BC West Thames Race 5/Archer RC

Closed Circuit , Hayes – Tuesday, 08 May 2012

Event Summary

Event Details

Event URN:

239558

Start Date:

Tue, 8th May 2012

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Hillingdon Cycle Circuit, Springfield Road, Hayes, Middlesex, UB4 0LT
View map

Results

Confirmed Results

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Oscar Cowley-Andrea Hillingdon Slipstreamers Finished D 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D
2.  Harry Towning Welwyn Wheelers CC Finished D 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: D
3.  Nathan George Hillingdon Slipstreamers Finished D 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: D
4.  Harvey Dash Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
5.  Kye Lewis Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls - Results
1.  Abigail Old Hillingdon Slipstreamers Finished D 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Harry Tadman Hillingdon Slipstreamers Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C
2.  Gregory Atkins Hillingdon Slipstreamers Finished C 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C
3.  Joe McGuinness Hillingdon Slipstreamers Finished C 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: C
4.  Nicholas Cowley-Andrea Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Ben Scott Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Isabel Atkins Hillingdon Slipstreamers Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Anthony Anderson Kingston Wheelers CC Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Benjamin Moriarty Hillingdon Slipstreamers Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Charles Page Hillingdon Slipstreamers Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  Louis Rose-Davies Hillingdon Slipstreamers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Joshua Murphy Hillingdon Slipstreamers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Connor Woodford Willesden Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
7.  Niall Dawkins Hillingdon Slipstreamers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
8.  Thomas Burnett Preston Park Youth CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Ella Buckroyd Hillingdon Slipstreamers Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Harriet Mellor Hillingdon Slipstreamers Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Jake Howes Hillingdon Slipstreamers Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Simon Passey Hillingdon Slipstreamers Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Emily Mellor Hillingdon Slipstreamers Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Harvey Tadman Hillingdon Slipstreamers Finished E 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: E

E/1/2/3

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2/3 - Results
1.  Matthew Jones Team Corley Cycles Finished Elite 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Elite
2.  Anthony Gibb SportGrub Cycling Team Finished 1st 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 1st
3.  John McClelland Giro Prestige Finished Elite 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: Elite
4.  Jamie Pine London Dynamo Finished 1st 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 1st
5.  Jake Hales Team IG - Sigma Sport Finished Elite 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: Elite
6.  Rory Townsend Giro Prestige Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Christopher Moores Norwood Paragon CC Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Wouter Sybrandy Team IG - Sigma Sport Finished Elite 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: Elite
9.  Benjamin Moores Norwood Paragon CC Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Ben Sumner Beeline Bicycles RT Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
11.  Paul Crook WDMBC/Specialized Ruislip Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
12.  Philip Borrett Spin Rotor Primal C-Originals ... Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
13.  George Gori La Fuga.CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
14.  George Withers AW Cycles Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
15.  Gavin Ryan London Dynamo Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
16.  Phil Dempsey Aprire Bicycles/HSS Hire Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
17.  Simon Whiten Handsling Racing Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
18.  Steven James Hargroves Cycles - Ridley RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
19.  Philip Glowinski VC Londres Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
20.  Spencer Wilson Personal Bikefit.com Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
3/4 - Results
1.  Callum Oliver Rapha Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Jason Gardiner Kingston Wheelers CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Jo Skelton Look Mum No Hands! Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Barrie Morris Royal Air Force CA Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Bohdan Musil La Fuga.CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Adam Maris Finished 3rd 0

6. Adam Maris -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Nicholas Griffiths Kingston Wheelers CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  John Williams Willesden Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
9.  Nicholas Faint Finchley Racing Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Gareth Thomas Kingston Wheelers CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

About the Event

Info for Riders

£10 registration fee for season long series. 3rd Cats can choose to race in either the 3/4 (no ranking points) or in the E/1/2/3. Cash prizes for top 6 in each race.

The Races

U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 08/05/12 18:45 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£4.00)
Tue 08/05/12 – 18:45
Youth Only, Youth
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 08/05/12 18:45 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£4.00)
Tue 08/05/12 – 18:45
Youth Only, Youth
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 08/05/12 18:45 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£4.00)
Tue 08/05/12 – 18:45
Youth Only, Youth
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 08/05/12 18:45 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£4.00)
Tue 08/05/12 – 18:45
Youth Only, Youth
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 08/05/12 18:45 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£4.00)
Tue 08/05/12 – 18:45
Youth Only, Youth
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 08/05/12 18:45 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£4.00)
Tue 08/05/12 – 18:45
Youth Only, Youth
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 08/05/12 18:45 Youth Only Youth --- 30 mins
Entry: On Day: (£4.00)
Tue 08/05/12 – 18:45
Youth Only, Youth
30 mins
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 08/05/12 18:45 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£4.00)
Tue 08/05/12 – 18:45
Youth Only, Youth
U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 08/05/12 18:45 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£4.00)
Tue 08/05/12 – 18:45
Youth Only, Youth
E/1/2/3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 08/05/12 19:15 Regional C+ Band 5 --- 01 hr 30 mins
Entry: On Day: (£12.00)
Tue 08/05/12 – 19:15
Regional C+, Band 5
01 hr 30 mins
3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 08/05/12 19:16 Regional C None --- 01 hr 10 mins
Entry: On Day: (£12.00)
Tue 08/05/12 – 19:16

