Brooks Cycles Track League 4

Track League , Newcastle-under-Lyme – Thursday, 21 May 2009

Event Summary

Event Details

Event URN:

843/EN/005/2009

Start Date:

Thu, 21st May 2009

Event Type:

Track League (Competitive)

Venue:

Lyme Valley Stadium, Buckmaster Avenue, Newcastle-under-Lyme, Staffordshire, ST5 3BX
View map

Results

Confirmed Results

Freewheelers Group 1 Race 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 1 Race 1 - Results
1.  Joel Partington Eastlands Velo Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
2.  George Edwards Lyme RC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Archie Scott Lyme RC Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D

Freewheelers Group 1 Race 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 1 Race 2 - Results
1.  Matt Barnett Lyme RC Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
2.  Archie Scott Lyme RC Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
3.  George Edwards Lyme RC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

Freewheelers Group 1 Race 3

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 1 Race 3 - Results
1.  Joel Partington Eastlands Velo Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
2.  George Edwards Lyme RC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Archie Scott Lyme RC Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D

Freewheelers Group 1 Race 4

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 1 Race 4 - Results
1.  Joel Partington Eastlands Velo Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
2.  George Edwards Lyme RC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Archie Scott Lyme RC Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D

Freewheelers Group 2 Race 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 2 Race 1 - Results
1.  Sallie Birchall Lyme RC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Ashley Williams Unknown 0

2. Ashley Williams -

Points: 0 | Status: Unknown
3.  Elizabeth Deakin Lyme RC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

Freewheelers Group 2 Race 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 2 Race 2 - Results
1.  Luke Mansfield Unknown 0

1. Luke Mansfield -

Points: 0 | Status: Unknown
2.  Dominic Gregory Unknown 0

2. Dominic Gregory -

Points: 0 | Status: Unknown
3.  Sallie Birchall Lyme RC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

Freewheelers Group 2 Race 3

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 2 Race 3 - Results
1.  Josh Davis Unknown 0

1. Josh Davis -

Points: 0 | Status: Unknown
2.  Dominic Gregory Unknown 0

2. Dominic Gregory -

Points: 0 | Status: Unknown
3.  Sallie Birchall Lyme RC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

Freewheelers Group 2 Race 4

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 2 Race 4 - Results
1.  Dominic Gregory Unknown 0

1. Dominic Gregory -

Points: 0 | Status: Unknown
2.  Josh Davis Unknown 0

2. Josh Davis -

Points: 0 | Status: Unknown
3.  Megan Wynn Unknown 0

3. Megan Wynn -

Points: 0 | Status: Unknown

Freewheelers Group 3 Race 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 3 Race 1 - Results
1.  Liam Zwetschnikow Unknown 0

1. Liam Zwetschnikow -

Points: 0 | Status: Unknown
2.  Oscar Crooks Unknown 0

2. Oscar Crooks -

Points: 0 | Status: Unknown
3.  Aleshia Mellor Unknown 0

3. Aleshia Mellor -

Points: 0 | Status: Unknown

Freewheelers Group 3 Race 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 3 Race 2 - Results
1.  Oscar Crooks Unknown 0

1. Oscar Crooks -

Points: 0 | Status: Unknown
2.  Megan Williams Unknown 0

2. Megan Williams -

Points: 0 | Status: Unknown
3.  Aleshia Mellor Unknown 0

3. Aleshia Mellor -

Points: 0 | Status: Unknown

Freewheelers Group 3 Race 3

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 3 Race 3 - Results
1.  Brandon McMillan Lyme RC Unknown E 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: E
2.  Aiden Rushton Unknown 0

2. Aiden Rushton -

Points: 0 | Status: Unknown
3.  Aleshia Mellor Unknown 0

3. Aleshia Mellor -

Points: 0 | Status: Unknown

Freewheelers Group 3 Race 4

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 3 Race 4 - Results
1.  Megan Williams Unknown 0

1. Megan Williams -

Points: 0 | Status: Unknown
2.  Ben Jervis Unknown 0

2. Ben Jervis -

Points: 0 | Status: Unknown
3.  Sophie Purton Unknown 0

3. Sophie Purton -

Points: 0 | Status: Unknown

Freewheelers Group 3 Race 5

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 3 Race 5 - Results
1.  Megan Williams Unknown 0

