Event URN:
237148
Start date:
Sun, 5th Jun 2011
Event Type:
MTB XC (Competitive)
Venue:
Lee Quarry
Futures Park, Bacup, Lancashire, OL13 0BB
( View map )
Online Entry FAQs
Entry close date
Sun, 29th May 2011
Event promoted by:
Brownbacks ( website )
Event website:
http://www.brownbacksracing.co.uk
Event organiser:
Mr Paul McKeown
info@brownbacksracing.co.uk
Cheques payable to:
Brownbacks
Download Entry Form
Info for Riders:
See website for advance entry fees and discounts for full series
Preview Races:
Date Start Race name Classification Band Rider Cat Duration
5 Jun 11 10:00 Racer Men MTB Regional B MTB XC Regional B Elite, Expert, ...
5 Jun 11 10:00 Racing Divas MTB Regional B MTB XC Regional B Elite, Expert, ...
5 Jun 11 10:01 Weekend Warriors Non-Ranking None N/A
5 Jun 11 10:20 Have-a-go Hero Non-Ranking None Junior, Master,...

View All

Event Location:

Futures Park,
Bacup,
Lancashire,
OL13 0BB

Race: Racer Men

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
5 Jun 11 10:00 MTB Regional B MTB XC Regional B Elite, Expert, G/Vet... ---

Race: Racing Divas

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
5 Jun 11 10:00 MTB Regional B MTB XC Regional B Elite, Expert, G/Vet... ---

Race: Weekend Warriors

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
5 Jun 11 10:01 Non-Ranking None N/A ---

Race: Have-a-go Hero

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
5 Jun 11 10:20 Non-Ranking None Junior, Master, Seni... ---

Race: Have-a-go Heroine

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
5 Jun 11 10:20 Non-Ranking None N/A ---

Race: Lads/Lasses

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
5 Jun 11 10:40 MTB Regional B MTB XC Regional B Youth ---

Posted 16/06/2011 - British Cycling

Report and results from Lee Quarry based series opener.. [more]


Confirmed Results

Race name: Racer Men

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Dan Evans Rhos On Sea Cycling Club Finished Sport 40
2 Jiri Klekner Finished Expert 34
3 Tom Albutt Finished Sport 30
4 David Bentley Leisure Lakes Bikes.com Finished Veteran 26
5 Ben Trotter Macclesfield Wheelers Finished Sport 23
6 Matt Fretwell Finished 0
7 Mark Bolton Finished 0
8 Timothy Buckley Velo Club Melyd Finished Expert 16
9 Ian Palmer Wheelbase Altura MGD Finished N/A 0
10 Christopher Francis Team Cystic Fibrosis Finished Sport 12
11 Jack Humphreys Wheelbase Altura MGD Finished Junior 10
12 Michael Jones Leeds University Cycling Team Finished Sport 9
13 Christopher Edmondson Blackburn & District CTC Finished Sport 8
14 Giles Dumont Moonglu RT Finished Master 7
15 Ashley Clark We Love Mountains Racing Team Finished Sport 6
16 Paul Kelsall Finished N/A 0
17 Harrison Cahill Finished 0
18 Matt Chester Finished Master 0
19 Dean Harwood Richmond Cycling Club Finished N/A 0
20 Andy Payne Finished 0
21 James Perkins Finished 0
22 Alex Slater Finished Veteran 0
23 Mike Aitchison Finished 0
24 Gary Todd Wheelbase Altura MGD Finished N/A 0
25 Mark Price Alf Jones Cycles Finished N/A 0
26 David Kent Finished G/Vet 0
27 Robert Allen Finished N/A 0
28 Luke Goodchild Finished 0
29 Chris Dransfield Finished Sport 0
Tom Bell Did not finish Elite 0
Steffan Chandler Horwich CC Did not finish Veteran 0
Mike Cleary Did not finish Veteran 0
Patrick Higgins Did not finish 0
Roy Hunt Colnago / BBB / Morgan Blue Did not finish G/Vet 0
Lee Taylor Alf Jones Cycles Did not finish Master 0
David Watt Velo Club Melyd Did not finish Master 0