3/4

Regional C, None
01 hr 10 mins

Event Summary

Event Details

Event URN:

239558

Start Date:

Tue, 8th May 2012

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Hillingdon Cycle Circuit, Springfield Road, Hayes, Middlesex, UB4 0LT
View map

Results

Confirmed Results

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Oscar Cowley-Andrea Hillingdon Slipstreamers Finished D 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D
2.  Harry Towning Welwyn Wheelers CC Finished D 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: D
3.  Nathan George Hillingdon Slipstreamers Finished D 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: D
4.  Harvey Dash Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
5.  Kye Lewis Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls - Results
1.  Abigail Old Hillingdon Slipstreamers Finished D 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Harry Tadman Hillingdon Slipstreamers Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C
2.  Gregory Atkins Hillingdon Slipstreamers Finished C 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C
3.  Joe McGuinness Hillingdon Slipstreamers Finished C 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: C
4.  Nicholas Cowley-Andrea Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Ben Scott Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Isabel Atkins Hillingdon Slipstreamers Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Anthony Anderson Kingston Wheelers CC Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Benjamin Moriarty Hillingdon Slipstreamers Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Charles Page Hillingdon Slipstreamers Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  Louis Rose-Davies Hillingdon Slipstreamers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Joshua Murphy Hillingdon Slipstreamers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Connor Woodford Willesden Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
7.  Niall Dawkins Hillingdon Slipstreamers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
8.  Thomas Burnett Preston Park Youth CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Ella Buckroyd Hillingdon Slipstreamers Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Harriet Mellor Hillingdon Slipstreamers Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Jake Howes Hillingdon Slipstreamers Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Simon Passey Hillingdon Slipstreamers Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Emily Mellor Hillingdon Slipstreamers Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Harvey Tadman Hillingdon Slipstreamers Finished E 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: E

E/1/2/3

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2/3 - Results
1.  Matthew Jones Team Corley Cycles Finished Elite 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Elite
2.  Anthony Gibb SportGrub Cycling Team Finished 1st 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 1st
3.  John McClelland Giro Prestige Finished Elite 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: Elite
4.  Jamie Pine London Dynamo Finished 1st 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 1st
5.  Jake Hales Team IG - Sigma Sport Finished Elite 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: Elite
6.  Rory Townsend Giro Prestige Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Christopher Moores Norwood Paragon CC Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Wouter Sybrandy Team IG - Sigma Sport Finished Elite 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: Elite
9.  Benjamin Moores Norwood Paragon CC Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Ben Sumner Beeline Bicycles RT Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
11.  Paul Crook WDMBC/Specialized Ruislip Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
12.  Philip Borrett Spin Rotor Primal C-Originals ... Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
13.  George Gori La Fuga.CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
14.  George Withers AW Cycles Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
15.  Gavin Ryan London Dynamo Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
16.  Phil Dempsey Aprire Bicycles/HSS Hire Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
17.  Simon Whiten Handsling Racing Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
18.  Steven James Hargroves Cycles - Ridley RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
19.  Philip Glowinski VC Londres Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
20.  Spencer Wilson Personal Bikefit.com Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
3/4 - Results
1.  Callum Oliver Rapha Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Jason Gardiner Kingston Wheelers CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Jo Skelton Look Mum No Hands! Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Barrie Morris Royal Air Force CA Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Bohdan Musil La Fuga.CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Adam Maris Finished 3rd 0

6. Adam Maris -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Nicholas Griffiths Kingston Wheelers CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  John Williams Willesden Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
9.  Nicholas Faint Finchley Racing Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Gareth Thomas Kingston Wheelers CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

About the Event

Info for Riders

£10 registration fee for season long series. 3rd Cats can choose to race in either the 3/4 (no ranking points) or in the E/1/2/3. Cash prizes for top 6 in each race.

The Races

U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 08/05/12 18:45 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£4.00)
Tue 08/05/12 – 18:45
Youth Only, Youth
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 08/05/12 18:45 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£4.00)
Tue 08/05/12 – 18:45
Youth Only, Youth
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 08/05/12 18:45 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£4.00)
Tue 08/05/12 – 18:45
Youth Only, Youth
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 08/05/12 18:45 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£4.00)
Tue 08/05/12 – 18:45
Youth Only, Youth
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 08/05/12 18:45 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£4.00)
Tue 08/05/12 – 18:45
Youth Only, Youth
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 08/05/12 18:45 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£4.00)
Tue 08/05/12 – 18:45
Youth Only, Youth
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 08/05/12 18:45 Youth Only Youth --- 30 mins
Entry: On Day: (£4.00)
Tue 08/05/12 – 18:45
Youth Only, Youth
30 mins
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 08/05/12 18:45 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£4.00)
Tue 08/05/12 – 18:45
Youth Only, Youth
U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 08/05/12 18:45 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£4.00)
Tue 08/05/12 – 18:45
Youth Only, Youth
E/1/2/3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 08/05/12 19:15 Regional C+ Band 5 --- 01 hr 30 mins
Entry: On Day: (£12.00)
Tue 08/05/12 – 19:15
Regional C+, Band 5
01 hr 30 mins
3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 08/05/12 19:16 Regional C None --- 01 hr 10 mins
Entry: On Day: (£12.00)
Tue 08/05/12 – 19:16

3/4

Regional C, None
01 hr 10 mins

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk