Zipvit Sport/Lichfield CCC Youth Series 1

Closed Circuit , Lichfield – Saturday, 09 Apr 2011

Event Summary

Event Details

Event URN:

235730

Start Date:

Sat, 9th Apr 2011

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Curborough Sprint Course, Woodend Lane, Hilliards Cross, Lichfield, WS13 8EJ

View map

Entry close date

Sat, 26th Mar 2011

Results

Confirmed Results

U10 Boys Circuit Race 1

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys Circuit Race 1 - Results
1.  Lewis Askey Lichfield City CC Finished D 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D
2.  William Staite Lichfield City CC Finished D 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: D
3.  Joshua Horsfield Mid Shropshire Wheelers Finished D 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: D

U10 Girls Circuit Race 1

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls Circuit Race 1 - Results
1.  Piper Radford SF Racing Finished D 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D
2.  Jessica Carter Lichfield City CC Finished D 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: D
3.  Emily Yates Lichfield City CC Finished D 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: D

U12 Boys Circuit Race 1

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys Circuit Race 1 - Results
1.  Charlie Cox Lichfield City CC Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C
2.  Harry Yates Lichfield City CC Finished C 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C
3.  Bailey Waters Plan B Racing Finished C 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: C

U12 Girls Circuit Race 1

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls Circuit Race 1 - Results
1.  Amy Selibas Birmingham CC Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C
2.  Georgia Toner Welland Valley CC Finished C 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C
3.  Claire Fielding Wolverhampton Whls Finished C 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: C

U14 Boys Circuit Race 1

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys Circuit Race 1 - Results
1.  Tomos Owens Finished C 3

1. Tomos Owens -

Points: 3 | Status: Finished | Category: C
2.  Thomas Weeds Finished B 2

2. Thomas Weeds -

Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Joshua Waters Plan B Racing Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B

U14 Girls Circuit Race 1

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls Circuit Race 1 - Results
1.  Sophie Capewell Lichfield City CC Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Natalie Clements Solihull CC Finished N/A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Bethany Coupland Mid Shropshire Wheelers Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B

U16 Boys Circuit Race 1

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys Circuit Race 1 - Results
1.  Jacob Kelly Lichfield City CC Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Luke Markham Rugby Velo Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  James Shaw Heanor Clarion CC Finished N/A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: N/A

U16 Girls Circuit Race 1

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls Circuit Race 1 - Results
1.  Paige Coope SF Racing Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A

U8 Boys Circuit Race 1

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys Circuit Race 1 - Results
1.  Connor Smith Lichfield City CC Finished E 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: E
2.  Ben Askey Lichfield City CC Finished E 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: E
3.  Alex Coleston-Shields Red Kite Cycles Finished E 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: E

U8 Girls Circuit Race 1

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Girls Circuit Race 1 - Results
1.  Erin Staite Lichfield City CC Finished E 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: E

U10 Boys Circuit Race 2

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys Circuit Race 2 - Results
1.  Lewis Askey Lichfield City CC Finished D 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D
2.  William Staite Lichfield City CC Finished D 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: D
3.  Daniel Barnes Lichfield City CC Finished D 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: D

U10 Girls Circuit Race 2

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls Circuit Race 2 - Results
1.  Piper Radford SF Racing Finished D 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D
2.  Emily Yates Lichfield City CC Finished D 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: D
3.  Jessica Carter Lichfield City CC Finished D 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: D

U12 Boys Circuit Race 2

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys Circuit Race 2 - Results
1.  Harry Yates Lichfield City CC Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C
2.  Bailey Waters Plan B Racing Finished C 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C
3.  Charlie Cox Lichfield City CC Finished C 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: C

U12 Girls Circuit Race 2

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls Circuit Race 2 - Results
1.  Georgia Toner Welland Valley CC Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C
2.  Amy Selibas Birmingham CC Finished C 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C
3.  Claire Fielding Kingsnorth International Whlrs Finished C 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: C