Confirmed Results

Race name: Racing Divas

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Adela Carter WXC Mountain Bike Team UK Finished Elite 40
2 Verity Appleyard Finished Master 34
3 Susie Goddard Finished 0
4 Steph Fountain Finished N/A 0
5 Katie Palmer Finished 0
6 Deborah Goodhall Finished 0
7 Jo Holden Finished 0
8 Amber Southern Finished 0
Francesca Newman Did not finish 0

Confirmed Results

Race name: Weekend Warriors

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Mark Richmond Finished 0
2 George Flinton Finished 0
3 David Beeley Malton Wheelers Road Club Finished N/A 0
4 Nick Budworth Finished 0
5 Ben Neaves Finished 0
6 Graham Broad Finished 0
7 Richard McGuire Finished 0
8 Edwin White Finished 0
9 Joseph Spencer Finished Sport 0
10 Lee Perie Finished 0
11 Tim Stanley Finished 0
12 Jason Williams Finished 0
13 Nigel Furness Wheelbase Altura MGD Finished N/A 0
14 Derek Hunter Matlock CC Finished Veteran 0
15 Richard Gaskill Finished N/A 0
16 Andy McKay Finished 0
17 John Peacock Finished Master 0
19 Paul Freeman Finished N/A 0
20 Wayne Elliott Finished N/A 0
21 Josh Brown Finished N/A 0
22 Sebastian Price Finished N/A 0
23 Jordan Southern Finished 0
24 Gareth Roberts Finished 0
25 Lonny Halstead Finished 0
26 David Wells Finished 0
27 Simon Mellor Finished 0
28 Henry Exon Finished 0
29 Peter Seldon Finished 0
30 Chris Senior Finished 0
31 Simon Vazquez Finished 0
32 James Coulson Team Manx Telecom Finished G/Vet 0
33 Mark Keegan Finished N/A 0
34 Greg Kershaw Finished 0
35 David Batley Finished 0
36 Robert Sproston Featherstone RC Finished N/A 0
37 Andrew Stokes Finished Sport 0
38 Simon Bray Cadence Cycle Racing Finished N/A 0
39 Glen Barry Finished 0
40 Chris Doney Finished N/A 0
41 Jools Chesters Finished Veteran 0
Midge ???????? Did not finish 0
Rob Farrer Did not finish 0
Fergal Kelly Did not finish 0
Matthew Parkinson Did not finish 0
Dean Whitefield Did not finish 0

Confirmed Results

Race name: Have-a-go Hero

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Paul Alfrey Finished 0
2 Tom Willis Finished 0
3 Ashley Bonsall Finished 0
4 Martin Stott Finished 0
5 William Britton Lomond Roads CC Finished N/A 0
6 Ashley Bonsall (2) Finished 0
7 Nick Loader Finished 0
8 Louis Haigh Finished 0
9 Simon Croft Finished 0
10 Glenn Telford Finished 0
11 Mark Williams Finished 0
12 Ed Steele Finished 0
13 Paul Stannett Finished 0
14 Phil Rothery Finished 0
15 Alex Ainsworth Finished 0
16 Wayne Harrison Finished 0
17 Aaron Williamson Finished 0
18 Brian Monks Finished 0
19 Gareth Jones Finished 0
20 Hassan Mir Finished 0

Confirmed Results

Race name: Have-a-go Heroine

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Elizabeth Holden Finished Juvenile 0
2 Kathryn Robinson Finished 0
3 Helen Convery Finished 0
4 Melody Dark Finished 0

Confirmed Results

Race name: Lads/Lasses

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Dylan Kerfoot-Robson Rhos On Sea Cycling Club Finished Youth 40
2 Samuel Roper TEF/Richardsons Race Team Finished Youth 34
3 Andrew Nixon Red Rose Olympic CC Finished Youth 30
4 Samuel Flinton Finished 0
5 Jake Owen Finished 0
6 Benjamin Pygott Pedalsport Cycling Club Finished Youth 20
7 Jack Tyrie Finished 0
8 Toby Aitchison Finished 0
Robert Rogers Disqualified Youth 0
George Waller Did not finish 0