1. Megan Williams -

Points: 0 | Status: Unknown
2.  Oscar Crooks Unknown 0

2. Oscar Crooks -

Points: 0 | Status: Unknown
3.  Aiden Rushton Unknown 0

3. Aiden Rushton -

Points: 0 | Status: Unknown

Youth 200m TT

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth 200m TT - Results
1.  Samuel Birchall Lyme RC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
2.  Christian Braybrooke Eastlands Velo Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Alex Webb Lyme RC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

A Class Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
A Class Scratch - Results
1.  Adrian Adgar Go Sports Spex RT Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
2.  Sassan Emadi Unknown 0

2. Sassan Emadi -

Points: 0 | Status: Unknown
3.  Matthew Rotherham Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown

B Class 8 lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
B Class 8 lap Scratch - Results
1.  Joe Turner Unknown 0

1. Joe Turner -

Points: 0 | Status: Unknown
2.  Phillip Braybrooke Sportcity Velo Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  Neil Clarke Unknown 4th 0

3. Neil Clarke -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th

Youth Block Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth Block Handicap - Results
1.  Thomas Rotherham Stirling Bike Club Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
2.  Emily Capewell Lichfield City CC Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
3.  Robert Davis Newcastle RC 2001/Vekta Velosp... Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

Brooks Cycles Handicap League

Position Name Club name Rider status Category Points
Brooks Cycles Handicap League - Results
1.  Joffie Houlton Newcastle RC 2001/Vekta Velosp... Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  David Smith Brereton Wheelers C.C Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Thomas Powell Newcastle RC 2001/Vekta Velosp... Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
4.  Alexander Simmons Lyme RC Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
5.  Sarah Byrne Unknown 2nd 0

5. Sarah Byrne -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd

B Class Course des Primes

Position Name Club name Rider status Category Points
B Class Course des Primes - Results
1.  Joe Turner Unknown 0

1. Joe Turner -

Points: 0 | Status: Unknown
2.  Phillip Braybrooke Sportcity Velo Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  Joffie Houlton Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

A Class Course des Primes

Position Name Club name Rider status Category Points
A Class Course des Primes - Results
1.  Adrian Adgar Go Sports Spex RT Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
2.  Steve Cronshaw Brereton Wheelers C.C Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  Sassan Emadi Unknown 0

3. Sassan Emadi -

Points: 0 | Status: Unknown

Youth Team Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth Team Sprint - Results
1.  Alex Webb Lyme RC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
1.  Samuel Birchall Lyme RC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
1.  Paige Milward Lyme RC Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
1.  Robert Davis Newcastle RC 2001/Vekta Velosp... Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
1.  Emily Capewell Lichfield City CC Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C

B Class Devil

Position Name Club name Rider status Category Points
B Class Devil - Results
1.  Ian Moore Graham Weigh Racing Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
2.  Neil Clarke Unknown 4th 0

2. Neil Clarke -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
3.  Anthony Elliott Congleton CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

A Class Devil

Position Name Club name Rider status Category Points
A Class Devil - Results
1.  Adrian Adgar Go Sports Spex RT Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
2.  Andrew Jackson Go Sports Spex RT Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  Alexander Simmons Lyme RC Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th

Youth Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth Scratch - Results
1.  Samuel Birchall Lyme RC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
2.  Christian Braybrooke Eastlands Velo Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Joel Partington Eastlands Velo Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C

A Class 10 mile Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
A Class 10 mile Scratch - Results
1.  Matthew Rotherham Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown
2.  Andrew Jackson Go Sports Spex RT Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  Alexander Simmons Lyme RC Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th

B Class 10 mile

Position Name Club name Rider status Category Points
B Class 10 mile - Results
1.  Joe Turner Unknown 0

1. Joe Turner -

Points: 0 | Status: Unknown
2.  Phillip Braybrooke Sportcity Velo Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  Christine Higgs Macclesfield Wheelers Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd

About the Event

The Races

Freewheelers Group 1 Race 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 21/05/09 18:30 Regional C MTB IA --- Various
Entry: Online: (£2.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£2.00)
Thu 21/05/09 – 18:30
Regional C, MTB IA
Various
Freewheelers Group 1 Race 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 21/05/09 18:31 Regional C MTB IA ---
Entry:
Thu 21/05/09 – 18:31
Regional C, MTB IA
Freewheelers Group 1 Race 3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 21/05/09 18:32 Regional C MTB IA ---
Entry:
Thu 21/05/09 – 18:32
Regional C, MTB IA
Freewheelers Group 1 Race 4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 21/05/09 18:33 Regional C MTB IA ---
Entry:
Thu 21/05/09 – 18:33
Regional C, MTB IA
Freewheelers Group 2 Race 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 21/05/09 18:34 Regional C MTB IA ---
Entry:
Thu 21/05/09 – 18:34
Regional C, MTB IA
Freewheelers Group 2 Race 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 21/05/09 18:35 Regional C MTB IA ---
Entry:
Thu 21/05/09 – 18:35
Regional C, MTB IA
Freewheelers Group 2 Race 3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 21/05/09 18:36 Regional C MTB IA ---
Entry:
Thu 21/05/09 – 18:36
Regional C, MTB IA
Freewheelers Group 2 Race 4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 21/05/09 18:37 Regional C MTB IA ---
Entry:
Thu 21/05/09 – 18:37
Regional C, MTB IA
Freewheelers Group 3 Race 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 21/05/09 18:38 Regional C MTB IA ---
Entry:
Thu 21/05/09 – 18:38
Regional C, MTB IA
Freewheelers Group 3 Race 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 21/05/09 18:39 Regional C MTB IA ---
Entry:
Thu 21/05/09 – 18:39
Regional C, MTB IA
Freewheelers Group 3 Race 3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 21/05/09 18:40 Regional C MTB IA ---
Entry:
Thu 21/05/09 – 18:40
Regional C, MTB IA
Freewheelers Group 3 Race 4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 21/05/09 18:41 Regional C MTB IA ---
Entry:
Thu 21/05/09 – 18:41
Regional C, MTB IA
Freewheelers Group 3 Race 5 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 21/05/09 18:42 Regional C MTB IA ---
Entry:
Thu 21/05/09 – 18:42
Regional C, MTB IA
Youth 200m TT Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 21/05/09 19:15 Regional C MTB IA --- Various
Entry: Online: (£3.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£3.00)
Thu 21/05/09 – 19:15
Regional C, MTB IA
Various
A Class Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 21/05/09 19:16 Regional C MTB IA --- Various
Entry: Online: (£8.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£8.00)
Thu 21/05/09 – 19:16
Regional C, MTB IA
Various
B Class 8 lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 21/05/09 19:17 Regional C MTB IA --- Various
Entry: Online: (£4.50 + £0.60 Application fee), On Day: (£4.50)
Thu 21/05/09 – 19:17
Regional C, MTB IA
Various
Youth Block Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 21/05/09 19:18 Regional C MTB IA ---
Entry:
Thu 21/05/09 – 19:18
Regional C, MTB IA
Brooks Cycles Handicap League Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 21/05/09 19:19 Regional C MTB IA ---
Entry:
Thu 21/05/09 – 19:19
Regional C, MTB IA
B Class Course des Primes Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 21/05/09 19:20 Regional C MTB IA ---
Entry:
Thu 21/05/09 – 19:20
Regional C, MTB IA
A Class Course des Primes Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 21/05/09 19:21 Regional C MTB IA ---
Entry:
Thu 21/05/09 – 19:21
Regional C, MTB IA
Youth Team Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 21/05/09 19:22 Regional C MTB IA ---
Entry:
Thu 21/05/09 – 19:22
Regional C, MTB IA
B Class Devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 21/05/09 19:23 Regional C MTB IA ---
Entry:
Thu 21/05/09 – 19:23
Regional C, MTB IA
A Class Devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 21/05/09 19:24 Regional C MTB IA ---
Entry:
Thu 21/05/09 – 19:24
Regional C, MTB IA
Youth Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 21/05/09 19:25 Regional C MTB IA ---
Entry:
Thu 21/05/09 – 19:25
Regional C, MTB IA
A Class 10 mile Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 21/05/09 19:26 Regional C MTB IA ---
Entry:
Thu 21/05/09 – 19:26
Regional C, MTB IA
B Class 10 mile Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 21/05/09 19:27 Regional C MTB IA ---
Entry:
Thu 21/05/09 – 19:27
Regional C, MTB IA

Event Summary

Event Details

Event URN:

843/EN/005/2009

Start Date:

Thu, 21st May 2009

Event Type:

Track League (Competitive)

Venue:

Lyme Valley Stadium, Buckmaster Avenue, Newcastle-under-Lyme, Staffordshire, ST5 3BX
View map

Results

Confirmed Results

Freewheelers Group 1 Race 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 1 Race 1 - Results
1.  Joel Partington Eastlands Velo Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
2.  George Edwards Lyme RC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Archie Scott Lyme RC Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D

Freewheelers Group 1 Race 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 1 Race 2 - Results
1.  Matt Barnett Lyme RC Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
2.  Archie Scott Lyme RC Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
3.  George Edwards Lyme RC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

Freewheelers Group 1 Race 3

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 1 Race 3 - Results
1.  Joel Partington Eastlands Velo Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
2.  George Edwards Lyme RC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Archie Scott Lyme RC Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D

Freewheelers Group 1 Race 4

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 1 Race 4 - Results
1.  Joel Partington Eastlands Velo Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
2.  George Edwards Lyme RC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Archie Scott Lyme RC Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D

Freewheelers Group 2 Race 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 2 Race 1 - Results
1.  Sallie Birchall Lyme RC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Ashley Williams Unknown 0

2. Ashley Williams -

Points: 0 | Status: Unknown
3.  Elizabeth Deakin Lyme RC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

Freewheelers Group 2 Race 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 2 Race 2 - Results
1.  Luke Mansfield Unknown 0

1. Luke Mansfield -

Points: 0 | Status: Unknown
2.  Dominic Gregory Unknown 0

2. Dominic Gregory -

Points: 0 | Status: Unknown
3.  Sallie Birchall Lyme RC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

Freewheelers Group 2 Race 3

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 2 Race 3 - Results
1.  Josh Davis Unknown 0

1. Josh Davis -

Points: 0 | Status: Unknown
2.  Dominic Gregory Unknown 0

2. Dominic Gregory -

Points: 0 | Status: Unknown
3.  Sallie Birchall Lyme RC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

Freewheelers Group 2 Race 4

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 2 Race 4 - Results
1.  Dominic Gregory Unknown 0

1. Dominic Gregory -

Points: 0 | Status: Unknown
2.  Josh Davis Unknown 0

2. Josh Davis -

Points: 0 | Status: Unknown
3.  Megan Wynn Unknown 0

3. Megan Wynn -

Points: 0 | Status: Unknown

Freewheelers Group 3 Race 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 3 Race 1 - Results
1.  Liam Zwetschnikow Unknown 0

1. Liam Zwetschnikow -

Points: 0 | Status: Unknown
2.  Oscar Crooks Unknown 0

2. Oscar Crooks -

Points: 0 | Status: Unknown
3.  Aleshia Mellor Unknown 0

3. Aleshia Mellor -

Points: 0 | Status: Unknown

Freewheelers Group 3 Race 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 3 Race 2 - Results
1.  Oscar Crooks Unknown 0

1. Oscar Crooks -

Points: 0 | Status: Unknown
2.  Megan Williams Unknown 0

2. Megan Williams -

Points: 0 | Status: Unknown
3.  Aleshia Mellor Unknown 0

3. Aleshia Mellor -

Points: 0 | Status: Unknown

Freewheelers Group 3 Race 3

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 3 Race 3 - Results
1.  Brandon McMillan Lyme RC Unknown E 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: E
2.  Aiden Rushton Unknown 0

2. Aiden Rushton -

Points: 0 | Status: Unknown
3.  Aleshia Mellor Unknown 0

3. Aleshia Mellor -

Points: 0 | Status: Unknown

Freewheelers Group 3 Race 4

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 3 Race 4 - Results
1.  Megan Williams Unknown 0

1. Megan Williams -

Points: 0 | Status: Unknown
2.  Ben Jervis Unknown 0

2. Ben Jervis -

Points: 0 | Status: Unknown
3.  Sophie Purton Unknown 0

3. Sophie Purton -

Points: 0 | Status: Unknown

Freewheelers Group 3 Race 5

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 3 Race 5 - Results
1.  Megan Williams Unknown 0

1. Megan Williams -

Points: 0 | Status: Unknown
2.  Oscar Crooks Unknown 0

2. Oscar Crooks -

Points: 0 | Status: Unknown
3.  Aiden Rushton Unknown 0

3. Aiden Rushton -

Points: 0 | Status: Unknown

Youth 200m TT

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth 200m TT - Results
1.  Samuel Birchall Lyme RC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
2.  Christian Braybrooke Eastlands Velo Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Alex Webb Lyme RC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

A Class Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
A Class Scratch - Results
1.  Adrian Adgar Go Sports Spex RT Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
2.  Sassan Emadi Unknown 0

2. Sassan Emadi -

Points: 0 | Status: Unknown
3.  Matthew Rotherham Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown

B Class 8 lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
B Class 8 lap Scratch - Results
1.  Joe Turner Unknown 0

1. Joe Turner -

Points: 0 | Status: Unknown
2.  Phillip Braybrooke Sportcity Velo Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  Neil Clarke Unknown 4th 0

3. Neil Clarke -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th

Youth Block Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth Block Handicap - Results
1.  Thomas Rotherham Stirling Bike Club Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
2.  Emily Capewell Lichfield City CC Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
3.  Robert Davis Newcastle RC 2001/Vekta Velosp... Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

Brooks Cycles Handicap League

Position Name Club name Rider status Category Points
Brooks Cycles Handicap League - Results
1.  Joffie Houlton Newcastle RC 2001/Vekta Velosp... Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  David Smith Brereton Wheelers C.C Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Thomas Powell Newcastle RC 2001/Vekta Velosp... Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
4.  Alexander Simmons Lyme RC Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
5.  Sarah Byrne Unknown 2nd 0

5. Sarah Byrne -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd

B Class Course des Primes

Position Name Club name Rider status Category Points
B Class Course des Primes - Results
1.  Joe Turner Unknown 0

1. Joe Turner -

Points: 0 | Status: Unknown
2.  Phillip Braybrooke Sportcity Velo Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  Joffie Houlton Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

A Class Course des Primes

Position Name Club name Rider status Category Points
A Class Course des Primes - Results
1.  Adrian Adgar Go Sports Spex RT Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
2.  Steve Cronshaw Brereton Wheelers C.C Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  Sassan Emadi Unknown 0

3. Sassan Emadi -

Points: 0 | Status: Unknown

Youth Team Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth Team Sprint - Results
1.  Alex Webb Lyme RC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
1.  Samuel Birchall Lyme RC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
1.  Paige Milward Lyme RC Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
1.  Robert Davis Newcastle RC 2001/Vekta Velosp... Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
1.  Emily Capewell Lichfield City CC Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C

B Class Devil

Position Name Club name Rider status Category Points
B Class Devil - Results
1.  Ian Moore Graham Weigh Racing Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
2.  Neil Clarke Unknown 4th 0

2. Neil Clarke -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
3.  Anthony Elliott Congleton CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

A Class Devil

Position Name Club name Rider status Category Points
A Class Devil - Results
1.  Adrian Adgar Go Sports Spex RT Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
2.  Andrew Jackson Go Sports Spex RT Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  Alexander Simmons Lyme RC Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th

Youth Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth Scratch - Results
1.  Samuel Birchall Lyme RC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
2.  Christian Braybrooke Eastlands Velo Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Joel Partington Eastlands Velo Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C

A Class 10 mile Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
A Class 10 mile Scratch - Results
1.  Matthew Rotherham Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown
2.  Andrew Jackson Go Sports Spex RT Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  Alexander Simmons Lyme RC Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th

B Class 10 mile

Position Name Club name Rider status Category Points
B Class 10 mile - Results
1.  Joe Turner Unknown 0

1. Joe Turner -

Points: 0 | Status: Unknown
2.  Phillip Braybrooke Sportcity Velo Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  Christine Higgs Macclesfield Wheelers Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd

About the Event

The Races

Freewheelers Group 1 Race 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 21/05/09 18:30 Regional C MTB IA --- Various
Entry: Online: (£2.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£2.00)
Thu 21/05/09 – 18:30
Regional C, MTB IA
Various
Freewheelers Group 1 Race 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 21/05/09 18:31 Regional C MTB IA ---
Entry:
Thu 21/05/09 – 18:31
Regional C, MTB IA
Freewheelers Group 1 Race 3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 21/05/09 18:32 Regional C MTB IA ---
Entry:
Thu 21/05/09 – 18:32
Regional C, MTB IA
Freewheelers Group 1 Race 4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 21/05/09 18:33 Regional C MTB IA ---
Entry:
Thu 21/05/09 – 18:33
Regional C, MTB IA
Freewheelers Group 2 Race 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 21/05/09 18:34 Regional C MTB IA ---
Entry:
Thu 21/05/09 – 18:34
Regional C, MTB IA
Freewheelers Group 2 Race 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 21/05/09 18:35 Regional C MTB IA ---
Entry:
Thu 21/05/09 – 18:35
Regional C, MTB IA
Freewheelers Group 2 Race 3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 21/05/09 18:36 Regional C MTB IA ---
Entry:
Thu 21/05/09 – 18:36
Regional C, MTB IA
Freewheelers Group 2 Race 4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 21/05/09 18:37 Regional C MTB IA ---
Entry:
Thu 21/05/09 – 18:37
Regional C, MTB IA
Freewheelers Group 3 Race 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 21/05/09 18:38 Regional C MTB IA ---
Entry:
Thu 21/05/09 – 18:38
Regional C, MTB IA
Freewheelers Group 3 Race 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 21/05/09 18:39 Regional C MTB IA ---
Entry:
Thu 21/05/09 – 18:39
Regional C, MTB IA
Freewheelers Group 3 Race 3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 21/05/09 18:40 Regional C MTB IA ---
Entry:
Thu 21/05/09 – 18:40
Regional C, MTB IA
Freewheelers Group 3 Race 4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 21/05/09 18:41 Regional C MTB IA ---
Entry:
Thu 21/05/09 – 18:41
Regional C, MTB IA
Freewheelers Group 3 Race 5 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 21/05/09 18:42 Regional C MTB IA ---
Entry:
Thu 21/05/09 – 18:42
Regional C, MTB IA
Youth 200m TT Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 21/05/09 19:15 Regional C MTB IA --- Various
Entry: Online: (£3.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£3.00)
Thu 21/05/09 – 19:15
Regional C, MTB IA
Various
A Class Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 21/05/09 19:16 Regional C MTB IA --- Various
Entry: Online: (£8.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£8.00)
Thu 21/05/09 – 19:16
Regional C, MTB IA
Various
B Class 8 lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 21/05/09 19:17 Regional C MTB IA --- Various
Entry: Online: (£4.50 + £0.60 Application fee), On Day: (£4.50)
Thu 21/05/09 – 19:17
Regional C, MTB IA
Various
Youth Block Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 21/05/09 19:18 Regional C MTB IA ---
Entry:
Thu 21/05/09 – 19:18
Regional C, MTB IA
Brooks Cycles Handicap League Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 21/05/09 19:19 Regional C MTB IA ---
Entry:
Thu 21/05/09 – 19:19
Regional C, MTB IA
B Class Course des Primes Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 21/05/09 19:20 Regional C MTB IA ---
Entry:
Thu 21/05/09 – 19:20
Regional C, MTB IA
A Class Course des Primes Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 21/05/09 19:21 Regional C MTB IA ---
Entry:
Thu 21/05/09 – 19:21
Regional C, MTB IA
Youth Team Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 21/05/09 19:22 Regional C MTB IA ---
Entry:
Thu 21/05/09 – 19:22
Regional C, MTB IA
B Class Devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 21/05/09 19:23 Regional C MTB IA ---
Entry:
Thu 21/05/09 – 19:23
Regional C, MTB IA
A Class Devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 21/05/09 19:24 Regional C MTB IA ---
Entry:
Thu 21/05/09 – 19:24
Regional C, MTB IA
Youth Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 21/05/09 19:25 Regional C MTB IA ---
Entry:
Thu 21/05/09 – 19:25
Regional C, MTB IA
A Class 10 mile Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 21/05/09 19:26 Regional C MTB IA ---
Entry:
Thu 21/05/09 – 19:26
Regional C, MTB IA
B Class 10 mile Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 21/05/09 19:27 Regional C MTB IA ---
Entry:
Thu 21/05/09 – 19:27
Regional C, MTB IA

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk