Event URN:
237921
Start date:
Sat, 17th Dec 2011
Event Type:
Cyclo-Cross (Competitive)
Venue:
Sherwood Pines Forest Park
Sherwood Pines Discovery Centre, Kings Clipstone, Mansfield, Nottinghamshire, NG21 9JL
( View map )
Series:
Notts & Derby League
Online Entry FAQs
Event promoted by:
Sherwood Pines Cycles SRAM RT ( website )
Event website:
http://ndcxl.org.uk
Event organiser:
Mr Simon Hookway
17 Edale Drive
South Normanton
Alfreton
Derbyshire
DE55 2LF
07920764566
simonhookway@btinternet.com
Cheques payable to:
N/A
Preview Races:
Date Start Race name Classification Band Rider Cat Duration
17 Dec 11 12:00 Under 9 Go-Cross None Under 12 10 mins
17 Dec 11 12:30 Under 12 Go-Cross None Under 12 15 mins
17 Dec 11 13:00 Youth Category C Cyclo-Cross Category C Youth 30 mins
17 Dec 11 14:15 Junior Category C Cyclo-Cross Category C Junior 50 mins

View All

Event Location:

Sherwood Pines Discovery Centre,
Kings Clipstone,
Mansfield,
Nottinghamshire,
NG21 9JL

Race: Under 9

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
17 Dec 11 12:00 Go-Cross None Under 12 10 mins

Race: Under 12

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
17 Dec 11 12:30 Go-Cross None Under 12 15 mins

Race: Youth

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
17 Dec 11 13:00 Category C Cyclo-Cross Category C Youth 30 mins

Race: Junior

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
17 Dec 11 14:15 Category C Cyclo-Cross Category C Junior 50 mins

Race: Sen/Jun/Vet/Women

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
17 Dec 11 14:15 Category C Cyclo-Cross Category C Junior, Senior, Vet ... 50 mins

Race: Vet 40-49

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
17 Dec 11 14:15 Category C Cyclo-Cross Category C Vet 40-49 ---

Race: Vet 50+

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
17 Dec 11 14:15 Category C Cyclo-Cross Category C Vet 50+ ---

Race: Women

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
17 Dec 11 14:15 Category C Cyclo-Cross Category C Junior, Senior, Vet ... ---

Provisional Report and Results

Posted 18/12/2011 - British Cycling

David Fletcher beat Dan Booth into second place with another excellent performance.. [more]


Confirmed Results

Race name: Under 9

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Ben Chilton Finished 0
2 Matthew Luscombe Derby Mercury RC Finished Under 12 0
3 Alex Coleston-Shields Finished Under 12 0
4 Joshua Giddings Heanor Clarion CC Finished Under 12 0
5 Lance Ash Nottingham Clarion CC Finished Under 12 0
6 Sam Gould Finished 0
7 Libby Smith Matlock CC Finished Under 12 0
8 Stani Chmil Finished 0
9 Fred Shenton Finished 0
10 Lotta Mansfield Finished 0
11 Thomas Hadfield Finished 0
12 Otto Chilton Finished 0
13 Henry Pawson Finished 0
14 Harrison Wallace Finished 0
15 Stephen Wildman Nottingham Clarion CC Finished Under 12 0
16 Nathan Gould Finished 0
17 Robert Rushton Finished 0
18 Madeleine Batten-Plowright Finished N/A 0
19 Sam Hadfield Finished 0
20 Dominic Hobner Finished 0
21 Harriet Limb Finished 0
22 Rosie Mansfield Finished 0
23 Jessica Batten-Plowright Finished 0
24 Laura Husslebee Finished 0

Confirmed Results

Race name: Under 12

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 James Swadling Nottingham Clarion CC Finished Under 12 0
2 Jenson Young Pedalsport Cycling Club Finished Under 12 0
3 John Webster Matlock CC Finished Under 12 0
4 Kerrigan Robb Witham Wheelers Cycling Club Finished Under 12 0
5 Oliver Snodden Sherwood Pines Cycles SRAM RT Finished Under 12 0
6 Timothy Elsmore-Martin Matlock CC Finished Under 12 0
7 Tom Dussek 4 Life Triathlon Club Finished Under 12 0
8 James Luscombe Derby Mercury RC Finished Under 12 0
9 Poppy Wildman Nottingham Clarion CC Finished Under 12 0
10 Taylor Marshall Belper BC Finished Under 12 0
11 Joshua Scales Finished 0
12 Robert McAndrew Spalding Cycling Club Finished Under 12 0
13 Will Barker 4 Life Triathlon Club Finished Under 12 0
14 Harry Purdell Finished 0
15 Lewis Rivers Finished 0
16 Reuben Orr Matlock CC Finished Under 12 0
17 Ethan Wilmot Derby Mercury RC Finished Under 12 0
18 Elliot Waters Plan B Racing Finished Under 12 0
19 William Pawson Nottingham Clarion CC Finished Under 12 0
20 Ava Oxley-Szilagyi Wakefield Junior Triathlon Clu... Finished Under 12 0
21 Jacob Gray Derby Mercury RC Finished Under 12 0
22 Christian Boon Belper BC Finished Under 12 0
23 Oliver Price Derby Mercury RC Finished Under 12 0
24 Ffyona Booker Finished 0
25 Jack Husslebee Finished 0
26 Finn Mansfield Finished 0
27 Ellie Smith Finished 0
28 Claudia Ash Nottingham Clarion CC Finished Under 12 0
29 Callum Low Finished 0
30 Madeleine Hubner Nottingham Clarion CC Finished Under 12 0
31 Cameron Reid Melton Olympic CC Finished Under 12 0
32 Edward Warbrick Belper BC Finished Under 12 0
33 Peta Jarvis Finished 0
34 Nathan Priestley Newark Castle CC Finished Under 12 0
35 Isabel Darvill Newark Castle CC Finished Under 12 0
36 Callum Batten-Plowright Finished N/A 0
37 Amelie Wayle Finished 0
38 Liam Northridge Finished 0
39 Alice Warbrick Belper BC Finished Under 12 0
40 Morgan Turner Bolsover & District Cyclin... Finished Under 12 0
41 Anna Butcher Derby Mercury RC Finished Under 12 0
42 Peter Avery Finished Under 12 0
43 Sarah Briggs Finished 0
44 Sara Gould Finished 0
45 Amber Scales Finished 0
46 Oliver Jones Finished 0
47 Sandy Jarvis Finished 0
48 Tom Read Finished 0
49 Stanley Butcher Derby Mercury RC Finished Under 12 0
50 Carter Howe Sherwood Pines Cycling Club Finished Under 12 0
51 Piper Radford Sherwood Pines Cycles SRAM RT Finished Under 12 0

Confirmed Results

Race name: Youth

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Arthur Green Matlock CC Finished Youth 6
2 William Gascoyne Matlock CC Finished Youth 4
3 William Perrett Heanor Clarion CC Finished Youth 3
4 Oliver Peckover Nottingham Clarion CC Finished Youth 2
5 Callum McBrearty Nottingham Clarion CC Finished Youth 1
6 Tim James Bourne Whls CC Finished Youth 0
7 Olivier Arnoux Derby Mercury RC Finished Youth 0
8 Alex Thorn Melton Olympic CC Finished Youth 0
9 Joshua Waters Plan B Racing Finished Youth 0
10 Adam Webster Heanor Clarion CC Finished Youth 0
11 Scott Hookway Sherwood Pines Cycles SRAM RT Finished Youth 0
12 Bailey Wilmot Derby Mercury RC Finished Youth 0
13 Sarah Lomas Matlock CC Finished Youth 6
14 Cameron Orr Matlock CC Finished Youth 0
15 Ozzie Chmiel Nottingham Clarion CC Finished Youth 0
16 Joshua Snodin Melton Olympic CC Finished N/A 0
17 Karl Baillie Witham Wheelers Cycling Club Finished Youth 0
18 Sian Botteley Bourne Whls CC Finished Youth 4
19 Elliot Dudley Sherwood Pines Cycles SRAM RT Finished Youth 0
20 Harry Lewis Finished 0
21 Kieran Howarth Finished 0
22 Owyn Wallace Sherwood Pines Cycling Club Finished Youth 0
23 Callum Furber Finished 0
24 Alexander Poole Heanor Clarion CC Finished Youth 0
25 Jennifer McAndrew Spalding Cycling Club Finished Youth 3
26 Jessica Willett Heanor Clarion CC Finished Youth 2
27 Michael Sholdham Finished 0
28 Joseph Troop Finished 0
29 Sam Barker 4 Life Triathlon Club Finished Youth 0
30 Bailey Waters Plan B Racing Finished Youth 0
31 Joni Wildman Nottingham Clarion CC Finished Youth 1
32 Emma Price Derby Mercury RC Finished Youth 0
33 Joseph Thorn Melton Olympic CC Finished Youth 0
34 Ethan Drake Ashfield RC Finished N/A 0
35 Isabelle Boon Belper BC Finished Youth 0
36 Rosie Wildman Finished 0
37 Hannah Clay 4 Life Triathlon Club Finished Youth 0
38 Eve Lyon Nottingham Clarion CC Finished Youth 0
39 Rob Towndrow Finished 0
40 Marc Gee Finished 0
41 Georgia Crapper Finished 0
42 Jack Mansfield Finished 0
43 Chloe Astle South Pennine RC Finished Youth 0
44 Jamie Gee Finished 0

Confirmed Results

Race name: Junior

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Alastair Parker Heanor Clarion CC Finished Junior 6
2 Toby Fletcher VC Long Eaton Finished N/A 0
3 Benjamin Poole Heanor Clarion CC Finished Junior 3
4 James Tipper Finished 0
5 James Peckover Nottingham Clarion CC Finished Junior 1

Confirmed Results

Race name: Sen/Jun/Vet/Women

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 David Fletcher Boardman Elite Finished Senior 6
2 Daniel Booth Cult Racing Finished Senior 4
3 Tom Last Team IG - Sigma Sport Finished Senior 3
4 Chris Metcalfe Finished Senior 2
5 Mark Cotton Bycka Sport Racing Finished Senior 1
6 Dieter Droger Team Cystic Fibrosis Finished Senior 0
7 Andrew Stuart Finished Senior 0
8 Lawrence Frost Ashfield RC Finished Senior 0
9 Philip Roach Rugby Velo Finished Vet 40-49 0
10 Gareth Whittall Clay Cross Road Team Finished Senior 0
11 Robert Parkin www.Buzzcycles.co.uk Finished Senior 0
12 Andrew Naylor Ashfield RC Finished Senior 0
13 James Furniss www.Zepnat.com RT - GSG Clothi... Finished N/A 0
14 Duncan Walmsley www.Zepnat.com RT - GSG Clothi... Finished Vet 40-49 0
15 Mike Young Pedalsport Cycling Club Finished Vet 40-49 0
16 Oliver Watson Derwent Valley All Terrain Clu... Finished Senior 0
17 Peter Harris Pearce Cycles RT Finished Vet 50+ 0
18 James Thompson Hope Factory Racing Finished Senior 0
19 Gareth Hewitt RST Racing Team Finished Senior 0
20 Bruce Dalton Finished Senior 0
21 Steven Bloor South Pennine RC Finished N/A 0
22 Chris Bradley www.Zepnat.com RT - GSG Clothi... Finished Senior 0
23 Lewis Tarnai-Wilson Ashfield RC Finished Senior 0
24 Robert Wimble www.Zepnat.com RT - GSG Clothi... Finished Senior 0
25 Geoff Giddings www.Zepnat.com RT - GSG Clothi... Finished Vet 40-49 0
26 Aron Marshall Sherwood Pines Cycles SRAM RT Finished Senior 0
27 Christian Aucote Finished Senior 0
28 Christopher Green Matlock CC Finished Vet 40-49 0
29 Stephen Booth Matlock CC Finished Vet 40-49 0
30 Matthew Jennings iOptix.co.uk Finished Senior 0
31 Mark Botteley Bourne Whls CC Finished Vet 40-49 0
32 Michael Perrin Ashfield RC Finished Vet 50+ 0
33 Robert Howden Finished N/A 0
34 Dave Ash Nottingham Clarion CC Finished 0
35 Christopher Hayes Finished Senior 0
36 Gary Strickland Finished Vet 40-49 0
37 Anthony Goldstraw Team Empella Cyclo-Cross.Com Finished Vet 40-49 0
38 Stephen Seamark Beeston Cycling Club Finished N/A 0
39 Jason Marriott Army Cycling Union Finished N/A 0
40 Pascal Arnoux Derby Mercury RC Finished Vet 50+ 0
41 Patrick Gould Finished 0
42 David Banks Derby Mercury RC Finished Vet 40-49 0
43 Paul Simmons Finished Vet 40-49 0
44 David Smith Team Empella Cyclo-Cross.Com Finished Vet 50+ 0
45 Stephen Plowright Beeston RC Finished N/A 0
46 Kevin Fearnshaw TFN Triathlon Club Finished Senior 0
47 Paul Parker Heanor Clarion CC Finished Vet 40-49 0
48 Martin Smith Finished 0
49 Andrew Wainwright Finished N/A 0
50 Neil Mansfield Nottingham Clarion CC Finished 0
51 Alan Billington Finished 0
51 Alan Maddocks Finished 0
52 Mark Jacobi Peak Road Club Finished N/A 0
52 Karen Lifford Velo Club Nottingham Finished N/A 0
53 Matt Deans Finished 0
53 Adrian Waters Mercia CC - Lloyds Cycles Finished N/A 0
54 Harry Gould Matlock CC Finished N/A 0
54 Richard Knott Mercia CC - Lloyds Cycles Finished Senior 0
55 Andy Hughes Derby Mercury RC Finished N/A 0
55 Tam Seamark Finished N/A 0
56 Nick Bates Belper BC Finished N/A 0
56 David Lake Finished 0
57 David Smith Finished N/A 0
57 Jane Warbrick Belper BC Finished N/A 0
58 Robin Malik Derby Mercury RC Finished N/A 0
59 Simon Whitham Finished Vet 40-49 0
60 Peter Turner Derby Mercury RC Finished N/A 0
61 Karl Webster Matlock CC Finished N/A 0
62 Alan Duncan Finished 0
63 Jess Elliott Heanor Clarion CC Finished Vet 40-49 0
64 Craig Ingram VC Long Eaton Finished N/A 0
65 Andrew Tilford Finished N/A 0
66 Mark Robinson Sheffrec CC Finished Vet 50+ 0
67 Alastair Parker Heanor Clarion CC Finished Junior 0
68 Steven Boon Finished N/A 0
69 Christopher Riley Heanor Clarion CC Finished N/A 0
70 Paul Shaw South Pennine RC Finished N/A 0
71 Diane Lee www.Zepnat.com RT - GSG Clothi... Finished Senior 0
72 Roland Sutton Derby Mercury RC Finished N/A 0
73 Lee Perkins Heanor Clarion CC Finished N/A 0
74 Mark Gomes Finished N/A 0
75 Ricky Wildman Nottingham Clarion CC Finished 0
76 Nigel Bathurst Finished N/A 0
77 Graham Gee Sherwood Pines Cycling Club Finished 0
78 Christopher Hunt TFN Triathlon Club Finished N/A 0
79 Richard Ballantine Finished Vet 40-49 0
80 Josh Hand Probikekit.com Finished N/A 0
81 Gareth Ferguson Matlock CC Finished N/A 0
82 James Crew Derby Mercury RC Finished N/A 0
83 Michael McDermott Finished N/A 0
84 Shaun Warbrick Belper BC Finished N/A 0
85 Nolan Rivers Nottingham Clarion CC Finished N/A 0
86 Paul Dalton Matlock CC Finished Vet 50+ 0
87 David Husselbee Belper BC Finished N/A 0
88 Gareth Fearn Finished 0
89 Justin Waters Mercia CC - Lloyds Cycles Finished 0
90 Andy Thornton Finished N/A 0
91 Mark Gray Derby Mercury RC Finished N/A 0
92 Simon Travell Finished N/A 0
93 Alan Gascoigne Matlock CC Finished N/A 0
94 Sarah Naylor Ashfield RC Finished Senior 0
95 Stephen Crapper Bolsover & District Cyclin... Finished N/A 0
96 Ian Drake Ashfield RC Finished N/A 0
97 Michael O'Keefe Derby Mercury RC Finished N/A 0
98 Tim Doyle Finished N/A 0
99 N Chilton Finished 0
100 Christopher Booker West Yorkshire Police CC Finished Vet 40-49 0
101 Adam Weeks Finished N/A 0
102 Lee Hyson Finished 0
103 Christopher Thacker TFN Triathlon Club Finished N/A 0
104 Gary Ditheridge Derwent Valley All Terrain Clu... Finished N/A 0
105 David Bainbridge Finished N/A 0
106 Helen MacGregor VC Lincoln Finished Veteran 0
107 Andrew Briggs Finished Senior 0
108 Martin Young Bolsover & District Cyclin... Finished N/A 0
109 Matthew Bishop Lincoln Wheelers CC Finished Senior 0
110 Tracey Fletcher VC Long Eaton Finished Veteran 0
111 Michael Bradley Matlock CC Finished Veteran 0
112 Tim Jackson Matlock CC Finished Vet 40-49 0
113 Neil Shaw VC Long Eaton Finished N/A 0
114 Edward Mosley Leicestershire Road Club Finished N/A 0
115 Terence Taylor Matlock CC Finished N/A 0
116 Andrew Prince Finished 0
117 Steven Robertson Matlock CC Finished N/A 0
118 Rob Andrews Finished 0
119 David Luscombe Ashfield RC Finished N/A 0
120 Toby Fletcher VC Long Eaton Finished N/A 0
121 Marianne Heffron Matlock CC Finished 0
122 Nicholas Weatherall Finished Vet 40-49 0
123 Graeme Swadling Nottingham Clarion CC Finished N/A 0
124 Charles Price Derby Mercury RC Finished N/A 0
125 Daniel Ibbotson www.Buzzcycles.co.uk Finished Senior 0
126 Benjamin Poole Heanor Clarion CC Finished Junior 0
127 Steve Air Finished 0
128 Ian Gregson TFN Triathlon Club Finished N/A 0
129 Christine Howard Matlock CC Finished Veteran 0
130 Ian Webster Finished Vet 50+ 0
131 James Tipper Finished 0
132 Simon Wilkinson Finished 0
133 Martin Stubbs Matlock CC Finished N/A 0
134 Chris Dussle Finished 0
135 Andrew Greenstreet Sherwood CC Finished N/A 0
136 Hayden Smedley Finished 0
137 Andy Towers Finished 0
138 Ana Gill Heanor Clarion CC Finished N/A 0
139 Gary Peckover Nottingham Clarion CC Finished N/A 0
140 Roger Spencer Finished 0
141 Paige Coope Sherwood Pines Cycles SRAM RT Finished Junior 0
142 Steve Cornish Finished N/A 0
143 Karen Ballantine All Terrain Cycles Finished Senior 0
144 John Dowell Heanor Clarion CC Finished N/A 0
145 Gary Bush Finished N/A 0
146 Gareth Mate TFN Triathlon Club Finished N/A 0
147 James Peckover Nottingham Clarion CC Finished Junior 0
148 Saskia Hook Heanor Clarion CC Finished Junior 0
149 Mandie James Finished N/A 0
150 Caroline Mansfield Nottingham Clarion CC Finished Vet 40-49 0

Confirmed Results

Race name: Vet 40-49

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Philip Roach Rugby Velo Finished Vet 40-49 6
2 Duncan Walmsley www.Zepnat.com RT - GSG Clothi... Finished Vet 40-49 4
3 Mike Young Pedalsport Cycling Club Finished Vet 40-49 3
4 Geoff Giddings www.Zepnat.com RT - GSG Clothi... Finished Vet 40-49 2
5 Christopher Green Matlock CC Finished Vet 40-49 1

Confirmed Results

Race name: Vet 50+

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Peter Harris Pearce Cycles RT Finished Vet 50+ 6
2 Michael Perrin Ashfield RC Finished Vet 50+ 4
3 Pascal Arnoux Derby Mercury RC Finished Vet 50+ 3
4 David Smith Team Empella Cyclo-Cross.Com Finished Vet 50+ 2
5 Peter Turner Derby Mercury RC Finished N/A 1

Confirmed Results

Race name: Women

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Diane Lee www.Zepnat.com RT - GSG Clothi... Finished Senior 6
2 Sarah Naylor Ashfield RC Finished Senior 4
3 Helen MacGregor VC Lincoln Finished Veteran 3
4 Tracey Fletcher VC Long Eaton Finished Veteran 0
5 Marianne Heffron Matlock CC Finished 0