Event URN:
236645
Start date:
Sun, 17th Apr 2011
Event Type:
Time Trial (Competitive)
Venue:
Eddleston Village Hall
Eddleston, Peebles, Peeblesshire, EH45 8RB
( View map )
Online Entry FAQs
Entry close date
Thu, 14th Apr 2011
Event promoted by:
Edinburgh RC ( website )
View other events promoted by this organisation
Event website:
http://www.edinburghrc.co.uk/about/promotions/tour-of-the-meldons
Event organiser:
Mr Stephen Roy
64 Caiystane Gardens
Edinburgh
Midlothian
EH10 6SY
stephenaroy@gmail.com
Cheques payable to:
Edinburgh RC
Download Entry Form
Preview Races:
Date Start Race name Classification Band Rider Cat Duration
17 Apr 11 10:00 Regional C Regional C None 1st, 2nd, 3rd, ... 35km / 22m

View All

Event Location:

Eddleston,
Peebles,
Peeblesshire,
EH45 8RB

Race: Regional C

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
17 Apr 11 10:00 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... 35km / 22m

Confirmed Results

Race name: Regional C

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Arthur Doyle www.Dooleys-Cycles.co.uk Finished 2nd 00:56:49:000 0
2 Alistair Robinson Leslie Bike Shop/Bikers Boutiq... Finished 1st 00:57:09:000 0
3 Barry McGurk Glasgow Couriers Finished 3rd 00:58:55:000 0
4 James Cusick Glasgow Couriers Finished N/A 00:59:22:000 0
5 Alan Thomson Glasgow Couriers Finished 2nd 00:59:53:000 0
6 Gary Robson Gala Cycling Club Finished 3rd 01:00:06:000 0
7 Joseph Wilson Sandy Wallace Cycles Finished 3rd 01:00:19:000 0
8 David Caesar TheBicycleWorks Finished 3rd 01:00:44:000 0
9 Simon Dale Nottingham Clarion CC Finished 01:01:11:000 0
10 Ian King Velocity 44 Stirling Finished 4th 01:01:12:000 0
11 Jon Clarke Glasgow Whls Finished 3rd 01:02:08:000 0
12 Stuart McCluskey Leslie Bike Shop/Bikers Boutiq... Finished 3rd 01:02:17:000 0
13 Kristoff Aksnes Glasgow Whls Finished 3rd 01:02:28:000 0
14 Jack Barrett Stirling Bike Club Finished 2nd 01:02:51:000 0
15 Oliver Young Edinburgh RC Finished 3rd 01:02:53:000 0
16 Jeremy Smith Kelso Wheelers Finished 4th 01:03:02:000 0
17 Ross Laidlaw Kelso Wheelers Finished 4th 01:03:11:000 0
18 Paul McInally Rock And Road Cycles Finished 3rd 01:03:32:000 0
19 Kenny Kentley Equipe Velo Ecosse/Montpeliers Finished 3rd 01:03:48:000 0
20 Graham Moore Velocity 44 Stirling Finished N/A 01:04:30:000 0
21 Paul Friel Glasgow Couriers Finished 4th 01:04:31:000 0
22 Stuart Macleod TheBicycleWorks Finished N/A 01:04:34:000 0
23 Brian Duncan Granite City RT Finished 3rd 01:04:39:000 0
24 Lee Whitelaw Ilkley Cycling Club Finished 3rd 01:04:40:000 0
25 Graham Jones Edinburgh RC Finished N/A 01:04:52:000 0
26 Jonny May Edinburgh RC Finished N/A 01:04:53:000 0
27 David Walker Kelso Wheelers Finished 4th 01:05:01:000 0
28 Jason Barnes Finished 4th 01:05:15:000 0
29 Andrew Rowat Musselburgh RCC Finished N/A 01:05:16:000 0
30 Paul Gibson Ayr Roads Cycling Club Finished 4th 01:05:41:000 0
30 Andrew Kirkland Edinburgh RC Finished N/A 01:05:41:000 0
32 Ben Mitchell Finished 01:05:50:000 0
32 Jessica Wilson-Young Edinburgh RC Finished N/A 01:05:50:000 0
34 Dougie Young Endura/Pedalpower Development ... Finished N/A 01:06:20:000 0
35 Ian Pearson Gala Cycling Club Finished N/A 01:06:39:000 0
36 Douglas Kirkham Musselburgh RCC Finished N/A 01:06:48:000 0
37 John Anderson Glasgow Couriers Finished 4th 01:07:02:000 0
37 Keith Morrison Edinburgh RC Finished N/A 01:07:02:000 0
39 Greig Walker Velo Club Moulin Finished 3rd 01:07:09:000 0
40 Scott Patterson Sandy Wallace Cycles Finished 4th 01:07:40:000 0
41 David Pritchard Kennoway RC Finished N/A 01:07:41:000 0
42 Alan Solway Kennoway RC Finished N/A 01:07:44:000 0
43 Andrew Davies Paul Milnes - Bradford Olympic... Finished 3rd 01:07:51:000 0
44 Eric Easton Edinburgh RC Finished N/A 01:08:13:000 0
45 Neil Campbell Ayr Roads Cycling Club Finished N/A 01:08:19:000 0
46 Christopher Thomson Finished 01:08:30:000 0
47 John Johnstone Icarus Racing Finished 3rd 01:08:57:000 0
48 Sean Noon West Pennine RC Finished A 01:09:17:000 0
49 Andrew Nicell Finished 3rd 01:09:21:000 0
50 David Gally Edinburgh RC Finished 4th 01:09:39:000 0
51 Colin Russell Edinburgh RC Finished 3rd 01:10:28:000 0
52 Martyn Davidson Finished N/A 01:10:31:000 0
53 Tony Nugent East Kilbride Road Club Finished 3rd 01:10:32:000 0
54 Andrew Laing Musselburgh RCC Finished N/A 01:10:35:000 0
55 Hamish Carrick Edinburgh RC Finished A 01:10:57:000 0
56 Buchanan Paterson Finished 4th 01:11:15:000 0
57 Katie Wylie Falkirk Bicycle Club Finished 3rd 01:11:26:000 0
58 Kim McGillivray Finished 01:11:36:000 0
59 Richard Burton Finished 01:11:56:000 0
60 Keith Armstrong Glasgow Nightingale CC Finished 4th 01:12:06:000 0
61 Andrew Brown Edinburgh RC Finished N/A 01:12:21:000 0
62 Andrew Sinclair Edinburgh RC Finished N/A 01:12:23:000 0
63 Chris Bryant Peebles CC Finished N/A 01:12:32:000 0
64 Scott Bell Edinburgh RC Finished 4th 01:13:05:000 0
65 Jennifer Brown Edinburgh RC Finished N/A 01:13:14:000 0
66 Victoria Ware Squadra Donne Finished 3rd 01:13:35:000 0
67 Warren Crombie Finished 01:13:49:000 0
68 Chris Allen Edinburgh RC Finished N/A 01:13:55:000 0
69 Sandy Wallace Sandy Wallace Cycles Finished 3rd 01:14:15:000 0
70 Alison Morton Finished 01:14:36:000 0
71 Ben Vogelsang Finished 01:14:38:000 0
72 Aleksandra Szyszczakiewicz Finished 4th 01:14:49:000 0
73 Rosemary Byde Edinburgh RC Finished N/A 01:15:14:000 0
74 Alexander Aitchison Berwick Wheelers CC Finished 4th 01:15:26:000 0
75 Bill Hamilton Gala Cycling Club Finished N/A 01:15:40:000 0
76 Katia Hiersemenzel Edinburgh RC Finished 4th 01:15:55:000 0
77 Isobel Joiner Finished 01:16:16:000 0
78 Louise Borthwick Edinburgh RC Finished A 01:16:57:000 0
79 Kate Carmichael Hervelo Cycling Finished 4th 01:17:48:000 0
80 Madeleine Robinson Velo Club Moulin Finished 3rd 01:18:50:000 0
81 Sandra Murdoch Edinburgh RC Finished N/A 01:18:58:000 0
82 Keir Greatorex Finished 01:24:35:000 0
83 Stephen Foley Fife Century RC Finished N/A 01:25:05:000 0