U14 Boys Circuit Race 2

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys Circuit Race 2 - Results
1.  Tomos Owens Red Kite Cycles Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C
2.  Ewan Grivell-Mellor Mid Shropshire Wheelers Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  James Ellmore Mid Shropshire Wheelers Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B

U14 Girls Circuit Race 2

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls Circuit Race 2 - Results
1.  Sophie Capewell Lichfield City CC Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Natalie Clements Solihull CC Finished N/A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Chloe Ralph Redditch Road & Path CC Finished N/A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: N/A

U16 Boys Circuit Race 2

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys Circuit Race 2 - Results
1.  Jacob Kelly Lichfield City CC Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  James Shaw Heanor Clarion CC Finished N/A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Luke Markham Rugby Velo Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A

U16 Girls Circuit Race 2

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls Circuit Race 2 - Results
1.  Paige Coope SF Racing Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A

U8 Boys Circuit Race 2

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys Circuit Race 2 - Results
1.  Ben Askey Lichfield City CC Finished E 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: E
2.  Connor Smith Lichfield City CC Finished E 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: E
3.  Alex Coleston-Shields Finished E 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: E

U8 Girls Circuit Race 2

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Girls Circuit Race 2 - Results
1.  Erin Staite Lichfield City CC Finished E 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: E

U10 Boys Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys Time Trial - Results
1.  Lewis Askey Lichfield City CC Finished D 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D
2.  William Staite Lichfield City CC Finished D 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: D
3.  James Luscombe Derby Mercury RC Finished D 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: D

U10 Girls Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls Time Trial - Results
1.  Emily Yates Lichfield City CC Finished D 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D
2.  Piper Radford SF Racing Finished D 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: D
3.  Jessica Carter Lichfield City CC Finished D 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: D

U12 Boys Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys Time Trial - Results
1.  Harry Yates Lichfield City CC Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C
2.  Charlie Cox Lichfield City CC Finished C 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C
3.  Benjamin Hardwick Wolverhampton Whls Finished C 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: C

U12 Girls Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls Time Trial - Results
1.  Amy Selibas Birmingham CC Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C
2.  Georgia Toner Welland Valley CC Finished C 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C
3.  Claire Fielding Wolverhampton Whls Finished C 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: C

U14 Boys Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys Time Trial - Results
1.  Thomas Weeds Finished B 3

1. Thomas Weeds -

Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Tomos Owens Finished C 2

2. Tomos Owens -

Points: 2 | Status: Finished | Category: C
3.  James Ellmore Mid Shropshire Wheelers Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B

U14 Girls Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls Time Trial - Results
1.  Sophie Capewell Lichfield City CC Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Bethany Coupland Mid Shropshire Wheelers Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Jessica Willett Heanor Clarion CC Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B

U16 Boys Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys Time Trial - Results
1.  James Shaw Heanor Clarion CC Finished N/A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Jacob Kelly Lichfield City CC Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Luke Markham Rugby Velo Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A

U16 Girls Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls Time Trial - Results
1.  Paige Coope SF Racing Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A

U8 Boys Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys Time Trial - Results
1.  Connor Smith Lichfield City CC Finished E 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: E
2.  Ben Askey Lichfield City CC Finished E 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: E
3.  Matthew Luscombe Derby Mercury RC Finished E 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: E

U8 Girls Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Girls Time Trial - Results
1.  Erin Staite Lichfield City CC Finished E 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: E

About the Event

Info for Riders

Signing on closes at 9am for all categories. TT starts at 9.15am, circuit races start immediately after with U8's first. All categories get 2 circuit races. Categories may be combined depending on numbers.

The Races

U10 Boys Circuit Race 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 09/04/11 09:15 Youth Only Youth ---
Entry: Postal: (£6.00), On Day: (£8.00)
Sat 09/04/11 – 09:15
Youth Only, Youth
U10 Girls Circuit Race 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 09/04/11 09:15 Youth Only Youth ---
Entry: Postal: (£6.00), On Day: (£8.00)
Sat 09/04/11 – 09:15
Youth Only, Youth
U12 Boys Circuit Race 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 09/04/11 09:15 Youth Only Youth ---
Entry: Postal: (£6.00), On Day: (£8.00)
Sat 09/04/11 – 09:15
Youth Only, Youth
U12 Girls Circuit Race 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 09/04/11 09:15 Youth Only Youth ---
Entry: Postal: (£6.00), On Day: (£8.00)
Sat 09/04/11 – 09:15
Youth Only, Youth
U14 Boys Circuit Race 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 09/04/11 09:15 Youth Only Youth ---
Entry: Postal: (£6.00), On Day: (£8.00)
Sat 09/04/11 – 09:15
Youth Only, Youth
U14 Girls Circuit Race 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 09/04/11 09:15 Youth Only Youth ---
Entry: Postal: (£6.00), On Day: (£8.00)
Sat 09/04/11 – 09:15
Youth Only, Youth
U16 Boys Circuit Race 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 09/04/11 09:15 Youth Only Youth ---
Entry: Postal: (£6.00), On Day: (£8.00)
Sat 09/04/11 – 09:15
Youth Only, Youth
U16 Girls Circuit Race 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 09/04/11 09:15 Youth Only Youth ---
Entry: Postal: (£6.00), On Day: (£8.00)
Sat 09/04/11 – 09:15
Youth Only, Youth
U8 Boys Circuit Race 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 09/04/11 09:15 Youth Only Youth ---
Entry: Postal: (£6.00), On Day: (£8.00)
Sat 09/04/11 – 09:15
Youth Only, Youth
U8 Girls Circuit Race 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 09/04/11 09:15 Youth Only Youth ---
Entry: Postal: (£6.00), On Day: (£8.00)
Sat 09/04/11 – 09:15
Youth Only, Youth
U10 Boys Circuit Race 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 09/04/11 10:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 09/04/11 – 10:00
Youth Only, Youth
U10 Girls Circuit Race 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 09/04/11 10:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 09/04/11 – 10:00
Youth Only, Youth
U12 Boys Circuit Race 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 09/04/11 10:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 09/04/11 – 10:00
Youth Only, Youth
U12 Girls Circuit Race 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 09/04/11 10:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 09/04/11 – 10:00
Youth Only, Youth
U14 Boys Circuit Race 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 09/04/11 10:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 09/04/11 – 10:00
Youth Only, Youth
U14 Girls Circuit Race 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 09/04/11 10:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 09/04/11 – 10:00
Youth Only, Youth
U16 Boys Circuit Race 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 09/04/11 10:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 09/04/11 – 10:00
Youth Only, Youth
U16 Girls Circuit Race 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 09/04/11 10:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 09/04/11 – 10:00
Youth Only, Youth
U8 Boys Circuit Race 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 09/04/11 10:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 09/04/11 – 10:00
Youth Only, Youth
U8 Girls Circuit Race 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 09/04/11 10:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 09/04/11 – 10:00
Youth Only, Youth
U10 Boys Time Trial Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 09/04/11 11:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 09/04/11 – 11:00
Youth Only, Youth
U10 Girls Time Trial Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 09/04/11 11:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 09/04/11 – 11:00
Youth Only, Youth
U12 Boys Time Trial Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 09/04/11 11:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 09/04/11 – 11:00
Youth Only, Youth
U12 Girls Time Trial Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 09/04/11 11:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 09/04/11 – 11:00
Youth Only, Youth
U14 Boys Time Trial Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 09/04/11 11:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 09/04/11 – 11:00
Youth Only, Youth
U14 Girls Time Trial Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 09/04/11 11:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 09/04/11 – 11:00
Youth Only, Youth
U16 Boys Time Trial Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 09/04/11 11:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 09/04/11 – 11:00
Youth Only, Youth
U16 Girls Time Trial Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 09/04/11 11:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 09/04/11 – 11:00
Youth Only, Youth
U8 Boys Time Trial Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 09/04/11 11:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 09/04/11 – 11:00
Youth Only, Youth
U8 Girls Time Trial Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 09/04/11 11:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 09/04/11 – 11:00
Youth Only, Youth

Event Summary

Event Details

Event URN:

235730

Start Date:

Sat, 9th Apr 2011

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Curborough Sprint Course, Woodend Lane, Hilliards Cross, Lichfield, WS13 8EJ

View map

Entry close date

Sat, 26th Mar 2011

Results

Confirmed Results

U10 Boys Circuit Race 1

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys Circuit Race 1 - Results
1.  Lewis Askey Lichfield City CC Finished D 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D
2.  William Staite Lichfield City CC Finished D 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: D
3.  Joshua Horsfield Mid Shropshire Wheelers Finished D 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: D

U10 Girls Circuit Race 1

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls Circuit Race 1 - Results
1.  Piper Radford SF Racing Finished D 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D
2.  Jessica Carter Lichfield City CC Finished D 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: D
3.  Emily Yates Lichfield City CC Finished D 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: D

U12 Boys Circuit Race 1

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys Circuit Race 1 - Results
1.  Charlie Cox Lichfield City CC Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C
2.  Harry Yates Lichfield City CC Finished C 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C
3.  Bailey Waters Plan B Racing Finished C 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: C

U12 Girls Circuit Race 1

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls Circuit Race 1 - Results
1.  Amy Selibas Birmingham CC Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C
2.  Georgia Toner Welland Valley CC Finished C 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C
3.  Claire Fielding Wolverhampton Whls Finished C 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: C

U14 Boys Circuit Race 1

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys Circuit Race 1 - Results
1.  Tomos Owens Finished C 3

1. Tomos Owens -

Points: 3 | Status: Finished | Category: C
2.  Thomas Weeds Finished B 2

2. Thomas Weeds -

Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Joshua Waters Plan B Racing Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B

U14 Girls Circuit Race 1

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls Circuit Race 1 - Results
1.  Sophie Capewell Lichfield City CC Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Natalie Clements Solihull CC Finished N/A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Bethany Coupland Mid Shropshire Wheelers Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B

U16 Boys Circuit Race 1

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys Circuit Race 1 - Results
1.  Jacob Kelly Lichfield City CC Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Luke Markham Rugby Velo Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  James Shaw Heanor Clarion CC Finished N/A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: N/A

U16 Girls Circuit Race 1

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls Circuit Race 1 - Results
1.  Paige Coope SF Racing Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A

U8 Boys Circuit Race 1

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys Circuit Race 1 - Results
1.  Connor Smith Lichfield City CC Finished E 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: E
2.  Ben Askey Lichfield City CC Finished E 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: E
3.  Alex Coleston-Shields Red Kite Cycles Finished E 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: E

U8 Girls Circuit Race 1

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Girls Circuit Race 1 - Results
1.  Erin Staite Lichfield City CC Finished E 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: E

U10 Boys Circuit Race 2

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys Circuit Race 2 - Results
1.  Lewis Askey Lichfield City CC Finished D 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D
2.  William Staite Lichfield City CC Finished D 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: D
3.  Daniel Barnes Lichfield City CC Finished D 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: D

U10 Girls Circuit Race 2

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls Circuit Race 2 - Results
1.  Piper Radford SF Racing Finished D 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D
2.  Emily Yates Lichfield City CC Finished D 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: D
3.  Jessica Carter Lichfield City CC Finished D 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: D

U12 Boys Circuit Race 2

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys Circuit Race 2 - Results
1.  Harry Yates Lichfield City CC Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C
2.  Bailey Waters Plan B Racing Finished C 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C
3.  Charlie Cox Lichfield City CC Finished C 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: C

U12 Girls Circuit Race 2

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls Circuit Race 2 - Results
1.  Georgia Toner Welland Valley CC Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C
2.  Amy Selibas Birmingham CC Finished C 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C
3.  Claire Fielding Kingsnorth International Whlrs Finished C 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: C

