Event URN:
239349
Start date:
Sun, 22nd Apr 2012
Event Type:
Road (Competitive)
Venue:
East Hanningfield Village Hall
The Tye, East Hanningfield, Essex, CM3 8AE
( View map )
Series:
Eastern Road Race League
Online Entry FAQs
Entry close date
Sat, 14th Apr 2012
Event promoted by:
Essex Roads CC ( website )
View other events promoted by this organisation
Event website:
http://www.essexroads.com
Event organiser:
Mrs Helen Spraggins
7 Mons Avenue
Billericay
Essex
CM11 2HG
01277654028
helen@essexroads.com
Cheques payable to:
Essex Roads CC
Download Entry Form
Info for Riders:
Part of the Eastern Road Race League (ERRL)
Preview Races:
Date Start Race name Classification Band Rider Cat Duration
22 Apr 12 09:00 3/4 Regional B Band 4 3rd, 4th 70km / 43.5m

View All

Event Location:

The Tye,
East Hanningfield,
Essex,
CM3 8AE

Race: 3/4

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
22 Apr 12 09:00 Regional B Band 4 3rd, 4th 70km / 43.5m

Provisional Report and Results

Posted 22/04/2012 - British Cycling

Colin Ward wins the Essex Roads Spring Road Race.. [more]


Confirmed Results

Race name: 3/4

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Colin Ward Essex Roads CC Finished 3rd 15
2 Ben Locke Braintree Velo Cycle Racing Cl... Finished 4th 12
3 Benjamin Brown Cycling Club Hackney Finished 3rd 10
4 Ralph Mullan Shaftesbury CC Finished 3rd 8
5 William McFarland East London Vélo Finished 3rd 6
6 Ben Wright VC Revolution Finished 3rd 5
7 Daniel Scott Pro Cycle Hire UK Racing Team Finished 3rd 4
8 Thomas Dyson East London Vélo Finished 3rd 3
9 Joe Giggins Pro Cycle Hire UK Racing Team Finished 3rd 2
10 Nick White East London Vélo Finished 3rd 1
11 Matthew Carter Velo Schils - Interbike RT Finished 3rd 0
12 Ralph Keeler Cambridge CC Finished 3rd 0
13 James Samuel Crest Cycling Club Finished 4th 0
14 Mark Beattie Maldon & District CC Finished 3rd 0
15 Clive Richardson Chelmer CC Finished 3rd 0
16 Sean Sumner Finished 3rd 0
17 David Page Stowmarket & District CC Finished 4th 0
18 Mark Warren Fenland Clarion CC Finished 3rd 0
19 Graham Collins Ipswich Bicycle Club Finished 3rd 0
20 Tim Pettit Essex Roads CC Finished 4th 0
21 Mark Hurrell Velo Schils - Interbike RT Finished 3rd 0
22 Benjamin Lewis Finsbury Park CC Finished 3rd 0
23 Nigel Hobday Cambridge CC Finished 3rd 0
24 Nicholas Cramer Hertfordshire Wheelers Finished 4th 0
25 Kevin Jeffries Velo Schils - Interbike RT Finished 4th 0
26 Ross King Velo Schils - Interbike RT Finished 3rd 0
27 Adam Keer Ipswich Bicycle Club Finished N/A 0
28 Philip Thomerson VC Norwich Finished 3rd 0
29 Robert Hunt API - Metrow/Essex Utilities Finished 3rd 0
30 Matthew Allum Ipswich Bicycle Club Finished 4th 0
31 Jason Jeffers East London Vélo Finished 3rd 0
32 Mark Yale Stowmarket & District CC Finished 4th 0
33 Terry Garlinge East London Vélo Finished 3rd 0
34 James Killen Essex Roads CC Finished 3rd 0
35 Paul Dewberry Colchester Rovers CC Finished N/A 0
36 James Browne VC Norwich Finished 3rd 0
37 Hugh Vivian Finsbury Park CC Finished 3rd 0
38 Colin Wilgress Essex Roads CC Finished 3rd 0
39 William Hedden Glade CC Finished 3rd 0
40 Michael Watts St Ives CC Finished 3rd 0
41 Kevin Curtis Stowmarket & District CC Finished 4th 0
42 Grant Noakes Southend Wheelers Finished 4th 0
43 Stuart Clarke Chelmer CC Finished 3rd 0
44 Martyn Dunnett Diss & District CC Finished 3rd 0
45 Sean Wright Shaftesbury CC Finished 3rd 0
46 Hamish Hore Finished 3rd 0
47 Russell Tribley Chelmer CC Finished 4th 0
48 Carmelo Luggeri Cycle Club Ashwell (CCA) Finished 3rd 0
49 Andrew Cullinane Finchley Racing Team Finished 3rd 0
50 Damien Foy Eagle RC Finished 3rd 0
51 Ian Samuel Crest Cycling Club Finished 3rd 0
52 Anthony Goodwin CC Luton Finished 3rd 0