hire bikes not available for League racing
Preview Races:
Date Start Race name Classification Band Rider Cat Duration
24 Jul 12 01:00 Event 1 - 1 Lap Hcp Sprint Youth Only None A, B, C, D, E
24 Jul 12 01:00 Event 10 - 20 lap Points Group A Regional C None 1st, 2nd, 3rd, ...
24 Jul 12 01:00 Event 11 - Hcp Elimination Youth Only None A, B, C, D, E
24 Jul 12 01:00 Event 12 - 10Km Scratch Group A/B Regional C None 1st, 2nd, 3rd, ...

View All

Event Location:

Slades Farm Open Space,
Ensbury Park,
Bournemouth,
Dorset,
BH10 4EP

Race: Event 1 - 1 Lap Hcp Sprint

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
24 Jul 12 01:00 Youth Only None A, B, C, D, E ---

Race: Event 10 - 20 lap Points Group A

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
24 Jul 12 01:00 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: Event 11 - Hcp Elimination

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
24 Jul 12 01:00 Youth Only None A, B, C, D, E ---

Race: Event 12 - 10Km Scratch Group A/B

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
24 Jul 12 01:00 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: Event 2 - 8 Lap Scratch Group B

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
24 Jul 12 01:00 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: Event 3 - 8 Lap Scratch Group A

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
24 Jul 12 01:00 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: Event 4 - 2 Lap Hcp Sprint

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
24 Jul 12 01:00 Youth Only None A, B, C, D, E ---

Race: Event 5 - 12 Lap Block Hcp Group B

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
24 Jul 12 01:00 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: Event 6 - 12 Lap Block Hcp Group A

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
24 Jul 12 01:00 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: Event 7 - Scratch Race

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
24 Jul 12 01:00 Youth Only None A, B, C, D, E ---

Race: Event 8 - 20 Lap Points Group B

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
24 Jul 12 01:00 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: Event 9 - Team Sprint

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
24 Jul 12 01:00 Youth Only None A, B, C, D, E ---

Confirmed Results

Race name: Event 1 - 1 Lap Hcp Sprint

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Alistair Fielding Poole Whls CC Finished C 0
2 Rebecca Hurst Poole Whls CC Finished B 0
3 Luke Dighton Poole Whls CC Finished C 0
4 Daniel Groome Poole Whls CC Finished D 0
5 Ryan Hodgkyns Poole Whls CC Finished D 0

Confirmed Results

Race name: Event 10 - 20 lap Points Group A

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Neil Rutter Swindon RC Finished 2nd 0
2 Jay Eastwood Primera-Sports.Com Finished 1st 0
3 Will Stephenson Primera-Sports.Com Finished 1st 0
4 Gawain Bailey Finished 3rd 0
5 Steve Moss Bournemouth Arrow/Hotel Collin... Finished 3rd 0
6 Harrison Fielding Poole Whls CC Finished A 0
7 Leon Marshall Rutrainingtoday CC Finished 2nd 0
8 Roland Tilley Ridebike.co.uk Finished 3rd 0
9 Adam D'arcy-Wykes VC St Raphael Finished N/A 0
10 Thomas Rotherham Sportcity Velo Finished A 0
11 Stuart Morton Hargroves Cycles - Ridley RT Finished 3rd 0
12 William Clark Bournemouth Jubilee Wheelers Finished 4th 0

Confirmed Results

Race name: Event 11 - Hcp Elimination

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Luke Dighton Poole Whls CC Finished C 0
2 Rebecca Hurst Poole Whls CC Finished B 0
3 Ryan Hodgkyns Poole Whls CC Finished D 0
4 Leo Rogers Bournemouth Arrow/Hotel Collin... Finished C 0
5 Daniel Groome Poole Whls CC Finished D 0
6 Alistair Fielding Poole Whls CC Finished C 0

Confirmed Results

Race name: Event 2 - 8 Lap Scratch Group B

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 John Friend Offcamber Finished N/A 0
2 Les Pick Stewartry Wheelers Finished 3rd 0
3 John Marriner Stewartry Wheelers Finished 3rd 0
4 James Brightwell Stewartry Wheelers Finished 4th 0
5 John Heffernan Stewartry Wheelers Finished 3rd 0
6 Ellie Gilham Stewartry Wheelers Finished 2nd 0
7 Jake Thomas Stewartry Wheelers Finished A 0
8 Chris Braiden Port Talbot Wheelers Finished 0
9 Stuart Wroot Yeovil CC Finished 4th 0
10 Gordon Skillen Poole Whls CC Finished 3rd 0
11 Gareth Llewellyn Finished 4th 0

Confirmed Results

Race name: Event 3 - 8 Lap Scratch Group A

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Harrison Fielding Poole Whls CC Finished A 0
2 Neil Rutter Swindon RC Finished 2nd 0
3 Adam D'arcy-Wykes VC St Raphael Finished N/A 0
4 Will Stephenson Primera-Sports.Com Finished 1st 0
5 Steve Moss Bournemouth Arrow/Hotel Collin... Finished 3rd 0
6 Thomas Rotherham Sportcity Velo Finished A 0
7 Gawain Bailey Finished 3rd 0
8 Leon Marshall Rutrainingtoday CC Finished 2nd 0
9 Stuart Morton Hargroves Cycles - Ridley RT Finished 3rd 0
10 Roland Tilley Ridebike.co.uk Finished 3rd 0
11 William Clark Bournemouth Jubilee Wheelers Finished 4th 0
12 Jay Eastwood Primera-Sports.Com Finished 1st 0

Confirmed Results

Race name: Event 4 - 2 Lap Hcp Sprint

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Luke Dighton Poole Whls CC Finished C 0
2 Rebecca Hurst Poole Whls CC Finished B 0
3 Alistair Fielding Poole Whls CC Finished C 0
4 Leo Rogers Bournemouth Arrow/Hotel Collin... Finished C 0
5 Ryan Hodgkyns Poole Whls CC Finished D 0
6 Daniel Groome Poole Whls CC Finished D 0

Confirmed Results

Race name: Event 5 - 12 Lap Block Hcp Group B

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 John Heffernan New Forest CC Finished 3rd 0
2 John Marriner Bournemouth Jubilee Wheelers Finished 3rd 0
3 Jake Thomas Bristol Cycling Development Sq... Finished A 0
4 Paul Hudson Finished 3rd 0
5 John Friend Offcamber Finished N/A 0
6 Chris Braiden Port Talbot Wheelers Finished 0
7 Ellie Gilham VC St Raphael Finished 2nd 0
8 Les Pick Poole Whls CC Finished 3rd 0
9 Gareth Llewellyn Finished 4th 0
10 James Brightwell Bournemouth Arrow/Hotel Collin... Finished 4th 0
11 Stuart Wroot Yeovil CC Finished 4th 0

Confirmed Results

Race name: Event 6 - 12 Lap Block Hcp Group A

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Neil Rutter Swindon RC Finished 2nd 0
2 Gawain Bailey Finished 3rd 0
3 Will Stephenson Primera-Sports.Com Finished 1st 0
4 Thomas Rotherham Sportcity Velo Finished A 0
5 Leon Marshall Rutrainingtoday CC Finished 2nd 0
6 William Clark Bournemouth Jubilee Wheelers Finished 4th 0
7 Roland Tilley Ridebike.co.uk Finished 3rd 0
8 Jay Eastwood Primera-Sports.Com Finished 1st 0
9 Stuart Morton Hargroves Cycles - Ridley RT Finished 3rd 0
10 Harrison Fielding Poole Whls CC Finished A 0
11 Adam D'arcy-Wykes VC St Raphael Finished N/A 0

Confirmed Results

Race name: Event 7 - Scratch Race

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Alistair Fielding Poole Whls CC Finished C 0
2 Leo Rogers Bournemouth Arrow/Hotel Collin... Finished C 0
3 Rebecca Hurst Poole Whls CC Finished B 0
4 Luke Dighton Poole Whls CC Finished C 0
5 Ryan Hodgkyns Poole Whls CC Finished D 0
6 Daniel Groome Poole Whls CC Finished D 0

Confirmed Results

Race name: Event 8 - 20 Lap Points Group B

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Les Pick Poole Whls CC Finished 3rd 0
2 John Marriner Bournemouth Jubilee Wheelers Finished 3rd 0
3 James Brightwell Bournemouth Arrow/Hotel Collin... Finished 4th 0
4 Ellie Gilham VC St Raphael Finished 2nd 0
5 Jake Thomas Bristol Cycling Development Sq... Finished A 0
6 John Heffernan New Forest CC Finished 3rd 0
7 Gordon Skillen Poole Whls CC Finished 3rd 0
8 Chris Braiden Port Talbot Wheelers Finished 0
9 Gareth Llewellyn Finished 4th 0

Confirmed Results

Race name: Event 9 - Team Sprint

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Alistair Fielding Poole Whls CC Finished C 0
1 Daniel Groome Poole Whls CC Finished D 0
1 Ryan Hodgkyns Poole Whls CC Finished D 0
2 Luke Dighton Poole Whls CC Finished C 0
2 Rebecca Hurst Poole Whls CC Finished B 0
2 Leo Rogers Bournemouth Arrow/Hotel Collin... Finished C 0