U14 Boys Circuit Race 2

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys Circuit Race 2 - Results
1.  Tomos Owens Red Kite Cycles Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C
2.  Ewan Grivell-Mellor Mid Shropshire Wheelers Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  James Ellmore Mid Shropshire Wheelers Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B

U14 Girls Circuit Race 2

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls Circuit Race 2 - Results
1.  Sophie Capewell Lichfield City CC Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Natalie Clements Solihull CC Finished N/A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Chloe Ralph Redditch Road & Path CC Finished N/A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: N/A

U16 Boys Circuit Race 2

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys Circuit Race 2 - Results
1.  Jacob Kelly Lichfield City CC Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  James Shaw Heanor Clarion CC Finished N/A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Luke Markham Rugby Velo Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A

U16 Girls Circuit Race 2

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls Circuit Race 2 - Results
1.  Paige Coope SF Racing Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A

U8 Boys Circuit Race 2

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys Circuit Race 2 - Results
1.  Ben Askey Lichfield City CC Finished E 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: E
2.  Connor Smith Lichfield City CC Finished E 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: E
3.  Alex Coleston-Shields Finished E 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: E

U8 Girls Circuit Race 2

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Girls Circuit Race 2 - Results
1.  Erin Staite Lichfield City CC Finished E 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: E

U10 Boys Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys Time Trial - Results
1.  Lewis Askey Lichfield City CC Finished D 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D
2.  William Staite Lichfield City CC Finished D 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: D
3.  James Luscombe Derby Mercury RC Finished D 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: D

U10 Girls Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls Time Trial - Results
1.  Emily Yates Lichfield City CC Finished D 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D
2.  Piper Radford SF Racing Finished D 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: D
3.  Jessica Carter Lichfield City CC Finished D 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: D

U12 Boys Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys Time Trial - Results
1.  Harry Yates Lichfield City CC Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C
2.  Charlie Cox Lichfield City CC Finished C 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C
3.  Benjamin Hardwick Wolverhampton Whls Finished C 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: C

U12 Girls Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls Time Trial - Results
1.  Amy Selibas Birmingham CC Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C
2.  Georgia Toner Welland Valley CC Finished C 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C
3.  Claire Fielding Wolverhampton Whls Finished C 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: C

U14 Boys Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys Time Trial - Results
1.  Thomas Weeds Finished B 3

1. Thomas Weeds -

Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Tomos Owens Finished C 2

2. Tomos Owens -

Points: 2 | Status: Finished | Category: C
3.  James Ellmore Mid Shropshire Wheelers Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B

U14 Girls Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls Time Trial - Results
1.  Sophie Capewell Lichfield City CC Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Bethany Coupland Mid Shropshire Wheelers Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Jessica Willett Heanor Clarion CC Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B

U16 Boys Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys Time Trial - Results
1.  James Shaw Heanor Clarion CC Finished N/A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Jacob Kelly Lichfield City CC Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Luke Markham Rugby Velo Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A

U16 Girls Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls Time Trial - Results
1.  Paige Coope SF Racing Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A

U8 Boys Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys Time Trial - Results
1.  Connor Smith Lichfield City CC Finished E 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: E
2.  Ben Askey Lichfield City CC Finished E 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: E
3.  Matthew Luscombe Derby Mercury RC Finished E 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: E

U8 Girls Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Girls Time Trial - Results
1.  Erin Staite Lichfield City CC Finished E 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: E

About the Event

Info for Riders

Signing on closes at 9am for all categories. TT starts at 9.15am, circuit races start immediately after with U8's first. All categories get 2 circuit races. Categories may be combined depending on numbers.

The Races

U10 Boys Circuit Race 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 09/04/11 09:15 Youth Only Youth ---
Entry: Postal: (£6.00), On Day: (£8.00)
Sat 09/04/11 – 09:15
Youth Only, Youth
U10 Girls Circuit Race 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 09/04/11 09:15 Youth Only Youth ---
Entry: Postal: (£6.00), On Day: (£8.00)
Sat 09/04/11 – 09:15
Youth Only, Youth
U12 Boys Circuit Race 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 09/04/11 09:15 Youth Only Youth ---
Entry: Postal: (£6.00), On Day: (£8.00)
Sat 09/04/11 – 09:15
Youth Only, Youth
U12 Girls Circuit Race 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 09/04/11 09:15 Youth Only Youth ---
Entry: Postal: (£6.00), On Day: (£8.00)
Sat 09/04/11 – 09:15
Youth Only, Youth
U14 Boys Circuit Race 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 09/04/11 09:15 Youth Only Youth ---
Entry: Postal: (£6.00), On Day: (£8.00)
Sat 09/04/11 – 09:15
Youth Only, Youth
U14 Girls Circuit Race 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 09/04/11 09:15 Youth Only Youth ---
Entry: Postal: (£6.00), On Day: (£8.00)
Sat 09/04/11 – 09:15
Youth Only, Youth
U16 Boys Circuit Race 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 09/04/11 09:15 Youth Only Youth ---
Entry: Postal: (£6.00), On Day: (£8.00)
Sat 09/04/11 – 09:15
Youth Only, Youth
U16 Girls Circuit Race 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 09/04/11 09:15 Youth Only Youth ---
Entry: Postal: (£6.00), On Day: (£8.00)
Sat 09/04/11 – 09:15
Youth Only, Youth
U8 Boys Circuit Race 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 09/04/11 09:15 Youth Only Youth ---
Entry: Postal: (£6.00), On Day: (£8.00)
Sat 09/04/11 – 09:15
Youth Only, Youth
U8 Girls Circuit Race 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 09/04/11 09:15 Youth Only Youth ---
Entry: Postal: (£6.00), On Day: (£8.00)
Sat 09/04/11 – 09:15
Youth Only, Youth
U10 Boys Circuit Race 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 09/04/11 10:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 09/04/11 – 10:00
Youth Only, Youth
U10 Girls Circuit Race 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 09/04/11 10:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 09/04/11 – 10:00
Youth Only, Youth
U12 Boys Circuit Race 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 09/04/11 10:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 09/04/11 – 10:00
Youth Only, Youth
U12 Girls Circuit Race 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 09/04/11 10:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 09/04/11 – 10:00
Youth Only, Youth
U14 Boys Circuit Race 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 09/04/11 10:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 09/04/11 – 10:00
Youth Only, Youth
U14 Girls Circuit Race 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 09/04/11 10:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 09/04/11 – 10:00
Youth Only, Youth
U16 Boys Circuit Race 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 09/04/11 10:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 09/04/11 – 10:00
Youth Only, Youth
U16 Girls Circuit Race 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 09/04/11 10:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 09/04/11 – 10:00
Youth Only, Youth
U8 Boys Circuit Race 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 09/04/11 10:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 09/04/11 – 10:00
Youth Only, Youth
U8 Girls Circuit Race 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 09/04/11 10:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 09/04/11 – 10:00
Youth Only, Youth
U10 Boys Time Trial Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 09/04/11 11:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 09/04/11 – 11:00
Youth Only, Youth
U10 Girls Time Trial Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 09/04/11 11:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 09/04/11 – 11:00
Youth Only, Youth
U12 Boys Time Trial Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 09/04/11 11:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 09/04/11 – 11:00
Youth Only, Youth
U12 Girls Time Trial Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 09/04/11 11:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 09/04/11 – 11:00
Youth Only, Youth
U14 Boys Time Trial Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 09/04/11 11:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 09/04/11 – 11:00
Youth Only, Youth
U14 Girls Time Trial Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 09/04/11 11:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 09/04/11 – 11:00
Youth Only, Youth
U16 Boys Time Trial Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 09/04/11 11:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 09/04/11 – 11:00
Youth Only, Youth
U16 Girls Time Trial Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 09/04/11 11:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 09/04/11 – 11:00
Youth Only, Youth
U8 Boys Time Trial Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 09/04/11 11:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 09/04/11 – 11:00
Youth Only, Youth
U8 Girls Time Trial Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 09/04/11 11:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 09/04/11 – 11:00
Youth Only, Youth

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk